Постанова від 14.05.2009 по справі 6/142

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14.05.2009 р. № 6/142

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Віятик Н.В. вирішив адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Київської області Перший заступник начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області Стародубець Олег Миколайович

про визнання протиправним рішення та дії суб'єкта владних повноважень

Представники:

від позивача ОСОБА_1, ОСОБА_3.

від відповідача Демченко Т.С. (довіреність від 30.03.2009 р. №7/10-736)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.05.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області та Першого заступника начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області про визнання протиправним рішення та дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що ним була подана Заява щодо надання дозволу на виконання будівельних робіт з будівництва садового будинку з наданням усіх передбачених чинними нормативними документами. Однак, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Київської області, листом від 01.10.2008р. №796 за підписом заступника начальника інспекції Стародубця О.М., відмовила у видачі дозволу на виконання будівельних робіт у зв'язку з відсутністю документів про здійснення технічного і авторського нагляду. Позивач просить визнати протиправним рішення відповідача 1 щодо відмови у видачі дозволу , визнати протиправними вимоги відповідача 2 щодо надання мною додаткових документів та відомостей, крім передбачених вимогами чинного законодавства від індивідуальних забудовників; зобов'язати відповідача 1 усунути допущені порушення прав позивача шляхом видачі дозволу на виконання будівельних робіт; зобов'язати відповідача1 відшкодувати понесені судові витрати

Представник відповідача 1 -Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області надано заперечення на позов та в обґрунтування зазначає наступне. Згідно п. 2.1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики № 273 від 05.12.2000р. визначає перелік документів, що подаються для одержання дозволу в якому також зазначені документи про призначення відповідальних виконавців (виконроба, осіб, що виконують технічний нагляд, авторський нагляд). Тому, Інспекція вважає свої дії такими, що відповідають чинному законодавству та не погоджується з позовними вимогами позивача та просить відмовити у їх задоволенні.

Представник відповідача 2 -Заступника начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області Стародубець Олег Миколайович з позовом не погодився та в обґрунтування зазначив наступне. Позивачу було відмовлено у наданні дозволу на виконання будівельних робіт, оскільки в числі представлених до Інспекції матеріалів відсутні документи про призначення осіб відповідальних за виконання технічного та авторського нагляду, відповідно до п. 2.1, 3.11 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Інспекції архітектурно-будівельного контролю Київської області з заявою від 17.09.2008р. про надання дозволу на виконання будівельних робіт з будівництва садового будинку за адресою: Київська область, м. Буча, с/т «Берізка», вул. Сонячна, 10.

Згідно з п. 5.124 правил забудови території Київської області від 19.12.2006р. разом з заявою позивачем надано наступні документи:

1. заяву забудовника встановленого зразка;

2. копію державного акту на право власності на земельну ділянку, розташовану по зазначеній адресі;

3. копію дозволу на будівництво садового будинку, який виданий виконавчим комітетом Бучанською міської ради №262 від 20.05.2008р.

4. копію проектної документації, яка погоджена головним архітектором Бучанської міської ради

Крім того, в заяві позивач зазначив, що будівництво садового будинку буде вестися самостійно. У зв'язку з тим, що планується до зведення двоповерховий будинок та згідно з п. 5.124 абзац другий, позивач зобов'язується забезпечити здійснення технічного й авторського нагляду.

За результатами розгляду представлених матеріалів, заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області ОСОБА_5 було надано лист-відмову від 01.10.2008р. №796 в наданні ОСОБА_1 дозволу на виконання будівельних робіт в зв'язку з тим, що в числі представлених матеріалів відсутні документи про здійснення технічного і авторського нагляду, що не відповідає вимогам п. 3.11 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт.

Крім того, повідомлено позивача, що після усунення зауважень, у разі повторного звернення замовника інспекція державного архітектурно-будівельного нагляду розглядає питання про надання дозволу в термін, що не перевищує 10-ти днів з моменту подання потрібних документів.

Позивач, керуючись нормами ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій»та ч. 2 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, звернувся до суду за захистом, на його думку, порушених прав.

Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог, зважаючи на наступне.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про планування і забудов територій" фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міської державної адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування.

Згідно зі ст. 29 цього Закону дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Також наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 N 273 затверджено Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.12.2000 за N 945/5166) /далі Наказ N 273/, яке розроблено згідно зі ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій".

Вказане положення встановлює порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту об'єктів.

Відповідно до п. 2.1 Положення №273, для одержання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник (замовник) повинен подати до інспекції дерархбудконтролю такі документи:

а) заяву забудовника (замовника);

б) рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування

в) документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, на якій буде розміщено об'єкт містобудування

г) комплексний висновок державної інвестиційної експертизи;

г')документи про призначення відповідальних виконавців робіт (виконроба, осіб, що виконують технічний нагляд, авторський нагляд)

д) затверджену в установленому порядку проектну документацію (будівельний генеральний план та паспорт фасаду в двох примірниках, пояснювальна записка для реєстрації)

Інспекція держархбудконтролю зобов'язана у термін, що не перевищує одного місяця, розглянути подані забудовником (замовником) документи і прийняти рішення про надання дозволу на виконання будівельних робіт та видати його або надати обґрунтовану відмову. Для індивідуальних забудовників цей термін не перевищує 15 днів.

Відповідно до п. 3.11 Положення №273, індивідуальним забудовниками житлових будинків, господарських та побутових споруд дозволи на виконання будівельних робіт надаються на підставі заяви забудовника, документа, що посвідчує право власності чи право користування (у тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою, дозволу на будівництво об'єкта містобудування, який видається відповідним органом виконавчої влади, проектної документації, погодженої місцевими органами у справах містобудування і архітектури, а також зобов'язання виконавця робіт, якщо будівництво здійснюється підрядним способом.

У разі спорудження індивідуального житлового будинку в сейсмонебезпечних районах, на територіях із складними інженерно-геологічними умовами, а також при спорудженні будівель у два поверхи і більше, індивідуальний забудовник зобов'язаний забезпечити здійснення технічного й авторського нагляду в порядку, установленому Законом України "Про архітектурну діяльність".

Відповідно до ст. 11 Закону України від 20.05.1999, № 687-XIV "Про архітектурну діяльність" під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.

Технічний нагляд забезпечується замовником (забудовником) та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником).

Порядок проведення авторського і технічного наглядів установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про архітектурну діяльність" Постановою Кабінету Міністрів України від 1.07.2007р. №903 затверджено Порядок здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури та Порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури.

Згідно п. 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.

Згідно п. 2 Порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта. Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Як свідчать матеріали справи, позивачем до заяви про надання дозволу на виконання будівельних робіт поданої до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області не надано документи про призначення осіб, відповідальних за виконання технічного та авторського нагляду, як це передбачено нормами Положення №273.

Таким чином, суд дійшов висновку, Інспекції архітектурно-будівельного контролю Київської області та заступник начальника Стародубець О.М. при винесені рішення щодо відмови позивачу у видачі дозволу на виконання будівельних робіт діяли у межах наданих повноважень та відповідно до чинного законодавства.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, про відмову в задоволені позовних вимог, оскільки позивач не надав суду належних доказів, які б свідчили про неправомірність та незаконність прийнятого розпорядження.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.