13 квітня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/502/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (далі-відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_3 ) його середнього заробітку (грошового забезпечення) за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.03.2020 по 28.01.2021 включно;
- зобов'язати нарахувати та виплатити Військову частину НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_3 ) його середній заробіток (грошове забезпечення) за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.03.2020 по 28.01.2021 року включно.
Ухвалою від 05.03.2021 р. відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 01.04.2021 залучено до участі у справі співвідповідача - Азово - Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України (Військову частину НОМЕР_2 ).
09.04.2021 до суду надійшла заява представника відповідача - Військової частини НОМЕР_2 про зупинення провадження у справі, в обґрунтування якої відповідач зазначив наступне. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 №43 "Про ліквідацію територіальних органів Адміністрації Державної прикордонної служби" постановлено ліквідувати у тому числі Азово - Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України, як юридичну особу публічного права територіальний орган Адміністрації Державної прикордонної служби. Вважає, що при ліквідації державного органу у разі не зупинення провадження у справі до призначення правонаступника ліквідованого державного органу (юридичної особи), подальше провадження по справі призведе до порушення основних засад (принципів) судочинства, гарантованого Конституцією України права кожного на судовий захист, а також у разі прийняття судами рішень щодо стягнення коштів або зобов'язання ВЧ НОМЕР_4 вчинити певні дії, це призведе до унеможливлення виконань рішень судів, у зв'язку з відсутністю юридичної особи - ліквідацією ВЧ НОМЕР_2 Азово - Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України. У зв'язку із зазначеним просить зупинити провадження у даній справі до встановлення правонаступника. Просив заяву розглянути в порядку письмового провадження без участі представника.
Дослідивши клопотання про зупинення провадження, суд зазначає наступне.
Підстави та порядок зупинення провадження у справі врегульовані статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з приписами пункту 1 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.
В той же час, за правилами частин першої, п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій визначено статтею 25 Закону України від 15.05.2003 N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон N 755-IV), за змістом частин першої, другої якої державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи. Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає, в тому числі, проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.
Також, за приписами частин третьої, четвертої статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Аналіз вищенаведених положень законодавства дає підстави для висновку, що юридична особа, в тому числі та, що є суб'єктом владних повноважень, вважається ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. До цього моменту юридична особа перебуває у процесі ліквідації, а повноваження щодо управління справами такої юридичної особи переходять до комісії з припинення юридичної особи з моменту призначення комісії. При цьому, голова комісії, її члени виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
У даному випадку за наявною на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України інформацією Азово - Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України перебуває у стані припинення на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації. У Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію припинення Азово - Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України в результаті ліквідації.
Крім того, головою комісії з припинення зазначено ОСОБА_2 .
За таких обставин, станом на день подання та вирішення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, цей орган не припинено в результаті ліквідації (не ліквідовано) у встановленому законодавством порядку, а повноваження щодо представництва інтересів цього органу в суді, в силу закону, можуть здійснювати голова ліквідаційної комісії, її члени.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в ухвалі від 08 вересня 2020 року у справі N 822/715/16 (адміністративне провадження N К/9901/13972/18).
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність у даному конкретному випадку підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 236 КАС України, для зупинення провадження у даній справі та, як наслідок, для задоволення поданого представником Військової частини НОМЕР_2 клопотання.
Керуючись ст.ст.236, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача Військової частини НОМЕР_2 про зупинення провадження у справі №540/502/21.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.І. Войтович