вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
17.05.10Справа №2а-14460/09/6/0170
(18:03)
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Латиніна Ю.А.,
при секретарі Усковій О.І.,
за участю позивача - ОСОБА_1 та представника позивача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим про визнання протиправними дії та спонукання до виконання певних дій,
Суть спору: Позивач звернувся у суд з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправними дії щодо відмови в прийнятті в експлуатацію будівництва реконструйованих господарських споруд і прибудови до квартири АДРЕСА_1 а також зобов'язати відповідача прийняти в експлуатацію споруди без надання документів на земельну ділянку.
Позив мотивовано тим, що відповідач посилаючись на відсутність у позивача документів підтверджуючих право власності чи право користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт містобудування, документа про право власності на господарську споруду і письмову згоду співвласників домоволодіння на проведення робіт, відмовляє у наданні дозволу. Квартира, що належить позивачу на праві власної по вказаній адресі знаходиться в багатоквартирному будинку. ЖЕД-6 Київського району, на балансі якого знаходиться будинок, погодило проведення реконструкції. Співвласники домоволодіння не заперечують проти проведення реконструкції , про що письмово висказали погодження. У зв'язку з тим, що будинок знаходиться на балансі ЖЕД, право власності чи користування на земельну ділянку, не може бути оформлене за позивачем, оскільки це суперечить діючому законодавству.
Ухвалою суду від 04.03.10 залучені треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору співвласники квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Позивач та його представник у суді позовні вимоги змінили, просили визнати протиправними дії відповідача по відмові у видачі дозволу на реконструкцію сараїв літ. «В», літ. «Г», літ. «Н», літ. «У» у господарську прибудову літ. «М», та прибудову літ. «Б 3» до АДРЕСА_1, а також зобов'язати відповідача надати дозвіл на реконструкцію зазначені споруди без надання документів на земельну ділянку.
Відповідач до суду не прибув, надіслав письмові заперечення на позов, у яких позов не визнав, посилаючись на правомірність відмови у наданні позивачу дозволу на проведення будівельних робіт з реконструкції, клопотав про розгляд справи за відсутності представника.
Треті особи - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до суду не прибули, направили суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності, клопотали про задоволення позову.
Суд приймає до уваги зазначені клопотання, вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача та третіх осіб, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив представлені докази, суд,
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ч.1 та 2 ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 р. №1699-III дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п.1.1 Наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України «Про затвердження Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт» від 05.12.2000р. N273 дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів.
Положення Про інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим, яке затверджене Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України №28 від 24.02.2009 р. визначає Інспекцію, як територіальний орган ДАБІ України, що віднесений до сфери її управління, підзвітній і підконтрольний їй.
Таким чином, Інспекція є державним органом виконавчої влади з визначеними законодавчо повноваженнями, у тому числі щодо надання дозволів на виконання будівельних робіт, і реалізуючи свої завдання та функції у правовідношеннях з фізичними та юридичними особами є суб'єктом владних повноважень, тому відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Вирішуючи вимоги позивача, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до рішення про реєстрацію права власності Сімферопольського МБРТІ від 28.11.05 за ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_1 зареєстроване право спільної часткової власності у рівних частках за кожним на АДРЕСА_1, АР Крим, що підтверджується витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с.12).
Для проведення реконструкції вказаної квартири підприємством ККАРМ «УКРПРОЕКТРЕСТАВРАЦІЯ» складене технічний висновок про відповідність ДБН на прибудову до квартири та переобладнання сараю літ. «М» (а.с.56-74).
З листів від 23.04.10 КП ЖЕД Київського району м. Сімферополя, як балансоутримувача, перешкод у користуванні територією будинку не вбачалося.
Реконструкція квартири та господарської прибудови погоджена з власниками суміжних квартир (а.с.75-79).
Позивач звернувся до Інспекції ДАБК з заявою про надання дозволу на проведення реконструкції квартири та господарської споруди.
Відповідач листом 21.08.09 листом за №7/1-4791 повідомив у наданні такого дозволу з причини відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, документа про право власності на господарську споруду та погодження співвласників домоволодіння.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій" №1699-III від 20.04.2000 р. дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі:
проектної документації, погодженої та затвердженої в порядку, визначеному законодавством;
документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідчені згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову;
рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;
документа про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду.
Частиною 8 ст.24 Закону України "Про планування і забудову територій" комплексний висновок і проект рішення про дозвіл на будівництво готуються спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури. У випадках, передбачених регіональними або місцевими правилами забудови, комплексний висновок готується з урахуванням висновків відповідних землевпорядних, природоохоронних, санітарних та інших органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Свої висновки зазначені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань містобудування та архітектури.
Отже позивачем дотримано приписи ст. 24, 29 Закону України "Про планування і забудову територій" і отримані всі передбачені законодавством України дозвільні документи по реконструкції спірної будівлі.
Відповідно до ч.6 ст.319 Цивільного кодексу України держава не втручається у здійснення власником права власності, тобто пряме адміністрування з боку органів влади є неприпустимим.
Суд критично ставиться до вимоги відповідача про необхідність надання договору оренди земельної ділянки, наданої для реконструкції, зважаючи на наступне.
Згідно ч.2 ст.377 ЦК України якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Аналогічний законодавчий припис міститься і в ч.2 ст. 120 Земельного кодексу України.
Відповідно до п.6.5 Постанови Верховної Ради АР Крим «Про затвердження Регіональних правил забудови та використання території в Автономній Республіці Крим» №241-3/02 від 18.09.2002р., на виконання будівельних робіт з капітального ремонту, реставрації, реконструкції, якщо вина виконується в межах діючої забудови, замовник надає документацію згідно з п. 6.2, за виключенням документів, підтверджуючих право власності земельною ділянкою (власності на неї).
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач не має права витребувати документи, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою, при видачі позивачу дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартири та господарської споруди.
Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ході розгляду справи відповідач не довів, що діяв неупереджено, враховуючи усі обставини виниклих правовідносин, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо, а тому суд знаходить вказану відмову противоправною, такою, що порушує права позивача, які підлягають судовому захисту.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги встановлені судом факти та відповідні їм правовідносини, оцінюючи наведені сторонами докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що наявні достатні підстави для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. ОСОБА_1 при звернені до суду сплатила 3,4 грн. судового збору, що підтверджується відповідною квитанцією, які і потрібно стягнути на її користь.
Відповідно до ст. 167 КАСУ постанову складено повністю та підписано 21.05.2010р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.94,160-163,167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим у наданні ОСОБА_1 дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції господарської прибудови літ. «М» та прибудови літ. «В 3» до АДРЕСА_1
Зобов'язати Інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим надати ОСОБА_1 дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції господарської прибудови літ. «М» та прибудови літ. «В 3» до квартири АДРЕСА_1 без надання документів, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Латинін Ю.А.