14 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1597/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля», зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 19 листопада 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію, призначену у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.11.2020.
В січні 2021 року він звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відповідно до Списку №1.
26.01.2021 року відповідач листом №551-104/С-02/8-0300/21 відмовив у призначенні вищевказаної пенсії з тих підстав, що у нього відсутній необхідний пільговий стаж не менше 15 років.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) щомісячно здійснювало відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачувало страхові внески за нього, а сам факт незарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року.
На підставі вищенаведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки період роботи за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року не зараховано до страхового та пільгового стажу у зв'язку з несплатою роботодавцем за позивача єдиного соціального внеску, у зв'язку з чим підстави для призначення пільгової пенсії відсутні.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію, призначену у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.11.2020.
В січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відповідно до Списку №1.
26.01.2021 року відповідач листом №551-104/С-02/8-0300/21 відмовив у призначенні вищевказаної пенсії з тих підстав, що у нього відсутній необхідний пільговий стаж не менше 15 років.
Відповідно до Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №928 від 26.11.2020, виданої ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 вбачається, що:?
- за період з 09.02.2004 (наказ №15 від 13.02.2004) по 11.03.2004 (наказ №25 від 12.03.2004) виконував гірничі підземні роботи за посадою учень гірника підземного з направленням на курси з відривом від виробництва в НВ ПТУ №1 по підготовці гірників підземних, отримував заробітну плату по підземних тарифах (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1 пункт 1.1а), відповідно до постанови КМУ №36 від 16.01.2003;
- за період з 12.03.2004 (наказ №25 від 12.03.2004) по 20.04.2004 (наказ №25 від 12.03.2004) виконував гірничі підземні роботи в період проходження виробничої практики на робочому місці по професії гірник підземний, та отримував заробітну плату по підземних тарифах (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1 пункт 1.1а), відповідно до постанови КМУ №36 від 16.01.2003;
- за період з 21.04.2004 (наказ №15 від 13.02.2004) по 21.04.2004 (наказ №39 від 26.04.2004) виконував гірничі підземні роботи в період курсів з відривом від виробництва в НВ ПТУ №1 по підготовці гірників підземних та отримував заробітну плату по підземних тарифах (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1 пункт. 1.1 а), відповідно до постанови КМУ №36 від 16.01.2003;
- за період з 22.04.2004 (наказ №39 від 26.04.2004) по 20.03.2005 (наказ №33 від 17.03.2005) виконував гірничі підземні роботи на посаді гірника підземного (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1 пункті.1а), відповідно до постанови КМУ №36 від 16.01.2003;
- за період з 21.03.2005 (наказ №33 від 17.03.2005) по 21.04.2005 (наказ №51 від 22.04.2005) виконував гірничі підземні роботи в період проходження курсів з відривом від виробництва в НВ ВІТУ №1 по підготовці гірників очисного забою та отримував заробітну плату по підземних тарифах (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1 пункт 1.1а), відповідно до постанови КМУ №36 від 16.01.2003;
- за період з 22.04.2005 (наказ №51 від 22.04.2005) по 02.06.2005 (наказ №69 від 03.06.2005) виконувались гірничі підземні роботи в період проходження виробничої практики на робочому місці по професії гірник очисного забою та отримував заробітну плату по підземних тарифах (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1 пункті.1.а), відповідно до постанови КМУ №36 від 16.01.2003;
- за період з 03.06.2005 (наказ №69 від 03.06.2005) по 12.10.2020 (наказ №152 від 12.10.2020) виконувались гірничі підземні роботи за професією гірник очисного забою (що передбачено Списком №1, розділ 1, підрозділ 1), відповідно до постанови КМУ №461 від 24.06.2016;
- згідно цієї довідки вбачається, що прогулів не було, відпустки без збереження заробітної плати становлять в загальному підсумку 11 календарних днів; період забастовок складає 6 календарних днів.
Тобто, період роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника очисного забою V розряду становить 16 р. 8 м. 03 дн. (з врахуванням відпусток без збереження заробітної плати та забастовок).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує з листа від 26.01.2021 року №551-104/С-02/8-0300/21 ГУ ПФУ, останній відмовляючи позивачу в зарахуванні до страхового стажу та призначення пільгової пенсії періоду грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвутілля» виходив з того, що останнім не сплачено страхові внески за вказаний період.
З такими твердженнями суд не погоджується, враховуючи наступне.
З матеріалів справи слідує, що позивачу за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвутілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвутілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу
Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періодів його роботи за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвутілля».
Проаналізувавши вищенаведене суд зазначає, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвутілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди його роботи та відмовляти в проведененні перерахунку пенсії.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового за списком №1 стажу період роботи за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвутілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умова за списком № 1 згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу з 19.11.2020 року.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 908 грн, сплачений відповідно до квитанції від 04.02.2021 року.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового за списком №1 стажу період роботи за грудень 2010 року та з січня 2018 року по жовтень 2020 року у Відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умова за списком № 1 згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу з 19.11.2020 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень). Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В, ідентифікаційний код 13358826).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич