14 квітня 2021 р. Справа № 520/13502/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Жигилія С.П. , П'янової Я.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 (головуючий суддя І інстанції: Севастьяненко К.О.) по справі № 520/13502/2020
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради , Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зупинення з 01.10.2020 року всіх компенсаційних виплат та пільг, які виплачуються ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №15 від 20 серпня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №15 від 20 серпня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1) не погодившись із судовим рішенням в частині зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправомірного висновку, просив скасувати рішення суду в цій частині та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації не здійснює повноважень щодо видачі, заміни посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а лише виконує допоміжні функції.
ОСОБА_1 , Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (далі - відповідач 2), Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України (далі - відповідач 3), Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - третя особа) не подали відзиви на апеляційну скаргу.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, мав посвідчення серії НОМЕР_1 видане 29.04.2005 безстроково (а.с. 29).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян», в якій серед іншого затверджено нові зразки посвідчень.
Листом Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 23.09.2020 позивача проінформано, що Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації листом від 09.09.2020 відмовив ОСОБА_1 в заміні посвідчення "особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи" категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також повідомлено, про прийняте рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій осіб при Харківській обласній державній адміністрації від 20.08.2020 № 15.
Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій осіб при Харківській обласній державній адміністрації розглянуто справу позивача та встановлено, що його особова справа не містить документів, що підтверджують його знаходження у зоні відчуження не менше 30 календарних днів, зокрема відсутня довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту (громадянин ніс службу без визначення конкретного населеного пункту), разом з цим, згідно розрахункового листка йому нараховувалась доплата з приміткою «за ЧАЕС».
Рішенням обласної Комісії від 18.06.2020 документи особової справи ОСОБА_1 направлені на розгляд Спірної Комісії Мінсоцполітики, за результатами розгляду яких 20.08.2020 Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України прийнято рішення, оформлене протоколом №15 про відмову у підтвердженні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 56).
09.09.2020 Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації доручив Управлінню соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради вилучити у ОСОБА_1 посвідчення на виконання рішення Комісії від 20.08.2020 та повідомити про вказані обставини підприємства, установи, організації, які надають пільги, а також органи Пенсійного фонду України та медичні заклади про позбавлення його статусу (а.с. 66).
15.09.2020 Управління повідомило позивача про те, що відповідно до рішення Комісії від 20.08.2020 йому не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, тому посвідчення підлягає вилученню, а всі компенсаційні виплати та пільги згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зупинені з 01.10.2020 (а.с. 26).
Не погодившись із рішеннями відповідачів, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачем виконувалися роботи в зоні відчуження, що підтверджує його статус, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 20 серпня 2020 року є протиправним.
Також судом покладено обов'язок на Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Рішення суду переглядається апеляційним судом виключно в межах доводів апеляційної скарги Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації щодо наявності повноважень проведення заміни посвідчення.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Згідно ст.10 Закону № 796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 ст. 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок №551).
Згідно п. 7 Порядку №551 покладено обов'язок, зокрема на обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації провести до 1 січня 2021 р. заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень.
Пунктом 11 Порядку №551 визначено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Таким чином, в межах спірних правовідносин, саме облдержадміністрації наділені повноваженнями щодо заміни посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації від 02.07.2019 (зі змінами) Департамент є юридичною особою та структурним підрозділом обласної державної адміністрації, підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний та підконтрольний Міністерству соціальної політики України.
Згідно з п. 3 Положення Департамент забезпечує на території Харківської області реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, з урахуванням вище зазначених нормативно-правових актів не наділений повноваженнями заміни посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Разом з тим, вимоги про зобов'язання провести заміну посвідчення, заявлені позивачем саме до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Таким чином, враховуючи, що органами, здійснюють заміну посвідчень, є зокрема, облдержадміністрації, то саме на Харківську обласну державну адміністрацію покладено обов'язок з видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС нового зразку.
Зазначене свідчить, що Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації не є належним відповідачем за позовною вимогою про зобов'язання замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку.
Враховуючи викладене колегія суддів дійшла висновку, що належним відповідачем по справі, що розглядається є Харківська обласна державна адміністрація.
Натомість, вирішуючи спір, суд першої інстанції не врахував зазначені норми права, не перевірив повноваження Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо заміни посвідчень, що призвело до вирішення справи за участю не належного відповідача.
Належним є відповідач, який є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред'явленим позовом.
Тобто, у разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, вказує на те, що повноваження вчинення певної дії покладено на іншу особу, яка не є учасником спірних правовідносин, а не до якої пред'явлено позов, то підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Зазначена норма права вказує на те, що питання про заміну первісного відповідача належним відповідачем або залучення особи до участі у справі в якості співвідповідача може бути вирішене судом першої інстанції до ухвалення рішення у справі.
Залучення до участі у справі належного відповідача на стадії апеляційного провадження Кодексом адміністративного судочинства України не передбачене.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку заявлені до неналежного відповідача.
Разом з тим, оскільки суд апеляційної інстанції не наділений повноваженнями на залучення до участі у справі належного відповідача, отже рішення суду в частині зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити посвідчення підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову в позові в цій частині.
Під час розгляду і вирішення справи колегія суддів, керуючись ч. 5 ст. 242 КАС України, враховує також позицію Верховного Суду, що викладена у постанові 30.09.2019 у справі № 819/940/18 та зауважує, що відмова у задоволенні адміністративного позову, заявленого до неналежного відповідача, враховуючи неможливість його заміни на стадії перегляду судового рішення в апеляційному порядку, не позбавляє його права на повторне звернення до суду з тим самим позовом, проте, вже до належного відповідача.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п.1,4 ч.ч. 1, 2 ст. 317 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення , є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування рішення, якщо це порушення призвело до невірного вирішенням справи.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального та процесуального права , що призвело до невірного вирішення справи в частині зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 по справі № 520/13502/2020 - скасувати в частині зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
Прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді С.П. Жигилій Я.В. П'янова