Постанова від 15.01.2010 по справі 2а-174/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" січня 2010 р. Справа № 2a-174/10/0970

м. Івано-Франківськ

ІКолегія суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суд у складі:

Головуючого: судді Остап'юка С.В., суддів: Гундяка В.Д., Могили А.Б.

за участі секретаря Дутчак Л.В.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №84 Чумаченка С.М.

представника третьої особи на стороні відповідача: відділ ведення Державного реєстру виборців Івано-Франківської міської ради Хвесика М.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №84, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділ ведення Державного реєстру виборців Івано-Франківської міської ради про включення до списку виборців по виборах Президента України 17.01.2010 року, -

ВСТАНОВИЛА:

13.01.2010 року ОСОБА_1 (далі -позивач) звернулася до Івано-Франківського міського суду з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №84 (далі -відповідач) про включення її до списку виборців по виборах Президента України 17.01.2010 року.

14.01.2010 року ухвалою Івано-Франківського міського суду, в порядку статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України дану адміністративну справу передано до Івано-Франківського окружного адміністративного суду для розгляду по суті.

14.01.2010 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду, враховуючи вимоги частин 5 та 6 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України дану справу призначено до судового розгляду. Також, 14.01.2010 року, при підготовки справи до судового розгляду, ухвалою суду до участі в розгляді даної справи залучено як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору орган ведення Державного реєстру виборців - відділ ведення Державного реєстру виборців Івано-Франківської міської ради.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у включені до списків виборців за місцем її фактичного проживання в АДРЕСА_1.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав вказаних в позовній заві, суду пояснила, що її зареєстрованим місцем проживання є АДРЕСА_2 однак вона працює та проживає в місті Івано-Франківську, де має намір реалізувати своє виборче право на виборах Президента України 17.01.2010 року, однак відповідач в реалізації нею такого права відмовив.

Представник відповідача, в судовому засіданні позов не визнав, суду пояснив, що у відповідності до вимог частини 9 статті 34 та статті 35 Закону України «Про вибори Президента України»відповідач не уповноважений внести зміни до уточненого списку виборців та включити позивача до нього.

Представник третьої особи щодо позовних вимог пояснив, що у відповідності до вимог Закону України «Про вибори Президента України»на момент звернення позивача уточнені списки виборців третьою особою були складені та передані до Окружних виборчих комісій, будь-яких відомостей про зміну виборчої адреси позивача у Державному реєстрі виборців на той момент не було, а позивач у встановленому Законом України «Про Державний реєстр виборців»щодо зміни її персональних даних, в тому числі виборчої адреси, не зверталась.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та третьої особи, дослідивши докази, приходить до висновку, що позов безпідставний та не підлягає до задоволення, виходячи із таких мотивів.

Судом встановлено, що зареєстрованим місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 з 01.07.2004 року. Даний факт підтверджується реєстраційним записом в паспорті громадянина України позивача. Однак, позивач працює та фактично проживає в АДРЕСА_1, що підтверджується поясненнями позивача та не заперечуються представниками відповідача та третьої особи.

13.01.2010 року позивач звернулась до органу ведення Державного реєстру виборців та до відповідача з усною заявою про внесення її до списку виборців за місцем фактичного проживання.

Вказана усна заява відповідачем та третьою особою не зареєстрована, позивачу усно відмовлено у внесенні змін до уточненого списку виборців.

Частиною 6 статті 103 Конституції України встановлює, що порядок виборів проведення виборів Президента України встановлюється законом.

Згідно з пунктом 11 статтею 34 Закону України «Про вибори Президента України»уточнені списки виборців виготовляються відповідно до вимог частин другої -п'ятої статті 31 цього Закону, містять графу для підписів виборців за отримання виборчого бюлетеня та передаються окружним виборчим комісіям не пізніш як за три дні до дня виборів у порядку, передбаченому частиною шостою статті 31 цього Закону. Окружна виборча комісія невідкладно, але не пізніш як за два дні до дня виборів, передає уточнені списки виборців на звичайних виборчих дільницях відповідним дільничним виборчим комісіям у порядку, встановленому частиною восьмою статті 31 цього Закону (пункт 12).

Стаття 35 Закону України «Про вибори Президента України»визначає порядок внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці, у відповідності до частини 2 якої зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі:

1) рішення суду, прийнятого відповідно до частини шостої статті 32 цього Закону;

2) рішення окружної виборчої комісії, прийнятого відповідно до частини дев'ятої статті 34 цього Закону;

3) повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців щодо усунення кратного включення виборця у списку виборців на цій виборчій дільниці;

4) рішення дільничної виборчої комісії.

Частина 9 статті 34 Закону України «Про вибори Президента України»передбачає повноваження окружної виборчої комісії прийняти рішення про включення до списку виборців на кожній звичайній виборчій дільниці членів відповідної дільничної виборчої комісії, які включені до списків виборців за своєю виборчою адресою на інших виборчих дільницях одночасно із включенням громадян України до складу дільничних виборчих комісій.

Таким чином колегія суддів зазначає, що відповідач уповноважений приймати рішення тільки про включення до списку виборців громадянина України, який є членом відповідної дільничної виборчої комісії.

У відповідності до частини 1 статті 35 Закону України «Про вибори Президента України»внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії, як наслідок окружна виборча комісія не уповноважена здійснювати внесення змін до уточненого списку виборців.

У зв'язку з цим, колегія суддів вважає, що позивачем обрано спосіб захисту порушеного права, що не відповідає правам позивача як виборця, а позовні вимоги про включення до уточненого списку виборців звернені до особи, яка не може відповідати за ними.

Статтею 35 Закону України «Про вибори Президента України»встановлено порядок захисту порушеного права позивача, у відповідності до якого способом захисту права позивача на реалізацію виборчого права є звернення до Дільничної виборчої комісії за фактичним місцем проживання чи звернення до суду з позовними вимогами до такої Дільничної виборчої комісії про зобов'язання її включення до уточненого списку виборців.

Суд зазначає, що позивач у відповідності до частин 5 та 6 статті 32 Закону України «Про вибори Президента України»не позбавлена такого способу захисту своїх порушених прав.

На підставі статті 124 Конституції України, статтей 31-35, 91-104 Закону України «Про вибори Президента України», керуючись статтями 158-163, 167, 172, 173, 179, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії Територіального виборчого округу №84, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділ ведення Державного реєстру виборців Івано-Франківської міської ради про включення до списку виборців по виборах Президента України 17.01.2010 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до частини 5 статті 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до частини 3 статті 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Остап'юк С.В.

Судді: Гундяк В.Д.

Могила А.Б.