Постанова від 18.05.2010 по справі 2а-807/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2010 року < Текст > Справа № 2а-807/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Щербині Л.М., за участю представника позивача - Харламової О.О., представника відповідача - Мартиненка К.І., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой»

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой» з вимогами про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 6 955 грн. 39 коп., в якому позивач зазначив, що відповідач є юридичною особою, що використовує найману працю працівників, отже за приписами Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» повинно забезпечувати працевлаштування інвалідів в установлених законодавством нормативах. За результатами проведеної уповноваженими посадовими особами Запорізького обласного відділення ФСЗІ документальної невиїзної перевірки встановлено, що у 2008 р. середньооблікова чисельність працюючих інвалідів на підприємстві відповідача була меншою ніж установлено нормативом, у зв'язку з чим, відповідачу було нараховано суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6955 грн. 39 коп. Зазначену суму адміністративно-господарських санкцій та пені Товариство з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой» у добровільному порядку не сплатило, тому позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 6955 грн. 39 коп. у примусовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 6 955 грн. 39 коп.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись на те, що АРК «Прибой» на виконання вимог Закону виділяло та створило робочі місця для інвалідів, подавало до Центру зайнятості звіти Форми З-ПН про наявність вакансії інвалідів та Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, чим фактично повідомило Центр зайнятості про створені робочі місця для працевлаштування інвалідів та наявність відповідних вакансій, тоді як за звітній період центром зайнятості підприємству жодного інваліда на працевлаштування направлено не було. Отже, відповідачем було здійснено всі залежні від нього заходи щодо пошуку та працевлаштування інвалідів, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими, такими, що порушують права та законні інтереси відповідача та не підлягають задоволенню.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой» здійснює господарську діяльність на умовах використання найманої праці, має у штаті 42 працівника.

Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Відповідно до приписів ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого Законом, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як встановлено судом, відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой» подано до органів Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 р., відповідно до якого, середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві склала 42 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 2, при встановленому нормативі працевлаштування інвалідів - 2 особи.

На підставі Звіту посадовими особами Запорізького обласного відділення ФСЗІ проведено документальну невиїзну перевірку ТОВ «АРК «Прибой» щодо дотримання вимог ст.ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» у 2008р.

Перевіркою встановлено невідповідність показників Звіту даним встановлених перевіркою документів, а саме: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, складає - 1 особа, а також невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів у 2008 р., що встановлено ст.ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції.

Частиною 1 ст. 238 Господарського Кодексу України встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Як свідчать матеріали справи, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ТОВ «АРК «Прибой» за 2008 р. складала - 42 особи, враховуючи положення ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», норматив по працевлаштуванню інвалідів складає - 2 особи.

Згідно наказу № 1/2 від 08.01.2008 р. ТОВ «АРК «Прибой» було прийнято на роботу інваліда ОСОБА_3

Згідно наказу № 20/3 від 17.05.2008 р. ТОВ «АРК «Прибой» було прийнято на роботу інваліда ОСОБА_4

20.05.2008 р. був прийнятий інвалід ОСОБА_5 та після його звільнення наказом №44/5 від 01.11.2008 р. прийнятий на работу ОСОБА_6 та звільнений 30.06.2009 р.

Згідно ч. 4 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організації інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Листами від 19.02.2008 р. № 16, від 20.08.2008 р. № 87 Товариство з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой» зверталося до Кам'янко-Дніпровського районного центру зайнятості Запорізької області із запитами про надання інформації щодо наявних претендентів - осіб з обмеженими фізичними можливостями та вакансій, на які вони претендують, а також направити їх на працевлаштування до ТОВ «АРК «Прибой». Отже, підприємством прийняті всі належні заходи щодо працевлаштування інвалідів, створені робочі місяця, не порушені правила здійснення господарської діяльності, тому до відповідача не можуть бути застосовані адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів, бо вини підприємства у невиконання нормативу робочих місць немає.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой» санкцій та пені за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів в сумі 6 955 грн. 39 коп. не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Відповідно до п.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158 -163 КАС України, ст.ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст. 69 Господарського кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Запорізькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «АРК «Прибой» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - відмовити.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя Л.О.Нестеренко

Постанову виготовлено у повному обсязі 25.05.2010 р.