ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 16/77
17:43
02.07.2009 р. № 2а-562/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинського М.І. при секретарі судового засідання Шейко Т.І. у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу
за позовомДочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
до Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві
проскасування рішення та припису
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на
предмет спору на боці позивача: Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
На підставі ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 02.07.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про скасування рішення Державної комісії з контролю за цінами в м.Києві від 25.12.2008 р. № 2 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та скасування припису від 25.12.2008 р. № 2 щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Постанова НКРЕ від 28.02.2008 р. № 316 «Про затвердження ціни на природний газ (у тому числі нафтовий (попутний газ) для ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»на 2008 рік»не підлягає застосуванню до обсягу природного газу, поставленого за договором № УГВ7713/21 від 22.02.2008 р., а висновок акту перевірки щодо того, що позивачем застосовані вільні ціни на природний газ всупереч Постанові НКРЕ № 316 від 28.02.2008 р. є хибним, оскільки обсяг газу, передбачений цим договором, передавався НАК «Нафтогаз України»для експорту, а не для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення України. Тому вважає, що порушення з боку ДК «Укргазвидобування»відсутні, а рішення та припис Державної комісії з контролю за цінами в м .Києві безпідставні та такі, що підлягають скасуванню.
Представник позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задоволити в повному обсязі.
Третя особа на боці позивача погоджується з позовними вимогами та просить їх задоволити.
Відповідач позов не визнав. В своїх запереченнях проти позовних вимог посилався на те, що Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) України Постановою № 156 від 31.01.2008 р. затвердила для відповідача з 1 січня 2008 року ціну на природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) власного видобутку у розмірі 182,00 грн. за тис. м. куб. (без урахування ПДВ). З 1 березня 2008 року згідно Постанови НКРЕ від 28.02.2008 р. № 316 ціну для відповідача було підвищено до 196,00 грн. за тис. м.куб. (без урахування ПДВ), проте відповідач застосовував вільну ціну на природний газ, внаслідок чого сума необґрунтовано отриманої виручки склала 655 509,47 грн. Тому відповідачем було прийнято рішення про застосування економічних санкцій до позивача та винесено припис про усунення порушень державної дисципліни цін. Вважає позовні вимоги необґрунтовані та просить відмовити в їх задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, суд -
встановив:
Державною інспекцією з контролю за цінами у період з 12.11 по 15.12.2008 р. проведено перевірку фінансово-господарської діяльності ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»з видобутку вуглеводнів та реалізації готової продукції за період січень-жовтень 2008 року.
За результатами перевірки складено Акт від 17.12.2008 року.
Перевіркою встановлено, що у порушення абз. 3 ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», якою передбачено, що суб'єкти господарювання, зазначені в абзаці першому цієї статті, повинні здійснювати продаж природного газу власного видобутку суб'єкту уповноваженому Кабінетом Міністрів України для формування ресурсу природного газу, що використовуються для потреб населення, у повному обсязі (всього природного газу), та постанови Національної комісії регулювання електроенергетики від 28.02.08 № 316 «Про затвердження ціни на природний газ (у тому числі нафтовий (попутний газ) для ДК «Укргазвидобування НАК «Нафтогаз України»на 2008 рік», якою встановлено ціну продажу компанією всього добутого природного газу у розмірі 196,0 грн. за 1 тис. м. куб. без ПДВ, Дочірня компанія «Укргазвидобування», у період з березня по жовтень 2008 року здійснила продаж природного газу НАК «Нафтогаз України»за договором поставки від 22.02.208 № УГВ7713/21-08 по ціні 500 грн. за 1000 м.куб. без урахування ПДВ, (600 грн. за 1 тис. м.куб. з ПДВ). Згідно актів прийому -передачі до зазначеного договору, обсяг проданого газу з березня по жовтень 2008 року становить 2 316 423 м. куб. на загальну суму 1078140,60 грн. з ПДВ ( 519 522 м.куб. газу на суму 311 713,20 грн.) замість 422 631,1 грн. за ціною встановленою НКРЕ (235,20 грн. за 1 тис. м.куб. з ПДВ) / 1796901 м.куб. х 0,2352 грн. = 422 631,1 грн./. Таки чином, внаслідок застосування вільної ціни на природний газ компанією зайво отримано 655 509,47 грн.
На підставі акту перевірки від 17.12.2008 р. № 4/22 Державна комісія з контролю за цінами винесла рішення від 25.12.2008 р. № 2 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у вигляді вилучення у ДК «Укргазвидобування»в дохід державного бюджету 655 509,47 грн. виручки від продажу природного газу за ціною, встановленою договором поставки від 22.02.2008 р. № УГВ7713/21-08, та штрафу у сумі 1 311 018,94 грн. на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення». А також винесено припис № 2 від 25.12.208 року щодо усунення встановлених вказаним актом порушень, яким вимагається проведення перерахунків із споживачами на суму 655 509,47 грн. в порядку п.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Суд не погоджується з висновками перевірки та прийнятими рішеннями відповідача з огляду на наступне.
Абзацом третім статті 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. № 107-VI передбачено, що підприємства зазначені в абзаці першому даної статті, щомісячно здійснюють продаж всього природного газу (у тому числі нафтового (попутного газу) власного видобутку (видобутого на підставі спеціальних дозволів на користування надрами) для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування такого ресурсу, за ціною, затвердженою Національною комісією регулювання електроенергетики України для кожного суб'єкта господарювання, визначеного в абзаці першому цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1729 «Про забезпечення споживачів природним газом»передбачено реалізацію видобутого природного газу виключно Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України»за ціною, затвердженою Національною комісією регулювання електроенергетики, за винятком обсягів газу, що використовується видобувними підприємствами відповідно до напрямків, визначених прогнозним річним балансом надходження та розподілу природного газу по Україні, що затверджений Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09 січня 2008 р. № 57-р затверджено прогнозний баланс надходження та розподілу природного газу на 2008 рік, яким передбачений експорт природного газу з ресурсу дочірньої компанії «Укргазвидобування»у розмірі 9 млн. м. куб.
Відповідно до зазначеного Розпорядження Дочірня компанія «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»уклала з Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України»договір поставки природного газу № УГВ7713/21-08 від 22.02.2008 р., відповідно до п.п.2.1 п.2 якого ДК «Укргазвидобування», як Постачальник має передати НАК «Нафтогаз України», як Покупцеві в 2008 році газ в обсязі до 9 000 000 куб. м.. Таким чином, відповідно до напрямів, визначених прогнозним річним балансом надходження та розподілу природного газу по Україні, природний газ в обсязі до 9 млн. куб. м, визначений у Договорі № УГВ7713/21-08, - передбачений для експорту.
Зазначене підтверджується також висновком Торгово-промислової палати України про походження товару № 234/2 від 20.02.2008 р., в якому вказано, що природний газ, переданий за договором № УГВ 7713/21-08, поставляється до Республіки Польща згідно з контрактом № PL/012216736/04-0028/DH/YL від 26.10.2004р. -покупець PGNiG S.A. -«Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.»та ліцензією на експорт № 006133800000342.
Згідно з п.п. 4.1 п.4 Договору ціна газу за 1000 куб.м становить 500,00 грн. без ПДВ, крім того ПДВ -100,00 грн., разом з ПДВ -600,00 грн.
Виходячи з аналізу норм Постанови КМУ від 27.12.2001 р. № 1729, Розпорядження КМУ від 09.01.2008 р. № 57-р, суд погоджується з позивачем, що Постанова НКРЕ від 28.02.2008 р. № 316 «Про затвердження ціни на природний газ (у тому числі нафтовий (попутний газ) для ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»на 2008 рік»не підлягає застосуванню до обсягу природного газу, постановленого за договором № УГВ7713/21-08 від 22.02.2008 р., оскільки постановлений за договором газ передавався НАК «Нафтогаз України»для експорту, а не для потреб населення.
За наведених обставин суд приходить до висновку про безпідставність рішення відповідача від 25.12.2008 р. № 2 про застосування економічних санкцій в порядку ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»та припису від 25.12.2008 р. № 2 про усунення порушень державної дисципліни цін.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування.
Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
Позов задоволити.
Скасувати рішення Державної комісії з контролю за цінами в м. Києві від 25.12.2008 р. № 2 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Скасувати припис Державної комісії з контролю за цінами від 25.12.2008 р. № 2 щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кишинський М.І.
Повний текст постанови складено та підписано 06.07.2009 р. .