Рішення від 08.04.2021 по справі 640/11974/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2021 року м. Київ № 640/11974/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доСвятошинської районної в місті Києві державної адміністрації (Відділ з питань реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб)

провизнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (03115, м. Київ, проспект Перемоги, 97, код ЄДР: 37795418) (далі - відповідач), в якому просить суд:

1) визнати протиправною та скасувати відмову посадових осіб Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (Відділ з питань реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб) від 02.03.2020 у знятті з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 ;

2) зобов'язати Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 29.03.2019 ним була придбана у власність квартира, за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі договору купівлі-продажу, який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гончаренко С.Ю. та зареєстровано в реєстрі за №1096.

Позивач стверджує, що згідно пункту 9 зазначеного договору купівлі-продажу квартири, квартира АДРЕСА_2 за договором управління або оренди не передавалась, прав на дану квартиру у третіх осіб немає, будь-які інші обтяження відсутні.

За доводами позивача, в квартирі, яка належить йому на праві власності, зареєстрована невідома йому особа - ОСОБА_2 , який не є і ніколи не був членом його сім'ї, та з яким не мав жодних договірних відносин, щодо надання йому права користування квартирою АДРЕСА_2 , та який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач зазначає, що з метою підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , адвокат Галка Юлія Дмитрівна (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю від 27.05.2004 №2006) звернулась в інтересах позивача із адвокатськими запитами до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Біличі» від 09.12.2019 та до Святошинського районного у місті Києві відділу Державної реєстрації актів цивільного стану центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 09.12.2019, на які прийшли відповіді, в яких зазначено, що ОСОБА_2 , дійсно був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , проте в ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, що підтверджується актовим записом про смерть від 11.09.2018 №14846, який складений Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

За твердженнями позивача, адвокат Галка Ю.Д. 28.02.2020 в його інтересах звернулась до Центру надання адміністративних послуг Святошинської районної в місті Києві державної реєстрації з письмовою заявою про зняття з реєстрації громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , до якої було додано всі необхідні документи.

Позивач наголошує, що відповідач листом від 02.03.2020 відмовив у знятті з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , з тих підстав, що до заяви не додано свідоцтва про смерть або повідомлення територіального органу, або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи.

Позивач вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови в задоволенні заяви, оскільки ним були подані всі необхідні документи, що підтверджували перехід до нього прав власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , а також докази, що підтверджують факт смерті громадянина ОСОБА_2 .

За твердженнями позивача, він не підпадає під жодну категорію осіб, визначену п. 14 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064, а тому йому було відмовлено в отриманні витягу (свідоцтва про смерть) з Реєстру державної реєстрації смерті.

Відтак позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Позиція відповідача.

Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація подала відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з наступних підстав.

Відповідач зазначає, що відповідно до пункту 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі свідоцтва про смерть; повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку.

За твердженнями відповідача, серед поданих позивач до заяви про зняття з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 документів, відсутні документи, що згідно з законодавством є підставою для зняття з реєстрації місця проживання в разі смерті особи.

Відповідач наголошує, що вказане свідчить про те, що Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація діяла в межах наданих повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Додаткові пояснення позивача.

На виконання вимог ухвали від 23.06.2020, позивач надав інформацію щодо зв'язків з продавцем квартири.

Позивач наголошує, що продавець квартири за договором купівлі-продажу від 29.03.2019, який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гончаренко С.Ю. та зареєстровано в реєстрі за №1096, ОСОБА_4 не є членом сім'ї чи родичом, а також, не являється партнером по бізнесу та не зв'язаний з ним іншими договірними відносинами.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.06.2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення зазначених в ній недоліків.

В межах встановленого судом строку недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою суду від 23.06.2020 відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін. Позивач звертався з клопотанням про прискорення розгляду справи.

Ухвалою суду від 23.06.2020 витребувано у Київського міського відділу державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (01054, м. Київ, вул. Воровського, 47/14, код ЄДР: 25719063) належним чином засвідчену копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 (актовий запис про смерть №14846 від 11.09.2018).

Встановлені судом обставини.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, враховуючи пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

29.03.2019 ОСОБА_1 придбав у власність квартиру, за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі договору купівлі-продажу, який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гончаренко С.Ю. та зареєстровано в реєстрі за №1096.

Згідно листа Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Біличі» від 20.12.2019, ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , проте у ІНФОРМАЦІЯ_1 помер в квартирі, а похованням займалися спеціалізовані державні структури.

Святошинський районний у місті Києві відділ Державної реєстрації актів цивільного стану центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в листі від 16.01.2019 №51/16.10-09 зазначив, що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис про смерть ОСОБА_2 №14846 від 11.09.2018, складений Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Також, в зазначеному листі наголошено на тому, що свідоцтва виготовляються в одному екземплярі та другого примірника у відділі на зберіганні не залишається.

28.02.2020 адвокат Галка Юлія Дмитрівна, на підставі договору про надання правової допомоги від 04.12.2019, звернулась в інтересах ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг Святошинської районної в місті Києві державної реєстрації з письмовою заявою про зняття з реєстрації громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно опису документів, що надано до ЦНАП суб'єктом господарювання, громадянином для виконання адміністративної послуги, заявником було додану наступні документи:

1. Письмова заява.

2. Копія: паспорту, довіреність.

3. Лист від 28.02.2020.

4. Копія: витяг з ДРРП, адвокатський запит, лист від 20.12.2019.

Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація листом від 02.03.2020 відмовила у знятті з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , з тих підстав, що до заяви не додано свідоцтва про смерть або повідомлення територіального органу, або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, врегульовані Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі - Закон № 1382-IV).

Так, за визначенням статті 3 Закону № 1382-IV реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до вимог ст. 7 Закону № 1382-IV, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

- свідоцтва про смерть;

- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

- інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Згідно з вимогами статті 14 Закону № 1382-IV рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

Суд зазначає, що механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні визначають Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 (далі - Правила).

Відповідно до вимог п. 26 Правил зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

- заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;

- рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

- свідоцтва про смерть;

- повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

- інших документів, які свідчать про припинення:

- підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);

- підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);

- підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Згідно з вимогами п. 27 Правил реєстрації місця проживання працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особи, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.

Зняття з реєстрації місця проживання в разі смерті особи здійснюється датою надходження до органу реєстрації документів, визначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 26 цих Правил.

Статтею 9-1 Закону № 1382 та п. 11 Правил реєстрації місця проживання передбачені підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, а саме орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: - особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; - у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; - для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Аналізуючи викладене суд доходить висновку, що правилами реєстрації місця проживання зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11, свідоцтва про смерть та інших документів, які свідчать про припинення, в тому числі, відчуження житла.

Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VІ свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя та близьким родичам померлого на підставі їх заяви та представникові органу опіки і піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.

Судом встановлено, що 28.02.2020 адвокат Галка Юлія Дмитрівна, в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до відповідача із заявою про зняття з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 .

До вказаної заяви додано листи Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Біличі» від 20.12.2019 та Святошинського районного у місті Києві відділу Державної реєстрації актів цивільного стану центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.01.2019 №51/16.10-09, в яких зазначено, що ОСОБА_2 , дійсно був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , проте в ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, що підтверджується актовим записом про смерть від 11.09.2018 №14846, який складений Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Однак, вказані листи відповідачем обґрунтовано не було враховано при розгляді заяви позивача, оскільки подання таких документів не передбачалося ні нормами Закону, ні вказаного Порядку.

Так, в даному випадку, відмова відповідача вмотивована відсутністю свідоцтва про смерть громадянина ОСОБА_2 . Натомість, позивач зазначає, що він не є родичом померлого громадянина ОСОБА_2 , а отже, відповідно до ч.2.ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у нього відсутні підстави для отримання свідоцтва про смерть останнього.

Матеріали справи містять наданий Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) актовий запис про смерть ОСОБА_2 №14846 від 11.09.2018, який складений Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Згідно з цим актовим записом ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 60 років; місце смерті: Україна, місто Київ; причина смерті: хронічна ішемічна хвороба серця; документ, що підтверджує факт смерті: лікарське свідоцтво про смерть № 2343 від 23.07.2018, яке видане Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам позивача щодо визнання протиправною та скасування відмови посадових осіб Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (Відділ з питань реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб) від 02.03.2020 у знятті з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , суд бере до уваги наступне.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно статті 9-1 Закону №1382 та п.11 Правил реєстрації місця проживання, однією з підстав для відмови знятті з реєстрації місця проживання є те, що особа не подала передбачені цим Законом документи, зокрема свідоцтво про смерть.

Судом встановлено, що позивач не подав свідоцтво про смерть, видане в установленому порядку.

Отже, суд визнає, що у відповідача були підстави для відмови у знятті з реєстрації місця проживання, оскільки позивач не подав передбачені чинним законодавством документи, а саме ці підстави і були зазначені у листі відповідача з відмовою в задоволенні заяви.

Враховуючи зазначене, у суду відсутні підстави для задоволення позовної вимоги в частині визнання протиправною та скасування відмови посадових осіб Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (Відділ з питань реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб) від 02.03.2020 у знятті з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації зняти з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , то суд зазначає наступне.

Позивач стверджує, що наявність запису про реєстрацію померлої особи - ОСОБА_2 - в належному йому на праві приватної власності, свідчить про порушення його прав та інтересів, а тому просить зняти з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 ., та захистити його права.

Зазначені позивачем доводи та аргументи в обґрунтування цих позовних вимог підтверджуються матеріалами справи, а саме, договором купівлі-продажу від 29.03.2019, який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гончаренко С.Ю. та зареєстровано в реєстрі за №1096 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності.

Суд бере до уваги, що відповідно до вимог п.26 Правил зняття з реєстрації місця проживання особи може бути здійснено, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про зняття з реєстрації місця проживання особи.

За таких обставин суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язати Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Суд зазначає, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Підсумовуючи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Враховуючи наведене та положення статті 139 КАС України позивачу підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений позивачем судовий збір у розмірі 420,40 грн. (квитанція від 29.05.2020 № 0.0.1721433923.1).

Керуючись положеннями ст. ст. 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) - задовольнити частково.

Зобов'язати Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (03115, м. Київ, проспект Перемоги, 97, код ЄДР: 37795418) 420,40 грн. ( чотири тисячі сто тридцять чотири грн.) на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією від 29.05.2020 №0.0.1721433923.1.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін