14 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/599/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №8/1/120 від 13.01.2021, виготовленої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 по справі №540/3253/20;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) в розмірі 83% суми грошового забезпечення, вказаної у довідці про розмір грошового забезпечення №8/1/120 від 13.01.2021, виготовленої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 по справі №540/3253/20, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 5070,00грн., оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 100% - 9615,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію (5%) - 253,50 грн., премія (130%) - 6591,00 грн., усього 26074,50 грн. - розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог ст. 43 та 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із врахуванням раніше виплачених сум з 01.04.2019 р.
Обґрунтовуючи свою правову позицію, позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію на підставі Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 по справі №540/3253/20 Херсонським обласним центром комплектування та соціальної підтримки 13.01.2021 року виготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Херсонській області нову довідку № 8/1/120 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для здійснення перерахунку пенсії. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі нової довідки. Проте, відповідач листом від 25.01.2021 року повідомив позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії на підставі нової довідки. Відмова мотивована тим, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103"Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів для перерахунку пенсій на підставі Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не прийнято. Із позицією відповідача позивач не погоджується, тому і звернувся із цим позовом до суду. Позовні вимоги просить задовольнити повністю.
Ухвалою від 26.02.2021 року відкрито спрощене провадження та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
19.03.2021 року представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнаються з таких підстав. Позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом від 12.03.2018 № ТХ23507, про складові оновленого грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії. Херсонським окружним адміністративним судом розглянуто позов ОСОБА_1 до Херсонського обласного військового комісаріату. Відповідно до резолютивної частини вказаного рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 зобов'язано видати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідачем по вказаній справі виступав Херсонський обласний військовий комісаріат. Оскільки жодного посилання щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи із нового розміру грошового забезпечення, в рішенні Херсонського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 по справі № 540/3253/20 не міститься, ГУ ПФУ в Херсонській області не зобов'язано перераховувати пенсію на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що видана на виконання вищезазначеного рішення суду. Довідка Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.01.2021 № 8/1/120 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р. надана до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області без додержання процедурних вимог, установлених Порядком №45, тобто з порушенням вимог чинного законодавства України. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови КМУ № 103, виплата пенсії позивачу продовжувалася в попередньо встановлених розмірах грошового забезпечення із дотриманням вимог установлених Порядком №45. Просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 83% від грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 p. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року по справі № 540/3253/20 Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 13.01.2021 року виготовлено довідку № 8/1/120 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року із такими складовими: посадовий оклад - 5070,00 грн., оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 3205,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 100% - 9615,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію (5%) - 253,50 грн., премія (130%) - 6591,00 грн., всього 26074,50 грн. Довідка направлена до ГУ ПФУ в Херсонській області.
21.01.2021 року адвокат Бондар Д.І. в інтересах позивача звернувся із адвокатським запитом до відповідача стосовно здійснення перерахунку пенсії на підставі нової довідки.
Листом від 25.01.2021 р. № 2100-0307-8/3658 відповідач відмовив здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки та повідомив, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 не приймалось.
Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон 2262).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9 Закону № 2011).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону № 2011).
Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст.43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.
Зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.
Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення №8/1/120 від 13.01.2021, виготовленої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 по справі №540/3253/20, з урахуванням складових зазначених у цій довідці, оскільки уповноваженим органом дотримано всіх законодавчо визначених умов: направлено до територіального пенсійного органу відповідну довідку (форма, зміст та складові якої відповідають вимогам законодавства та яку видано уповноваженим органом).
Таким чином, позовна вимога щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням складових, зазначених у довідці №8/1/120 від 13.01.2021, виготовленої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ: 21295057) щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №8/1/120 від 13.01.2021 р., виготовленої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в розмірі 83% суми грошового забезпечення, вказаної у довідці про розмір грошового забезпечення №8/1/120 від 13.01.2021 р., виготовленої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням таких складових: посадовий оклад - 5070,00 грн., оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 3205,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 100% - 9615,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію (5%) - 253,50 грн., премія (130%) - 6591,00 грн., на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог ст. 43 та 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", із врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.04.2019 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 112010201