Рішення від 09.04.2021 по справі 200/247/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 р. Справа№200/247/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06 січня 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі-відповідач), в якій просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не невиплати ОСОБА_1 пенсійних виплат за період часу з 01 жовтня 2017 року по 01 грудня 2020 року за коефіцієнтом страхового стажу 1.0% - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок основної пенсії за віком ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) за період часу з 01 жовтня 2017року по 01 грудня 2020 року за коефіцієнтом страхового стажу 1,35%, провести індексацію пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №124 та виплатити пенсію;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату заборгованості за невиплаченою ОСОБА_1 пенсії у сумі 84958,20 гривень (вісімдесят чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень двадцять копійок);

- допустити негайне виконання рішення суду у межах виплати ОСОБА_1 суми пенсійних виплат за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що перебуває на обліку в Волноваському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком. 25.10.2020 звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України про проведення перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що внаслідок проведеного перерахунку з 01.10.2017 її право на належний розмір пенсії звужено розпорядженням пенсійного органу, в якому фактично зменшено величину оцінки одного року страхового стажу до 1% замість 1,35%, яка була призначена до цього. Відповідач листом № 8741-8863/Р-02/3-0500/20 від 03.12.2020 надав інформацію про розмір пенсії позивача після відповідних перерахунків, які здійснено на підставі чинного законодавства та зауважив, що пенсія позивачу розрахована та виплачується згідно чинного законодавства. Зазначаючи, що відповідно до статті 22 Конституції України під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 11 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, ухвалено розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом термін відповідач через відділ документообігу та архівної роботи суду надав відзив на позовну заяву, яким зазначив, що позивач перебуває на обліку у Волноваському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області і отримує пенсію за віком, яка виплачується на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач зазначив, що не має можливості надати відомості про нарахування, виплату пенсії позивачу, оскільки позивач не перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області. У зв'язку з чим вважає, що належним відповідачем по справі є саме: Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Позивач надала відповідь на відзив відповідача, в якому зазначила, що дійсно перебуває на обліку у Волноваському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, проте вважає, що саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повинно здійснити перерахунок пенсії з 2018 року та здійснити індексацію пенсії з 2018 року, а тому заявляє свої вимоги саме до відповідача.

Ухвалою суду від 03 березня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, ЄДРПОУ 42169496).

06 квітня 2021 року позивач через відділ документообігу та архівної роботи суду надала заяву, в якій зазначила, що станом на 01.04.2021 Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області не забажало реалізувати своє право на подачу відзиву, тому просить призначити справу до судового розгляду та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

07 квітня 2021 року засобами електронного зв'язку Волноваським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що для забезпечення права на перерахунок щорічного розміру пенсії збільшенню підлягає не коефіцієнт страхового стажу, який для осіб, що отримували пенсію до 01.10.2017 становить 1% одного року страхового стажу, а коефіцієнт середньої заробітної плати. Коефіцієнт страхового стажу є сталою величиною, визначений законом і не може бути збільшено, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Куп'янським МРВУМВС України в Харківській області 01.10.1998, перебуває на обліку у Волноваському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком з 12.02.1994 та є особою з інвалідністю 1 групи (арк. справи 7-10).

У зв'язку із набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Позивач, не погоджуючись із тим, що відповідач під час перерахунку пенсії застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2017 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області листом № 8741-8863/Р-02/3-0500/20 від 03.12.2020 надано інформацію про розмір пенсії позивача після відповідних перерахунків, які здійснено на підставі чинного законодавства та зауважено, що пенсія позивачу розрахована та виплачується згідно чинного законодавства (арк. справи 24-26).

Спірні правовідносини виникли у зв'язку із перерахунком пенсії позивачки на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII. Під час перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Позивачка вважає, що має застосовуватися величина, яка була визначена раніше, під час призначення пенсії - 1,35%.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон України від 09 липня 2003 року №1058-IV в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною 1 статті 9 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Згідно статті 1 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Частиною 1 статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 1 статті 25 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI, яка діяла з 01 січня 2008 року, було передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV, в редакції чинній з 01.10.2017, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс= (См*Вс)/100%*12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Частиною 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Позивачці пенсію призначено відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності Законом № 2148-VIII, у зв'язку з чим підлягала перерахунку з 01.10.2017 з урахуванням пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

На думку позивача, неконституційною є не нова формула перерахунку пенсій, встановлена Законом №2148-VIII, а лише її складова у вигляді нового коефіцієнта страхового стажу (1% замість попереднього 1,35%).

Разом з тим, нормами п. 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII чітко визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, Законом № 2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.

Суд звертає увагу, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, яку позивачка вважає порушеною, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 №8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Натомість жодним доказом у справі не підтверджується, що за наслідками проведеного з 01.10.2017 перерахунку пенсії, розмір пенсії позивачки зменшився. Навпаки, розмір пенсії збільшився, а тому звуження обсягу її прав і свобод не відбулось.

Зважаючи на вищенаведене, суд не вважає, що п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV не відповідає ст. 22 Конституції України. Відтак, доводи позивачки про звуження її прав та погіршення становища внаслідок застосування відповідачем при обчисленні пенсії величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є безпідставними.

Посилання позивачки на зворотну дію в часі пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України №1058 та у зв'язку із цим порушення ст. 58 Конституції України суд відхиляє.

Конституційний Суд України в Рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Перерахунок пенсії позивачки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01.10.2017, тобто з дати набрання чинності пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, що виключає зворотну дію закону в часі.

Ці норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії з 01.10.2017 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відповідач діяв правомірно.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом у постанові від 05 лютого 2020 року у справі №822/3781/17.

Щодо проведення індексації пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 20.02.2019 №124, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною 2 статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Як зазначено судом вище, частиною 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.02.2019 №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2019 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 20.02.2019 №124, а тому задоволенню позовні вимоги в цій частині також не підлягають.

З у рахуванням вищенаведеного, позовні вимоги позивача до відповідачів не підлягають задоволенню.

Враховуючи те, що норми КАС України та Закону України "Про судовий збір" не передбачають розподілу (стягнення) судових витрат, які не були здійснені, тому питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, код ЄДРПОУ 13486010), Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, ЄДРПОУ 42169496) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити повністю.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 09 квітня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко