20 травня 2010 рокуСправа № 2а-1225/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
при секретарі судового засідання Кузику Р.В.,
за участю представника позивача Медвідя А.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Ківерцівського районного центру зайнятості до Державного підприємства «Цуманське лісове господарство» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків,
Ківерцівський районний центр зайнятості звернувся з адміністративним позовом до Державного підприємства «Цуманське лісове господарство» про стягнення заборгованої суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пені.
Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавці набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня взяття їх на облік та зобов'язанні своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески. Згідно розрахункової відомості про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за 1-ий квартал 2010 року поданої ДП «Журавка» станом на 01.04.2010 року відображена заборгованість в сумі 3052,95 грн. Наказом № 262 від 09.10.2009 року Державного комітету лісового господарства України Державне підприємство «Журавка» реорганізовано шляхом приєднання його до складу ДП «Цуманське лісове господарство». Дана заборгованість зі сплати страхових внесків відповідачем не сплачено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просить суд стягнути з відповідача на користь Ківерцівського районного центру зайнятості заборгованість зі сплати страхових внесків та пені в сумі 3052,95 грн.
Відповідач на розгляд справи повторно не з'явився, заперечень на позов не подав, в судове засідання свого представника не направив, хоча відповідно до ст.39 КАС України був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, а тому справу розглянуто у його відсутності на підставі наявних в ній письмових доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до повного задоволення із наступних підстав.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі -Закон України № 1533-ІІІ) передбачено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в обов'язковому порядку фінансує витрати пов'язані з наданням матеріального забезпечення у випадку безробіття та соціальних послуг в обсягах передбачених законом.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Державного комітету лісового господарства України № 262 від 09.10.2009 року Державне підприємство «Журавка» реорганізовано шляхом приєднання його до складу суб'єкта господарювання ДП «Цуманське лісове господарство», валові активи та пасиви ДП «Журавка» безоплатно передано, відповідно до затвердженого Державним комітетом лісового господарства України передавального балансу, ДП «Цуманське лісове господарство», пунктом 3 даного наказу оголошено ДП «Цуманське лісове господарство» правонаступником прав та обов'язків ДП «Журавка».
З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство «Цуманське лісове господарство» зареєстроване у Ківерцівській районній державній адміністрації Волинської області, як юридична особа, ідентифікаційний номер 00991491, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 447788 від 27.02.1992 року.
В Ківерцівському районному центрі зайнятості ДП «Цуманське лісове господарство», як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття зареєстроване з 05.09.1997 року, та перереєстроване з 11.04.2005 року під № 30473610.
ДП «Журавка» в Ківерцівському районному центрі зайнятості ДП «Цуманське лісове господарство», як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття зареєстроване з 03.12.2003 року під № 30473675.
Частина 2 ст. 4 Закону України № 1533-ІІІ визначає, що роботодавець набуває статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня реєстрації.
Згідно з розрахунковою відомістю про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за 1-ий квартал 2010 року від 15.04.2010 року поданою ДП «Журавка», станом на 01.04.2010 року заборгованість складає в сумі 3052,95 грн., де 2999,17 грн. - несвоєчасно сплачені страхові внески (недоїмка), 53,78 грн. - пеня, нарахована за порушення порядку сплати страхувальником страхових внесків..
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 16 Закону України № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року, джерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників-роботодавців, застрахованих осіб, що сплачують на умовах і в порядку передбачених законодавством.
Частинами 2 та 3 ст. 35 Закону № 1533-ІІІ визначено, що роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески. Роботодавець несе відповідальність відповідно до законодавства за шкоду, заподіяну застрахованим особам внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених частиною другою цієї статті.
Статтею 34 вище вказаного закону встановлено, що Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків. Стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст. 38 Закону України № 1533-ІІІ, у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Враховуючи вище викладене, а також те, що недоїмка по страховим внескам та нарахована пеня в добровільному порядку відповідачем не сплачена, суд вважає, що позовні вимоги Ківерцівського районного центру зайнятості є цілком обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають вимогам чинному законодавству, отже підлягають до задоволення.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11,17,94,128,158,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст. 34,35,38, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Цуманське лісове господарство» на користь Ківерцівського районного центру зайнятості до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 2999 (дві тисячі дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень 17 копійок та пеню в сумі 53 (п'ятдесят три) гривні 78 копійок, всього на загальну суму 3052 (три тисячі п'ятдесят три) гривні 12 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається позивачем протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 25 травня 2010 року, а відповідачем - з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий
Суддя В.В.Мачульський