Постанова від 06.04.2010 по справі 2а-448/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" квітня 2010 р. справа № 2a-448/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

судді Могили А.Б.

з участю секретаря Надрага Л.Я.

представника позивача Воришко Я.Я.

представників відповідача Різника С.В., Риснюк О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ,76000 до Дочірнього підприємства "Фокстрот-Прикарпаття", вул. Дністровська, 26,м. Івано-Франківськ,76000 про стягнення заборгованості за рахунок активів відповідача в сумі 167827,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

ДПІ в м. Івано-Франківську звернулася в суд із адміністративним позовом до ДП «Фокстрот-Прикарпаття» про стягнення заборгованості за рахунок активів відповідача в сумі 167827 грн.

Позов мотивовано тим, що ДП «Фокстрот-Прикарпаття» зареєстроване як суб'єкт господарювання та перебуває на податковому обліку, що покладає на нього обов'язок по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежі) в дохід бюджету. В магазині ДП «Фокстрот-Прикарпаття» по вул. Міцкевича, 8 в м. Івано-Франківську було проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. На підставі складеного за результатами перевірки акту № 090311 від 13.08.2009 року ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення, передбачені п.2.6 постанови Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», в розмірі 167 827 грн. Станом на 30.11.2009 року заборгованість у вказаній сумі ДП «Фокстрот-Прикарпаття» не погашено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позові, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача заперечили проти позову, вказуючи, що застосування фінансових санкцій є протиправним, оскільки зазначені порушення - не оприбуткування готівки в касі, є необґрунтованими. Так, 12.08.2009 року торгова виручка відповідача в сумі 33800 інкасована, а на кінець робочого дня в касі підприємства залишок коштів склав 774, 86 грн., що не перевищило ліміту каси. Дана виручка зарахована на банківський рахунок відповідача. Перевірка проведено позивачем не повно, без перевірки касової книги. Відсутність запису в книзі розрахункових операцій про Z - звіт не свідчить про відсутність самого звіту. Відсутність такого запису пов'язана з перебуванням книги на перевірці в бухгалтерії підприємства. Таким чином, відповідачем не було порушено касової дисципліни. Просили в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі письмові докази, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 13.08.2009 року працівниками Державної податкової служби Івано-Франківської області здійснювалася перевірка відповідача за дотриманням ним порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами проведеної перевірки, що відображені в акті № 090311, ДПІ в м. Івано-Франківську 21.08.2009 року прийнято рішення № 0004172303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до відповідача в розмірі 167 827 грн.

Внаслідок розгляду скарги відповідача на зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем 06.10.2009 року прийнято рішення про залишення її без розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що застосування фінансових санкцій згідно оспорюваного рішення здійснено відповідно до п.1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” та у зв'язку із виявленим перевіркою порушенням, передбаченим п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Мін'юсті 13.01.2005 року за № 40/10320, яке полягало в не оприбуткуванні готівки в касі, а саме на підставі фіскального звітного чека від 12.08.2009 року № 01368 на суму 33565, 40 грн. не здійснено обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій та не виконані щоденні записи про рух готівки і суми розрахунків.

В пункті 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Мін'юсті 13.01.2005 року за № 40/10320 зазначено, що вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Судом оглянуто в судовому засіданні Касову книгу, яка ведеться відповідачем, належно пронумеровану, прошнуровану та скріплену печаткою. Встановлено, що на 221 сторінці Касової книги наявні записи про надходження та видатки відповідача за 12.08.2009 року із зазначенням документів на підставі яких відбувався рух коштів, в тому числі, як вказано позивачем, не оприбуткованої суми коштів.

В судовому засіданні з'ясовано те, що Касова книга відповідача під час проведення перевірки працівниками Державної податкової служби не перевірялася. Даний факт підтверджується також даними акту перевірки від 13.08.2009 року (а.с.8-9).

Крім того, на підтвердження обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі відповідачем представлено суду копії супровідної відомості до суми грошової виручки 12.08.2009 року, видаткового касового ордеру від 12.08.2009 року на 33800 грн., прибуткового касового ордеру № ФТ-673 від 12.08.2009 року, службового чеку на суму 33092 грн., видаткового касового ордеру від 12.08.2009 року на 200 грн., прибуткового касового ордеру № ФТ-674 від 12.08.2009 року, службових чеків на суму 200 грн. та 149 грн., прибуткового касового ордеру № ФТ-675 від 12.08.2009 року, довідок Івано-Франківського відділення Львівської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк» від 26.03.10 року (а.с.27-34). Вказані документи відповідачем оформлялися згідно вимог п.3.7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637.

Здійснення розрахунків з використанням РРО забезпечує облік готівки внаслідок внесення інформації про обсяг розрахункової операції до його фіскальної пам'яті, а внесення до книги обліку розрахункових операцій записів про рух готівки є фактичним відображенням інформації фіскального звітного чеку. Роздрукований фіскальний звітний чек (Z - звіт) за 12.08.2009 року під час проведення перевірки надавався відповідачем для огляду. В представленій суду представником відповідача Книзі обліку розрахункових операцій, в розділі І, за 12.08.2009 року підклеєно Z - звіту (фіскальний звітний чек). Підклеєння Z - звіту за 12.08.2009 року до книги обліку розрахункових операцій тільки 13.08.2009 року, внаслідок внутрішньої перевірки відповідачем правильності її ведення, не свідчить про порушення відповідачем обліку готівкових коштів.

Штрафні санкції позивачем застосовано до відповідача на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», а саме пункту 1 - не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки, чого під час перевірки працівниками Державної податкової служби Івано-Франківської області встановлено не було.

В зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що вимог законодавства з регулювання обігу готівки відповідачем не допущено.

Судом також встановлено, що перевірка відповідача за дотриманням вимог з регулювання обігу готівки проведена неповно, без огляду та вивчення всіх необхідних фінансово-бухгалтерських документів, внаслідок чого 21.08.2009 року прийняте необґрунтоване рішення № 0004172303.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи зазначену норму процесуального закону та встановлені обставини справи суд вважає, що з метою повного захисту права відповідача слід скасувати рішення позивача від 21.08.2009 року № 0004172303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ч.2 ст.11, ст. ст. 158-163, 167 < Текст > Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську до Дочірнього підприємства «Фокстрот - Прикарпаття», відмовити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську № 0004172303 від 21.08.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 167 827 (сто шістдесят сім тисяч вісімсот двадцять сім) гривень.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Суддя (підпис) Могила А.Б.

Постанова складена в повному обсязі 12.04.2010 року.