ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
04.02.2009 р. № 12/538
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого -судді Цвіркуна Ю.І.,
при секретарі Рудик Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глави Секретаріату Президента України Балоги Віктора Івановича про бездіяльність посадової особи,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в адміністративний суд з позовом до Глави Секретаріату Президента України Балоги Віктора Івановича про бездіяльність посадової особи, в якому просить: - визнати протиправними дії відповідача, що проявились в невирішенні по суті його запиту від 07.06.2008 року, в обмежені його права на одержання відкритої інформації щодо порядку особистого прийому громадян Президентом України, що встановлений ним особисто, та в ненаданні на його запит письмової відповіді за особистим підписом керівника органу; - зобов'язати відповідача надати йому письмову відповідь по суті його запиту від 07.06.2008 р. у відповідності з вимогами ст.21 Закону України «Про інформацію», в зв'язку із порушенням закону постановити окрему ухвалу і направити її Президенту України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
В суді позивач позов підтримав і просив його задовольнити, посилаючись на те, що Главою Секретаріату Президента України Балогою В.І. при розгляді та вирішенню його запиту від 07.06.2008 року порушено його законне право на одержання інформації, яке гарантоване статтею 43 Закону України «Про інформацію».
Представник відповідача в суді позов не визнав, аргументуючи тим, що на запит позивача від 07.06.2008 року була надана відповідь у строки та в порядку, визначеному законодавством України з інформацією, яку вимагав позивач.
Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши докази по справі, встановив наступне.
07.06.2008 року ОСОБА_1 звернувся до Секретаріату Президента України, зокрема, до Глави Секретаріату Балоги В.І. із запитом щодо надання письмової інформації про порядок здійснення особистого прийому громадян Президентом України.
12.06.2008 року позивачу була надана відповідь на його запит за підписом заступника Керівника Служби з питань звернень громадян Секретаріату Президента України Коваля О.В., в якій роз'яснений порядок здійснення особистого прийому Президентом України та посадовими особами Секретаріату Президента України.
Так, зокрема, це підтверджується листом від 12.06.2008 року №22/065229-26.
У статті 106 Конституції України визначений перелік повноважень Президента України.
При цьому стаття 23 Закону України «Про звернення громадян»надає Президенту України повноваження самостійно встановлювати порядок особистого прийому.
В силу пункту 28 частини 1 статті 106 Конституції України для забезпечення виконання своїх повноважень Президент України Указом від 04.11.2005 року №1548/2005 затвердив Положення про Секретаріат Президента України, яким згідно із статтею 23 вищезазначеного Закону уповноважив Секретаріат здійснювати організацію прийому громадян та розгляду звернень громадян, які до нього звертаються.
Відповідно до пункту 3 Положення про Секретаріат Президента України, затвердженого Указом Президента України від 4 листопада 2005 року №1548/2005, основним завданням Секретаріату є забезпечення на засадах відкритості, гласності та прозорості здійснення Президентом України його повноважень, визначених Конституцією України.
В силу підпункту 19 пункту 4 Положення про Секретаріат Президента України Секретаріат відповідно до покладеного на нього основного завдання організовує прийом громадян, які звертаються до Президента України, розгляд звернень громадян, а також звернень державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, політичних партій, громадських та інших організацій, на основі аналізу таких звернень розробляє і подає Президентові України пропозиції щодо розв'язання порушених у них проблем.
У відповідності до пункту 9 Положення про Секретаріат Президента України Глава Секретаріату Президента України: 1) подає на підпис Президентові України проекти указів, розпоряджень та доручень Президента України, закони України, що надійшли на підпис главі держави, пропозиції Президента України до законів у разі застосування щодо них права вето, проекти конституційних подань Президента України до Конституційного Суду України, листи та інші документи, підписує додатки до актів Президента України; 2) представляє за дорученням Президента України його позицію у Верховній Раді України, у відносинах з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації, з міжнародними організаціями; 3) організовує здійснення контролю за виконанням актів Президента України; 4) вносить Президентові України пропозиції щодо призначення на посади і звільнення з посад Першого заступника Глави Секретаріату Президента України, заступника Глави Секретаріату Президента України, Прес-секретаря Президента України, Представника Президента України у Верховній Раді України, Представника Президента України у Кабінеті Міністрів України, Представника Президента України у Конституційному Суді України, а також радників Президента України, які очолюють відповідні головні служби Секретаріату, призначає на посади та звільняє з посад інших працівників Секретаріату, якщо інше не передбачено актами Президента України; 5) здійснює загальне керівництво Секретаріатом, спрямовує його діяльність на ефективне забезпечення здійснення Президентом України його повноважень; координує діяльність структурних підрозділів Секретаріату, представляє Секретаріат у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями; 6) контролює додержання працівниками Секретаріату вимог Закону України «Про державну службу»та законодавства про працю, здійснює присвоєння відповідно до законодавства рангів державним службовцям; 7) визначає єдиний порядок проходження і опрацювання документів у Секретаріаті, процедуру взаємодії структурних підрозділів Секретаріату при виконанні покладених на них функцій; 8) затверджує в установленому порядку штатний розпис Секретаріату, структуру його самостійних структурних підрозділів та положення про них, а також посадові інструкції керівників таких підрозділів Секретаріату; 9) реалізовує в межах повноважень, визначених законодавством, державну політику у сфері охорони державної таємниці; 10) вирішує питання щодо заохочення працівників Секретаріату, порушує в установленому порядку питання про відзначення їх державними нагородами України, притягнення до дисциплінарної відповідальності; 11) здійснює інші повноваження відповідно до законодавства. Глава Секретаріату Президента України для виконання покладених на нього функцій може видавати в межах установленої цим Положенням компетенції розпорядження.
Організація особистого прийому громадян в Секретаріаті Президента України покладена на Службу з питань звернень громадян.
Положенням про Службу з питань звернень громадян виконання обов'язків щодо розгляду звернень громадян, які надходять до Секретаріату президента України покладено на Службу з питань звернень громадян.
Коваль О.В. є заступником Керівника Служби з питань звернень громадян - керівник департаменту з питань розгляду звернень громадян, якому надано повноваження підписувати відповіді на звернення громадян, що надходять до Секретаріату Президента України.
В силу статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Частина 3 статті 21 Закону України «Про інформацію», зокрема, передбачає, що інформація державних органів та органів місцевого і регіонального самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб шляхом безпосереднього доведення її до заінтересованих осіб (усно, письмово чи іншими способами).
Відповідно до статті 42 вищезазначеного Закону учасниками інформаційних відносин є громадяни, юридичні особи або держава, які набувають передбачених законом прав і обов'язків у процесі інформаційної діяльності. Основними учасниками цих відносин є: автори, споживачі, поширювачі, зберігачі (охоронці) інформації.
Згідно із статтею 43 цього Закону учасники інформаційних відносин мають право одержувати (виробляти, добувати), використовувати, поширювати та зберігати інформацію в будь-якій формі з використанням будь-яких засобів, крім випадків, передбачених законом. Кожний учасник інформаційних відносин для забезпечення його прав, свобод і законних інтересів має право на одержання інформації про: діяльність органів державної влади; діяльність народних депутатів; діяльність органів місцевого і регіонального самоврядування та місцевої адміністрації; те, що стосується його особисто.
У відповідності до статті 44 даного Закону учасники інформаційних відносин зобов'язані: поважати інформаційні права інших суб'єктів; використовувати інформацію згідно з законом або договором (угодою); забезпечувати додержання принципів інформаційних відносин, передбачених статтею 5 цього Закону; забезпечувати доступ до інформації усім споживачам на умовах, передбачених законом або угодою; зберігати її в належному стані протягом встановленого терміну і надавати іншим громадянам, юридичним особам або державним органам у передбаченому законом порядку; компенсувати шкоду, заподіяну при порушенні законодавства про інформацію.
Згідно із статтею 15 Закону України "Про звернення громадян", обов'язок об'єктивно і вчасно розглядати звернення громадян, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань), покладений на органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб, керівників та посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань).
У відповідності до частини третьої статті 15 Закону України «Про звернення громадян» відповідь за результатами розгляду заяв, (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Таким чином, є усі підстави вважати, що на відповідний запит позивача була надана відповідь у строки та в порядку, визначеному законодавством України.
Посилання позивача на відсутність у даній йому відповіді інформації про порядок здійснення особистого прийому Президентом України, а також на те, що відповідь на його запит підписана не уповноваженою особою не підтверджені доказами.
Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Обґрунтовано спростувати аргументи представника відповідача позивач в суді не зміг.
Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
На основі встановленого, керуючись ст.ст.86, 159-163 КАС України, суд
постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява і скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції у порядку, що передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Цвіркун Ю.І.