Рішення від 09.04.2021 по справі 380/1487/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/1487/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79000, код ЄДРПОУ 13814885), в якій просить:

- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати перерахованої пенсії за вислугу років із застосуванням обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області проводити виплату та здійснити перерахунок пенсії за вислугу років без обмеження суми щомісячної пенсійної виплати десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, що втратили працездатність, починаючи із 13.12.2020 року з врахуванням проведених виплат;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.01.2021 за результатами розгляду його письмово запиту щодо проведення перерахунку пенсії за вислугу років та виплати нарахованої суми за рішенням суду від 13.05.2020 відповідач повідомив її, що максимальний розмір пенсії до виплати враховуючи абз.6 ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та пункт 13-2 розділу «Прикінцеві положення» Закону 1058 становить 16 380,00 грн, який було перераховано у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020 - 17 120,00 грн та з 01.12.2020 - 17 690,00 грн, а отже Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області обмежило виплату належної їй перерахованої пенсії максимальним розміром, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 21.10.2020. Такі дії позивач вважає протиправними та такими, що грубо порушують її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019.

Ухвалою судді від 09.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ та Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ передбачено, що максимальний розмір пенсій (з урахуванням, надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат і надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Щодо клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, то суд зазначає що відповідно до п.2 ч.6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

З врахуванням наведеного, а також того, що цей публічно-правовий спір є справою незначної складності, розгляд якої повинен здійснюватися за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), підстави для розгляду цієї позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін - відсутні.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 до 31.03.2015 працювала в органах прокуратури. З 12.02.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від заробітної плати.

Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 11.08.2015 у справі №454/1739/15-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області стосовно відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на лютий 2011 року) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 01.04.2015 №18/843вих.15 про заробітну плату з розрахунку 90% від суми місячного заробітку. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 01.04.2015 №18/843вих.15 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на лютий 2011 року) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку - 8029,90 грн., з індексацією пенсії як непрацюючому пенсіонеру, без обмеження суми пенсійної виплати, а також виплатити різницю в пенсії за минулий час (6 місяців) із 17.01.2015 року. Допущено до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області здійснення перерахунку та виплати мені пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області - задоволено частково. Постанову Сокальського районного суду Львівської області від 11.08.2015 року у справі № 454/1739/15-а - змінено. З абзацу третього резолютивної частини постанови виключити слова - "з індексацією пенсії, як непрацюючому пенсіонеру". Доповнено резолютивну частину постанови абзацом 4 : "позовні вимоги в проведенні перерахунку пенсії позивачці за період 01.04.2014 року по 16.01.2015року включно - залишити без розгляду". В решті постанову залишити без змін.

05.03.2020 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії та довідкою про розмір заробітної плати, що враховується при перерахунку пенсії, виданою прокуратурою Львівської області 28.02.2020 за №18-760вих.20, у зв'язку із ухваленням рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019.

Рішенням від 12.03.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено у перерахунку пенсії позивачу за вислугу років.

Позивач оскаржила вказану відмову до Львівського окружного адміністративного суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 у справі №380/2708/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.10.2020, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років від 12 березня 2020 року №1300-0326-8/13311. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 13.12.2019 року відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року, у розмірі 90% розміру грошового забезпечення, на підставі довідки Прокуратури Львівської області №18-760вих-20 від 28.02.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

15.12.2020 позивач звернулась до відповідача з запитом про надання інформації щодо проведення перерахунку пенсії за вислугу років та виплати нарахованої суми за рішенням суду від 13.05.2020.

Згідно з відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.01.2021 №416-9572/П-52/8-1300/21 у зв'язку з набранням законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 у справі №380/2708/20 відповідач провів перерахунок пенсії позивача за вислугу років з 13.12.2019 відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% розміру грошового забезпечення, на підставі довідки Прокуратури Львівської області №18-760 вих-20 від 28.02.2020, з урахуванням раніше виплачених сум. В результаті проведеного перерахунку з 13.12.2019 обчислений розмір пенсії становить 27 297,65 грн, проте максимальний розмір пенсії до виплати враховуючи абз.6 ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та п.13-2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону 1058 становить 16 380,00 грн, який було перераховано у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020 - 17 120,00 грн та з 01.12.2020 - 17 690, 00 грн. Вказано, що з 01.12.2020 виплата пенсії проводиться з урахуванням рішення суду в сумі 17 690,00 грн.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо застосування максимального обмеження розміру до пенсії, призначеної позивачу, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури є Закон України "Про прокуратуру": до 15.07.2015 - Закон України № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон України № 1697-VІІ).

Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15.07.2015 визначалися статтею 50-1 Закону України № 1789-ХІІ.

Так, за частиною 1 статті 50-1 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною 13 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ).

Надалі 01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон України № 76-VIII), яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності вказаним Законом, Закон України № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Частиною 20 статті 86 Закону України № 1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі № 825/506/18 (Пз/9901/16/18).

Отже, з 01.01.2015 в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Водночас, впродовж 2015-2019 років Кабінетом Міністрів України не визначалося умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Однак, рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання вказаного рішення: частина двадцята 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:" 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону №1789 (у редакції Закону України від 02.03.2015 №213 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення") максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

З 15.07.2015 вказана норма втратила чинність, натомість статті 85 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" із змінами, внесеними Законами України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та 06.12.2016№1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", передбачала, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

У пункті 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII передбачено, що дія положень вказаного Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 01.01.2016

Оскільки, пенсія позивачу призначена у 2011 році, тобто до набрання чинності вказаним Законом, то встановлені ним обмеження пенсії максимальним розміром не могли застосовуватись до позивача.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 у справі №380/2708/20 безпідставно застосувало обмеження максимального розміру пенсії.

Для ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважає на необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697 (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18/760 вих-20, з розрахунку 90% середньомісячного заробітку, без обмеження максимальним розміром пенсії, починаючи з 13.12.2019.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає таке.

Частиною 1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто положеннями вказаної норм закріплено право саме суду встановлювати контроль за виконанням судового рішення і вирішувати у яких випадках належить подавати відповідний звіт. У суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вказаній адміністративній справі.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме у розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79000, код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697 (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18/760 вих-20, з розрахунку 90% середньомісячного заробітку, без обмеження максимальним розміром пенсії, починаючи з 13.12.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна