Справа №: 398/2220/20
провадження №: 2/398/216/21
Іменем України
"31" березня 2021 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
судді - Нероди Л.М.,
за участі секретаря - Шаповал І.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №398/2220/20ц за позовом ОСОБА_1 до КП «Теплокомуненерго» про стягнення незаконно отриманих коштів,
учасники: позивач - ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Ковальова Т.Ю., представники відповідача - Толкачов О.І. та Сивець О.І.,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до комунального підприємства «Теплокомуненерго», в якій просить зобов'язати відповідача повернути на її користь 1587 грн 33 коп незаконно сплачених нею коштів за вартість відключення квартири від мережі централізованого опалення.
Рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради №446 від 11 липня 2019 poку позивачеві надали дозвіл на відключення її квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення.
В зазначеному рішенні були покладені обов'язки на заявників, які повинні отримати технічні умови від КП «Теплокомуненерго» і силами спеціалізованих організацій виконати проекти відключення систем централізованого опалення квартир і нежитлових приміщень та встановлення індивідуального опалення, а також відповідно до розроблених проектів та технічних умов виконати роботи по установці систем автономного опалення квартири силами спеціалізованих організацій, що мають право на виконання монтажних робіт внутрішніх інженерних мереж, а КП «Теплокомуненерго» повинен здійснити заходи, щодо введення в експлуатацію системи автономного опалення квартири і нежитлових приміщень зі складанням відповідних актів.
21 серпня 2019 року позивач отримала від КП « Теплокомуненерго» технічні умови на відключення квартири від мереж централізованого опалення № 1163, які виконала повністю.
06.09.2019 року правлінням ОСББ «ОФДП-2» був складений акт про проведення відключення опалення, та виконані відповідні роботи.
09.09.2019 року позивач звернулася до відповідача з проханням надати розрахунок послуг по технічним умовам у зв'язку із попередньою оплатою, та надати акт виконаних робіт на суму 1587,33 грн, та 30.09.2019 року отримала відповідь де було вказано, що відповідно до зазначеного розпорядження складено калькуляцію вартості розроблення технічних умов на відключення квартири від мережі централізованого опалення в розмірі 1587,33грн. та калькуляцію виходу представника теплової інспекції, яка складає 574,94 грн. для фіксації факту відключення централізованого опалення та перевірки коректності виконання монтажних робіт, та попередили, що на її (позивача) обслуговування було витрачено більше часу, ніж закладено в технічні умови, і калькуляцію вартості технічних умов мені буде перераховано в більшу сторону.
Позивач вважає, що послуги, зокрема на суму 1587,33 грн за відключення її квартири від мережі центрального опалення КП «Теплокомуненерго» не надавалися, тому вважає відповідача КП «Теплокомуненерго» особою, яка набула майно, а саме її кошти в розмірі 1587,33 грн. без достатньої правової підстави.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник Ковальова Т.Ю. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, зазначених у позові.
Представники відповідача - Сивець О.І. та Толкачов О.І. у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у зв'язку із їх безпідставністю, з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Так, 14.12.2020 року від представника позивача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, та зазначив, що рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 446 від 11.07.2019 року було надано дозвіл на відключення квартири, яка належить позивачу за адресою АДРЕСА_1 , від мережі централізованого опалення на наступних умовах: відповідно до пункту 3. зазначеного дозволу, власник квартири зобов'язаний замовити та отримати технічні умови (далі - ТУ) у відповідача, та розробити силами спеціалізованих організацій проекти відключення від системи централізованого опалення квартири та встановлення індивідуального опалення згідно отриманих технічних умов. Також пунктом 4 вище зазначеного дозволу власник квартири повинен силами спеціалізованих організацій відключити квартиру від системи централізованого опалення та встановити індивідуальне опалення.
Відповідно до розпорядження національної комісії НКРЕКП, що здійснює Державне регулювання у сфері комунальних послуг № 188 від 01.11.2013 року встановлено перелік інших, крім ліцензованих, видів діяльності до якого включено видачу технічних умов на відключення від централізованої системи опалення та послуги з технічного консультування. Відповідно до зазначеного розпорядження складено калькуляцію вартості розроблення технічних умов на відключення квартири від мережі централізованого опалення на суму 1587,33 грн.
В подальшому ОСОБА_1 подала відповідачеві заяву на отримання технічних умов і сплатила в касі підприємства 1587,33 грн, після чого подала відповідачеві заяву, квитанцію про сплату, копію технічного паспорту, заяву на відключення з відміткою про відсутність боргу за послуги опалення до теплової інспекції для підготовки технічних умов, та 21.08.2019 року особисто, під підпис отримала технічні умови та отримала роз'яснення по кожному пункту технічних умов.
Представник відповідача зазначає, що кошти, які сплатив позивач це ті кошти які сплачуються за виготовлення технічних умов, яких повинен дотримуватися позивач при відключенні своєї квартири (приміщення) силами спеціалізованих організацій від централізованого опалення, а не плата за послуги з відключення квартири від мережі централізованого опалення, як зазначає у позові позивач.
КП «Теплокомуненерго» вважає що виконало всі взяті на себе зобов'язання, а саме розробило, виготовило та надало технічні умови ОСОБА_1 , а позивач сплатив кошти за дані технічні умови, тому представник позивача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 06.10.2020 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 18.11.2020 року постановлено витребувати у КП «Теплокомуненерго» докази.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Рішенням Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області № 446 від 11.07.2019 року було надано дозвіл на відключення квартири, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 ,та належить ОСОБА_1 . Пунктом 2 рішення встановлено, що термін дії наданих дозволів до 01 жовтня 2019 року. П. 3 рішення заявників зобов'язано отримати технічні умови від КП «Теплокомуненерго», і силами спеціалізованих організацій виконати проекти відключення систем централізованого опалення квартир і нежитлових приміщень та встановлення індивідуального опалення газопостачанням або електропостачанням. Також пунктом 4 вище зазначеного рішення заявників зобов'язано відповідно до розроблених проектів та технічних умов виконати роботи по установці систем автономного опалення квартир і нежитлових приміщень силами спеціалізованих організацій, що мають право на виконання монтажних робіт внутрішніх інженерних мереж. Пунктом 6 рішення заявників попереджено, що у разі невиконання п.п. 2,3,4 даного рішення , дозвіл втрачає силу.
З копії заяви, що подана 06.08.2019 року ОСОБА_1 на ім'я директора КП «Теплокомуненерго», вбачається, що ОСОБА_1 просить видати їй технічні умови на відключення її квартири від системи централізованого опалення на підставі рішення № 446 від 11.07.2019 року.
Відповідно до копії квитанції до прибуткового ордеру № 001102 від 06.08.2019 року, що видана КП «Теплокомуненерго», вбачається, що ОСОБА_1 сплатила кошти на суму 1587,33 грн. як оплата за технічні умови, адреса: АДРЕСА_1 .
21.08.2019 року за № 1163 КП «Теплокомуненерго» було розроблено технічні умови на відключення квартири АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_1 від мереж централізованого опалення. Відповідно до вказаних технічних умов КП «Теплокомуненерго» погоджує відключення вказаної квартири від систем централізованого опалення згідно рішення виконкому № 446 від 11.07.2019 року при виконанні наступних умов: виконати проекти індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення силами спеціалізованої проектної або проектно-монтажної організації; відключення виконати силами монтажної організації, що має право на виконання монтажних робіт внутрішніх інженерних мереж, за участю представника власника житлового будинку; по закінченню робіт викликати представника КП «Теплокомуненерго» та представника власника житлового будинку для перевірки виконання даних технічних умов та складання акту про відключення.
05.09.2019 року комісією у складі голови правління ОСББ «ОФДП-2» та членів правління власними силами ОСББ «ОФДП-2» виконано роботу по відключенню опалювальних приладів від системи центрального опалення, зокрема у квартирі АДРЕСА_1 , про що складено відповідний акт.
Заявою від 09.09.2019 року ОСОБА_1 звернулася до директора КП «Теплокомуненерго» із заявою про надання розрахунку послуг по технічних умовах № 1163 від 21.08.2019 року у зв'язку із попередньою оплатою та надати акт виконаних робіт.
30.09.2019 року за № 1428 директор КП «Теплокомуненерго» надала ОСОБА_1 відповідь на заяву від 09.09.2019 року, відповідно до якої повідомив, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 446 від 11.07.2019 року у зв'язку із відключенням квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення, ОСОБА_1 зобов'язана отримати технічні умови в КП «Теплокомуненерго» та розробити силами спеціалізованих організацій проекти відключення системи централізованого опалення квартири та встановлення централізованого опалення, а також силами централізованих організацій відключити систему централізованого опалення квартири та встановити індивідуальне опалення. Відповідно до розпорядження національної комісії НКРЕКП, що здійснює Державне регулювання у сфері комунальних послуг № 188 від 01.11.2013 року складено калькуляцію вартості розроблення технічних умов на відключення квартири від мережі централізованого опалення на суму 1587,33 грн. У вартість технічних умов входить не кількість пунктів, а час, який витрачається на їх підготовку та опрацювання.
28.02.2020 року ОСОБА_1 подала до КП «Теплокомуненерго» заяву, у якій просила у зв'язку із незаконним стягненням коштів у сумі 1587,33 грн., які нею оплачені за відокремлення від теплопостачання, повернути, так як дану послугу вона не отримала. На вказану заяву позивач отримала відповідь № 230 від 06.03.2020 року, у якій вказано, що калькуляцію вартості розроблення технічних умов на відключення квартири від мережі централізованого опалення на суму 1587,33 грн складено відповідно до розпорядження національної комісії НКРЕКП, що здійснює Державне регулювання у сфері комунальних послуг № 188 від 01.11.2013 року, та що у вартість технічних умов входить не кількість пунктів, а час, який витрачається на їх підготовку та опрацювання.
Відповідно до калькуляції вартості розроблення технічних умов на відключення квартири від мережі централізованого опалення, що надана суду на виконання ухвали про витребування доказів, вбачається, що до вартості робіт у розмірі 1587,33 грн входить: прийняття та реєстрація документів замовника, вивчення та аналіз стану мереж, виїзд на місце відключення об'єкта від мережі, визначення можливості відключення об'єкта від мережі, складання текстової частини технічних умов, ведення обліку, картотеки виданих матеріалів, погодження технічних умов з керівництвом, технічне оформлення, реєстрація та видача технічних умов, відрахування на соціальні заходи, накладні витрати, ПДВ.
Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області № 446 від 11.07.2019 року надано згоду на відключення від мережі централізованого опалення квартири, що належить позивачеві, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказаним рішенням заявників, в тому числі і позивача, зобов'язано отримати технічні умови від КП «Теплокомуненерго», і силами спеціалізованих організацій виконати проекти відключення систем централізованого опалення квартир і нежитлових приміщень та встановлення індивідуального опалення газопостачанням або електропостачанням.
06.08.2019 року ОСОБА_1 на ім'я директора КП «Теплокомуненерго» подала заяву, у якій просила видати їй технічні умови на відключення її квартири від системи централізованого опалення на підставі рішення № 446 від 11.07.2019 року, та цього ж дня здійснила оплату за технічні умови, адреса: АДРЕСА_1 , на суму 1587,33 грн.
21.08.2019 року за № 1163 КП «Теплокомуненерго» було розроблено технічні умови на відключення квартири АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_1 від мереж централізованого опалення, у яких зазначено, що позивач має виконати проекти індивідуального теплопостачання і відключення від мереж централізованого опалення силами спеціалізованої проектної або проектно-монтажної організації.
05.09.2019 року комісією у складі голови правління ОСББ «ОФДП-2» та членів правління власними силами ОСББ «ОФДП-2» виконано роботу по відключенню опалювальних приладів від системи центрального опалення у квартирі АДРЕСА_1 , про що складено відповідний акт.
Таким чином, позивач скористалася своїм правом, та здійснила відключення своєї квартири від мережі централізованого опалення. З цією метою, після отримання рішення Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області про дозвіл на відключення, особисто звернулася до відповідача із заявою про розроблення для неї технічних умов для відключення, плату за які здійснила у той же день.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що послуги на суму 1587,33 грн за відключення її квартири від мережі центрального опалення КП «Теплокомуненерго» не надавалися.
Суд зазначає, що відповідач у правовідносинах, що склалися між ним та позивачем, і не мав обов'язку на відключення її квартири від від мережі центрального опалення, виходячи з наступного.
Так, з рішення Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області вбачається, що на відповідача покладено обов'язок лише розробити технічні умови для відключення квартири від мережі центрального опалення. Саме відключення мало бути здійснене силами спеціалізованих організацій. До того ж, з самих технічних умов № 1163 від 21.08.2019 року вбачається, що КП «Теплокомуненерго» погоджує відключення квартири позивача від систем централізованого опалення згідно рішення виконкому № 446 від 11.07.2019 року при умові виконання проекту індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення силами спеціалізованої проектної або проектно-монтажної організації.
Тобто, на КП «Теплокомуненерго» рішенням Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області № 446 від 11.07.2019 року не було покладено обов'язку відключення квартири позивача від мереж централізованого опалення. І в самих технічних умовах № 1163 від 21.08.2019 року зазначено, що обов'язок по відключенню квартири від мереж централізованого опалення має бути виконаний силами спеціалізованої проектної або проектно-монтажної організації.
З матеріалів справи вбачається, що свій обов'язок по розробленню технічних умов на відключення кватири позивача від мереж централізованого опалення, за що останньою було здійснено оплату у сумі 1587,33 грн., відповідач здійснив у повному обсязі, та надав відповідну калькуляцію.
Крім того, відповідно до Постанови № 630 витрати, пов'язані з відключенням від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також встановленням індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовуються споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.
Також, суд приймає до уваги той факт, що позивач 06.08.2019 року на ім'я директора КП «Теплокомуненерго» подала заяву, у якій просила видати їй технічні умови на відключення її квартири від системи централізованого опалення на підставі рішення № 446 від 11.07.2019 року, тобто позивач здійснила волевиявлення на надання їй певної послуги, та цього ж дня здійснила оплату на суму 1587,33 грн за надання вказаної послуги, і як вбачається із квитанції про оплату, призначенням платежу є: технічні умови, адреса: АДРЕСА_1 , а не плата за відключення від мереж централізованого опалення.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Стаття 5 ЦПК України вказує, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За вимогами ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідне для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно ст. 12 ЦПК України вбачається, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Зі змісту ст. 81 ЦПК України вбачається, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 24 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. №630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Положення п. 25 цієї ж Постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відповідно до п.26 вказаної Постанови відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Отже, особа має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення, оскільки встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до п. 27 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. №630 витрати, пов'язані з відключенням від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також встановленням індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовуються споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4, встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади і тільки після затвердження відповідного акту про відключення споживач має право на припинення йому нарахувань за послуги теплопостачання.
У відповідності до ч. 1, 2, 6 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії. які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Згідно з ч. 1,2 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку; зобов'язання виникають з підстав передбачених ст. 11 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом ч. 2 ст. 1212 ЦК Положення глави 83 цього кодексу набуття, збереження без достатньої правової підстави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України встановлено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, та враховуючи той факт, що відсутні законні підстави для повернення відповідачем на користь позивача сплачених нею коштів на суму 1587,33 грн, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, так як у задоволенні позовних вимог відмовлено, а позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 141, 200, 258, 264, 265, 273, ЦПК України, суд,
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку та подано апеляційну скаргу до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 10.04.2021 року.
СУДДЯ: Л.М. НЕРОДА