Рішення від 09.04.2021 по справі 380/1557/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/1557/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Самбірської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Самбірської міської ради Львівської області (місцезнаходження: пл. Ринок, 1, м.Самбір, Львівська область, 81400, код ЄДРПОУ 04056078), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Самбірської міської ради Львівської області щодо не розгляду заяв та клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 ;

- зобов'язати Самбірську міську раду Львівської області розглянути клопотання про забезпечення реалізації визначеного законом права на набуття права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель комунальної власності шляхом виділення ОСОБА_1 земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , для садівництва, орієнтовною площею 0,012 га та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 03.11.2020 звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2 для садівництва. Однак, відповідачем рішення не прийнято, а лише листом від 17.11.2020 повідомлено позивача, що питання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, яка розташована у АДРЕСА_2 буде розглянуте на черговому засіданні постійної комісії ради з питань землекористування, будівництва, архітектури, охорони довкілля та благоустрою. Позивач вказує на те, що станом на 04.02.2021 відбулись три засідання сесій Самбірської міської ради, однак рішення відповідачем прийнято не було. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді від 09.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2 перебуває на стадії розгляду та вивчення постійної комісії ради з питань землекористування, будівництва, архітектури, охорони довкілля та благоустрою Самбірської міської ради, а тому вважає позовну заяву передчасною, оскільки будь-якого порушення прав позивача позивача не відбулось. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

03.11.2020 позивач звернувся до Самбірської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2 для садівництва.

Листом від 17.11.2020 №9-2369/2-17 відповідач повідомив позивача про те, що питання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, яка розташована у АДРЕСА_2 , буде розглянуто на черговому засіданні постійної комісії ради з питань землекористування, будівництва, архітектури, охорони довкілля та благоустрою. Також зазначено, що позивача буде додатково повідомлено про результати розгляду.

Окрім того, 22.02.2021 Самбірська міська рада листом №Г-2369/2-17 повідомила позивача про те, що питання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, яка розташована у АДРЕСА_2 , було розглянуто на черговому засіданні постійної комісії ради з питань землекористування, будівництва, архітектури, охорони довкілля та благоустрою. Під час засідання члени комісії запропонували розглянути дане питання на виїзній комісії для огляду земельної ділянки в натурі (на місцевості). У зв'язку з карантинними обмеженнями та погодніми умовами виїзні комісії постійно діючої комісії ради з питань землекористування, будівництва, архітектури, охорони довкілля та благоустрою не проводяться. Також зазначено, що про дату виїзного засідання позивача буде попередньо повідомлено.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що, на думку позивача, відповідачем в даному випадку допущено протиправну бездіяльність, оскільки за результатом розгляду поданого ним клопотання Самбірська міська рада мала лише два законні напрямки дій у цих правовідносинах - в установленому порядку надати дозвіл або надати мотивовану відмову у формі рішення. Проте, відповідачем жодного рішення по суті клопотання позивача не прийнято. Наведене зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч.1 ст.81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 ЗК України.

Відповідно до ч.1-2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частиною 4 статті 116 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.

Як передбачено ч.6 та 7 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі, якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, передбачені ст.122 ЗК України.

Згідно з ч. 1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п.34, ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, регулювання земельних відносин.

Частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

Відповідно до ч. 11 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що відповідно до статті 118 ЗК України Самбірська міська рада під час розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою від 03.11.2020, повинна була перевірити цю заяву на відповідність її вимогам статей 116, 118, 121 ЗК України і у місячний строк прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або про відмову у наданні такого дозволу з наведенням відповідних мотивів.

При цьому, вирішення клопотання повинно було відбуватись в порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні Самбірської міської ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру передбачений законодавством.

Суд встановив, що відповідач за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 надав йому відповідь у вигляді листа від 17.11.2020.

Із змісту вказаного листа суд встановив, що клопотання позивача про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою не розглянуте відповідачем належним чином, у встановлений законодавством строк, рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою чи про відмову у виготовленні такого не прийнято.

Таким чином суд вважає, що відповідачем порушено процедуру розгляду і прийняття рішень щодо відведення земельних ділянок у власність, оскільки за результатом розгляду клопотання, яке здійснювалося на пленарному засіданні ради відсутнє рішення, а лист відповідача від 17.11.2020 відповідно до норм ЗК України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не є належним документом за результатами розгляду клопотання позивача.

Отже, відповідачем не подано належних доказів правомірності своїх дій при розгляді клопотання позивача. В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вказане, суд вважає, протиправною бездіяльність Самбірської міської ради Львівської області щодо не розгляду та неприйняття рішення за клопотанням ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2 , для садівництва від 03.11.2020, а тому позовні вимоги слід задовольнити.

Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. У зв'язку з тим, що клопотання позивача відповідачем не розглянуте належним чином, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язати відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.11.2020 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2 , для садівництва та прийняти відповідне рішення.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України, стягненню на користь позивача не підлягає.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Самбірської міської ради Львівської області щодо не розгляду та неприйняття рішення за клопотанням ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2 , для садівництва від 03.11.2020.

Зобов'язати Самбірську міську раду Львівської області (місцезнаходження: пл. Ринок, 1, м.Самбір, Львівська область, 81400, код ЄДРПОУ 04056078) розглянути клопотання ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 03.11.2020 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2 , для садівництва та прийняти відповідне рішення.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна