Рішення від 13.04.2021 по справі 420/13745/20

Справа № 420/13745/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Суворовського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Суворовського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 12.03.2021 року за вхід.№12353/21, просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області про відмову у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон №5116-2682/5116.1-19 від 13.12.2019 року;

зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач в листопаді 2019 року звернулась до Центру адміністративних послуг із заявою щодо оформлення (у зв'язку із реформою) біометричного паспорта громадянина України для виїзду за кордон нового формату. Однак, листом начальника Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області №5116-2682/5116.1-19 від 13.12.2019 року позивачці відмовлено у оформленні паспорту на підставі того, що згідно обліків ГУ ДМС України в Одеській області, а також підрозділу, який документував позивачку паспортом громадянина України - Малиновським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області, факт набуття позивачем громадянства України не підтверджується.

Для з'ясування цих обставин адвокатом позивача направлено адвокатські запити до ГУ ДМС України в Одеській області та Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області. У відповідь на запити отримано інформацію щодо проведення службової перевірки за фактом законності видачі паспорта громадянина України ОСОБА_1 .

Станом на час звернення до суду позивачу не надана інформація щодо результатів такої перевірки, незважаючи на те, що сплив досить значний проміжок часу.

Позивач, вважаючи протиправним рішення відповідача, звернулася до суду з даним позовом.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 11.12.2020 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).

Ухвала про відкриття провадження по справі та позов з додатками отримана представником відповідача (Малиновським районним відділом у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області) 16.12.2020 року.

Ухвалою суду встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Строк для подання відзиву сплив 31.12.2020 року.

Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Ухвалою суду від 05.02.2021 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залучено Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Ухвалою суду від 05.02.2021 року розгляд справи продовжено в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 23.02.2021 року.

15.02.2021 року за вхід.№7173/21 від Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, який обґрунтовано наступним.

Відповідно до п. 44 Постанови № 152 за результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Враховуючи викладене, Суворовським РВ було здійснено перевірку факту належності ОСОБА_1 до громадянства України.

Відповідно до п. 82 Постанови № 152 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа має право відмовити заявнику в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) стосовно видачі паспорта для виїзду за кордон звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа, які не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон;

3) особа вже отримала два паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення (крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку);

4) заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон;

5) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником.

Враховуючи відсутність підтвердження підстав набуття громадянства України 13.12.2019 Суворовським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області було відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Разом із відзивом надано копії документів, що стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення на 29 аркушах.

У підготовчому засіданні 23.02.2021 року у відповідача витребувано копії матеріалів службової перевірки щодо законності видачі паспорта ОСОБА_1 та оголошено перерву до 17.03.2021 року.

12.03.2021 року за вхід.№12353/21 до суду надійшла заява в порядку ст. 47 КАС України (уточнення позовних вимог і суб'єктного складу).

17.03.2021 року за вхід.№13322/21 надійшла заява відповідача, якою повідомлено, що службова перевірка підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 не проводилась.

Ухвалою суду від 17.03.2021 року причини пропуску строку звернення до суду визнано поважними та прийнято уточнену позовну заяву до розгляду.

Ухвалою суду від 17.03.2021 року закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті у відкрите судове засідання на 07.04.2021 року.

07.04.2021 року від позивача по справі надійшло клопотання за вхід.№17456/21 про розгляд справи без її участі.

07.04.2021 року від представника відповідача по справі надійшло клопотання за вхід.№ЕП/9311/21 про розгляд справи без участі представника.

07.04.2021 року розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

14.11.2019 до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (далі - ДНАП) звернулася ОСОБА_1 із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до наданих документів 14.11.2019 ДНАП сформована заява-анкета №4743822 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру 16331158. В подальшому зазначена заява-анкета була передана до Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області (далі - Суворовський РВ).

Відповідно до п. 44 Постанови № 152 за результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Враховуючи викладене, Суворовським РВ було здійснено перевірку факту належності ОСОБА_1 до громадянства України.

Проведеною перевіркою було встановлено, що позивач вперше була документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Малиновським РВ УМВС України в Одеській області 23.03.2000. Відповідно до заяви про видачу паспорта громадянина України (форма 1) зазначений документ було видано на підставі свідоцтва про народження виданого у м. Батумі.

01.10.2008 ОСОБА_1 здійснила обмін паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 на паспорт серії НОМЕР_3 у зв'язку зі зміною прізвища з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».

19.05.2010 позивач була документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Малиновським РВ ОМУ ГУ МВС України в Одеській області у зв'язку з зміною прізвища з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».

19.04.2011 ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 , орган видачі « 5101».

За результатами проведеної перевірки ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 на підставі свідоцтва про народження виданого у м. Батумі.

10.12.2019 Суворовським РВ було направлено лист №5116/2105-19 до Малиновського РВ щодо проведення додаткової перевірки законності видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 19.05.2010 Малиновським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_1 .

Суворовським РВ було направлено лист до відділу громадянства ГУ ДМС України в Одеській області щодо підтвердження належності до громадянства України ОСОБА_1 , так як імовірно вона була вписана до довідки про реєстрацію громадянином України її матері - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка Грузії (довідка ОПР ОМР ОГУ № 213497 від 22.02.2000) або до довідки її батька - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець Молдови.

Листом ГУ ДМС України в Одеській області від 03.12.2019 № 5100.4.5/20317-19 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка Грузії, мати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та батько - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно обліків ГУ ДМС України в Одеській області щодо оформлення набуття громадянства України не зверталися.

Враховуючи відсутність підтвердження підстав набуття громадянства України 13.12.2019 Суворовським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області було відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Повідомлення про відмову у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон направлено на адресу позивача листом від 13.12.2019 № 5116- 2682/5116.1-19.

Заявою ГУ ДМС України в Одеській області від 17.03.2021 року за вхід.№13322/21 та доповідною запискою відділу з питань паспортизації, реєстрації та еміграції Управління з питань громадянства, паспортизації та реєстрації підтверджено, що службова перевірка підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 не проводилась.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

Згідно з частиною 6 статті 16 Закону № 5492-VI рішення про оформлення документа, у тому числі замість втраченого або викраденого, який було оформлено із застосуванням засобів Реєстру, приймається розпорядником Реєстру, Міністерством закордонних справ, ЗДУ, уповноваженим органом з питань цивільної авіації, капітаном морського порту за результатами ідентифікації заявника.

Положеннями частини 5 статті 22 Закону № 5492-VI оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру, а за кордоном - ЗДУ. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру та ЗДУ, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Частиною 12 статті 22 Закону України № 5492 визначено, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон видається заявникові не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання або не пізніше ніж через сім робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його термінове отримання.

Відповідно до п.10 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 1001) (далі - Порядок № 152), оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

Пунктом 43 Порядку № 152 визначено, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон.

Відповідно до пунктів 50, 51 Порядку № 152 рішення щодо оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.

Матеріали перевірок долучаються до заяви-анкети (у разі надсилання та отримання відповідей на паперових носіях), скануються та вносяться до відомчої інформаційної системи ДМС.

Згідно з пунктом 75 Порядку №152 видача заявникові паспорта для виїзду за кордон здійснюється тим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, закордонною дипломатичною установою, уповноваженим суб'єктом, який прийняв документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон.

Правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, визначені Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Відповідно до п.23 Порядку №152 керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, керівник закордонної дипломатичної установи визначають працівників, які виконують функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта для виїзду за кордон, і працівників, які виконують функції з оформлення паспорта для виїзду за кордон (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Керівник уповноваженого суб'єкта визначає осіб, які в межах повноважень, встановлених законодавством, отримують доступ до інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, власником або розпорядником яких є ДМС, є матеріально відповідальними особами та виконують функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет і видачі паспорта для виїзду за кордон.

Згідно з п. 24 Порядку №152, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

Пунктом 25 Порядку №152 передбачено, що у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Так, відповідно до п. 44 Порядку № 152 ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук інформації в Реєстрі щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Суд зазначає, що позивачка здійснює обмін паспорта, а не оформлює його вперше.

Згідно з п. 45 Порядку № 152 ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз. що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

Проте, відповідач не повідомив позивачку, на підставі чого відбувається її ідентифікація, не посилався на те, що у Реєстрі не має даних про позивачку, а посилався лише на ті обставини, що громадянка ОСОБА_1 процедуру набуття громадянства України не проходила.

Разом з цим, судом встановлено та підтверджено відповідачем по справі, що службова перевірка підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 не проводилась.

Встановлене свідчить про відсутність правових підстав для відмови ОСОБА_1 у оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Стаття 33 Конституції України: кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Стаття 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року №3857-ХІІ - документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон .

Частина 1 статті 13 Закону №5492-VІ передбачає, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України; документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус: посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.

Частини 1, 2 статті 22 статті 13 Закону №5492-VІ - паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 18 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745) передбачено, що у разі відсутності в ДМС інформації про належність особи до громадянства України територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку факту належності особи до громадянства України, у тому числі шляхом надіслання до МЗС запитів щодо набуття особою громадянства України, перебування на постійному/тимчасовому консульському обліку.

Відповідно до п. 100 Порядку № 302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

Пунктом 109 Порядку № 302 передбачено, що у разі коли рішення про оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу або територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.

Відповідно до частини 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Отже, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника, підтверджує громадянство України та є власністю громадянина України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 в загальній сумі 841,00 грн., сплачені згідно квитанції № 0.0.1930139534.1 від 04.12.2020 року підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Суворовського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області про відмову у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон №5116-2682/5116.1-19 від 13.12.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_5 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 841 (вісімсот сорок одна гривня) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: 65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44, код ЄДРПОУ 37811384).

Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , телефон: НОМЕР_6 )

Суворовський районний відділ у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: Кримська вулиця, 62, Одеса (паспорт громадянина України), АДРЕСА_2 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон)

Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: 65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44, код ЄДРПОУ 37811384)

Головуючий суддя Н.В. Потоцька