Постанова від 15.05.2009 по справі 2а-1967/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10:30

15.05.2009 р. № 2а-1967/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Федоровій О.В., розглянувши справу

за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»

до Рахункової палати України

до заступника голови Рахункової палати України ОСОБА_2

про визнання відсутності компетенції (повноважень) Рахункової палати України на проведення перевірки з питань дотримання чинного законодавства щодо оренди державного майна;

про визнання протиправним та скасування рішення заступника голови Рахункової палати України ОСОБА_2, а саме доручення від 16.02.09 р. №16-52 на право проведення перевірки (ревізії).

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що доручення Заступника голови Рахункової палати України від 16.02.2009 р. № 16-52 прийняте безпідставно, без повноважень та в спосіб, що не передбачений Конституцією України та Законом України «Про Рахункову палату», оскільки функцію по нагляду за дотриманням чинного законодавства, відповідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру», покладено на Генерального прокурора України та підпорядкованих йому прокурорів. Вважає, що спірне доручення складено також з порушенням вимог Стандарту Рахункової палати «Порядок підготовки і проведення перевірок та оформлення їх результатів», затвердженого постановою колегії Рахункової палати від 27.12.2004 року N28-6, а саме в ньому не зазначено мету і предмет перевірки, а також термін її проведення.

Вказує, що відповідно до п. 4 Тимчасового положення «Про Фонд державного майна України», затвердженого Постановою Верховної ради України від 07.07.1992 року № 2558-ХП Фонд державного майна України здійснює повноваження орендодавця майна державних підприємств та організацій, їх структурних підрозділів. Зазначає, що згідно з п. 12 Положення «Про регіональне відділення Фонду державного майна України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 15.06.1994 року № 412 регіональне відділення Фонду державного майна України здійснює контроль за виконанням зобов'язань передбачених у договорах купівлі-продажу об'єктів приватизації, додержанням умов договорів оренди.

Відповідачі заперечують проти позовних вимог, вважають їх необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству України. При цьому посилаються, зокрема, на те, що вони при проведенні перевірки ефективності використання державного майна, що знаходиться на балансі позивача діяли в рамках наданих їм повноважень згідно з Планом роботи колегії рахункової палати на 2009 рік та відповідно до ст. ст. 8, 98 Конституції України, ст. ст. 2, 6, 9, 15, 26, 30 та Закону України «Про Рахункову палату»та ст. 9 Бюджетного кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши подані докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»зареєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 04713033 про що видано свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 007909. Відповідно до довідки №171270 Головного управління статистики у м. Києві видами діяльності позивача є діяльність вантажного залізничного транспорту, діяльність пасажирського залізничного транспорту, діяльність ресторанів, діяльність кафе, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту.

Відповідно до Плану роботи колегії рахункової палати на 2009 рік на підставі доручення заступника Голови Рахункової палати України ОСОБА_2 від 16.02.2009 року № 16-52 на право проведення перевірки в період з 02.03.2009 р. по 12.03.2009 р. контрольною групою було здійснено перевірку ефективності використання державного майна, що знаходиться на балансі Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»та дотримання чинного законодавства щодо оренди державного майна.

Позивач вважає, що у відповідача відсутня компетенція проводити перевірку у Позивача з птань дотримання чинного законодавства щодо оренди державного майна.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.

Статтею 85 Конституції України передбачені повноваження Верховної Ради України, а саме: затвердження Державного бюджету України та внесення змін до нього, контроль за виконанням Державного бюджету України, прийняття рішення щодо звіту про його виконання (п.4) та здійснення парламентського контролю у межах, визначених цією Конституцією та законом (п.33). Верховна Рада України здійснює також інші повноваження, які відповідно до Конституції України віднесені до її відання.

Згідно зі статтею 98 Конституції України контроль від імені Верховної Ради України за надходженням коштів до Державного бюджету України та за їх використанням здійснює Рахункова палата.

Стаття 8 якої передбачає, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Відповідно до п. п. 2, 3, 4 статті 7 Закону України «Про Рахункову палату»(далі Закон) Рахункова палата наділена такими повноваженнями: проводити фінансові перевірки, ревізії в апараті Верховної Ради України, органах виконавчої влади, Національному банку України, Фонді державного майна України, інших підзвітних Верховній Раді України органах, а також на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності в межах, визначених статтею 16 цього Закону; перевіряти в органах і на об'єктах, зазначених у пункті 2 цієї статті, грошові документи, бухгалтерські книги, звіти, плани, кошториси витрат та іншу документацію щодо фінансово-господарської діяльності, а також здійснювати перевірку касових операцій з готівкою та цінними паперами, матеріальних цінностей, їх обліку, зберігання і витрачання; отримувати від керівників установ та організацій, що перевіряються, всю необхідну документацію та іншу інформацію про фінансово-господарську діяльність.

Статтею 16 Закону передбачено, що повноваження Рахункової палати передбачені статтею 7 цього Закону поширюються на Верховну Раду України, органи виконавчої влади, в тому числі їх апарати, Національний банк України, Антимонопольний комітет України, Фонд державного майна України та інші державні органи і установи, створені згідно з законодавством України.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону Рахункова палата у ході виконання Державного бюджету України контролює повноту і своєчасність грошових надходжень, фактичне витрачання бюджетних асигнувань, у тому числі коштів загальнодержавних цільових фондів та видатків по обслуговуванню внутрішнього і зовнішнього боргу України, у порівнянні з затвердженими показниками Державного бюджету України, виявляє відхилення та порушення, проводить їх аналіз, вносить пропозиції щодо їх усунення.

Як вбачається з п. 19 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України доходи бюджету -усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти), а неподатковими надходженнями, відповідно до ч. 3 ст. 9 цього кодексу є доходи від власності та підприємницької діяльності; адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційного та побічного продажу; надходження від штрафів та фінансових санкцій; інші неподаткові надходження. Так до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2007-2008 роки Законами України «Про державий бюджет України на 2007 рік»та «Про державий бюджет України на 2008 рік»були включені надходження від плати за оренду цілісних майнових комплексів та іншого державного майна.

Таким чином, Рахункова Палата наділена повноваженнями як щодо контролю за використанням коштів Державного бюджету України так і за надходженнями до нього в тому числі і від плати за оренду цілісних майнових комплексів та іншого державного майна.

Згідно зі ст.3 Закону Рахункова палата здійснює контроль на засадах законності, плановості, об'єктивності, незалежності та гласності.

Стаття 4 передбачає, що дія цього Закону поширюється на відносини, які виникають у зв'язку з контрольними функціями Рахункової палати.

Рахункова палата відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону здійснює перевірки та ревізії відповідно до функцій, визначених статтею 6 цього Закону. Терміни, обсяги і засоби їх проведення встановлюються Рахунковою палатою. В ході перевірок та ревізій на основі документального підтвердження їх результатів, достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності визначаються своєчасність і достатність взаємних розрахунків об'єкта, що перевіряється, і Державного бюджету України.

Частиною 1 ст. 15 Закону передбачено, що контроль за виконанням Державного бюджету України, у тому числі бюджетів загальнодержавних цільових фондів, здійсненням фінансування загальнодержавних програм, збереженням і використанням майна, що є об'єктами права державної власності, організується і проводиться Рахунковою палатою на основі річних і поточних планів, які формуються з урахуванням усіх видів і напрямів діяльності Рахункової палати та конкретних доручень Верховної Ради України, її комітетів.

Так Постановою Колегії Рахункової палати від 28.11.2008 р. № 27-1 був затверджений План роботи колегії рахункової палати на 2009 рік. Пункт 54 Постанови передбачав «Звіт про результати перевірки виконання повноважень державними органами влади в частині справлення плати за оренду державного майна до Державного бюджету України». На підставі чого була затверджена Програма перевірки виконання повноважень в частині справлення державними органами влади плати за оренду державного майна до Державного бюджету України. Пункт 2.18 якої передбачав здійснення зустрічних перевірок суб'єктів господарювання, установ та організацій щодо укладення договорів про оренду державного майна.

Перевірка, дії по проведенню якої оскаржуються позивачем, була проведена на підставі вказаних вище документів на підставі доручення заступника Голови Рахункової палати України ОСОБА_2 від 16.02.2009 року № 16-52, повноваження якого підтверджуються статтею 9 Закону, ст. 9 Регламенту Рахункової палати.

У п.3.3 Наказу Голови Рахункової палати від 30.06.2006 р. № 63 «Про розподіл обов'язків між Головою Рахункової палати, Першим заступником і Заступником Голови Рахункової палати та Секретарем Рахункової палати»заступник Голови Рахункової палати ОСОБА_2 забезпечує, зокрема, організацію підготовки і затвердження програми контрольних заходів, що здійснюються підпорядкованими йому структурними підрозділами Рахункової палати, контролює їх виконання; надає Колегії Рахункової палати письмовий висновок щодо здійснення контрольних задохів: своєчасності виконання контрольного заходу та витрат (коштів та людино-днів) на виконання контрольного заходу, а також відповідність його затвердженій програмі.

Посилання позивача на порушення відповідачами п. 3.1 Стандарту Рахункової палати «Порядок підготовки і проведення перевірок та оформлення їх результатів» затвердженого постановою колегії Рахункової палати від 27.12.2004 року № 28-6 суд до уваги не сприймає, оскільки з його змісту вбачається, що він регламентує тільки правовідносини у сфері контролю за використанням державних коштів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачі діяли у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючим законодавством України.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Приписом ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А. Степанюк

Повний текст постанови виготовлено 15.06 .2009 р.