Рішення від 14.04.2021 по справі 760/12596/20

Провадження № 2/760/1220/21 В справі № 760/12596/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі головуючого - судді Шереметьєвої Л.А, за участю секретаря - Фареник А.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Великоновосілківської райдержадміністрації Донецької області до ОСОБА_1 про відшкодування безпідставно отриманої суми грошової допомоги, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом і просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Управління незаконно отримані кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 26 157, 75 гр.

Посилається в позові на те, що з 2001 року відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 та мав статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджувалося відповідною довідкою від 22 липня 2016 року № 1437018401.

22 липня 2016 року відповідач вперше звернувся до УСЗН Великоновосілківської РДА Донецької області із заявою на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

На підставі заяви та доданих до неї документів було призначено, нараховано та виплачено грошову допомогу за період з 22 липня 2016 року по 21 січня 217 року в сумі 1 130, 00 гр. щомісячно.

Наступне звернення надійшло до управління 20 березня 2017 року, за яким йому було призначено грошову допомогу з 20 березня 2017 року по 19 вересня 2017 року (з 20 березня 2017 року по 30 квітня 2017 року в сумі 1 247,00 гр. щомісячно, з 01 травня 2017 року по 19 вересня 2017 року в сумі 1 312, 00 гр. щомісячно.

Втретє відповідач звернувся до управління із заявою на призначення грошової допомоги 25 вересня 2017 року, за якою отримував кошти у період з 25 вересня 2017 року по 24 березня 2018 року в сумі 1 312, 00 гр. щомісячно.

26 березня 2018 року відповідач вчетверте звернувся до управління із заявою на призначення грошової допомоги, за якою отримав кошти допомоги у період з 26 березня 2018 року по 25 вересня 2018 року в сумі 1 373, 00 гр. щомісячно.

Вп'яте відповідна заява надійшла до управління 27 вересня 2018 року, за якою було виплачено кошти з 27 вересня 2018 року по 26 березня 2019 року у сумі 1 435, 00 гр. щомісячно.

В результаті чергової перевірки при зверненні відповідача 27 березня 2019 року за отриманням грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, було встановлено, що у володінні дружини відповідача ОСОБА_2 з 22 серпня 2017 року на праві приватної власності знаходиться житлове приміщення (квартира) за адресою: АДРЕСА_3 , яке було придбано на підставі договору купівлі-продажу № 1418.

Ця інформація підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Вказаний факт є грубим порушенням Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

У зв'язку з наявністю у володінні родини відповідача вище зазначеного житла, права на отримання грошової допомоги у період з 01 вересня 2017 року по 26 березня 2019 року відповідач не мав, через що утворилась переплата грошової допомоги за відповідний період у розмірі 26 157, 75 гр.

Крім того, за весь період отримання грошової допомоги відповідач жодного разу не повідомив управління про придбання його дружиною житла на території, підконтрольній українській владі, що й призвело до безпідставного отримання бюджетних коштів та ним власноруч вказувалась інформація щодо відсутності такого житла у його родини.

Управлінням було неодноразово вжито заходів щодо досудового врегулювання спору, але відповідач на них не реагував, сума переплати не знаходиться в процесі погашення

13 січня 2020 року до управління надійшла заява від ОСОБА_3 , який є власником житла за адресою, де проживав відповідач, у якій зазначалося, що за відповідною адресою внутрішньо переміщена особа з вересня 2019 року не проживає, виїхав до м. Київ.

На підставі зазначеної заяви розпорядженням управління від 29 січня 2020 року №274 було скасовано дії довідки про взяття відповідача на облік внутрішньо переміщеної особи.

В свою чергу, згідно інформації Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб 04 травня 2020 року, відповідача було взято на облік, як внутрішньо переміщену особу, в Солом'янському районі м. Києва.

Вважає, що через недобросовісну поведінку відповідача та невиконання ним своїх обов'язків, державі було завдано матеріальної шкоди шляхом незаконного заволодіння бюджетними коштами, а оскільки ним усвідомлено не було виконано законних вимог управління щодо повернення суми заборгованості, просить задовольнити позов.

Позовна заява була зареєстрована в канцелярії суду 06 серпня 2020 року та відповідно до ст. 33 ЦПК України було визначено склад суду.

Ухвалою суду від 11 червня 2020 року в справі було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Сторонам було направлено копію ухвали про відкриття провадження, відповідачам копію позовної заяви з додатками.

Згідно з відомостями, які містяться в рекомендованому повідомленні про вручення поштових відправлень, копію ухвали про відкриття провадження та копію позовної заяви в справі відповідач отримав 16 січня 2021 року.

/ а. с. 55 /

Відповідачам був наданий строк для надання відзиву.

05 лютого 2021 року до суду надійшов відзив від представника відповідача, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечує без приведення мотивів.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.1 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується до місяця зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до пункту 3 Порядку якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.

Пунктом 5 Порядку визначено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку. У заяві уповноважений представник сім'ї зазначає, зокрема, наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований у АДРЕСА_1 , мав статус внутрішньо переміщеної особи, проживав на території Великоновосілківської райдержадміністрації Донецької області.

В зв'язку з наявністю даного статусу відповідач неожноразово звертався до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської райдержадміністрації Донецької обл. з заявами про виплату грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Так, за зверненням відповідача йому неодноразово нараховувалася та виплачувалася:

- за заявою від 22 липня 2016 року та доданих до неї документів призначено, нараховано та виплачено грошову допомогу за період з 22 липня 2016 року по 21 січня 217 року в сумі 1 130, 00 гр. щомісячно;

- за заявою від 20 березня 2017 року відповідачу було призначено грошову допомогу з 20 березня 2017 року по 19 вересня 2017 року (з 20 березня 2017 року по 30 квітня 2017 року в сумі 1 247,00 гр. щомісячно, з 01 травня 2017 року по 19 вересня 2017 року в сумі 1 312, 00 гр. щомісячно;

- за заявою від 25 вересня 2017 року виплачено кошти у період з 25 вересня 2017 року по 24 березня 2018 року в сумі 1 312, 00 гр. щомісячно;

- за заявою від 26 березня 2018 року кошти допомоги у період з 26 березня 2018 року по 25 вересня 2018 року в сумі 1 373, 00 гр. щомісячно;

- за заявою від 27 вересня 2018 року відповідачу виплачено кошти з 27 вересня 2018 року по 26 березня 2019 року у сумі 1 435, 00 гр. щомісячно.

/ а.с. 11, 17 - 33 /

Пунктом 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Відповідно до пункту 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

З матеріалів справи вбачається, що при перевірці документів, черговий раз наданих відповідачем для призначення допомоги, було встановлено, що дружина відповідача ОСОБА_2 з 22 серпня 2017 року на підставі договору купівлі-продажу є власником квартири АДРЕСА_4 .

Крім того, 13 січня 2020 року до Управління надійшла заява від ОСОБА_3 , який є власником житла за адресою, де проживав відповідач, як внутрішньо переміщена особа, у якій зазначалося, що відповідач з вересня 2019 року не проживає у наданому йому приміщенні в зв'язку з виїздом до м. Києва.

На підставі отриманої інформації Розпорядженням управління від 29 січня 2020 року №274 дію довідки про взяття відповідача на облік внутрішньо переміщеної особи було скасовано.

/ а.с. 12, 34 - 38, 45 - 47 /

Згідно з пунктом 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Звертаючись до суду позивач зазначив і цього не спростовував відповідач у відзиві, про зміну житлових умов у серпні 2017 року відповідач не повідомив, продовжуючи звертатися за отриманням державної допомоги, та отримуючи її.

Добровільно отримані кошти відповідач не повернув, вимогу позивача від 04 вересня 2019 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про повернення коштів, але відповідач її не виконав.

/ а.с. 40 - 41 /

Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

За змістом ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способи захисту порушеного права визначено в ч.2 ст.16 ЦК України, в тому числі примусове виконання обов'язку в натурі.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Відповідно до ч.ч.1.2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Дана норма закону регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.

Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що з 01 вересня 2017 року по 26 березня 2019 року відповідач не мав права на отримання грошової допомоги, а тому виплачена йому в цей період часу сума допомоги в розмірі 26 157, 75 гр. є безпідставно набутим майном, яке підлягає стягненню з нього в зв'язку з відмовою добровільно його повернути.

Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням задоволення позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 2 102, 00 гр., сплачених при зверненні до суду.

Керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, ст.ст. 15,16, 1215 ЦК України, ст. ст. 4-5, 12-13, 76-80, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 / адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , ІН: НОМЕР_1 / на користь Управління соціального захисту населення Великоновосілківської райдержадміністрації Донецької області /адреса: 85500, Донецька обл., Великоновосілківський р-н., смт Велика Новосілка, вул. Янісольська, 68-А, ЄДРПОУ: 03197233/ 26 157, 75 гр. грошової допомоги та 2 102, 00 гр. судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л .А. Шереметьєва