12 квітня 2021 року справа № 580/1507/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним рішення відповідача від 12.03.2020 № 971250140164 щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії відповідно до закону України Про прокуратуру;
- зобов'язати відповідача здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії виходячи з 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Черкаської області №18-249 вих 20 від 28.02.2020 без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 від 19.05 2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (письмове провадження).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до положень Закону України "Про прокуратуру". У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою підвищено заробітну плату працівників прокуратури, позивач набув право на перерахунок пенсії. 05.03.2020 звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок пенсії. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.03.2020 №971250140164 повідомлено, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні. За вказаних обставин, позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його права.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.05.2020 зупинено провадження в адміністративній справі № 580/1507/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач 05.06.2020 надав до суду відзив у якому зазначив, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18-249вих20 від 28.02.2020, без обмеження граничного розміру є безпідставними та необґрунтованими. Вказав, що при зверненні із заявою про здійснення перерахунку пенсії, позивачем довідка про складові заробітної плати у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури після 13.12.2019 не надавалась. Надана довідка містить відомості про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018. За вказаних обставин просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою суду від 12.04.2021 поновлено провадження в адміністративній справі №580/1507/20.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності в розмірі 80 % заробітної плати відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ).
Позивач звертався до відповідача з заявою від 05.03.2020 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019. Для проведення перерахунку до заяви додано довідку прокуратури Черкаської області № 18-249вих20 від 28.02.2020 про розмір заробітної плати.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.03.2020 №971250140164 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для проведення відповідного перерахунку. У рішенні зазначено, що право на перерахунок пенсії виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких на момент виникнення права на перерахунок пенсії настає не раніше 13.12.2019.
Позивач вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 визначалися Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ). Зокрема, статтею 50-1 цього Закону, за якою позивачу було призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).
Частиною 12 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсіх провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місяченого заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частина 18 статті 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 15.07.2015, передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).
Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії правове регулювання відносин, що виникають у сфері пенсійного забезпечення прокурорів, змінилося.
15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII). Статтею 86 вказаного Закону врегульовано пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати позивачу перерахунок пенсії на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Аналогічні правові висновки були викладені в постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року справа № 127/11766/16-а, від 14.02.2018 року справа № 569/5531/16-а, від 22.08.2018 року № 754/15912/16-а тощо.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
У п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII втратили чинність 13.12.2019.
Частиною 1 ст. 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" визначено, що суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: " 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, у Законі №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій прокурорським працівникам з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою здійснено підвищення заробітної плати прокурорським працівникам є чинною, а тому підстави для її незастосування відсутні.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі 560/2120/20, яке залишено в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 підлягають обов'язковому врахуванню судом відповідно до частини 5 статті 242 КАС України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, відповідно до положень ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" з 13.12.2019 року.
Щодо відсоткового розміру пенсії відносно суми місячної заробітної плати та необхідності зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її граничним розміром суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Таким чином, згідно вказаної норми, захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають порушені права.
Отже, вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє). Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14.09.2020 за наслідками розгляду зразкової справи №560/2120/20, залишена в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.03.2020 № 971250140164 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2015 № 1687-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 13.12.2019 відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Черкаської області №18-249 вих 20 від 28.02.2020 з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через черкаський окружний адміністративний суду строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Кульчицький