Постанова від 21.05.2009 по справі 6/144

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 6/144

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.05.2009 р. № 6/144

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

за позовом Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві

до Товариство з обмеженою відповідальністю "Агробудпереробка-1"

про стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування в сумі 140 424 грн.

Представники сторін:

позивача: Складаний В.А.

відповідача: Козуб М.М.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.05.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудпереробка-1»про стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування в сумі 140 424,00 грн.

В ході судового розгляду представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимог та просив стягнути су му штрафу у розмірі 140 424,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, зазначає, що ТОВ «Агробудпереробка-1»в порушення ст.. 24, ст.. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000 р. №1699-ІІІ, при будівництві багатоповерхового гуртожитку виконані будівельні роботи з влаштування пальового поля та ростверку фундаментів за адресою: м. Київ, вул.. Заболотного, 148, без дозволу на їх виконання та затвердженої у встановленому порядку проектної документації. За вказане порушення до відповідача застосована штрафна санкція ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від

Відповідач проти позову не заперечує, та вказує на те, що у ТОВ «Агробудпереробка-1» відсутні кошти для сплати штрафу за правопорушення у сфері містобудування в сумі 140 424,00 грн.

Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві була проведена перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудпереробка-1»з питань дотримання містобудівного законодавства законності проведення будівельних робіт з влаштування пальового поля та ростверки фундаментів під будівництво багатоповерхового гуртожитку за адресою: м. Київ, вул.. Заболотного, 148. За результатами перевірки був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування від 23.07.2008 р., яким встановлено порушення позивачем ст.. 24 та ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»та п. 1.2 ДБН А.3.1.-5-96 «Організація будівельного виробництва», а саме самовільне будівництво з влаштування пальового поля та ростверки фундаментів під будівництво багатоповерхового гуртожитку.

Позивачем був винесений припис від 23.07.2008 р. та прийнята постанова від 31.07.2008 р. № 143/08 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування на загальну суму 170 424,50 грн. Відповідач, ТОВ «Агробудпереробка-1», сплатив штраф частково у розмірі 30 000,00 грн. Інша частина штрафних санкцій не сплачена.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», Державна архітектурно-будівельна інспекція та її територіальні органи здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції.

Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку і будівництва України від 26.10.2007 № 56 утворено її територіальний орган - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (далі - Інспекція) та наказом від 03.03.2008 № 37 затверджено «Положення про Інспекцію». Положенням про Інспекцію визначені її права, серед яких:

- проводити перевірку об'єктів будівництва щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції;

- складати протоколи та розглядати справи про правопорушення у сфері містобудування відповідно до Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».

В ході перевірки, проведеної Інспекцією, встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Агробудпереробка-1»при будівництві багатоповерхового гуртожитку виконані будівельні роботи з влаштування пальового поля та ростверку фундаментів на вул. Заболотного, 148 у Голосіївському районі м. Києва без дозволу на їх виконання та затвердженої у встановленому порядку проектної документації.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України № 1699-ІІІ, право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, встановлених згідно з вимогами цього Закону.

Замовник, що має намір забудови належної йому на праві власності або користуванні земельної ділянки, або уповноважена ним особа звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування із заявою (клопотанням) щодо намірів забудови земельної ділянки, в якій зазначаються призначення будівлі, споруди та орієнтовні характеристики забудови. До заяви (клопотання) можуть бути додані передпроектні роботи.

Як встановлює норма ст. 29 цього Закону, дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Замовник та підрядник для одержання дозволу на виконання будівельних робіт подають до відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю письмову заяву, до якої додаються:

1) документи від замовника будівництва:

документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена в порядку, визначеному законодавством;

відомості про здійснення авторського і технічного нагляду;

копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмової згоди його власника на проведення зазначених робіт (у разі здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування);

фінансова звітність, що складається відповідно до статті 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", та копія ліцензії на здійснення діяльності з надання фінансових послуг, засвідчена в установленому законом порядку (у разі здійснення будівництва, що передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб);

2) документи від підрядника будівництва:

копії установчих документів та свідоцтва про державну реєстрацію;

копія ліцензії на виконання функцій генпідрядника будівництва об'єкта, засвідчен

договір (контракт) підряду на будівництво об'єкта;

документ про призначення відповідальних виконавців робіт;

відомості про кваліфікацію та досвід спеціалістів, які братимуть участь у виконанні замовлення;

пропозиції щодо залучення субпідрядників.

Розгляд заяви, прийняття рішення про надання дозволу на виконання будівельних робіт або про відмову у його наданні, видача та реєстрація дозволу на виконання будівельних робіт (або відмови в його наданні) здійснюються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю протягом місяця з дня реєстрації заяви.

Відмова у наданні дозволу на виконання будівельних робіт надається заявнику в письмовому вигляді з мотивованим обґрунтуванням.

Підставами для відмови у наданні дозволу на виконання будівельних робіт є:

неподання документів, необхідних для прийняття рішення про надання такого дозволу;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.

Відмову в наданні дозволу на виконання будівельних робіт може бути оскаржено до суду в установленому законом порядку.

Надання дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється на безоплатній основі.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на нормативний строк будівництва об'єкта або на строк дії договору (контракту) підряду на будівництво об'єкта.

Дія дозволу може бути продовжена за зверненням замовника на строк не більше одного року.

Контроль за виконанням будівельних робіт здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Дозвіл на виконання будівельних робіт може бути скасовано (анульовано) за рішенням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

подання замовником заяви про скасування (анулювання) дозволу на виконання будівельних робіт;

видачі та перереєстрації дозволу на виконання будівельних робіт з порушенням вимог законодавства;

наявності відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником, генпроектувальником, генпідрядником);

систематичного порушення законодавства у сфері будівництва та архітектури під час проведення будівельних робіт;

перешкоджання проведенню перевірок посадовими особами інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю;

якщо протягом трьох місяців з дня видачі дозволу на виконання будівельних робіт не розпочато будівельні роботи.

Перелік будівельних робіт, на виконання яких не вимагається дозвіл, затверджується Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо право на будівництво об'єкта містобудування передано іншому замовнику або змінено будівельну організацію (генпідрядника), дозвіл на виконання будівельних робіт підлягає перереєстрації.

Перереєстрація дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється у порядку отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Інформація про дозвіл на виконання будівельних робіт, а також відомості про замовника та підрядників будівельних робіт розміщуються на відповідному стенді, який встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці.

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю ведуть реєстр виданих, скасованих (анульованих) дозволів на виконання будівельних робіт та відмов у їх наданні.

Форма дозволу на виконання будівельних робіт, форма заяви, що подається для його отримання, форма відмови у наданні дозволу на виконання будівельних робіт, порядок видачі та скасування (анулювання) дозволу на виконання будівельних робіт і порядок ведення реєстру виданих та скасованих (анульованих) дозволів на виконання будівельних робіт затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, ТОВ «Агробудпереробка-1»за дозволом до позивача не зверталося.

23 липня 2008 року за результатами перевірки відповідно до ст. З Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»складений протокол про правопорушення у сфері містобудування та припис про зупинення будівельних робіт і усунення порушень.

Частиною 10 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»встановлено, що здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законодавством.

Постановою Інспекції від 31.07.2008 № 143/08, винесеною в порядку ст. З Закону України № 208/94-ВР, на відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Агробудпереробка-1»накладено штраф у розмірі 170 424, 50 грн. Копію постанови було вручено під розписку комерційному директору ТОВ «Агробудпереробка-1»Румянцеву І.Г.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»14.10.1994 р. № 208/94-ВР, підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:

проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень.

У п'ятнадцятиденний термін з дня одержання протоколу про правопорушення питання про накладення штрафу розглядається посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.

Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний термін після її прийняття вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику підприємства чи надсилається поштою, про що робиться запис у справі. Другий і третій примірники залишаються в інспекції, яка наклала штраф.

Форми протоколу, припису та постанови затверджує спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань містобудування та архітектури.

Штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем був складений протокол, винесений припис та постанова про правопорушення у сфері містобудування.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 69 КАС України).

Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного суду України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі та стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудпереробка-1»суму штрафу за порушення вимог Закону України «Про планування і забудову територій»у розмірі 140 424,50 грн.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробудпереробка-1» (01021, м. Київ, вул.. М.Грушевського, 28/2 н.п. 43, код ЄДРПОУ 32851815, р/р 26005405231, МФО банку 322863 у ФКД ВАТ «Інпромбанк») на користь державного бюджету України, стягувач Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (01033, м. Київ, вул.. Жилянська, 43-А), одержувач -УДК Шевченківського району м. Києва на р/р 3111710670001, код ЄДРПОУ 26077968, код платежу 21081100, банк одержувача - Управління державного казначейства Києва, МФО 820019, штраф за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 140 424,50 грн. (сто сорок тисяч чотириста двадцять чотири грн. 50 коп.).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.