ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
08 квітня 2021 року м. Київ № 640/2878/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Міністерства юстиції України
до Політичної партії «Нова демократія»
про анулювання реєстраційного свідоцтва,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Міністерство юстиції України з адміністративним позовом до Політичної партії «Нова демократія», в якому просить суд:
- анулювати реєстраційне свідоцтво політичної партії політичну партію «Нова демократія» № 113-п.п від 14.03.2005 (запис в Єдиному реєстрі громадських формувань № 248, місцезнаходження: бульвар Лесі Українки, 13, кв. 16, м. Київ, 01133 ).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що Міністерство юстиції наділено правом звернутися до суду з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, у разі невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років, про що зазначено у частині першій статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.02.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 640/2878/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13.05.2020 року на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, зі змісту якої вбачається, що відповідач не визнає позовні вимоги, зазначаючи про те, що життєздатність та праводієздатність політичної партії не може визначатися виключно участю у виборах. На думку відповідача, обов'язок участі у виборах, це зобов'язання ст.24 Закону України «Про політичні партії в Україні», яке не передбачене Конституцією України. Тим більше, участь у виборах згідно ст.49 Закону України «Про вибори Президента України», ст. 56 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори» обмежена необхідністю (обов'язком) внесення грошової (виборчої*) застави, що в непередбачений Конституцією України (згідно ст.ст.1,3,5,8,9,21,22,24,38,71,76,103,141 Конституції України) спосіб обмежує можливість реалізації політичної партії та її кандидатів можливості участі у виборах (виборчому процесі), які відбуваються на території України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» Міністерством юстиції України було зареєстровано політичну партію «Нова демократія», свідоцтво № 113-п.п від 14.03.2005 року.
Політична партія «Нова демократія» внесена до Єдиного реєстру громадських формувань 14.03.2005 року, номер запису - 248, місцезнаходження: бульвар Лесі Українки, 13, кв. 16, м. Київ, 01133 , керівник - Круподер Сергій Іванович).
Діяльність партії здійснюється на підставі Статуту політичної партії «Нова демократія», затвердженому Установчим з'їздом політичної партії «Нова демократія» Протокол від 15.01.2005 року.
За твердженнями позивача, з метою перевірки дотримання вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в України» Міністерством юстиції України 15.01.2020 року направлено лист № 420/00019.4.1/6-20 до Центральної виборчої комісії для отримання інформації щодо висування Партією кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.
У відповідь Комісія, Листом від 31.01.2020 року № 21-41-211, надала інформацію стосовно партій, які висували та подавали до Комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.
Інформація щодо висування кандидатів на вищевказаних виборах за останні 10 років від політичної партії «Нова демократія» відсутня, що розцінюється позивачем як підтвердження порушення партію вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Як зазначає Міністерство юстиції України, відповідачем порушено вимоги частини першої статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», що і зумовило його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про політичні партії в Україні» від 05.04.2001 року № 2365-III (далі - Закон № 2365-III).
Частиною першою статті 2 Закону № 2365-III визначено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (ч. 1 ст. 3 Закону № 2365-III).
Відповідно до вимог статті 4 Закону України «Про політичні партії в Україні» втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до приписів статті 23 Закону політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Статтею 24 Закону передбачено, що у разі невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно (ч. 2 ст. 24 Закону № 2365-III).
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють:
1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади;
2) Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей;
3) Рахункова палата - за цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності;
4) Національне агентство з питань запобігання корупції - за додержанням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.
Відповідно до статті 2 та частини дев'ятої статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія (далі - Комісія) відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад, зокрема, виборчого процесу, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України. Комісія здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб'єктами виборчого процесу, зокрема, вимог законодавства про вибори.
Крім того, комісія згідно із Законом України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» реєструє кандидатів на пост Президента України, кандидатів у депутати, включених до виборчого списку політичної партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, та кандидата в депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному виборчому окрузі за умови отримання нею відповідних документів.
З матеріалів справи вбачається, що з метою перевірки дотримання вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в України» Міністерством юстиції України 15.01.2020 року направлено Лист № 419/00019 4.1/6-20 до Центральної виборчої комісії для отримання інформації щодо висування Партією кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.
У відповідь Комісія Листом від 31.01.2020 року № 21-41-211, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2020 року за № 2390-26-20, надала інформацію стосовно партій, які висували та подавали до Комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.
Оскільки інформація щодо висування кандидатів на вищевказаних виборах за останні 10 років від Політичної партії «Нова демократія» відсутня, вважаючи це порушенням вимог статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» відповідачем, а саме невисування своїх кандидатів протягом останніх 10 років для участі у виборах народних депутатів та у виборах Президента України, які мали місце впродовж існування Партії в період з 2005 року по 10.02.2020 року включно, Міністерства юстиції України звернулося до суду з повозом про анулювання реєстраційного свідоцтва.
Судом встановлено, що згідно із Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року № 228 із змінами (далі - Положення), Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, зокрема, державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з підпунктами 8313, 8314 та 8315 пункту 4 Положення № 228, Мін'юст здійснює відповідно до закону державну реєстрацію, зокрема, політичних партій; приймає рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, вимогам Закону; здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції України та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.
Виходячи з системного аналізу фактичних обставин справи та наявних в матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що у Міністерства юстиції України наявні правові підстави для звернення до суду з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва Політичної партії «Нова демократія».
Окремо суд зазначає про критичне ставлення до доводів відповідача щодо того, що відлік 10-річного терміну, з яким позивач пов'язує своє право на звернення до суду у зв'язку з порушенням вимог ст. 24 Закону України № 2365-III, починається з 15.03.2015 року і триває до 15.03.2025 року, оскільки, як встановлено судом, підставою для звернення Міністерства юстиції України до суду з даним позовом стало отримання інформації від Центральної виборчої комісії 31.01.2020 року про відсутність зареєстрованих кандидатів від Партії на участь у виборах Президента України або виборах народних депутатів України протягом 2005 - 2019 років. Відтак, Міністерству юстиції України стало відомо про наявність порушення, допущеного Партією, з Листа Комісії від 31.01.2020 року № 21-41-211. Разом з тим, Міністерство юстиції України звернулось до суду з позовом 07.02.2020 року.
З урахуванням наведеного, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що порушення, допущені відповідачем стосовно невисування своїх кандидатів протягом останніх 10 років для участі у виборах народних депутатів та у виборах Президента України, мали місце впродовж існування партії в період з 2005 року до 10.02.2020 року.
Відтак, Політична партія «Нова демократія» на порушення приписів законодавства не висувала своїх кандидатів на виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років, при цьому відлік 10-річного терміну починається саме з 2005 року.
Крім того, суд критично ставиться до позиції відповідача та погоджується з доводами позивача, що реєстрація відповідачем кандидата від Партії після подання позову до суду не спростовує факт порушення ним 10-річного терміну для висування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Відповідно до положень статті 27 КАС України адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Виходячи з системного аналізу фактичних обставин справи та наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що у Міністерства юстиції України наявні правові підстави для звернення до суду з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва Політичної партії «Нова демократія».
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те, що відповідачем не спростовано доводів позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення про задоволення адміністративного позову.
Згідно із частиною 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Приймаючи до уваги те, що матеріали адміністративної справи не містять в собі доказів понесення позивачем судових витрат пов'язаних із залученням свідків та проведення експертиз, а стягнення сплаченого судового збору, з урахуванням приписів КАС України не передбачено, суд приходить до висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь Міністерства юстиції України сплаченого ним судового збору.
Судові витрати відповідача не підлягають відшкодуванню з огляду на задоволення позовних вимог Міністерства юстиції України.
Керуючись статтями 19, 27, 72-77, 90, 139, 142, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, ЄДРПОУ 00015622) до Політичної партії «Нова демократія» (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, 13, кв. 16) - задовольнити.
2. Анулювати реєстраційне свідоцтво політичної партії політичну партію «Нова демократія» № 113-п.п від 14.03.2005 (запис в Єдиному реєстрі громадських формувань № 248, місцезнаходження: бульвар Лесі Українки, 13, кв. 16, м. Київ, 01133 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст. ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.А. Качур