19 травня 2010 рокуСправа № 2а-1169/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Курбаю О.В.,
з участю представника позивача Ліщука А.В.,
представника відповідача Парфенюка А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Ліхтнер Бетон Луцьк» про стягнення адміністративно-господарський санкцій,
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Ліхтнер Бетон Луцьк» про стягнення адміністративно-господарських санкцій обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» товариством не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості однієї особи. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 15346,16 грн., яка товариством в добровільному порядку не була сплачена. За несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій товариству нарахована пеня в сумі 1679 грн. Позивач просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ліхтнер Бетон Луцьк» в користь Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в доход державного бюджету міста Луцька, код платежу 50070000, номер рахунку 31213230700002, ідентифікаційний код 21741605, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році адміністративно-господарські санкції в сумі 15346,16 грн. та пеня в сумі 1679 грн., а всього 17025,16 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просить стягнути з відповідача в користь державного бюджету міста Луцька адміністративно-господарські санкції та пеня в сумі 17025,16 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративного позову не визнав і пояснив, що товариство займається виготовленням бетону, до працівників, які задіяні у виробництві встановлені підвищенні вимоги щодо стану здоров'я, штатний розпис не передбачає, а таке виробництво не допускає роботу інваліда, а тому з цих підстав просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 Закону, щороку до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу місць для працевлаштування інвалідів, згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 №70, сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до пункту 2 Порядку, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з Інструкцією щодо заповнення форми №10 ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженою наказом Мінпраці України 10.02.07 №42. Вищевказаний звіт подається роботодавцями щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані.
У відповідності до поданого товариством звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, роботодавцем зазначено, що кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, становить одна особа.
Відповідно до списку працюючих штатних працівників, інваліди на підприємстві не працювали, що відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» дає підстави вимагати сплату адміністративно-господарських санкцій.
Судом встановлено, що роботодавцем в 2008 році не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості однієї особи.
Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 15346,16 грн., яка роботодавцем на даний час в добровільному порядку не сплачена.
Крім того, відповідно до п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, за несвоєчасну сплату підприємством суми адміністративно-господарських санкцій нарахована пеня в сумі 1679 грн.
Отже, позов слід задовольнити стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ліхтнер Бетон Луцьк» в користь Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в доход державного бюджету міста Луцька, код платежу 50070000, номер рахунку 31213230700002, ідентифікаційний код 21741605, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році адміністративно-господарські санкції в сумі 15346,16 грн. та пеня в сумі 1679 грн., а всього 17025,16 грн.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ліхтнер Бетон Луцьк» в користь Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в доход державного бюджету міста Луцька, код платежу 50070000, номер рахунку 31213230700002, ідентифікаційний код 21741605, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році адміністративно-господарські санкції в сумі 15346,16 грн., пеня в сумі1679 грн., а всього 17025,16 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження сторонами подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 25 травня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий В.Д.Ковальчук