Рішення від 12.04.2021 по справі 420/1588/21

Справа № 420/1588/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ч. 5 ст. 262 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на сторону відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 21.01.2021 року ВП №63836170 з примусового виконання виконавчого листа у справі №420/3154/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом 02.09.2020 року, винесену головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваленком Василем Олександровичем;

- визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 21.01.2021 року ВП №63836407 з примусового виконання виконавчого листа у справі №420/3559/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом 30.10.2020 року, винесену головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваленком Василем Олександровичем.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 року у справі №420/3154/19 було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку та виплати позивачеві пенсії з 05.03.2019 року з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №295; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для цілей перерахунку його пенсії та виплачувати пенсію з 05.03.2019 року з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №295 та прийняти відповідне рішення (розпорядження). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/3154/19 у строк протягом одного місяця з наступного дня за днем набрання цим рішенням законної сили.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 року у справі №420/3559/19 було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 року із врахуванням щомісячної премії у розмірі 150% посадового окладу, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №294. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з врахуванням щомісячної премії у розмір 150% від посадового окладу, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №294 та прийняти відповідне рішення.

02.09.2020 року та 30.10.2020 року Одеським окружним адміністративним судом, на підставі вищезазначених судових рішень, позивачу було видано виконавчі листи відповідно №420/3154/19 та №420/3559/19.

08.12.2020 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваленко В.О на підставі вищезазначених виконавчих листів були відкриті виконавчі провадження ВП№63836170 та ВП№63836407.

Водночас, 21.01.2021 року відповідачем на підставі п.9 статті 39 ЗУ «Про виконавче провадження» було винесено постанови про закінчення виконавчих проваджень ВП№63836170 та ВП№63836407 у зв'язку із фактичним виконанням Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчих листів Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року №420/3154/19 та 30.10.2020 року від №420/3559/19.

Разом з тим, позивач не погоджується із зазначеними постановами та вважає їх протиправними, оскільки пенсійний фонд не виконав рішення Одеського окружного адміністративного суду по справам №420/3154/19 та №420/3559/19 та не здійснив йому перерахунку пенсії.

09.02.2021 року ухвалою Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/1588/21 було відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін в порядку ст.262 ч.5 КАС України за наявними у справі матеріалами з урахуванням особливостей розгляду справи, визначених ст. 287 КАС України. Відповідачу запропоновано в 5-денний строк з дня отримання ухвали суду про відкриття провадження у справі надати відзив на адміністративний позов.

Ухвалою суду від 10.02.2021 року провадження у справі було зупинено на підставі п.6 ч.2 ст. 236 КАС України та поновлено 05.04.2021 року.

23.03.2021 року від Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до суду надійшли матеріали виконавчих проваджень ВП№63836170 та ВП№63836407 (а.с. 64-90) та пояснення (а.с. 60-63). Як вбачається з пояснень на адміністративний позов, відповідач позов ОСОБА_1 не визнає та зазначає, що норми Закону України «Про виконавче провадження» не наділяють державного виконавця повноваженнями щодо оцінки дій боржника із застосуванням норм матеріального права чи стосовно самостійного проведення розрахунків, здійснення яких законодавчо віднесено до повноважень відповідного органу.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на сторону відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області 22.02.2021 року надало до суду пояснення по суті спірних правовідносин, у яких зазначило, що не погоджується з адміністративним позовом ОСОБА_1 з огляду на наступне.

Так, пенсійний орган зазначив, що ним на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 по справі №420/3154/19, позивачу 18.05.2020 року було проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 05.03.2019 року з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №295.

Водночас пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року №656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543) встановлено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю внаслідок війни I групи - 650 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 525 відсотків, III групи - 360 відсотків (до внесення змін становила 225 відсотків), в учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності - 165 відсотків, таким особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій та постраждалим учасникам Революції Гідності виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

При цьому до проведення перерахунку пенсії за рішенням суду по справі №420/3154/19 ОСОБА_1 виплачувалась адресна допомога в сумі 2942,05 грн. Разом з тим, внаслідок перерахунку пенсії, на суму збільшення пенсії була зменшена сума адресної допомоги та становить 888,70 грн., тому доплати до пенсії не має.

По-друге, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 по справі № 420/3559/19, ОСОБА_1 12.11.2020 року було здійснено перерахунок з 05.03.2019 року із врахуванням щомісячної премії у розмірі 150% посадового окладу, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №294.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року становив 6600,15 грн. Після перерахунку сума пенсії не змінилася, а доплата відсутня.

Таким чином третя особа вважає, що покладені судом зобов'язання виконані пенсійним органом в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.

Також пенсійний орган посилається на лист Пенсійного фонду України, наданого йому на роз'яснення щодо виконання судових рішень по справах №420/3559/19 та №420/3154/19. Так в листі Пенсійного фонду України зазначено, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань та враховуючи, що повноваження самостійно визначати розмір грошового забезпечення у органів Пенсійного фонду України відсутні, а тому рішення суду, ухвалені на користь ОСОБА_1 виконані в межах покладених зобов'язань.

Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначає, що ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 по справі №420/3154/19 було прийнято звіт пенсійного фонду про виконання рішення від 15.04.2020 року по справі №420/3154/19.

Порядок розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження визначений ст.ст. 258, 262 КАС України.

Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі (частина 4 ст. 287 КАС України).

Судом у справі встановлено наступне.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 року у справі №420/3154/19 (яка набрало законної сили 07.08.2020 року) було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 . Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку та виплати позивачеві пенсії з 05.03.2019 року із врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №295; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для цілей перерахунку його пенсії та виплачувати пенсію з 05.03.2019 року з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №295 та прийняти відповідне рішення (розпорядження). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/3154/19 у строк протягом одного місяця з наступного дня за днем набрання цим рішенням законної сили.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 року у справі №420/3559/19 (яке набрало законної сили 23.09.2020 року та було залишено в силі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду) було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 року із врахуванням щомісячної премії у розмір 150 % посадового окладу, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №294. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з врахуванням щомісячної премії у розмір 150% в посадового окладу, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №294 та прийняти відповідне рішення.

02.09.2020 року та 30.10.2020 року Одеським окружним адміністративним судом, на підставі вищезазначених судових рішень, позивачу було видано виконавчі листи відповідно №420/3154/19 та №420/3559/19 (а.с. 10, 17).

08.12.2020 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваленко В.О на підставі вищезазначених виконавчих листів були відкриті виконавчі провадження ВП №63836170 та ВП №63836407 (а.с. 13, 20).

24.12.2020 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області у межах виконавчого провадження №63836170 з виконання виконавчого листа від 02.09.2020 року №420/3154/19, було надано Управлінню забезпечення примусового виконання рішень у Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) лист №1500-0404-5/107441 (а.с. 53) в якому зазначено про добровільне викання пенсійним органом рішення суду.

Пенсійний орган у листі зазначив, що ним на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 по справі №420/3154/19, позивачу 22.12.2020 року було проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 05.03.2019 року із урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №295.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року становить 6 600,15 грн.

Водночас пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року №656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543) встановлено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю внаслідок війни I групи - 650 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 525 відсотків, III групи - 360 відсотків (до внесення змін становила 225 відсотків), в учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності - 165 відсотків, таким особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій та постраждалим учасникам Революції Гідності виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

При цьому до проведення перерахунку пенсії за рішенням суду по справі №420/3154/19 ОСОБА_1 виплачувалась адресна допомога в сумі 2942,05 грн. Разом з тим, внаслідок перерахунку пенсії, на суму збільшення пенсії була зменшена сума адресної допомоги та становить 888,70 грн., тому доплати пенсії не має.

За таких умов Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просило відповідача закрити виконавче провадження №63836170 на підставі п.9 ч.1 статті 39 ЗУ «Про виконавче провадження».

Також. 23.12.2020 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області у межах виконавчого провадження ВП №63836407 з виконання виконавчого листа від 30.10.2020 року №420/3559/19, було надано Управлінню забезпечення примусового виконання рішень у Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) лист №1500-0404-5/106792 (а.с.55), в якому також зазначено про добровільне викання пенсійним органом рішення суду.

Так, зокрема, пенсійним органом зазначено, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 року по справі №420/3559/19 ОСОБА_1 12.11.2020 року було здійснено перерахунок пенсії з 05.03.2019 року із врахуванням щомісячної премії у розмірі 150% посадового окладу, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 № 294.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року становив 6 600,15 грн. Після перерахунку сума пенсії не змінилася, а доплата відсутня.

За таких умов Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просило відповідача закрити виконавче провадження №63836407 на підставі п.9 ч.1 статті 39 ЗУ «Про виконавче провадження».

21.01.2021 року відповідачем на підставі п.9 статті 39 ЗУ «Про виконавче провадження» було винесено постанови про закінчення виконавчих проваджень ВП№63836170 та ВП№63836407 у зв'язку із фактичним виконанням Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчих листів Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року №420/3154/19 та 30.10.2020 року від №420/3559/19 (а.с. 14, 21).

Судом також встановлено, що ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 року у справі №420/3154/19 було прийнято звіт пенсійного фонду про виконання рішення від 15.04.2020 року по справі №420/3154/19.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2021 року, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 по справі №420/3154/19 було залишено без змін.

Разом з тим, позивач не погоджується із постановами про закінчення виконавчих проваджень ВП №63836170 та ВП №63836407 та вважає їх протиправними, оскільки на його думку, пенсійний фонд не виконав рішення Одеського окружного адміністративного суду по справам №420/3154/19 та №420/3559/19 та не здійснив належного перерахунку пенсії.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши адміністративний позов, відзив Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), пояснення третьої особи та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 2 та ч. 4 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Відповідно до Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.

Правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання.

Завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регламентовані Законом України №1404- VIII від 02.06.2016 року «Про виконавче провадження» (далі Закон №1404- VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно зі ст.5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно частин 1, 2 статті 15 Закону №1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

Статтею 18 Закону №1404-VIII встановлені обов'язки і права виконавців. Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно положень ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження”, у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Частиною 1 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1 - 4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Згідно зі ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 по справі №420/3154/19, позивачу 22.12.2020 року було проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 05.03.2019 року із урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу - 2 737,80 грн., окладу за військове звання - 600,00 грн. та надбавки за вислугу років - 972,00 грн. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 №295.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року становить 6 600,15 грн.

Водночас пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року №656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543) встановлено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю внаслідок війни I групи - 650 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 525 відсотків, III групи - 360 відсотків (до внесення змін становила 225 відсотків), в учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності - 165 відсотків, таким особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій та постраждалим учасникам Революції Гідності виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

При цьому до проведення перерахунку пенсії за рішенням суду по справі №420/3154/19 ОСОБА_1 виплачувалась адресна допомога в сумі 2942,05 грн. Разом з тим, внаслідок перерахунку пенсії, на суму збільшення пенсії, була зменшена сума адресної допомоги та становить 888,70 грн., тому доплати до пенсії не має.

Також судом встановлено, що ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 по справі №420/3154/19 (залишеною в силі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2021 року) було прийнято звіт пенсійного фонду про виконання рішення від 15.04.2020 року по справі № 420/3154/19.

При цьому в зазначені ухвалі судом зроблено висновок, що пенсійним органом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на нього.

Відповідно до ч. 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких умов суд доходить висновку, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваленком Василем Олександровичем було правомірно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 21.01.2021 року ВП №63836170 з примусового виконання виконавчого листа у справі №420/3154/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом 02.09.2020 року, а тому позовні вимоги в цій частині адміністративного позову задоволенню не підлягають.

Щодо постанови про закінчення виконавчого провадження від 21.01.2021 року ВП№63836407 з примусового виконання виконавчого листа у справі №420/3559/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом 30.10.2020 року, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, зокрема з протоколу перерахунку пенсії від 12.11.2020 року (а.с. 56), на який посилається Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в обґрунтування виконання судового рішення від 28.04.2020 по справі №420/3559/19, позивачу пенсія розраховувалась з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2640,00 грн., оклад за військове звання - 600,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (30%) - 972,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (0%) - 0,00 грн., премія (150%) - 0,00 грн. Всього грошового забезпечення для обчислення пенсії - 4212,00 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 22.12.2019 року позивачу пенсія розраховувалась з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2640, 00 грн., оклад за військове звання - 600,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (30%) - 972,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (65%) - 2737,80 грн., премія (0%) - 0, 00 грн. Всього грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6949,80 грн.

З огляду на зазначене суд доходить висновку, що ані під час перерахунку пенсії 12.11.2020 року, ані під час її перерахунку 22.12.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не було виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 року по справі №420/3559/19 та не здійснено перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року із врахуванням щомісячної премії у розмір 150% в посадового окладу, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №294.

При цьому суд критично ставиться до посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на відсутність у нього повноважень визначати самостійно розмір грошового забезпечення пенсіонерів, оскільки такий обов'язок було покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області безпосередньо рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 по справі №420/3559/19, яке набрало законної сили 23.09.2020 року.

Крім того, суд зазначає, що у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року №294 чітко визначено розмір премії позивача, яка повинна бути врахована при перерахунку пенсії, а саме у розмірі 150% від посадового окладу, встановленого відповідно до 2 тарифного розряду, відповідно до Тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерів складу (крім військовослужбовців строкової служби) та враховуючи вислугу понад один рік.

При цьому у разі незрозумілості для Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області рішення суду, пенсійний орган не був позбавлений права звернутись до суду із заявою про роз'яснення судового рішення.

Також суд критично ставиться до посилання відповідача, щодо неможливості ним надавати оцінку діям боржника щодо виконання рішення суду, зокрема щодо проведеного ним перерахунку пенсії, оскільки це суперечить положенням ЗУ «Про виконавче провадження», а саме обов'язку здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом, та в цілому інституту виконавчого провадження.

Крім того, суд зауважує, що спір в даній адміністративній справі виник не з підстав розрахунку пенсійним фондом конкретної арифметичної суми для визначення та обрахування якої необхідні спеціальні знання, а з підстав врахування чи неврахування пенсійним фондом такої складової грошового забезпечення як премія у розмірі 150%.

З протоколу перерахунку пенсії від 12.11.2020 року, який направлявся Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу відповідача вбачається, що пенсійним фондом розмір премії (150%) було визначеного у сумі - 0,00 грн., тобто фактично така надбавка не була взагалі врахована пенсійним органом при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 року по справі №420/3559/19.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що у державного виконавця не було підстав для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 21.01.2021 року ВП №63836407 з примусового виконання виконавчого листа у справі №420/3559/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом 30.10.2020 року, а тому така постанова є необґрунтованою, протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги те, що позивача звільнено від сплати судового збору, а відповідачем судові витрати не понесені, суд вирішує розподіл судових витрат у справі №420/1588/21 не здійснювати.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 12, 72-77, 139, 241-246, 255, 257, 258, 262, 287, 293, 295, 370 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (65091, м.Одеса, вул. Розумовського, 37), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області (65107, м.Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 21.01.2021 року ВП№63836407 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №420/3559/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом 30.10.2020 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не проводити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 272 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 287 ч. 6, 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 295 КАС України).

Суддя О.В. Білостоцький