07 квітня 2021 р. Справа № 400/5893/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Національної гвардії України, вул. Народного Ополчення, 9-а, м. Київ, 03151
третя особа:Військова частина НОМЕР_1 , вул. 1-ша Госпітальна, 2, м. Миколаїв, 54039
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної гвардії України (далі - відповідач, ГУ Нацгвардії), за участю третьої особи - Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - третя особа, в/ч НОМЕР_1 ), - в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної гвардії України щодо не надання закупівельних цін Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, станом на 01.01.2020 року, на наступне речове майно: пальто зимове, плащ демісезонний, плащ-накидку з чохлом, штани, кашне, черевики з високими берцями утеплені, білизну натільну, білизну теплу, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, штани костюма літнього польового, рукавиці зимові;
- зобов'язати Головне управління Національної гвардії України надати Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України закупівельні ціни станом на 01.01.2020 року на наступне речове майно: пальто зимове, плащ демісезонний, плащ-накидку з чохлом, штани, кашне, черевики з високими берцями утеплені, білизну натільну, білизну теплу, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, штани костюма літнього польового, рукавиці зимові.
Ухвалою від 21.12.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що однією з підстав не донарахування позивачу речового майна є те, що 23.10.2019 року відповідач направив в/ч 3039 телеграму, яка прямо забороняє третій особі нараховувати компенсацію на речове майно, яке не було видано військовослужбовцям за старими (скасованими, втративши ми чинність) нормами речового забезпечення та ціни на які відповідач не надав. З врахуванням прямої заборони відповідача враховувати при розрахунках грошової компенсації номенклатурні назви речового майна які прямо (дослівно) не зазначені у Телеграмі по цінам, третя особа не має можливості розрахуватись з позивачем у повному обсязі. Позивач вважає, що ствердження відповідача щодо неможливості встановлення цін на окремі найменування речового майна, що підлягають компенсації позивачу, не відповідають дійсності.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому у задоволенні вимог позивача просить відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що окремі предмети речового майна військовими частинами не закуповувалися, тому ГУ Нацгвардії закупівельні ціни на них до військових частин для нарахування звільненим військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно не надсилаються (відсутність закупівель окремих предметів речового майна об'єктивно унеможливила здійснити подальший розрахунок цін). Позивач при звільненні з військової служби фактично надала згоду та не заперечувала на проведені з нею в/ч 3039 відповідні розрахунки.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходила дійсну військову службу за контрактом у лавах Національної гвардії України.
Наказом командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 20.07.2020 року № 157 припинено контракт про проходження громадянами військової служби в Національній гвардії України з позивачем та виключено її зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
Під час проходження служби у в/ч НОМЕР_1 позивач подала рапорт на ім'я командира військової частини щодо виплати їй вартості недоотриманого за час проходження військової служби речового майна.
Рапорт позивача було задоволено та 20.07.2020 року відповідач надав Довідку № 692 від 20.07.2020 року «Про вартість речового майна, що належить до видачі» на суму 24081,86 грн. У Довідці зазначено кількість недоотриманого позивачем речового майна, його вартість та загальна сума грошової компенсації.
Як зазначено у наказі від 20.07.2020 року № 157, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 18.03.2016 року № 178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно» (далі - Порядок № 178) та Наказу Міністерства внутрішніх справ від 07.06.2017 року № 457 «Про речове забезпечення Національної гвардії України» грошова компенсація за неотримане речове майно складає 24081,26 грн.
Вартість речового майна (за одиницю), яке повинна компенсувати позивачу в/ч НОМЕР_1 визначає ГУ Нацгвардії на початку кожного календарного року станом на 01 січня року.
Не погоджуючись із зазначеною у Довідці № 692 від 20.07.2020 року кількістю недоотриманого речового майна, від імені позивача в/ч НОМЕР_1 був направлений адвокатський запит від 04.12.2020 року за № 124/К/12/20 з вимогою надати відповідну інформацію та відповідно завірені копії документів, що стосуються речового забезпечення позивача.
Листом від 04.12.2020 року № 3/39/12-2560 третя особа надала відповідь на адвокатський запит у якій зазначено, що нарахування вартості за неотримане речове майно проведено відповідно до вимог Порядку № 178. Однак, у Довідці № 692 від 20.07.2020 року відсутні суми на деяке речове майно у зв'язку із ненадходженням до військової частини цін на відповідне майно. Враховуючи викладене, в/ч НОМЕР_1 не має можливості встановити та вказати ціни на дане майно у довідці про вартість речового майна, що належить до видачі. Виходячи з цього, до довідки позивачу не була включено наступна кількість речового майна: пальто зимове - 1 шт., плащ демісезонний - 1 шт., кашне - 2 шт., рукавички трикотажні - 2 пари, панама літня - 1 шт., штани костюма літнього польового - 1 шт., рукавички зимові - 1 пара, шарф-труба літній - 1 шт., шарф-труба зимовий - 1 шт.. термобілизна - 3 к-т, шкарпетки літні - 46 пар, шкарпетки зимові - 3 пари, черевики з високими берцями зимові - 1 пара.
Позивач вважає, що відповідачем не було включено до речового майна відповідні найменування, у зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про Національну гвардію України» від 13.03.2014 року № 876-VII порядок продовольчого та речового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, а також грошової компенсації вартості за неотримані продукти харчування та речове майно визначаються відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до ч. 1 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон України № 2011), речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, п. 3, 4 Порядку № 178 встановлено, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Відтак, позивач має право на отримання грошової компенсації усіх видів (найменування) речового майна, яке він повинен був отримати під час проходження військової служби.
Відповідно до п. 5 Порядку № 178 довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Дана норма зобов'язує відповідача надати в/ч НОМЕР_1 закупівельну вартість всього майна, право на отримання якого позивач набув під час проходження військової служби, тому суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що окремі види речового майна не закуплялись, тому неможливо визначити його вартість.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної гвардії України (вул. Народного Ополчення, 9-а, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 08803498), за участю третьої особи - Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної гвардії України щодо не надання закупівельних цін Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, станом на 01.01.2020 року, на наступне речове майно: пальто зимове, плащ демісезонний, плащ-накидку з чохлом, штани, кашне, черевики з високими берцями утеплені, білизну натільну, білизну теплу, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, штани костюма літнього польового, рукавиці зимові.
3. Зобов'язати Головне управління Національної гвардії України (вул. Народного Ополчення, 9-а, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 08803498) надати Військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України закупівельні ціни станом на 01.01.2020 року на наступне речове майно: пальто зимове, плащ демісезонний, плащ-накидку з чохлом, штани, кашне, черевики з високими берцями утеплені, білизну натільну, білизну теплу, шкарпетки літні, шкарпетки зимові, штани костюма літнього польового, рукавиці зимові.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної гвардії України (вул. Народного Ополчення, 9-а, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 08803498) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07.04.2021 року.
Суддя О.В. Малих