Рішення від 15.04.2021 по справі 440/1260/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/1260/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" /далі - позивач, ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області/ про скасування податкового повідомлення-рішення форми "С" Головного управління ДПС у Полтавській області №0002140705 від 28 жовтня 2020 року /а.с. 1-12/.

Позов обґрунтований тим, що відповідачем протиправно не надано позивачу всі додатки, які зазначені в акті №0368/16/31/РРО/30485934 від 09 жовтня 2020 року та які є невід'ємною частиною такого акту, що унеможливило належно ознайомитися зі змістом акту та в повній мірі захистити порушені права. Відповідачем безпідставно винесено податкове повідомлення-рішення №0002140705 від 28 жовтня 2020 року, оскільки зазначені порушення позивачем не вчинено. Так, частиною першою статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року у редакції, чинній до 01 липня 2019 року, не вимагалось наявності ліцензії суб'єкта господарювання для здійснення оптової торгівлі пальним та лише з 01 липня 2019 року набрали чинності зміни, які внесені Законом України №2628-VIII від 23 листопада 2018 року до частини першої статті 15 вказаного Закону та які передбачають, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії. Контролюючим органом в акті №0368/16/31/РРО/30485934 від 09 жовтня 2020 року здійснено помилковий висновок про те, що датою здійснення господарської операції позивача щодо оптової торгівлі пальним є 02 липня 2019 року, оскільки датою здійснення поставки ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" палива ТС-1 представництву "Регал Петролеум Корпорейшен Лімітед" є 21 червня 2019 року відповідно до договору поставки №23.03.17/1 від 23 березня 2017 року, видаткової накладної №2493 від 21 червня 2019 року та товарно-транспортної накладної №2493 від 21 червня 2019 року. Таким чином, на момент здійснення відповідної господарської операції 21 червня 2019 року чинним законодавством отримання ліцензії не передбачалося. ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" складено податкову накладну №27 від 02 липня 2019 року за фактом настання другої події - дати зарахування коштів від покупця на підставі платіжного доручення №19289 від 02 липня 2019 року. В подальшому 30 жовтня 2020 року ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" складено Уточнюючий розрахунок та включено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 13312,00 грн у податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2019 року та сплачено штраф до подання такого уточнюючого розрахунку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 77-80/ зазначив, що контролюючим органом проведено фактичну перевірку місця фактичного провадження діяльності за адресою: м. Полтава, вул. Ковпака, 21, що належить ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА", та за результатами перевірки складено акт №0368/16/31/РРО/30485934 від 09 жовтня 2020 року, в якому зафіксовано встановлені перевіркою порушення вимог частини першої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року, а саме: здійснення 02 липня 2019 року оптової торгівлі пальним без придбання ліцензії на право оптової торгівлі пальним. Відповідно до статті 201 Податкового кодексу України 02 липня 2019 року позивачем виписано податкову накладну №27, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 19 липня 2020 року за №9157892073, та відповідно 02 липня 2019 року виписано акцизну накладну №23, подано розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального за липень 2019 року від 14 серпня 2019 року та сплачено такий податок до бюджету 04 липня 2019 року, що підтверджує відповідне проведення господарської операції саме в липні 2019 року. Додатки до акту перевірки, а саме: копію розрахунку суми акцизного податку за липень 2019 року, копію квитанції №2 від 01 липня 2019 року, копію заяви про реєстрацію платника акцизного податку від 01 липня 2019 року, копію акцизної накладної №23 від 02 липня 2019 року, надано головним бухгалтером підприємства та/або подавались підприємством до ГУ ДПС у Полтавській області та відповідно не позбавляють позивача можливості з ними ознайомитись та подати свої заперечення. Крім того, в період проведення перевірки та під час розгляду заперечень на акт позивачем не надавалася до контролюючого органу видаткова накладна №2493 від 21 червня 2019 року та товарно-транспортна накладна №2493 від 21 червня 2019 року. Таким чином, з огляду на виявлене порушення контролюючим органом правомірно винесено податкове повідомлення-рішення №0002140705 від 28 жовтня 2020 року.

У відповіді на відзив /а.с.142-146/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача та недоведеність відповідачем правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення №0002140705 від 28 жовтня 2020 року.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до загальнодоступних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 151/ Товариство з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" пройшло передбачену законодавством процедуру державної реєстрації та набуло правового статусу юридичної особи з 29 червня 1999 року.

Наказом Головного управління ДПС у Полтавській області "Про проведення фактичної перевірки" №1728 від 02 жовтня 2020 року /а.с. 92/ з метою контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, наявності ліцензій, свідоцтв та на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.2 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України наказано провести з 02 жовтня 2020 року фактичну перевірку тривалістю 10 діб за місцем фактичного провадження діяльності, розташування господарських об'єктів, або інших об'єктів права власності, через які здійснює (проводить) діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА", податкова адреса: м. Полтава, вул. Ковпака, 21, за період з 01 листопада 2017 року по дату закінчення перевірки у встановленому Податковим кодексом України порядку.

На підставі пункту 20.1.4 статті 20, пункту 75.1 статті 75, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України та наказу Головного управління ДПС у Полтавській області "Про проведення фактичної перевірки" №1728 від 02 жовтня 2020 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області видано направлення на перевірку №№58-59 від 02 жовтня 2020 року /а.с. 93-94/ про проведення з 02 жовтня 2020 року фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" за місцем фактичного провадження діяльності: м. Полтава, вул. Ковпака, 21, тривалістю 10 діб.

Зі змісту вказаних направлень слідує, що 02 жовтня 2020 року об 11:35 год гол. бухгалтеру ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" ОСОБА_1 пред'явлено службові посвідчення та направлення на проведення перевірки №№ 58-59 від 02 жовтня 2020 року та вручено копію наказу про проведення фактичної перевірки № 1728 від 02 жовтня 2020 року, що підтверджується її особистими підписами.

У період з 02 жовтня 2020 року по 09 жовтня 2020 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено перевірку місця фактичного провадження діяльності: м. Полтава, вул. Ковпака, 21, платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА".

За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки №0368/16/31/РРО/30485934 від 09 жовтня 2020 року /а.с. 129-133/, в якому зафіксовано порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" вимог частини першої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (зі змінами та доповненнями), а саме: здійснення оптової торгівлі пальним без придбання відповідної ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

В акті перевірки зафіксовано, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" було зареєстровано платником акцизного податку в наступних періодах: з 02 березня 2016 року по 21 червня 2019 року та з 01 липня 2019 року по 29 липня 2019 року. Платником податків ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" не придбавалася ліцензія на право оптової торгівлі пальним. Перевіркою встановлено, що ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" 02 липня 2019 року здійснено реалізацію 1600 кг палива для реактивних двигунів (ТС-1) відповідно до податкової накладної №27 від 02 липня 2019 року (покупець - Представництво "Регал Петролеум Корпорейшен Лімітед", дата реєстрації 19 липня 2019 року, реєстраційний номер 9157892073), акцизної накладної №23 від 02 липня 2019 року (товар паливо ТС-1 (паливо для реактивних двигунів), обсяг реалізованого пального - 1600,00 грн). ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" подано Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального відповідно до пунктів 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу за липень 2019 року від 14 серпня 2019 року, реєстраційний номер пакету 9180950367, який відповідно сплачено до бюджету 04 липня 2019 року. Відтак, перевіркою встановлено факт реалізації 02 липня 2019 року 1600,00 кг палива ТС-1 (палива для реактивних двигунів) код УКТ ЗЕД 2710192100 без придбання відповідної ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Відповідно до акту відмови від підписання (ознайомлення) акту фактичної перевірки №19/16-31-07-05-11/30485934 від 09 жовтня 2020 року /а.с.128/ після ознайомлення з актом фактичної перевірки бланк №002709 від 09 жовтня 2020 року головний бухгалтер ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" ОСОБА_1 відмовилась від підписання / ознайомлення з актом фактичної перевірки.

Примірники акта фактичної перевірки бланк №002709 від 09 жовтня 2020 року та акта відмови від підписання (ознайомлення) акту фактичної перевірки №19/16-31-07-05-11/30485934 від 09 жовтня 2020 року надіслано ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" разом із супровідним листом ГУ ДПС у Полтавській області №37934/10/16-31-07-05-18 від 12 жовтня 2020 року /а.с. 134/ рекомендованим повідомленням 3600003227110 на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та вручено адресату 15 жовтня 2020 року (вх.№4 від 15 жовтня 2020 року) /а.с.16, 135/.

ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" подало до Головного управління ДПС у Полтавській області заперечення до акту від 09 жовтня 2020 року (бланк №002709) /а.с.113-116/, в яких зазначило, що висновки, викладені в такому акті перевірки, не відповідають існуючим фактам та вимогам діючого законодавства України. Всупереч вимогам пункту 86.5 статті 86 Податкового кодексу України акт перевірки не містить дату реєстрації акта в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання, а також графа "Реєстраційний №" не містить однієї з обов'язкових частин "Загальні положення". Товариству надано не всі додатки, які зазначені в акті від 09 жовтня 2020 року та які є невід'ємною частиною такого акту, що унеможливило належно ознайомитися зі змістом акту та в повній мірі захистити порушені права. Інформація, яка викладена в акті відмови від підписання (ознайомлення) акту фактичної перевірки №19/16-31-07-05-11/30485934 від 09 жовтня 2020 року, не відповідає дійсності, оскільки 09 жовтня 2020 року у межах робочого часу ОСОБА_1 знаходилася на робочому місці, а перевіряючі не намагалися вручити акт перевірки. Крім того, під час проведення фактичної перевірки перевіряючими не досліджувались первинні документи, що підтверджують здійснення господарської операції. Саме вчинення господарської операції спричиняє наслідки у вигляді реєстрації акцизної накладної, а не навпаки згідно Закону України "Про ліцензування видів діяльності".

Відповідно до висновку №5/16-31-07-05-11/30485934 від 23 жовтня 2020 року, затвердженого в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області /а.с.117-119/, та листа ГУ ДПС у Полтавській області №39707/10/16-31-07-05-18 від 19 жовтня 2020 року /а.с.120-123/, наведена в запереченні інформація не спростовує виявлені під час перевірки порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" та порушення в акті перевірки викладені змістовно, об'єктивно та доказово.

На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДПС у Полтавській області винесено податкове повідомлення - рішення №0002140705 від 28 жовтня 2020 року /а.с.137/, яким на підставі абзацу 8 частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" №481/95-ВР від 19 грудня 1995 року (зі змінами та доповненнями) за порушення частини першої статті 15 вказаного Закону до ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції" в сумі 500000,00 грн.

Податкове повідомлення - рішення №0002140705 від 28 жовтня 2020 року надіслано ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" разом із супровідним листом ГУ ДПС у Полтавській області №40031/10/16-31-07-05-11 від 28 жовтня 2020 року /а.с. 136/ рекомендованим повідомленням 3600003277320 /а.с. 138/ на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та вручено адресату 03 листопада 2020 року /а.с.138/.

Зазначене податкове повідомлення-рішення ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" оскаржив в адміністративному порядку /а.с.29-41/.

Рішенням Державної податкової служби України №2567/6/99-00-06-03-02-06 від 03 лютого 2021 року /а.с.42-44/ скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області №0002140705 від 28 жовтня 2020 року - без змін.

Не погодившись з прийняттям відповідачем податкового повідомлення-рішення №0002140705 від 28 жовтня 2020 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР /далі - Закон №481/95-ВР/ (в редакції, чинній до 01 липня 2019 року) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Таким чином, до 01 липня 2019 року Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" не регулював питання обігу пальним.

В подальшому підпунктом 6 пункту 2 розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23 листопада 2018 року №2628-VІІІ /далі - Закон №2628-VІІІ/ внесено зміни до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", зокрема в назву Закону. Так, слова "та тютюнових виробів" замінено словами "тютюнових виробів та пального" та абзац перший преамбули викладено в такій редакції: "Цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України".

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2628-VІІІ останній набирає чинності з 1 січня 2019 року, крім, зокрема, підпункту 6 (щодо змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"), підпункту 17 (щодо змін до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності") пункту 2 розділу II цього Закону, що набирають чинності з 01 липня 2019 року.

Таким чином, з 01 липня 2019 року положеннями Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (в редакції Закону від 23 листопада 2018 року №2628-VIII) врегульовано питання обігу пальним.

Так, за визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №481/95-ВР, оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання; місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування; зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик; оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам; Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій. Термін "пальне" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному в Податковому кодексі України.

За визначенням підпункту 14.1.1411 Податкового кодексу України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої, восьмої- десятої статті 15 Закону №481/95-ВР (в редакції Закону №2628-VII) оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.

Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.

Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.

Згідно з частинами тридцять першою та тридцять другою вказаної статті ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Відповідно до частини першої статті 17 Закону №481/95-ВР (в редакції Закону №2628-VII) за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Абзацом восьмим частини другої цієї статті передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

Враховуючи вищевикладене, з 01 липня 2019 року набрали чинності зміни законодавства щодо ліцензування оптової торгівлі пальним, відповідно до яких з зазначеної дати оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії. У разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів 500000 гривень.

За результатами перевірки місця фактичного провадження діяльності, що розташоване за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Ковпака, буд.21, суб'єкта господарювання ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" встановлено та в акті про результати фактичної перевірки №0368/16/31/РРО/30485934 від 09 жовтня 2020 року /а.с. 129-133/ зафіксовано порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" вимоги частини першої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (зі змінами та доповненнями), а саме: 02 липня 2019 року ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" здійснено реалізацію 1600 кг палива для реактивних двигунів (ТС-1) Представництву "Регал Петролеум Корпорейшен Лімітед" відповідно до податкової накладної №27 від 02 липня 2019 року (дата реєстрації 19 липня 2019 року, реєстраційний номер 9157892073) та акцизної накладної №23 від 02 липня 2019 року (відповідно до Розрахунку суми акцизного податку з реалізації пального за липень 2019 року акцизний податок сплачено до бюджету 04 липня 2019 року) без придбання відповідної ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Таким чином, перевіркою встановлений факт реалізації 02 липня 2019 року 1600 кг палива без придбання відповідної ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Довід позивача про неврахування контролюючим органом первинних документів, що підтверджують факт вчинення господарської операції в червні, а не липні 2019 року, а саме: договору поставки №23.03.17/1 від 23 березня 2017 року, видаткової накладної №2493 від 21 червня 2019 року та товарно-транспортної накладної №2493 від 21 червня 2019 року, суд відхиляє, виходячи з наступного.

Відповідно до пунктів 85.2, 85.4 статті 85 та пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України /далі - ПК України/ платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

Таким чином, платник податків зобов'язаний надати контролюючому органу всі документи, пов'язані із предметом перевірки, та у разі неповноти відображення в акті перевірки даних (в тому числі щодо первинних документів) або їх недостовірності (щодо дати здійснення господарської операції) не позбавлений можливості зазначити про ці факти в поясненнях до акту перевірки або в запереченнях до акту перевірки.

На підставі матеріалів перевірки /а.с. 132/ судом встановлено, а позивачем не спростовано, що ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" не надавало контролюючому органу під час перевірки копії договору поставки №23.03.17/1 від 23 березня 2017 року, видаткової накладної №2493 від 21 червня 2019 року та товарно-транспортної накладної №2493 від 21 червня 2019 року.

Також вказані документи не надавались позивачем до контролюючого органу разом із запереченнями до акту від 09 жовтня 2020 року (бланк №002709) /а.с.113-116/ та аргументи щодо неповноти відображення в акті перевірки від 09 жовтня 2020 року первинних документів та щодо дати вчинення позивачем господарської операції з оптової торгівлі пальним згідно видаткової накладної №2493 від 21 червня 2019 року та товарно-транспортної накладної №2493 від 21 червня 2019 року позивачем в запереченнях до акту не заявлялися.

В свою чергу висновок контролюючого органу про вчинення позивачем господарської операції саме 02 липня 2019 року згідно податкової накладної №27 від 02 липня 2019 року та акцизної накладної №23 від 02 липня 2019 року підтверджується і тими обставинами, що відповідно до положень Податкового кодексу України податкова накладна складається у день виникнення «першої події»: або у день отримання передоплати за товар, або у день відвантаження товару, а акцизна накладна складається в день реалізації пального.

Так, за змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.

Відповідно до пунктів 231.1 та 231.3 статті 231 ПК України платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.

Акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.

Отже, платник податку в день реалізації пального зобов'язаний скласти акцизну накладну та відповідно зареєструвати її.

Судом встановлено, що податкову накладну №27 виписано ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" відповідно до статті 201 Податкового кодексу України - 02 липня 2019 року та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 19 липня 2019 року за №9157892073, та відповідно 02 липня 2019 року ТОВ "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" виписано акцизну накладну №23, складено та подано до контролюючого органу розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального за липень 2019 року та сплачено акцизний податок до бюджету - 04 липня 2019 року, що підтверджує вчинення позивачем господарської операції з оптової торгівлі пальним саме 02 липня 2019 року.

Посилання позивача на подання ним до контролюючого органу заяв про реєстрацію платником акцизного податку з реалізації пального від 21 червня 2019 року та від 01 липня 2020 року суд вважає недоречним, оскільки такі заяви подавались стосовно інших місцезнаходжень пункту реалізації пального, а саме: оптового складу за адресою: м. Полтава, вул. Ковпака, 33 та оптового складу за адресою: м. Полтава, пров. Перспективний, 10 відповідно, тоді як перевірка здійснювалась за місцем фактичного провадження діяльності, що розташоване за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Ковпака, буд.21.

Довід позивача про ненадання контролюючим органом всіх додатків до акту перевірки від 09 жовтня 2020 року (копії розрахунку суми акцизного податку з реалізації пального за липень 2019 року; квитанції № 2 від 01 липня 2019 року; заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального від 01 липня 2019 року; акцизної накладної від 02 липня 2019 року № 23) суд вважає юридично неспроможним для висновку про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з огляду на те, що власне ці документи надавались під час проведення перевірки самим товариством, а відтак були наявні у позивача.

Також суд ставиться критично і до аргументу позивача стосовно відсутності в акті перевірки від 09 жовтня 2019 року частини «Загальні положення», оскільки відповідна вимога до акту перевірки передбачена Порядком оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 727 від 20 серпня 2015 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1300/27745, яким врегульований порядок проведення документальних перевірок, тоді як стосовно позивача проводилася фактична перевірка.

Отже, підстави для скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №0002140705 від 28 жовтня 2020 року відсутні, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІМРЕЗЕРВ-ПОЛТАВА" (вул. Ковпака, буд. 21, м. Полтава, Полтавська область, 36007, ідентифікаційний код 30485934) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 43142831) про скасування податкового повідомлення-рішення №0002140705 від 28 жовтня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк