ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"31" грудня 2009 р. Справа № 2а-2739/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Могили А.Б.
з участю секретаря Дущак С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ,76000до Товариства з обмеженою відповідальністю "Практик-Люкс", вул. Довженка, 3а/35,м. Івано-Франківськ,76000 про стягнення коштів в дохід бюджету в сумі 4208 (чотири тисячі двісті вісім) гривень 91 копійка,-
Державна податкова інспекція в місті Івано-Франківську звернулася в суд із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Практик-Люкс" про стягнення коштів в дохід бюджету в сумі 4208,91 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення пункту 3 частини 3 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” не сплачено податковий борг, який виник станом на 19.08.2009 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. На адресу суду направив заяву про розгляд справи без його участі
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлений в порядку встановленому ст. 39 Кодексу адміністративного суочинства України.
Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ "Практик-Люкс" є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 21.08.2009 року.
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про систему оподаткування" визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Пункт 1 статті 20 Закону України "Про систему оподаткування" передбачає, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Згідно довідки про борг за платежами, що контролюються органами державної податкової служби і обліковуються в картках особових рахунків, від 25 серпня 2009 року за № 196 станом на 19.08.2009 року сума боргу відповідача складає 4208,91 грн. - з податку на додану варітсть в сумі 3853,65 грн., який виник внаслідок несплати основного платежу в сумі 2586,88 грн., штрафних санкцій нарахованих за несвоєчасне подання звітності у сумі 829,74 грн., пені у сумі 0,01 грн., що обліковується в картці особового рахунку платника, пені, що буде нарахована на суму несплаченого податкового боргу у сумі 437,02 грн.
Також сума боргу відповідача в сумі 4208,91 грн., виникла по торговому патенту в сумі 355,26 грн., який виник внаслідок несплати основного платежу в сумі 313,56 грн. та пені, що буде нарахована на суму несплаченого податкового боргу у сумі 41,70 грн.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно підпункту 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом та визначене в податкових вимогах, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження даного зобов'язання, шляхом подання скарг до вищестоящих за підпорядкуванням контролюючих органів та звернення до суду.
Відповідно підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Як встановлено в судовому засіданні, на виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» боржнику було надіслано першу та другу податкові вимоги за № 1/2176 від 04.09.2008 року та № 2/2361 від 06.10.2008 року.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно пункту 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно підпункту 1.1. пункту 1 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платники податків - фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкці.
В суді встановлено, що відповідачу за несплату податку на суму такої несплати нарахована пеня, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума податкових зобов'язань в розмірі 4208,91 гривень є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 < Текст > Кодексу адміністративного судочиннства України, суд,-
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Практик-Люкс" в дохід бюджету податкову заборгованість в сумі 4208 (чотири тисячі двісті вісім) гривень 91 копійка.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження судового рішення, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складання її в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяви про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Суддя: /підпис/ Могила А.Б.