ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
16:33
11.06.2009 р. № 14/350
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинського М.І., суддів Качура І.А., Степанюка А.Г., при секретарі судового засідання Таран Т.К. у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Айбокс»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
провизнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
На підставі ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11.06.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Айбокс», звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва від 05 серпня 2008 року № 10402305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1 633 020 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Айбокс»»не порушило вимог п.1, п.2 та п.3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»з посиланням на те, що Відповідачем зроблений висновок про порушення вищезазначеного закону на підставі Акта перевірки, складеного працівниками ДПІ у Печерському районі м. Києва, які помилково встановили, що позивач здійснює діяльність з продажу послуг-терміналу з поповнення рахунку мобільного телефону із застосуванням терміналу, який не зареєстрований, не переведений у фіскальний режим роботи та не видає розрахунковий документ встановленої форми.
Позивач також вважає, що він не міг допустити порушення вищезгаданого закону, оскільки взагалі не здійснює надання жодних послуг платникам (абонентам мобільного зв'язку), а лише здійснює приймання платежів платників (із застосуванням автоматів -платіжних терміналів) від імені і за рахунок ЗАТ «Альфа-Банк»згідно Агентського Договору № 2 про приймання готівки від населення для подальшого переказу від 10 квітня 2008 року..
Відповідач, Державна податкова інспекція у Печерському районі м.Києва, проти позову заперечує, вказуючи на те, що Відповідачем правомірно застосовано до Позивача штрафні (фінансові) санкції.
Заперечуючи доводи позивача, відповідач посилається на Постанову Національного банку України № 53 від 05.03.2008 року.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва,
встановив:
Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва 23.07.08 р. проводилась перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Айбокс»щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за результатами якої складено Акт від 23.07.08 № 001576.
На підставі вказаного Акту Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №10402305 від 05 серпня 2008 р., яким у зв'язку з порушенням п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.95 № 265/95-ВР застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1633020,0 грн.
Суд не погоджується з висновком податкового органу щодо порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та вважає оспорюване рішення не правомірним, а доводи позивача обґрунтованими, виходячи з наступного.
Порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій регламентований Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.95 № 265/95-ВР.
Так, відповідно до п. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, а також застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Матеріали справи містять Агентський Договір № 2 від 10.04.208 р. про приймання готівки від населення для подальшого переказу, укладений між Закритим акціонерним товариством «Альфа-Банк»(Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Айбокс»(Агент), згідно пунктів 2.1 та 2.2 якого Банк здійснює приймання платежів від Платників за послуги Оператора для подальшого переказу на поточний рахунок Оператора в строки, порядку та на умовах цього Договору. Приймання платежів від імені та за рахунок Банку здійснюється Агентом за допомогою ПТКС (програмно-технічних комплексів самообслуговування) на умовах цього Договору.
Таким чином Оператор мобільного зв'язку доручив Банку здійснювати приймання та переказ готівкових платежів від абонентів (фізичних осіб) за послуги мобільного зв'язку. ТОВ «Айбокс», в якості Агента Банку, здійснює за допомогою ПТКС (платіжних терміналів) приймання зазначених платежів від імені і за рахунок Банку із зарахуванням грошових коштів на рахунок Банку, який, в свою чергу, здійснює переказ отриманих платежів абонентів на банківський рахунок Оператора за послуги мобільного зв'язку.
Порядок здійснення операцій із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування врегульований Постановою Правління Національного банку України «Про врегулювання питань здійснення операцій із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування»від 05.03.2008 р. № 53, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31.03.08 за № 265/14956.
Згідно з п.1 Постанови операції (приймання готівки для подальшого переказу, операції за допомогою спеціальних платіжних засобів та інші операції, пов'язані з рухом коштів (далі -операції), а також отримання інформації щодо стану рахунків) із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі -ПТКС), до яких згідно з їх функціональними можливостями належать банківські автомати самообслуговування, депозитні банкомати, платіжні термінали, термінали самообслуговування тощо, можуть здійснювати банки і небанківські фінансові установи, які відповідно до законодавства України отримали відповідну ліцензію/дозвіл щодо переказу коштів органів державної влади, що здійснюють державне регулювання відповідних ринків фінансових послуг, і є платіжними організаціями та/або членами системи (далі -небанківські фінансові установи), а також суб'єкти господарювання, які уклали агентські договори з банками.
Відповідно до п. 2 Постанови Банки і небанківські фінансові установи мають забезпечувати:
* відображення зазначених у пункті 1 цієї постанови операцій, здійснених із застосуванням ПТКС, у системі автоматизації банку (далі -САБ) або в обліковій системі небанківської фінансової установи в той самий день або не пізніше наступного робочого дня;
* видачу первинного розрахункового документа (квитанції ПТКС), роздрукованого на паперовому носії за допомогою засобів ПТКС, який містить обов'язкові реквізити документа на переказ готівки і підтверджує внесення /видачу відповідної суми готівки до/з цього ПТКС та здійснення ініціювання операцій з переказу готівки.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Додатку 5 Агентського Договору саме такий документ (квитанція ПКТС) і роздруковується платіжним терміналом згідно з вимогами Постанови.
З огляду на наведене, суд вважає, що доводи відповідача про здійснення позивачем готівкових розрахунків при продажу товарів або наданні послуг є помилковими, оскільки останній є тільки агентом і здійснює, від імені та за рахунок банку, лише приймання платежів.
Згідно з ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення. Позивач довів суду належними та допустимими доказами обґрунтованість своїх вимог.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 9, 69-71, 86, 89, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва від 05 серпня 2008 року № 10402305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1 633 020,0 грн.
Стягнути з відповідача на користь позивача 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185 -187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Кишинський М.І.
Судді: Качур І.А.
Степанюк А.Г.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -12.06.09 р.
.