Рішення від 09.04.2021 по справі 200/6100/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 р. Справа№200/6100/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, Міністерства юстиції України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, в якому просив суд:

визнати неправомірними дії Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції під час виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2008 року, з 01.01.2018 року без зазначення надбавки за особливо важливі завдання 50% та доплат, які отримують співробітники за аналогічною посадою або за посадою вихователь відділу із соціально-психологічної роботи із спецконтингентом виховної колонії;

зобов'язати Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року з зазначенням:

- посадовий оклад 4230,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням 1270,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (40 %) - 2200,00 грн.;

- надбавка за особливо важливі завдання 50%;

- та з урахуванням доплат, які отримають співробітники за аналогічною посадою або за посадою вихователь відділу із соціально-психологічної роботи із спецконтингентом виховної колонії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області з 2005 року як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що відповідач при виготовленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2008 року неправомірно не включив до неї надбавку за особливо важливі завдання 50% та інші доплати, які отримують співробітники за аналогічною посадою або за посадою вихователь відділу із соціально-психологічної роботи із спецконтингентом виховної колонії, внаслідок чого нарахована пенсія є явно заниженою. На підставі наведеного просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою від 06 липня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження по справі.

Відповідно до ухвали від 13 жовтня 2020 року розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 10 грудня 2020 року до участі у справі залучено другого відповідача - Міністерство юстиції України та розпочато розгляд справи спочатку.

22 січня 2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Відповідач-1 - Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надало відзив на позовну заяву (а.с.23-26), в якому зазначило, що порушення права позивача на перерахунок пенсії пов'язано з рішенням Міністерства юстиції України щодо ненадання Південно-східному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань та пробації повноважень та інформації для видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

Відповідач-2 - Міністерство юстиції України у відзиві на позов (а.с.55-62) зазначило, що у довідках особам, які проходили службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсій згідно із Постановою № 103 (у редакції, яка діяла станом на 01.03.2018 року) розміри посадових окладів та окладів за спеціальним звання були визначені відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 30.11.2020 року № 3502-06/71035-03, яке згідно із пунктом 1 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.2019 № 819), є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу, - посадові оклади за розрядами тарифної сітки і оклади за військовим (спеціальним) званням, зокрема особам начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, визначаються в порядку, встановленому саме пунктом 4 постанови № 704.

Пенсійний Фонд після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Інших складових грошового забезпечення для зазначення особами, які проходили службу, зокрема, в Державній кримінально-виконавчій службі, у довідках для проведення перерахунку пенсій Постановою №103 не визначено.

Також Міністерство соціальної політики України листами від 03.03.2020 року № 3224/0/2-20/54 та від 17.07.2020 року № 2260/0/5-20/29 зазначило, що підстави для видачі уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відсутні.

Відповідач зауважив, що дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, де проходив службу ОСОБА_1 не поширюється (стаття 3 вказаного Закону). Уповноваженим органом для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій визначено - Департамент з питань виконання кримінальних покарань, у випадку ОСОБА_1 цей орган є - Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Позивач не заперечував проти розгляду справи за його відсутності.

Представник Міністерства юстиції України в судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов, та підтвердив, що належним відповідачем у справі є Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

24 березня 2021 року сторони до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Представник Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надавав клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції. Ухвалою суду від 12 березня 2021 року у задоволенні клопотання відмовлено, в зв'язку з відсутністю вільного часу для проведення відеоконференції в Бабушкінському районному суді міста Дніпра.

Від цього ж представника надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, або розгляду справи за його відсутності.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приписами частини 5 статті 250 КАС України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу без участі сторін в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи.

З'ясовуючи обставини справи, судом встановлено таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 звільнений з органів кримінально-виконавчої системи з 15 вересня 2003 році у званні капітана внутрішньої служби з посади вихователя відділу із соціально-психологічної роботи зі спецконтингентом Маріупольської виховної колонії.

Позивачу призначена пенсія за вислугу років з 2005 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) виходячи із наступних розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 23.04.2008 року (а.с.14):

посадовий оклад - 675,

оклад за військовим (спеціальним) званням - 120,

надбавка за вислугу років (25%) - 198,75,

надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 496,88.

З 01.01.2018 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 (далі - Постанова № 103), у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року склав 7425,00 грн. (а.с.13), в тому числі:

посадовий оклад - 4230,00 грн.,

оклад за військовим (спеціальним) званням капітан вн. служби - 1270,00 грн.,

надбавка за вислугу років (35%) - 1925,00 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року у справі №200/14729/19-а частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 та зобов'язано Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року з зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням (а.с.17).

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.02.2020 р. у справі № 200/14729/20, зазначено:

посадовий оклад 4230,00 грн.;

оклад за військовим (спеціальним) званням 1270,00 грн.;

надбавка за вислугу років (40 %) - 2200,00 грн.,

Усього 7700,00 грн.

20.05.2020 року позивач звернувся до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції із заявою про виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із включенням до неї надбавки за особливо важливі завдання 50% та інші доплати, які отримають співробітники за аналогічною посадою або за посадою вихователь відділу із соціально-психологічної роботи із спецконтингентом виховної колонії, в зв'язку зі скасуванням пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 (а.с.7-8).

Листом від 01.06.2020 року № 4/3-719-20/Т-535 позивачу відмовлено у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням всіх складових через відсутність правових підстав (а.с.9-10).

Довідкою начальника управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 27.07.2020 року № 4/88, повідомлено, що після винесення Верховним Судом рішення у зразковій адміністративній справі №160/8324/19, Міжрегіональному управлінню не надано повноважень для видачі нових довідок для перерахунку пенсії та не доведені відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, що фактично виплачені станом на 05.03.2019 року за відповідними посадами Державної кримінально-виконавчої служби України (а.с.32).

Не погоджуючись з відмовою у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням до неї надбавки за особливо важливі завдання 50% та інших доплат, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам з урахуванням встановлених обставин справи, суд враховує висновки, зроблені Верховним Судом при розгляді зразкової справи №160/8324/19, де, зокрема, зазначено про таке.

«9. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

10. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.

11. Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

12. Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

13. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

14. Т ак, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

15. Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

16. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

17. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

18. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

19. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

20. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21. Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

22. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

23. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

24. Колегія суддів зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

25. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

26. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

27. Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

28. Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

29. Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

31. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

32. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

33. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

34. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

[...]

39. До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

40. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

41. При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

42. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

43. Окрім цього, колегія суддів зазначає, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою постановлено: «Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року», тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак, колегія суддів зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов'язок відповідача по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.

44. До того ж, колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі № 826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати».

З наведених підстав суд у цій справі дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням сум надбавки за особливо важливі завдання та доплат, які отримують співробітники за аналогічною посадою.

Заперечення відповідача-1 щодо відсутності у нього повноважень державного органу на видачу вказаних довідок спростовуються позицією відповідача-2 - Міністерства юстиції України, який у відзиві на позовну заяву (а.с.60) прямо зазначив, що у випадку ОСОБА_1 уповноваженим органом для випадку довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які проходили службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Також, суд не приймає посилання відповідача-1 на ліквідацію Державної пенітенціарної служби України, оскільки відповідно до Положення про Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції воно є правонаступником управлінь Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській, Донецькій та Запорізькій областях (а.с.28).

Таким чином доводи позивача знайшли своє підтвердження при розгляді справи.

Водночас, суд зазначає, що згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки судом встановлено, що уповноваженим органом щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які проходили службу в Державній кримінально-виконавчій службі України є Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, саме на вказаний орган покладений обов'язок видачі вказаних довідок із зазначенням в них складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

При цьому суд зауважує, що спір стосується зазначення певних складових грошового забезпечення, а не встановлення їх конкретного розміру. За таких обставин у суду немає підстав підміняти вказаний уповноважений орган у спірних відносинах та встановлювати у судовому рішенні відповідні показники вказаної довідки.

Тому позовні вимоги в частині зазначення грошових та відсоткових показників довідки про грошове забезпечення позивача задоволенню не підлягають, а позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання бездіяльності відповідача-1 протиправною та зобов'язання відповідача-1 скласти та видати позивачу довідку про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року із зазначенням розмірів надбавки за особливо важливі завдання та доплат, які отримують співробітники за аналогічною посадою.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Отже, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволеної частини позовних вимог в сумі 560,53 грн.

На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (49070, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Короленка, б. 4, код ЄДРПОУ 40867332), Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції щодо невидачі ОСОБА_3 довідки про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року із зазначенням сум надбавки за особливо важливі завдання та доплат, які отримують співробітники за аналогічною посадою.

Зобов'язати Південно-східне міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (49070, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Короленка, б. 4, код ЄДРПОУ 40867332) скласти та видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року із зазначенням сум надбавки за особливо важливі завдання та доплат, які отримують співробітники за аналогічною посадою.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (49070, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Короленка, б. 4, код ЄДРПОУ 40867332) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 560 (п'ятсот шістдесят) грн. 53 коп.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 09 квітня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Г.А. Чекменьов