ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" травня 2010 р. справа № 2a-97/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
з участю секретаря Надрага Л.Я.
представників позивача Воришка Я.Я., Улича І.І.
представника відповідача Головенка Т.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ,76000 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатська агропромислова компанія", вул. Є.Коновальця, 425а,м. Івано-Франківськ,76000 про стягнення заборгованості в сумі 44062,16 грн.,-
Державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську звернулася в суд із адміністративним позовом до ТзОВ «Карпатська агропромислова компанія»про стягнення заборгованості в сумі 23791,53 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем відповідно до даних обліку Держаної податкової інспекції в м. Івано-Франківську станом на 11 листопада 2009 року податковий борг відповідача перед бюджетом становить 23791,53 грн., однак представниками позивача була подана заява про збільшення позовних вимог, яка станом на 22 лютого 2010 року податковий борг відповідача становить 44062,16 грн., в тому числі по платежах податок на додану вартість 317,03 грн., по орендній платі з юридичних осіб 43745,13 грн.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повністю і пояснили, що було проведено перевірку відповідача з питань своєчасності сплати податкових зобов'язань, неподання або несвоєчасного подання податкових декларації та складено акти. Станом на 22.02.2010 року борг відповідача становить по орендній платі з юридичних осіб в сумі 43745,13 грн., який виник внаслідок несплати самостійно задекларованої суми 40101,84 грн. та штрафних санкцій нарахованих відповідно до акту та податкового повідомлення-рішення на загальну суму 1251,70 грн., а також пені, що обліковується по особовому рахунку в сумі 80,89 грн. та пені що буде розрахована на суму несплаченого податкового боргу платника податків в сумі -2310,70 грн.; по податку на додану вартість в сумі 317,03 грн., який виник внаслідок несплати штрафних санкцій нарахованих відповідно до актів та податкових повідомлень-рішень на суму 301,40 грн., а також пені, що обліковується по особовому рахунку в сумі 9,91 грн. та пені що буде розрахована на суму несплаченого податкового боргу платника податків в сумі -5,72 грн.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю, вважав позов частково безпідставним і необґрунтованим, оскільки заборгованість у відповідача по орендній платі за землю відсутня. Позовні вимоги позивач помилково обґрунтовує заборгованістю по орендній платі, нарахованій в односторонньому порядку, оскільки в договорі оренди зазначено конкретний її розмір, який відповідач сплачував. Збільшення розміру орендної плати не обумовлено сторонами договору.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ТзОВ «Карпатська агропромислова компанія» 17.06.1997 року зареєстроване у виконкомі Івано-Франківської міської ради, як юридична особа. Даний факт підтверджується копією витягу з ЄДРПОУ станом на 26.10.2009 року, наданого Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області.
Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування" визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
У відповідності з пунктами 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Проведеними позивачем невиїзними документальними перевірками відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства, а саме щодо своєчасності сплати ПДВ та подання декларацій з цього податку, щодо своєчасності сплати орендної плати, виявлено порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, п.п.5.3.1 п. 5.3 ст.5, п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Даний факт підтверджується копіями актів від 24.07.2009 року № 8459/15-3, від 19.10.2009 року № 13640/152/24687958, від 22.01.2010 року №974/15-2/24687958, від 03.03.2010 року №4321/152/24687958.
ДПІ в м. Івано-Франківську відповідачу направлено податкові повідомлення-рішення № 0008061502/0 від 19.10.2009 року, № 0001331502/0 від 03.03.2010 року, 0000191502/0 від 22.01.2010 року, якими визначено штрафні (фінансові) санкції по податковому зобов'язанню з податку на додану вартість, а також направлено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) № 10801503/0 від 29.07.2009 року, яким нараховано штраф з платежу за орендну плату за землю.
Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар (стаття 5 Закону).
Відповідно до ст.13 Закону України «Про плату за землю»підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідач 27.01.2009 року подав позивачу податкову декларацію орендної плати за земельної ділянки комунальної власності за 2009 рік, а 29.04.2009 року уточнюючу декларацію.
Однак, у встановлені строки відповідач задекларовані суми орендної плати до бюджету не сплатив.
Згідно ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Крім того, в підпункті 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зазначено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом та визначене в податкових вимогах, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження даного зобов'язання, шляхом подання скарг до вищестоящих за підпорядкуванням контролюючих органів та звернення до суду.
У відповідності до підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно довідки ДПІ в м. Івано-Франківську № 310 від 23 квітня 2010 року податковий борг відповідача, як платника податків станом на 22 лютого 2010 року становить 44062,16 грн. в тому числі по податку на додану вартість 317,03 грн., орендній платі з юридичних осіб 43745,13 грн.
Суд не бере до уваги пояснення представника відповідача про відсутність заборгованості зі сплати орендної плати та надані на підтвердження копії платіжних доручень відповідача (а.с.42-52), оскільки позивачем суми, вказані у платіжних дорученнях відповідача, враховані при обчисленні заборгованості по сплаті оренди за земельні ділянки комунальної власності. Даний факт підтверджується копією облікової картки відповідача (а.с.63-67). Безпідставними є також посилання представника відповідача на необґрунтоване одностороннє збільшення розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди, так як згідно умов договору від 23.01.2007 року (а.с.36-37) розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів в тому числі внаслідок інфляції, тощо.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська агропромислова компанія»в дохід бюджету податковий борг в сумі 44062 (сорок чотири тисячі шістдесят дві) грн. 16 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 21.05.2010 року.