ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
07.02.2009 р. № 5/404
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Кочана В.М., суддів Арсірія Р.О., Цвіркуна Ю.І.,
секретаря судового засідання Стріхи В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
ОСОБА_1,
ОСОБА_2
до Голови Верховної Ради України, Апарату Верховної Ради України,
Керівника Апарату Верховної Ради України
провизнання протиправною бездіяльності, зобов"язання вчинити дії,
Народні депутати п"ятого скликання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з адміністративним позовом, в якому просили: визнати протиправною бездіяльність Голови Верховної Ради України п"ятого скликання щодо неприсвоєння народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 першої категорії, першого рангу державних службовців; визнати протиправною бездіяльність Керівника апарату Верховної Ради України п"ятого скликання щодо незабезпечення їм гарантій, наданих ст.20 Закону України "Про статус народного депутата"; зобов'язати Голову Верховної Ради України присвоїти з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України шостого скликання народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 першу категорію, перший ранг державних службовців шляхом видання відповідного розпорядження; зобов'язати керівника Апарату Верховної Ради України та Апарат Верховної Ради України забезпечити внесення відповідного запису до трудових книжок позивачів після видання відповідного розпорядження Голови Верховної ради, щодо присвоєння першої категорії, першого рангу державних службовців, забезпечити народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 виконання гарантій наданих ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" шляхом проведення відповідних виплат та внесення відповідних записів до трудових книжок ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і пояснив, що 26 березня 2006 року на чергових виборах народних депутатів України позивачів було обрано народними депутатами України по багатомандатному загальнодержавному округу за виборчим списком Блоку "НАША УКРАЇНА": Політична партія "Народний Союз Наша Україна", Народний Рух України, Партія промисловців і підприємців України, Конгрес Українських Націоналістів, Українська республіканська партія "Собор", Партія Християнсько-Демократичний Союз.
25 травня 2006 року після складення присяги народного депутата України на урочистому засіданні Верховної Ради України відповідно до статті 79 Конституції України позивачі набули депутатські повноваження.
31 травня 2007 року позивачі подали заяву про вихід із складу депутатської фракції Блоку «Наша Україна», яка була зареєстрована в Апараті Верховної Ради України. Це було підставою для дострокового припинення повноважень народного депутата України за рішенням вищого керівного органу виборчого блоку політичних партій -Блоку "Наша Україна", а саме 2 червня 2007 року на з'їзді Блоку "Наша Україна".
Згідно із п.6 ч.2 ст.81 Конституції України невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або вихід народного депутата України із складу такої фракції є підставою для дострокового припинення повноважень народного депутата України.
Відповідно до абз. 2 ч.2 ст.20 Закону України "Про статус народного депутата України" у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання народним депутатам попереднього скликання Головою Верховної Ради України попереднього скликання присвоюється перша категорія, перший ранг державного службовця, крім тих народних депутатів, повноваження яких були припиненні достроково відповідно до ст. 4 цього Закону.
Отже, обмеження передбачені абз.2 ч.2 ст.20 Закону України "Про статус народного депутата України" не поширюються на позивачів, оскільки їх повноваження були припинені не з підстав, що визначені в ст.4 Закону, а відповідно до ч.6 ст.81 Конституції України.
Таким чином, на думку представника позивача, забезпечення гарантій трудових прав позивачів шляхом присвоєння їм першого рангу державних службовців має відбуватися на загальних підставах.
Обов'язок щодо присвоєння Позивачам першого рангу державних службовців покладено законом на Голову Верховної Ради України попереднього скликання.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.20 Закону України "Про статус народного депутата України" даний обов'язок мав бути виконаний Головою Верховної Ради України V скликання у день відкриття першого засідання Верховної Ради України VI скликання.
Однак, Голова Верховної Ради України V скликання не виконав покладений на нього законом обов'язок, чим порушив право позивачів на присвоєння їм першого рангу державних службовців і не забезпечив гарантії їх трудових прав, а керівник апарат Верховної Ради України та Апарат Верховної Ради України не забезпечили позивачам гарантій, наданих ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата".
Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, оскільки погодився з тим, що Голова Верховної Ради України п"ятого скликання не виконав покладений на нього законом обов'язок щодо присвоєння позивачам у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання першої категорії, першого рангу державних службовців, що призвело до порушення прав позивачів.
Вислухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справи, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 26 березня 2006 року на чергових виборах народних депутатів України позивачів було обрано народними депутатами України по багатомандатному загальнодержавному округу за виборчим списком Блоку "НАША УКРАЇНА": Політична партія "Народний Союз Наша Україна", Народний Рух України, Партія промисловців і підприємців України, Конгрес Українських Націоналістів, Українська республіканська партія "Собор", Партія Християнсько-Демократичний Союз.
25 травня 2006 року після складення присяги народного депутата України на урочистому засіданні Верховної Ради України відповідно до статті 79 Конституції України Позивачі набули депутатські повноваження.
31 травня 2007 року позивачі подали заяву про вихід із складу депутатської фракції Блоку «Наша Україна», яка була зареєстрована в Апараті Верховної Ради України. Це було підставою для дострокового припинення повноважень народного депутата України за рішенням вищого керівного органу виборчого блоку політичних партій -Блоку "Наша Україна", а саме 2 червня 2007 року на з'їзді Блоку "Наша Україна".
Згідно із п.6 ч.2 ст.81 Конституції України невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або вихід народного депутата України із складу такої фракції є підставою для дострокового припинення повноважень народного депутата України.
Відповідно до ч.6 ст.81 Конституції України, яка є нормою прямої дії, в такому разі повноваження народних депутатів України припиняються достроково з дня прийняття відповідного рішення вищим керівним органом відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій).
Отже, факт дострокового припинення повноважень народних депутатів України став можливим лише з моменту прийняття відповідного рішення вищого керівного органу виборчого блоку політичних партій -Блоку "Наша Україна". Прийняття такого рішення не залежало від суб'єктивної волі позивачів, відтак не може тлумачитись як добровільне складення депутатських повноважень за власними заявами. У випадку неприйняття відповідного рішення вищого керівного органу виборчого блоку політичних партій позивачі не втратили б депутатські повноваження, навіть за умови офіційного виходу зі складу фракції.
Народному депутату України відповідно до ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" передбачені гарантії трудових прав при виконанні депутатських повноважень та після їх припинення. Обмеження в застосуванні ст.20 Закону України "Про статус народного депутата України" стосується лише народних депутатів, повноваження яких достроково припиненні відповідно до ст. 4 Закону України "Про статус народного депутата України". Положення ст. 4 цього Закону передбачають наступні підстави дострокового припинення повноважень народного депутата: особиста письмова заява про складення депутатських повноважень; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; припинення його громадянства або виїзду на постійне проживання за межі України; смерті; порушення вимог ч.1 ст.3 цього Закону.
Застереження, що наведені вище, не стосуються позивачів, оскільки їх повноваження були припиненні достроково з інших підстав - на підставі рішення вищого керівного органу блоку, а саме Рішення міжпартійного з'їзду Блоку "Наша Україна" "Про дострокове припинення повноважень народних депутатів України, обраних від Блоку "Наша Україна".
Частиною 6 ст. 81 Конституції України, Закону України "Про статус народного депутата України" визначено вичерпний перелік підстав в обмеженні застосування ст. 20 цього Закону і такої підстави як припинення повноважень в зв'язку з невходженням народного депутата до складу депутатської фракції або виходу із складу такої фракції не передбачено.
Норми Конституції України є нормами прямої дії, мають вищу юридичну силу і розмежовують поняття "складення повноважень за особистою заявою" (охоплюються ст. 4 Закону) депутата і поняття припинення повноважень в зв'язку з "невходженням народного депутата України, обраного від політичної партії, до складу депутатської фракції цієї політичної партії або виходу народного депутата України із складу такої фракції" (не охоплюються ст.4 Закону).
Таким чином, гарантії трудових позивачів не могли бути обмежені.
Після припинення повноважень позивачів Головою Верховної Ради п"ятого скликання не було здійснено жодних дій щодо забезпечення гарантій їх трудових прав.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.20 Закону України "Про статус народного депутата України" у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання народним депутатам попереднього скликання Головою Верховної Ради України попереднього скликання присвоюється перша категорія, перший ранг державного службовця, крім тих народних депутатів, повноваження яких були припиненні достроково відповідно до ст. 4 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України час роботи народного депутата у Верховній Раді України зараховується до стажу державної служби, а також зараховується до його загального і безперервного стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, стажу роботи, який дає право на встановлення процентних надбавок до заробітної плати та одержання одноразової винагороди за вислугу років.
Крім цього, ч. 3 ст.20 Закону України "Про статус народного депутата України" передбачає, що до загального і безперервного стажу роботи за спеціальністю, за якою народний депутат до його звільнення від виробничих або службових обов'язків, зараховується і той час, коли колишній народний депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надати йому попередню або рівноцінну роботу безпосередньо після закінчення строку його повноважень.
Частиною четвертою ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" встановлено, що народному депутату після закінчення строку його повноважень, а також у разі дострокового їх припинення за особистою заявою про складення ним депутатських повноважень, надається попередня робота (посада), а в разі неможливості цього -він зараховується до резерву кадрів Головного управління державної служби України.
Частиною п'ятою ст. 20 зазначеного закону передбачено, що Верховна Рада України забезпечує колишньому народному депутату безпосередньо після закінчення строку його повноважень, на період його працевлаштування, виплату матеріальної допомоги у розмірі заробітної плати з урахуванням всіх доплат та надбавок, яку отримують працюючі народні депутати, але не більше одного року, а в разі навчання чи перекваліфікації -не більше двох років після закінчення строку повноважень народного депутата. У разі неможливості працевлаштування після зазначеного строку за колишнім народним депутатом зберігається виплата матеріальної допомоги у розмірі 50 відсотків заробітної плати з урахуванням всіх доплат та надбавок, яку отримують працюючі народні депутати, до досягнення ним пенсійного віку за умови, що трудовий стаж його перевищує 25 років для чоловіків і 20 років для жінок.
13 червня 2008 року позивачі звернулися до Голови Верховної Ради України Яценюка А.П. з проханням забезпечити гарантії їх трудових прав, а саме: присвоїти позивачам перший ранг державного службовця; зарахувати до загального і безперервного стажу роботи позивачів за спеціальністю, за якою вони працювали до їх звільнення від виробничих обов'язків, час коли позивачі тимчасово не працювали у зв'язку з неможливістю надати їм попередню або рівноцінну роботу (посаду) безпосередньо після закінчення строку повноважень; виплатити позивачам матеріальну допомогу у відповідності до ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України".
08 липня 2008 року позивачі отримали відповідь на своє звернення за підписом Голови Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України Єфремова О.С., в якій позивачам повідомляється про те, що питання, порушені у їх зверненні, не підлягають позитивному вирішенню.
Сукупність зібраних та перевірених в судовому засіданні доказів та аналіз законодавства дають суду підстави вважати, що:
- позивачі мають гарантоване право на присвоєння їм першої категорії, першого рангу державного службовця;
- позивачі мають гарантоване право на зарахування до загального і безперервного стажу роботи за спеціальністю, за якою народний депутат до його звільнення від виробничих або службових обов'язків, часу, коли колишній народний депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надати йому попередню або рівноцінну роботу безпосередньо після закінчення строку його повноважень;
- позивачі мають гарантоване Законом України "Про статус народного депутата України" право на отримання матеріальної допомоги у розмірі заробітної плати з урахуванням всіх доплат та надбавок, яку отримують працюючі народні депутати.
Звідси, бездіяльність Голови Верховної Ради України п"ятого скликання щодо неприсвоєння народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 першої категорії, першого рангу державних службовців слід визнати протиправною.
В той же час, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності апарату Верховної Ради України чи його керівника, оскільки будь-які дії по здійсненню позивачам виплат чи внесенню записів до трудових книжок можливо здійснити лише після присвоєння позивачам Головою Верховної Ради України першої категорії та першого рангу державних службовців.
З метою захисту прав позивачів слід зобов'язати Голову Верховної Ради України присвоїти з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України шостого скликання народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 першу категорію, перший ранг державних службовців шляхом видання відповідного розпорядження, а керівника Апарату Верховної Ради України та Апарат Верховної Ради України слід зобов"язати після видання відповідного розпорядження Голови Верховної ради про присвоєння першої категорії, першого рангу державних службовців забезпечити внесення відповідного запису до трудових книжок позивачів; забезпечити народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 виконання гарантій наданих ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" шляхом проведення відповідних виплат та внесення відповідних записів до трудових книжок ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Голови Верховної Ради України п"ятого скликання щодо не присвоєння народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 першої категорії, першого рангу державних службовців.
Зобов'язати Голову Верховної Ради України присвоїти з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України шостого скликання народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 першу категорію, перший ранг державних службовців шляхом видання відповідного розпорядження.
Зобов'язати керівника Апарату Верховної Ради України та Апарат Верховної Ради України:
- забезпечити внесення відповідного запису до трудових книжок позивачів, після видання відповідного розпорядження Голови Верховної ради, щодо присвоєння першої категорії, першого рангу державних службовців.
- забезпечити народним депутатам України п"ятого скликання ОСОБА_1, ОСОБА_2 виконання гарантій наданих ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" шляхом проведення відповідних виплат та внесення відповідних записів до трудових книжок ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий - суддя Кочан В.М.
судді Арсірій Р.О.
Цвіркун Ю.І.