1/1313
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
07 квітня 2021 року м. Київ № 640/24663/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Центральної виборчої комісії
про визнання протиправною та скасування постанови,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 , до Центральної виборчої комісії (надалі - відповідач), адреса: 01196, місто Київ, площа Лесі Українки, будинок 1, в якій позивачі просять суд:
- визнати протиправним та відмінити рішення Центральної виборчої комісії про призначення перших виборів депутатів до сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідно сільських, селищних, міських голів в частині призначення виборів депутатів та голови Стрийської об'єднаної територіальної громади Львівської області як такого, що не відповідає Конституції та Законам України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постанова Центральної виборчої комісії за № 160 від 08 серпня 2020 року «Про призначення перших виборів депутатів до сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідно сільських, селищних, міських голів в частині призначення виборів депутатів та голови Стрийської об'єднаної територіальної громади Львівської області є протиправною та такою, що не відповідає положенням Конституції України.
Позивач зауважує, що постановою № 160 від 08 серпня 2020 року Центральна виборча комісія в частині виборів до Стрийської ОТГ грубо порушила положення статті 2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», оскільки за твердженнями позивача добровільне об'єднання територіальних громад, сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
На переконання позивача, прийнявши оскаржувану постанову про призначення на неділю, 25 жовтня 2020 року, перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24 в частині призначення виборів депутатів та міського голови Стрийської об'єднаної територіальної громади Центральна виборча комісія порушила права позивача як громадянина, депутата місцевого органу влади та виборця проживаючого на території так званої Стрийської об'єднаної територіальної громади.
Керуючись вищевикладеними обставинами, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Не погоджуючись з аргументами та доводами викладеними позивачем у позовній заяві, представником відповідача було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що 27 липня 2020 року до Комісії надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12 червня 2020 року № 707-730, у тому числі розпорядження № 718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області».
Згідно з вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України до переліку територіальних громад Львівської області включено Стрийську міську територіальну громаду з адміністративним центром у м. Стрий, до складу якої увійшли Стрийська, Добрівлянська, Добрянська, Миртюківська, Підгірцівська, Дашавська, Загірненська, Иосиповицька, Сихівська, Ходовицька, Подорожненська, Стриганцівська, Нежухівська, Голобутівська, Завадівська, Заплатинська, Ланівська, Стрілківська, Угерська, Вівнянська, Кавська, Лисятицька, П'ятничанська, Дідушицька, Братківцівська, Жулинсіка, Розгірченська, Семигинівська територіальні громади (населені пункти).
Також, представник відповідача зазначає, що Міністерство розвитку громад та територій України листом від 06 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 надіслало відповідно до частини 9 статті 194 Кодексу інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу.
Представник відповідача звертає увагу, що вказаним переліком передбачено, що до складу Стрийської міської територіальної громади Львівської області входять м. Стрий, смт Дашава, с. Бережниця, с. Братківці, с. Великі Дідушичі, с. Верчани, с. Вівня, с. Гайдучина, с. Голобутів, с. Діброва, с. Добрівляни, с. Добряни, с. Жулин, с. Завадів, с. Загірне, с. Заплатин, с. Зарічне, с. Йосиповичі, с. Кавське, с. Комарів, с. Кути, б. Лани-Соколівські, с. Ланівка, с. Лисятичі, с. Лотатники, с. Луг, с. Малі Дідушичі, с. Миртюки, с. Нежухів, с. Олексичі, с. Підгірці, с. Піщани, с. Подорожнє, с. Пукеничі, с. П'ятничани, с. Райлів, с. Розгірче, с. Семигинів, с. Сихів, с. Слобідка, с. Стриганці, с. Стрілків, с. Угерсько, с. Угільня, с. Ходовечі, с. Щасливе, с. Ярушичі, органами місцевого самоврядування цієї громади є Стрийський міський голова та Стрийська міська рада Стрийського району Львівської області.
Таким чином, представник відповідача зазначив, що відповідно до приписів законодавчих актів, ураховуючи звернення уповноважених законом органів, Центральна виборча комісія постановою від 08 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у тому числі депутатів Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області та відповідного міського голови у Стрийській міській територіальній громаді Стрийського району Львівської області.
Отже, представник суб'єкта владних повноважень, виходячи з аналізу вищевикладеного приходить до висновку, що приймаючи оскаржувану постанову № 160, Комісія та її члени діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та іншими законами України.
Відтак, за твердженнями відповідача постанова Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» є законною, прийнятою в межах її повноважень, в порядку та у спосіб, визначений Конституцією України та законами України, з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовано це рішення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та проти чого не заперечували сторони, постановою Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24, відповідно до абзацу першого частини сьомої статті 194, частини п'ятої статті 195 Виборчого кодексу України, підпункту 2 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», керуючись статтями 11 - 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».
Пунктом 5 цієї Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
Не погоджуючись з зазначеним вище рішенням суб'єкту владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки проведення, зокрема, виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в порядку та в межах, встановлених законами України.
Частиною 1 статті 2, частиною 2 статті 16, пунктами 1 - 5 статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що відповідно до покладених повноважень Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та Законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, приймає роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Суд звертає увагу, що спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів є Виборчий кодекс України, який набрав чинності з 1 січня 2020 року та підпунктом 3 пункту 2 розділу ХХХХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» визнав таким, що втратив чинність Закон України «Про місцеві вибори», крім положень стосовно організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.
Так, згідно з частиною 1 статті 1 Виборчого кодексу України, вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
Згідно статті 194 Виборчого кодексу України, місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, першими та додатковими.
Рішення про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.
Відповідно до частини 1 статті 195 Виборчого кодексу України вбачається, що чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев'яносто днів до дня виборів.
Суд звертає увагу, що постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови).
Пунктом 5 зазначеної вище Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
З аналізу вказаного вбачається, що в даному випадку оскільки були призначені перші вибори депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року, то чергові вибори не проводились.
16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» № 562-ІХ, згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу «Прикінцеві положення» якого у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.
Згідно з частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України (пункт 2 частини 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад»).
При цьому, передбачено, що таке рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.
За змістом підпунктів 3, 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» вбачається, що вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі Закону, не проводяться, а повноваження таких рад та сільських, селищних, міських голів припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 вказаного пункту.
Також, суд зауважує, що відповідно до приписів частини 1 статті 49 та частини 2 статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що акти Кабінету Міністрів України, є обов'язковими для виконання та набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.
Так, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 27 липня 2020 року до Центральної виборчої комісії надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12 червня 2020 року № 707-730, у тому числі розпорядження № 718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області».
Згідно з вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України до складу Стрийської міської територіальної громади Львівської області входять м. Стрий, смт Дашава, с. Бережниця, с. Братківці, с. Великі Дідушичі, с. Верчани, с. Вівня, с. Гайдучина, с. Голобутів, с. Діброва, с. Добрівляни, с. Добряни, с. Жулин, с. Завадів, с. Загірне, с. Заплатин, с. Зарічне, с. Йосиповичі, с. Кавське, с. Комарів, с. Кути, б. Лани-Соколівські, с. Ланівка, с. Лисятичі, с. Лотатники, с. Луг, с. Малі Дідушичі, с. Миртюки, с. Нежухів, с. Олексичі, с. Підгірці, с. Піщани, с. Подорожнє, с. Пукеничі, с. П'ятничани, с. Райлів, с. Розгірче, с. Семигинів, с. Сихів, с. Слобідка, с. Стриганці, с. Стрілків, с. Угерсько, с. Угільня, с. Ходовечі, с. Щасливе, с. Ярушичі, органами місцевого самоврядування цієї громади є Стрийський міський голова та Стрийська міська рада Стрийського району Львівської області.
Суд наголошує, що станом на час прийняття оскаржуваної постанови, та станом на час розгляду даної справи в суді розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 718-р є чинним та нечинним не визнавалось.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 288 Кодексу перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються в разі об'єднання територіальних громад, утворення нових адміністративно-територіальних одиниць, інших змін адміністративно-територіального устрою або змін, у результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.
Частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу визначено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
Відповідно до частини 9 статті 194 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, не пізніш як за сто десять днів до дня голосування на чергових місцевих виборах надає Центральній виборчій комісії за встановленою нею формою інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу, в кожній області України, а також в Автономній Республіці Крим.
Судом встановлено, що Міністерство розвитку громад та територій України листом від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 за встановленою Комісією формою (постанова Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 «Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу») надіслало відповідно до частини дев'ятої статті 194 Кодексу інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу, зокрема, вказаним переліком передбачено, що до складу Стрийської міської територіальної громади Львівської області входять м .Стрий, смт Дашава, с. Бережниця, с. Братківці, с. Великі Дідушичі, с. Верчани, с. Вівня, с. Гайдучина, с. Голобутів, с. Діброва, с. Добрівляни, с. Добряни, с. Жулин, с. Завадів, с. Загірне, с. Заплатин, с. Зарічне, с. Йосиповичі, с. Кавське, с. Комарів, с. Кути, б. Лани-Соколівські, с. Ланівка, с. Лисятичі, с. Лотатники, с. Луг, с. Малі Дідушичі, с. Миртюки, с. Нежухів, с. Олексичі, с. Підгірці, с. Піщани, с. Подорсжнє, с. Пукеничі, с. П'ятничани, с. Райлів, с. Розгірче, с. Семигинів, с. Сихів, с. Слобідка, с. Стриганці, с. Стрілків, с. Угерсько, с. Угільня, с. Ходовечі, с. Шасливе, с. Ярушичі, органами місцевого самоврядування цієї громади є Стрийський міський голова та Стрийська міська рада Стрийського району Львівської області.
Суд зауважує, що інформація Міністерства розвитку громад та територій України, викладена в листі від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу відповідає формі, встановленій постановою Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 «Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу».
Суд наголошує, що постанови Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-730 та, зокрема від 12 червня 2020 року № 718-р не є предметом розгляду даної справи, отже суд не приймає до уваги доводи позивачів щодо відсутності підстав для об'єднання територіальних громад.
В контексті наведеного суд зазначає, що правовідносини, які виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, урегульовано Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів, ніж та, за якою прийнято оскаржувану постанову, оскільки в даному випадку мало місце призначення виборів за результатами звернення уповноваженого на те чинним законодавством органом, а саме - Кабінет Міністрів України.
Так, статтею 7 вказаного Закону передбачено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за зверненнями обласних державних адміністрацій.
Процедуру призначення Комісією перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів унормовано Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Комісії від 29 листопада 2018 року № 234, пунктом 1 якого визначено, що за зверненнями, які відповідають вимогам Конституції України, законів України, зазначеного Порядку, а також з огляду на те, що вирішення питання стосовно призначення перших місцевих виборів на певну дату належить до виключних повноважень Центральної виборчої комісії, Комісія за наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення місцевих виборів призначає перші місцеві вибори не пізніше ніж за сімдесят днів до дня таких виборів, як правило, на останню неділю квітня, останню неділю жовтня, будь-яку неділю грудня, крім останньої.
Проте, 16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» № 562-ІХ та передбачила процедуру утворення територіальних громад.
Суд додатково наголошує, що Виборчий кодекс України встановив випадки у разі настання яких призначаються перші місцеві вибори.
Відповідно до частини 1 статті 288 Виборчого кодексу України перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів проводяться у разі: об'єднання територіальних громад; утворення нових адміністративно-територіальних одиниць; інших змін адміністративно-територіального устрою змін; в результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.
З системного аналізу викладеного вбачається, що Центральна виборча комісія постановою від 08 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів на підставі постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів», постанов Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-730 та від 12 червня 2020 року № 718-р наданих Міністерством розвитку громад та територій України листом від 06 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20, тобто відповідно до згадуваних норм Кодексу та Закону України «Про Центральну вибору комісію».
Відтак, за умови чинності вищевказаних постанов, суд позбавлений можливості скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» в частині призначення перших виборів депутатів до сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідно сільських, селищних, міських голів в частині призначення виборів депутатів та голови Стрийської об'єднаної територіальної громади Львівської області, оскільки вона прийнята із дотриманням встановленого Порядку, та матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які були б підставою для визнання її протиправною.
Таким чином, враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Згідно з частиною 1 статті 9, статті 72, частин 1, 2, 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.
На підставі вище викладеного, керуючись статтями 2, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів, з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Н.В. Клочкова