Справа №760/25240/20
Провадження №3/760/381/21
05 лютого 2021 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Годуна М.В., представника Київської митниці Держмитслужби Келеберденка В.В., захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Гайдук О.О. розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , у зв'язку з порушенням митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України,-
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 1160/10000/2020 від 08.07.2020 р., складеного головний державним інспектором ВМО № 1 м/п «Овруч» Київської митниці Держмитслужби Старунським В.В., вбачається, що дії ОСОБА_1 спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документи, що мають неправдиві відомості щодо вартості автомобіля «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 », відправника та одержувача.
02.07.2020 року о 02 годині 49 хвилини в пункті пропуску "Виступовичі" м/п "Овруч" Київської митниці Держмитслужби для проведення митного контролю легкового автомобіля марки «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , який переміщувався з Республіки Білорусь в Україну на вантажному транспортному засобі з причепом р.н. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 , під керуванням гр. України ОСОБА_1 , за митною декларацією типу ІМ40ЕЕ №UA100530/2020/29949 від 30.06.2020, ОСОБА_1 було подано до митного контролю наступні документи, а саме:
-паспорт громадянина України серії НОМЕР_4
-Certificate of Title То A Vehicle № НОМЕР_5 на транспортний засіб марки «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , НОМЕР_6 від 29.06.2020 року
-Invoice № UA- 0114298 від 29.01.2020 року на суму 900 дол. США
-довіреність від громадянки ОСОБА_2 на право громадянина ОСОБА_1 представляти її інтереси у відповідних установах
-пасажирську митну декларацію гр. України ОСОБА_1 де вартість автомобіля вказана 900 дол. США.
Під час проведення митного оформлення спрацювала автоматична система аналізу ризиків (АСАУР) стосовно різниці вартості та ваги вказаного автомобіля у Республіці Білорусь та вартості і ваги заявленої митним органам України. На підставі викладеного, виникла підозра щодо подання до митного контролю громадянином гр. України ОСОБА_1 Invoice від 02.01.2020 №UA-0138139, де вартість автомобіля вказана 900 дол. США, який містить неправдиві данні щодо вартості.
В ході здійснення перевірки та з метою встановлення автентичності поданих документів до митного оформлення гр. України ОСОБА_1 на автомобіль «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , Київською митницею Держмитслужби 02.07.2020 направлено лист №7.8-1/28.15/7/13034 в митні органи Республіки Білорусь.
Київською митницею Держмитслужби отримано лист Гомельської митниці від 07.07.2020 №03-1/8273 та копії документів, які подавав гр. України ОСОБА_1 при перетині митного кордону Республіки Білорусь: Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 та НОМЕР_6 від 29.06.2020.
Так, інспектором було співставлено лист Гомельської митниці від 07.07.2020 № 03-1/8273 та документи подані до митного контролю в митні органи України, з яких встановлено розбіжності, а саме:
- щодо вартості автомобіля «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , у Іnvoice від 29.01.2020 №UA-0114298 вартість автомобіля вказана 900,00 дол. США, а у Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020, вартість автомобіля вказана 1120,00 Євро.
- щодо покупця, продавця, номерів документів та їх зовнішнього вигляду - у Іnvoice від 29.01.2020 №UA-0114298 продавцем зазначено USA Intercargo LLC, а покупцем - ОСОБА_2, а у Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 продавцем зазначено UAB Bonus lacus, а покупцем - ОСОБА_3 .
Зазначені дії, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.1 статті 483 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці Держмитслужби в судовому засіданні вважав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил № 1160/10000/2020 доведеними та просив притягнути громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності просив закрити провадження у справі про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підтвердження своїх тверджень було подано, наступні документи:
- Акт огляду сторінки Інтернет-ресурсу/посилання https:///bidfax.info від 08.10.2020 р.
-Квитанція покупця на лот 26563621, сформована в системі електронних торгів аукціону ІААІ
-Квитанція Приватбанк від 07.02.2020 р.
- Копія Інвойсу № UA-0114298 від 29.01.2020 р.
-Копія Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 р.
-Копія довіреності ОСОБА_2
-Копія договору транспортного експедирування №1-18 від 18.03.2018 р.
-Копія рахунку PVM Saskaita Faktura № 20000207 від 2020-07-24/
-Квитанція Приватбанк від 05.08.2020 р.
- Копія листа компанії UAB Bonus lacus
Заслухавши пояснення та доводи сторін по справі про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях громадянина ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст.486 МК України та ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст.489 МК України та ст.289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно п.5 ч.1 ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Необхідно враховувати, що підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності: - недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.
Судовим розглядом встановлено, щодо вартості автомобіля:
Автомобіль «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 (далі - Автомобіль), придбаний на аукціоні пошкоджених автомобілів ІААІ в США, номер лоту 26563621, за 900 доларів США. З використанням VIN коду кузова Автомобіля інформацію про обставини його продажу відображається у відкритому доступі в мережі Інтернет на різних ресурсах.
Дані обставини підтверджуються:
- Актом огляду сторінки Інтернет-ресурсу/посилання https:///bidfax.info від 08.10.2020 р.
На сайті зібрані дані американських страхових аукціонів пошкоджених автомобілів Copart і ІААІ. Дані аукціону Copart збираються з 22 вересня 2018 року, а аукціону ІААІ з 29 жовтня 2018 року. Дані лотів, проданих по I Buy Fast на IAAI збираються з 5 січня 2019 року, а проданих по Timed Auctions на IAAI з 21 січня 2019 року. При здійсненні пошуку по сайту на вищезазначеній сторінці «BigFax.info» з використанням VIN коду кузова автомобіля НОМЕР_1 за посиланням
ІНФОРМАЦІЯ_1
розміщена інформація щодо продажу автомобіля «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , зокрема ціна продажу, що становить 900 доларів США, лот - 26563621, а також фото даного Автомобіля, включаючи фото VIN коду кузова Автомобіля НОМЕР_1 .
- Квитанцією покупця № 14797938 на лот 26563621, сформована в системі електронних торгів аукціону ІААІ, відповідно до якої вартість автомобіля «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , становить 900,00 доларів США.
- Завіреною банком квитанцією від 07.02.2020 р. про платою вартості автомобіля в розмір 900,00 доларів США. Оплата проведена за допомогою міжнародної банківської системи передачі інформації та здійснення платежів S.W.I.F.T. в Приватбанку. В призначенні платежу міститься посилання на номер квитанції покупця № 14797938 та VIN коду кузова Автомобіля НОМЕР_1 .
- Інвойсом № UA-0114298 від 29.01.2020 р., сформованим логістичним центром USA Intercargo LLC, який проводив відправку вантажу з автомобілем з США до Європи (Литви) та здійснював оформлення відповідних супровідних документів.
USA Intercargo LLC діє на підставі Договору транспортної експедиції № 1-18 від 18.03.2018 р., що підписаний з ФОП ОСОБА_3 . Приймання вантажу в Литві та супроводження його по території Євросоюзу та Білорусії до України здійснювалося за замовленням литовської компанії UAB Bonus lacus, яка є представником аукціонів Copart USA і ІААІ в Європі. Транспортування вантажу по території Євросоюзу відбувалося в митному режимі «транзит» на підставі Конвенції про процедуру спільного транзиту від 13.08.1987 р.
Транспорті послуги надані UAB «LIUTGARAS», Литва, на підставі PVM Saskaita Faktura № 20000207 від 2020-07-24 та оплати в розмір 1000,00 доларів США, проведеної ОСОБА_3 за допомогою міжнародної банківської системи передачі інформації та здійснення платежів S.W.I.F.T. в Приватбанку, що підтверджується завіреною банком квитанцією від 05.08.2020 р. Квитанція як на підставу оплати містить посилання на Faktura № 20000207.
Відповідно до листа компанії UAB Bonus lacus при складанні супровідних документів на транзит вартість визначається пропорційно до кількості автомобілів в контейнері, в якому вони прибули, до вартості контейнера. Вартість контейнера ContBMOU659281, в якому океан перепливав Ford Fiesta Black НОМЕР_1 - становила 5331 USD (4480 Euro). В контейнері було 4 автомобілі. Тому вартість автомобіля в транзитному документі Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 р. визначили шляхом ділення загальної вартості контейнера на 4 (4480/4=1120 євро).
Таким чином, вартість в розмірі 1120,00 Євро зазначена в Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 р. для перевезення вантажу в режимі транзиту та не є вартістю автомобіля для розмитнення. Зазначена обставина додатково підтверджується наступним. На вантажному транспортному засобі з причепом р.н. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 , під керуванням гр. України ОСОБА_1 , одночасно з Автомобілем «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , переміщувалося ще 7 автомобілів. По кожному з них на гр. України ОСОБА_1 складено протокол. У адміністративній справі № 760/25229/20 з аналогічними документами при аналогічних обставинах переміщався автомобіль «VOLVO XC 70», кузов № НОМЕР_8 (Протокол про порушення митних правил № 1160/10000/2020 від 08.07.2020 р.). У Іnvoice від 12.02.2020 №UA-0196178 вартість зазначеного автомобіля вказана 2000,00 дол. США, а у Faktura Serija BON № 0000637 від 29.06.2020, вартість автомобіля вказана 850,00 Євро. Тобто задекларована вартість автомобіля більша, ніж та, що зазначена у супровідних документах на транзит даного автомобіля по території Євросоюзу та Білорусії (850,00 євро).
Таким чином, Автомобіль «Ford Fiesta», кузов № НОМЕР_1 , розмитнений за ціною, за якою він був придбаний, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
Судом встановлено, щодо покупця і продавця:
В Інвойсі № UA-0114298 від 29.01.2020 р. зазначено покупцем Автомобіля ОСОБА_2 . ОСОБА_3 є представником ОСОБА_2 . На підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, зареєстрована за № 2171, ОСОБА_2 уповноважила ОСОБА_3 представляти інтереси з усіх питань, пов'язаних з отриманням/відправленням вантажу - автомобіля будь-якої марки з правом проходження митного контролю, доставити Автомобіль до місця проживання довірителя. Отже, тому ОСОБА_3 ( ОСОБА_3 ) вказаний в Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 р. ОСОБА_3 був представником ОСОБА_2 при купівлі Автомобіля та оплаті, що підтверджується Квитанцією покупця № 14797938 на лот 26563621. А також оплачував транспортні послуги по території Євросоюзу і Білорусії. Саме тому ОСОБА_3 ( ОСОБА_3 ) вказаний в Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 р.
USA Intercargo LLC є логістичним центром в США, що на підставі Договору транспортної експедиції № 1-18 від 18.03.2018 р., що підписаний з ОСОБА_3 , організував відвантаження Автомобіля з території США. Саме тому дана компанія вказана в Інвойсі № UA-0114298 від 29.01.2020 р., а UAB Bonus lacus - компанія, що виконувала транспортне перевезення по території Євросоюзу та Білорусії. Саме тому UAB Bonus lacus зазначений в документах на транзитне переміщення Автомобіля.
Варто зазначити, на запитання суду представник митниці повідомив, що митний орган не здійснював будь-яких запитів для встановлення вартості Автомобіля до країни походження Автомобіля - США. Експертиза вартості Автомобіля також не проводилася.
Таким чином, відомості, зазначені при розмитнені Автомобіля на території України відповідають фактичним обставинам взаємовідносин з приводу придбання Автомобіля на території США.
Отже, правдивість відомостей щодо вартості, продавця та покупця Автомобіля, підтверджується документами , що містяться в матеріалах справи.
Так, диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає настання адміністративної відповідальності внаслідок переміщення або вчинення дій, спрямованих на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України.
Під дією розуміється активна поведінка (вчинок) особи, в якій виражена зовні її воля і яка спрямована на спричинення певних негативних наслідків.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Під час складання протоколу № 1160/10000/2020 ОСОБА_1 працює водієм підприємства UAB «LIUTGARAS», Литва. Він лише перемістив Автомобіль через митний кордон України на автомобілі підприємства. Переміщення по території Євросоюзу та Білорусії проводив за транзитними документами, наданими UAB Bonus lacus. Всі митні документи для розмитнення в Україні заповнив на підставі документів, наданих ОСОБА_3 . Участі в придбанні Автомобіля на аукціоні пошкоджених автомобілів АІІА не приймав, подальшим його відправленням на територію Євросоюзу (до Литви) не займався. В митній декларації №UA100530/2020/29949 від 30.06.2020 декларантом до розмитнення Автомобіля зазначено: отримувач - ОСОБА_2 , особа, відповідальна за фінансове врегулювання - ОСОБА_2 , декларант/представник - ФОП ОСОБА_4 . В протоколі опитування в справі про порушення митних правил від 08.07.2020 р. ОСОБА_1 пояснив, що Faktura Serija НОМЕР_7 від 20.04.2020 р. не подавав, оскільки цей документ забрали при оформленні на кордоні в Республіці Білорусь.
Все вище встановлене свідчить про відсутність умислу у ОСОБА_1 на внесення недостовірних відомостей до документів для розмитнення.
Відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп / 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), практика якого при розгляді справ судами в обов'язковому порядку використовується як джерело права відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ». Також, в рішенні від 21.07.2011 року у справі "Коробов проти України" ЄСПЛ висловив позицію, що суд має право обгрунтувати свої висновки лише доказами, що випливають з співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту. Тобто, таких, які не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується зі стандартом доведення "поза розумним сумнівом"
Згідно роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст.483 МК України, може бути вчинене лише умисно.
Відповідно до положень статті 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Так, суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні порушення митних правил, передбаченого ч.1 статті 483 Митного кодексу України, чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, які б відповідали диспозиції ст.483 МК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, провадження в справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 8, 245, 247, 251-252, 265, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.3, 458, 465, 467, 483,487-488, 491, 495, 522, 527 Митного кодексу України, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , у зв'язку з порушенням митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя - Г.О. Козленко