ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
09:35
10.06.2009 р. № 2а-1619/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Червонопиському В.С. розглянувши справу
за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами Вінницькій області
до державного територіального галузевого об'єднання Південно-Західної залізниці в особі Жмеринського будівельно-монтажного експлуатаційного управління №3
про примусове стягнення економічних санкцій у сумі 12603 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушені вимоги ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме завищено тарифи на послуги водопостачання у м.Жмеринка, ст.Немирів, ст.Хмільник, ст.Голендри, ст.Ізраїловка, ст.Холоневська та ст.Гречани, ст.Староконстянтинів, ст.Війтівці Хмельницької області, в результаті чого відповідачем неправомірно нараховано 4201 грн.. оскільки не було опубліковане. За вказане правопорушення до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 8402 грн. за порушення державної дисципліни цін, відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення».
Відповідач заперечує проти позовних вимог, вважає їх необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству України. При цьому посилаються, зокрема, на те, що відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України позивачем пропущено строк застосування санкцій. Крім того, рішення Немирівської районної ради № 62 від 20.06.2006 року «Про погодження тарифів»не є регуляторним актом, і не потребує проходження процедури прийняття регуляторного акту.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши подані докази, суд -
Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області, згідно з наданими повноваженнями в період 14 - по 18 квітня 2008 року проведена перевірка державної дисципліни цін у відокремленому підрозділі ДТГО «Південно-Західна залізниця»Жмеринському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінні №3, на предмет дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги водопостачання (надалі по тексту - БМЕУ №3). За результатами перевірки складений акт від 18.04.08р.
Перевіркою встановлено, що метою діяльності БМЕУ №3 є виконання зобов'язань по введенню в дію виробничих та промислових потужностей будівництва об'єктів залізничного транспорту та інших замовників на підставі договорів, належне утримання та обслуговування об'єктів, що знаходяться на балансі підрозділу, а також здійснення водопостачання, водовідведення та подачі тепла, в тому числі здійснює водопостачання у м.Жмеринка, ст.Немирів, ст.Хмільник, ст.Голендри, ст.Ізраїловка, ст.Холоневська та ст.Гречани, ст.Староконстянтинів, ст.Війтівці Хмельницької області.
Так, перевіркою встановлено, що з 01.08.2006р. Жмеринською БМЕУ №3 застосовані тарифи на послуги водопостачання мешканцям ст. Немирів у розмірі -4,20 грн. за 1 м куб. (з ПДВ) погоджені рішення Немирівської міської ради від 20.06.06р. №62 "Про погодження тарифів", які офіційно не були оприлюднені у зв'язку з чим не набули чинності. До набрання чинності вищевказаного рішення Немирівської міської ради від 20.06.2006р. №62, діяло рішення виконавчого комітету Немирівської міської ради від 13.06.2002р. №0-18-162, відповідно до якого тариф на послугу водопостачання для населення встановлений у розмірі -1,20грн. за 1 м куб. В результаті виявленого порушення порядку встановлення і застосування цін (тарифів) на водопостачання Жмеринським БМЕУ №3 необґрунтовано нараховано 8076,83 грн.
Враховуючи фактичну оплату споживачами послуг водопостачання, Жмеринська БМЕУ отримало необґрунтовану виручку 4201,51грн. (1617,82грн. + 2188,26 грн.).
Згідно ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", необґрунтована виручка підлягає вилученню до місцевого бюджету разом із штрафом - 200% від суми виручки на підставі рішення Держінспекції з контролю за цінами про застосування економічних санкцій.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
Згідно з статтею 9 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень та динаміку цін, на товари та послуги, що мають вирішальне соціальне значення, в тому числі на житлово-комунальні послуги.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги»врегульовані основні засади правовідносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Законом "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги класифікуються за функціональним призначенням та за порядком їх затвердження. Так, комунальні послуги до яких згідно ст.13 Закону, віднесені послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення та інші, формуються та затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (п.2 ст.14).
Відповідно до конституційних норм, закони та інші нормативно-правові акти, не доведені до відома у порядку передбаченому законом, є нечинними.
В свою чергу, прийнятий уповноваженим органом офіційний письмовий документ, який спрямований на правове регулювання господарських відносин та застосовується неодноразово є регуляторним нормативно-правовим актом, а відтак, офіційно оприлюднюється в друкованих засобах масової інформації відповідних рад.
Відповідно до п. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рішення ради нормативно-правоого характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення.
Як вбачається з матеріалів справи, листом до Немирівської ради Відповідач сповіщав про необхідность оприлюднення рішення № 62 від 20.06.2006 року «Про погодження тарифів».
Рішення виконавчого комітету Немирівської міської ради 20.06.06 р. за № 62 було прийнято відповідно до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої, якщо комунальні послуги, які надають організаціям та установам будь-якої іншої форми власності ніж комунальна, тарифи на такі послуги не встановлюються виконавчими органами місцевого самоврядування, а узгоджуються відповідними організаціями, тобто, тарифи відповідачу були лише погоджені, а не затверджені, і отже, не потребують проходження процедури прийняття регуляторного акту, що встановлена Законом України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності».
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Приписом ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 08.07.2009 р.