Рішення від 14.04.2021 по справі 580/685/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року справа № 580/685/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради про зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

12.02.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; проживає: АДРЕСА_3 ) (далі - відповідач 1), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - відповідач 2), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) (далі - відповідач 3), Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вул. Благовісна, будинок 170; код ЄДРПОУ 38764723) (далі - відповідач 4) про:

зобов'язання відповідачів 1, 2, 3 зареєструвати ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_5 ;

зобов'язання відповідача 4 зареєструвати ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_5 .

В обґрунтування зазначено, що позивач звернулася до відповідача 4 щодо рестрації ОСОБА_5 (подруги позивача) та отримала необгрунтовану відмову з підстав відсутності в правовстановлюючих документів і дозволу на це співвласників всього будинку.

В обґрунтування зазначено, що позивач звернулася до відповідача щодо рестрації ОСОБА_5 (подруги позивача) та отримала необгрунтовану відмову з підстав відсутності в правовстановлюючих документів і дозволу співвласників всього будинку.

Ухвалою суду від 17.02.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в частині позовних щодо Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської, відмовлено у відкритті провадження щодо позовної вимоги зобов'язати відповідачів зареєструвати ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_5 , - роз'яснивши про її підвідомчість місцевому загальному суду. Крім того вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу відповідач отримав 24.02.2021, а позивач - 22.02.2021.

Відповідач правом подати відзив не скористався, про причини суд не повідомив.

Оскільки обґрунтовані заяви про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Копією довідки №011104 підтверджується, що позивач є інвалідом І групи.

Відповідно до свідоцтва від 02.11.2006 про право на спадщину за законом, зареєстрованого в реєстрі за №2-1692, позивач є спадкоємцем 1/5 частки майна її матері гр. ОСОБА_6 . Спадкове майно, на яке в указаній частці видано свідоцтво, складається з: права власності на Ѕ (одну другу) частину жилого будинку з відповідною частиною надвірних споруд, що знаходиться в АДРЕСА_6 .

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.02.2017 підтверджується, що позивач є власником 1/5 частки від Ѕ частини житлового будинку.

29.12.2018 ОСОБА_5 звернулася до відповідача заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_5 ,- в якій зазначила позивач про свою згоду на таку реєстрацію.

02.01.2018 відповідач відмовив у реєстрації місця проживання з підстави ненадання необхідних документів, а саме правовстановлюючих документів на цілу частину житла та згоду власників цілої частини житла.

Тому позивач звернулася в суд з позовом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією місця проживання або місця перебування особи, врегульовані Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 N 1382-IV (далі - Закон №1382-IV).

Відповідно до ст.2 Закону №1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Статтею три Закону №1382-IV передбачено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до ст.6 Закону №1382-IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):

письмову заяву;

документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Статтею 9-1 Закону №1382-IV встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України (ст.10 Закону №1382-IV).

Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначають Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №207 (далі - Правила №207).

Відповідно до п.3. Правил №207 реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Згідно з п.4. Правил №207 громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

Відповідно до п.8. Правил №207 документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України “Про адміністративні послуги”.

Подання заяви про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання бездомних та інших осіб, які не мають постійного місця проживання, покладається на відповідну спеціалізовану соціальну установу, заклад соціального обслуговування та соціального захисту, в яких зазначеним особам надаються соціальні послуги відповідно до Закону України “Про соціальні послуги”.

Згідно з п.9 Правил №207 відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:

у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;

у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.

Згідно з п.11. Правил №207 орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала необхідних документів або інформації;

у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;

звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Рішення про відмову в реєстрації місця проживання з підстави неподання необхідних документів не може бути прийнято у разі проведення державної реєстрації місця проживання новонародженої дитини відповідно до Порядку надання комплексної послуги “єМалятко”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 року №691 “Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини”.

Пункт 18. Правил №207 встановлює, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.

Отже, вказані вище нормативно- правові акти містять вичерпний перелік документів, які особа має подати до відповідного органу для реєстрації місця проживання.

Із вказаного вище свідоцтва суд установив, що ОСОБА_2 та ОСОБА_7 видані свідоцтва про право на спадщину на 2/5 частини спадкового майна, а ОСОБА_8 та ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину на 2/5 частини спадкового майна не видані.

Отже, позивач має право власності лише на Ѕ (одну другу) частину жилого будинку з відповідною частиною надвірних споруд, що знаходиться в АДРЕСА_5 .

Суд врахував, що ОСОБА_5 , звертаючись із заявою про реєстрацію місця проживання не додала правовстановлюючих документів щодо права власності на житло (цілу частину будинку) за адресою, за якою мала намір отримати реєстрацію місця проживання, та надала згоду лише частини співвласників будинку. Отже, не було дотримано вимог Закону та Правил №207 щодо пакету документів, необхідних для здійснення реєстраційно дії.

Проаналізувавши вказане вище, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_5 у реєстрації місяця проживання за вказаною вище адресою, з підстави ненадання необхідних документів, а саме правовстановлюючих документів на цілу частину житла та згоду саме всіх її власників, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та Законами України.

Крім того суд врахував, що у заявлених спірних правовідносинах позивач не є їх безпосереднім учасником. Вказана відмова стосувалася реєстрації місця проживання ОСОБА_5 , яка зверталася з відповідною заявою. Отже, відповідач не допустив порушення прав безпосередньо позивача, внаслідок чого відсутні правові підстави для їх судового захисту згідно зі ст.2 КАС України.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність правових і фактичних підстав для зобов'язання відповідача зареєструвати вказану особу, а позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адмінітративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вул. Благовісна, будинок 170; код ЄДРПОУ 38764723) про зобов'язання зареєструвати ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_5 .

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання повного її тексту та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 15 днів.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 14.04.2021.