Постанова від 14.04.2021 по справі 200/9348/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року справа №200/9348/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача Міронової Г.М., суддів: Сіваченка І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 р. (у повному обсязі виготовлено 22 лютого 2021 у м. Слов'янськ) у справі № 200/9348/20-а (головуючий І інстанції суддя Дмитрієв В.С.) за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Кредитпромбанк" про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі-відповідач), в якій просила зобов'язати відповідача внести в реєстр вкладників дані відносно неї для здійснення їй виплат гарантованої суми відшкодування з визначенням розрахункової суми відшкодування коштів за вкладами у ПАТ «Кредитпромбанк», за рахунок Фонду у сумі еквівалентній 6257, 39 доларів США, що по курсу НБУ станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку становить 131848, 21 грн. (а.с. 1-4).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року у задоволенні позову відмовлено (а.с. 195-199).

Позивач не погодився з вказаним рішенням суду та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що 23.06.2011 року вона уклала з ПАТ «Кредитпромбанк» договір строкового банківського вкладу фізичної особи «Класичний» на строк до 23 липня 2011, згідно з яким передала банку вклад у розмірі 100 дол. США під 4 відсотки річних; 23 червня 2011 року вона уклала з банком договір «Цільовий» на строк до 24 червня 2012, згідно з яким передала банку вклад у розмірі 1400 дол. США під 7, 8 відсотків річних; 25 червня 2012 року вона уклала з банком договір «Цільовий» на строк до 27 червня 2013, згідно з яким передала банку вклад у розмірі 5767, 38 дол. США під 8, 05 відсотків річних.

28.02.2014 та 26.03.2014 нею було направлено до банку лист з проханням повернути усі грошові кошти. Разом з тим листом від 30.04.2014 банк відмовив у повернені коштів.

Апелянт зазначає, що банк повинен був провести службове розслідування, встановивши хто зняв з її рахунку кошти. Крім того, ст. 57 Закону передбачено, що вклади фізичних осіб банків гарантуються в порядку і розмірах, передбачених законодавством України. Відповідальність банку за своїми зобов'язаннями передбачена статтею 58 Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Також апелянт вказує, що відповідно до статті 26 Закону Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000, 00 грн.

У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

За правилами ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до приписів ч. 1, 2 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Суд, заслухав суддю - доповідача, перевірив матеріали справи, обговорив доводи апеляційної скарги, встановив наступне.

23 червня 2011 року позивач уклала з Публічним акціонерним товариством «КРЕДИТПРОМБАНК» (далі Банк) договір № 003123/FDV21-11 строкового банківського вкладу фізичної особи «Класичний» на строк до 23 липня 2011 року, згідно з яким передала банку вклад у розмірі 100 дол. США під 4 відсотки річних (а.с. 5-9).

23 червня 2011 року позивач уклала з Банком договір № 003124/FDV21-11 строкового банківського вкладу фізичної особи «Цільовий» на строк до 24 червня 2012 року, згідно з яким передала банку вклад у розмірі 1 400 дол. США під 7,8 відсотків річних (а.с. 10-14).

25 червня 2012 року позивач уклала з ПАТ «КРЕДИТПРОМБАНК» договір № 002805/FDV31-12 строкового банківського вкладу фізичної особи «Цільовий» на строк до 27 червня 2013 року, згідно з яким передала банку вклад у розмірі 5 767,38 доларів США під 8,05 відсотків річних (а.с. 15-19).

28 лютого 2014 року та 26 березня 2014 року позивач звертався з листами до ПАТ «КРЕДИТПРОМБАНК» щодо повернення сум вкладів з нарахованими процентами (а.с. 25-28).

Листом від 30 квітня 2014 року № 2874/56.2-2766-02 Банк повідомив про відсутність підтверджуючих документів щодо укладання позивачем з ПАТ «КРЕДИТПРОМБАНК» договору банківського вкладу та внесення відповідних сум грошових коштів, чим фактично відмовив позивачу в поверненні коштів (а.с. 29-30).

Позивач звернулася за захистом свої прав до Краматорського міського суду з позовом до ПАТ «КРЕДИТПРОМБАНК щодо стягнення на її користь з банку заборгованості станом на 27 червня 2013 року у розмірі 6 257,39 дол. США, з яких: 5 767,38 дол. США сума неповернутого банківського вкладу, 490,01 дол. США проценти.

18 червня 2015 року Краматорський міський суд Донецької області ухвалив рішення у справі № 234/11395/14-ц, залишене без змін ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 11 серпня 2015 року, про задоволення позовних вимог у повному обсязі (а.с. 37, 40-42).

16 грудня 2015 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ постановив ухвалу, якою скасував рішення Краматорського міського суду Донецької області від 18 червня 2015 року й ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 11 серпня 2015 року, а справу направив на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с. 39-48).

10 березня 2016 року Краматорський міський суд Донецької області на підставі заяви позивача залучив Фонд співвідповідачем у справі.

Позивач змінив предмет позову, доповнивши позов вимогою зобов'язати виконавчу дирекцію Фонду в особі уповноваженої особи Фонду Тімоніна Олександра Олексійовича внести до реєстру вкладників дані про позивачку для здійснення їй виплати гарантованої суми відшкодування з визначенням розрахункової суми відшкодування за вкладами за рахунок Фонду за курсом Національного банку України (далі НБУ) станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

23 червня 2016 року Краматорський міський суд Донецької області ухвалив рішення про часткове задоволення позову: зобов'язав виконавчу дирекцію Фонду в особі уповноваженої особи Фонду Тімоніна О. О. внести в реєстр вкладників дані про позивача для здійснення їй виплат гарантованої суми відшкодування з визначенням розрахункової суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду у розмірі, еквівалентному 6 257,39 дол. США за курсом НБУ станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (а.с. 52-54).

22 листопада 2016 року Краматорський міський суд Донецької області ухвалив додаткове рішення про відмову в задоволенні позовної вимоги до банку про стягнення заборгованості за вкладами та процентів (а.с. 55).

25 січня 2017 року Апеляційний суд Донецької області ухвалив рішення, яким скасував рішення Краматорського міського суду Донецької області від 23 червня 2016 року в частині задоволення вимоги до Фонду та закрив у цій частині провадження у справі; в іншій частині вказане рішення суду першої інстанції та його додаткове рішення від 22 листопада 2016 року залишив без змін (а.с. 56-58).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 234/11395/14-ц дійшла висновку, що правовідносини стосовно отримання вкладником гарантованого державою відшкодування за рахунок коштів Фонду в межах граничної суми мають управлінський характер і складаються між Фондом та вкладником без участі банку-боржника. Спір стосовно права фізичної особи на відшкодування за вкладом за рахунок коштів Фонду у сумі, що не перевищує 200 000 грн. (якщо адміністративна рада Фонду згідно з пунктом 17 частини 1 статті 9 Закону не прийняла рішення про збільшення граничної суми такого відшкодування), є публічно-правовим і пов'язаний із виконанням Фондом владної управлінської функції з організації виплати цього відшкодування, а тому такий спір треба розглядати за правилами адміністративного судочинства (а.с. 55-64).

За текстом постанови Правління Національного банку України від 2 червня 2015 року № 353 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "КРЕДИТПРОМБАНК" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 3 червня 2015 року прийнято рішення № 112 «Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "КРЕДИТПРОМБАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку» (а.с. 34-35).

За вказаним вище рішенням було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "КРЕДИТПРОМБАНК", призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Тімоніна О.О. строком на 1 рік з 3 червня 2015 року до 2 червня 2016 року.

Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів прийняла рішення від 28 квітня 2016 року № 637 про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" до 2 червня 2018 року включно.

4 травня 2018 року виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів прийняла рішення № 1273 про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" до 2 червня 2019 року включно, рішенням від 16 травня 2019 року № 1208 продовжено строк здійснення процедури ліквідації ПАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" строком на один рік з 3 червня 2019 року до 2 червня 2020 включно.

1 жовтня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено запис №1000701110060002930 про припинення юридичної особи Публічне акціонерне товариство "КРЕДИТПРОМБАНК".

Позивач, отримавши у вересні 2020 року копію постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 234/11395/14-ц від 19 лютого 2020 року, 08.10.2020 року звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з цим позовом (а.с. 65).

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон № 4452-VI).

Положеннями статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду.

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону № 4452-VI.

Положеннями статті 12 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначені повноваження виконавчої дирекції Фонду.

Так, відповідно до пунктів 2, 4 частини 3 цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

За унормуванням статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник - це фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката ( п.4 ч.1ст. 2 Закону № 4452- VI).

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом (ч.1ст.26 Закону № 4452- VI).

Приписи частини 2 статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачають, що вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначено статтею 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Так, за приписами статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).

Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:

1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;

3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане;

4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;

5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону.

Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.

Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України".

Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

За унормуванням статті 28 Закону № 4452- VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника).

Фонд не пізніше наступного дня після закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку розміщує на офіційному веб-сайті Фонду оголошення про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Відповідно до пунктів 4-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14, перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах суми граничного розміру відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файлаПерелік вкладників(додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення №14 Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файлаЗагальний Реєстр/Реєстр переказів(додаток 12) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Таким чином, процедурі виплати гарантованої суми вкладу передують наступні етапи:

1) формування Уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) складання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

Відповідно до частини 7 статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантування завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до ЄДР запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Згідно статті 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» 1 жовтня 2020 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1000701110060002930 про державну реєстрацію припинення Публічного акціонерного товариства "КРЕДИТПРОМБАНК" як юридичної особи, а отже, ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим, що підтверджується інформацією, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Положеннями статті 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» рішення про передачу майна (активів та зобов'язань) неплатоспроможного банку спеціалізованій установі приймається виконавчою дирекцією Фонду не пізніше двох місяців до завершення строку ліквідації банку. Передача майна (активів та зобов'язань) спеціалізованій установі повинна бути завершена не пізніше строку ліквідації банку.

За результатами проведення ліквідації банку Фонд складає ліквідаційний баланс та звіт, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Звіт складається відповідно до нормативно-правових актів Фонду і має містити, зокрема, відомості про реалізацію майна банку та задоволення вимог кредиторів та/або вичерпання можливостей здійснення заходів, спрямованих на задоволення вимог кредиторів.

Ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з моменту внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У день внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повноваження Фонду як ліквідатора щодо такого банку припиняються і Фонд надсилає Національному банку України звіт про завершення ліквідації банку.

Не пізніше наступного робочого дня після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про ліквідацію банку Фонд оприлюднює на офіційному веб-сайті Фонду інформацію про завершення процедури ліквідації банку та припинення банку як юридичної особи.

Як зазначає відповідач, Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, щодо позивача до Фонду не передавались.

Вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами (пункт 7 Розділу І Положення).

Підпунктом 1 пункту 6 Розділу І Положення обумовлено: уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує та надає до Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, згідно з додатком 4 до цього Положення.

За правилами пункту 3 Розділу III Положення Фонд складає зміни та/або доповнення до Загального реєстру, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду на підставі змін та/або доповнень до Переліку, прийнятих Фондом.

Абзацом першим пункту 9 Розділу III Положення занотовано: для отримання коштів за результатами розгляду індивідуального звернення до Фонду вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування.

В абзаці п'ятім пункту 9 Розділу III Положення визначено, що заяви про виплату гарантованої суми відшкодування, надіслані (подані) не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи, розглядаються у строк, що не перевищує трьох місяців. Заявник повідомляється про результат розгляду індивідуального звернення.

За текстом пункту 15 Розділу III Положення Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування за заявами, що надіслані (подані) до Фонду не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Після здійснення виплат відшкодування за заявами, що надіслані (подані) до Фонду не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи, отримання від банків-агентів звітів про виплати Фонд здійснює відображення в обліку списання зобов'язань Фонду з виплати відшкодування вкладникам, які не отримали відшкодування.

Таким чином, відповідач завершив виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи, тобто 1 жовтня 2020 року.

Суд зауважує, що на звернення позивача до відповідача з заявою про повернення грошових коштів, відповідач листом повідомив позивача, що в Переліку вкладників інформація про вклади ОСОБА_1 відсутні. Питання внесення змін до вказаного Переліку відноситься до компетенції уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Кредитпромбанк» (а.с. 49-51).

Встановлені обставини справи свідчать, що інформацію про позивача не було внесено до переліку рахунків вкладників та станом на час проведення відповідних виплат позивач у відповідному переліку не перебувала.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу гарантованої суми відшкодування вкладу у відповідності до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

За вказаних обставин у відповідача в силу прямої вказівки закону України відсутнє право здійснити виплату позивачу саме гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у відповідності до норм Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки процедура ліквідації Банку припинена, а повноваження Фонду закінчені.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність законних підстав для задоволення позовної заяви.

Колегія суддів також враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах "Салов проти України" (заява N 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява N 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 р. - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 р. у справі № 200/9348/20-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст складений та підписаний 14 квітня 2021 року.

Суддя-доповідач: Г.М. Міронова

Судді: І.В. Сіваченко

Е.Г. Казначеєв