13 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4267/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку загального позовного провадження за правилами письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
28.12.2020 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі відповідач), у якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 965230189208 від 26.10.2020 в частині обмеження максимального розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі довідки Херсонської обласної прокуратури № 21-382вих-20 від 21.10.2020, з розрахунку 60 відсотків середньомісячного заробітку, без обмеження максимального розміру, починаючи з 01.10.2020 з обов'язковим повним нарахуванням та повною виплатою.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 13.02.2009 року їй призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 60% від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Пенсію обчислено із заробітної плати померлого годувальника за довідкою прокуратури Херсонської області. У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області з заявою про перерахунок її пенсії на підставі оновленої довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 21.10.2020 № 382вих-20, виданої Херсонською обласною прокуратурою, згідно якої заробітна плата померлого годувальника за нормами, чинними станом на 01.09.2020, становить 61 798,80 грн. На підставі рішення №965230189208 від 26.10.2020 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, однак визначив суму пенсії у розмірі 17 120 грн, протиправно застосувавши обмеження щодо максимального розміру пенсії. Позивач вважає вказане рішення відповідача в частині обмеження максимального розміру пенсії протиправним, оскільки пенсію позивачу було призначено у 2009 році, тобто до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI, а відповідно до п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього закону, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. З огляду на викладене просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 04.01.2021 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
25.01.2021 року відповідач надав до суду відзив на позов, з якого вбачається, що проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне: позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. З 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, частиною 2 ст. 86 якого передбачено, що пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. Згідно ч. 15 цієї статті максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. З урахуванням вказаних норм відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2020 року на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 21.10.2020 № 21-384 вих-20, виданої Херсонською обласною прокуратурою. За результатами перерахунку розмір пенсії позивача складає 37079,28 грн (60% від суми заробітної плати годувальника), проте з урахуванням визначених законом обмежень максимального розміру пенсії позивачу нараховується та виплачується пенсія у розмірі 17120,00 грн (1712,00 грн х 10). З огляду на викладене відповідач вважає, що пенсія позивачу нараховується та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
28.01.2021 р. представником позивача подано відповідь на відзив, відповідно до якого заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві з підстав, зазначених в позовній заяві. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою від 04.03.2021 року судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів та призначено підготовче засідання на 16.03.2021 року.
Ухвалою від 16.03.2021 року підготовче провадження закрито та призначено до розгляду справи по суті на 01.04.2021 року.
Ухвалою від 01.04.2021 року судом задоволено клопотання сторін по справі та вирішено продовжити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами письмового провадження.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 13.02.2009 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 60% від суми заробітної плати померлого годувальника.
У жовтні 2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки Херсонської обласної прокуратури №21-382вих-20 від 21.10.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019, ст.ст.81,86 Закону України "Про прокуратуру" та у зв'язку з початком роботи Херсонської обласної прокуратури (наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 №414).
На підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 26.10.2020 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Херсонської обласної прокуратури №21-382вих-20 від 21.10.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), проте з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії, встановленого ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII.
Не погоджуючись з рішенням відповідача в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням обмеження її максимального розміру, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного: відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Як встановлено судом, позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII, в редакції, чинній на момент призначення пенсії (13.02.2009 р.).
Так, відповідно до ч.16 ст. 50-1 цього Закону членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.
Частиною 12 статті 50-1 Закону України № 1789-XIІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами. Виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За приписами ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії, Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII було передбачено право осіб, яким призначена пенсія за цим Законом, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08 липня 2011 року до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ від 08 липня 2011 року не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону №3668-VІ від 08 липня 2011 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України Про прокуратуру №1697-VІІ (далі Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15 липня 2015 року.
Згідно пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.
Частиною другою статті 86 Закону 1697-VII передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону 1697-VII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Також суд зазначає, що Законами України від 24.12.2015 №911-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», були встановлені в абз. 6 ч. 15 ст.86 Закону №1697-VІІ певні положення щодо тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн., зокрема, зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Однак, відповідно до п. 1 та п. 2 Прикінцевих положень Закону України №911-VIII від 24.12.2015 цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року, та крім того, п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 року №1774-VІІІ передбачено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Виходячи з вищезазначеного вбачається, що певні положення щодо тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. стосуються перерахунку раніше призначених пенсій за вислугою років у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, а не призначення пенсії вперше.
Враховуючи, що пенсію позивачу було призначено 13.02.2009 до набрання чинності зазначених обмежень ч. 15 ст. 86 Законом № 1697-VІІ, які мають тимчасовий характер, тому суд приходить до висновку про необхідність перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром.
Дана позиція суду ґрунтується також на висновках параграфу 52 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та № 71378/10) від 26.06.2014, відповідно до яких зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності та пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (№ 25921/02) в яких зазначено про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності.
Крім того, суд зазначає, що звуження та обмеження змісту й обсягу прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 965230189208 від 26.10.2020 в частині обмеження максимального розміру пенсії позивача та зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі довідки Херсонської обласної прокуратури № 21-382вих-20 від 21.10.2020, з розрахунку 60 відсотків середньомісячного заробітку, без обмеження максимального розміру, починаючи з 01.10.2020 р.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з ГУ ПФУ в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 965230189208 від 26.10.2020 в частині обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі довідки Херсонської обласної прокуратури № 21-382вих-20 від 21.10.2020, з розрахунку 60 відсотків середньомісячного заробітку, без обмеження максимального розміру, починаючи з 01.10.2020 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 840,80 (вісімсот сорок грн. 80 коп.) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 112010201