Рішення від 09.04.2021 по справі 380/1574/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/1574/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Крутько О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною відмову, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення відсоткового визначення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% суми грошового забезпечення до 70 % суми грошового забезпечення з 01.01.2018;

-визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у перерахунку та виплаті із 01.04.2019 ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років із 01.01.2018 року у відповідності до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ”, у порядку та розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок Пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років із 01.04.2019, з урахуванням раніше проведених виплат, на підставі оновленої та виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 14.12.2020 № 11/3514 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ”, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі Закон № 2011 -XII) та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим врахуванням при перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення.

Підставою позову зазначено протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача із 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.01.2018. Також вказує, що на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 та звернення позивача Адміністрація державної прикордонної служби України скерувала нову довідку на адресу позивача та Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області. Проте зазначає, що відповідачем вказану нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з відповідними складовими не взято до уваги, та у проведенні з 01.04.2019 відповідного перерахунку пенсії позивача відповідачем відмовлено листом. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують право позивача на належний соціальний захист. У зв'язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 10.02.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” внесено зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відповідно до яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до І категорії, - 100 відсотків, до ІІ категорії - 95 відсотків. Тому не можуть братися до уваги твердження позивача про заниження розміру його пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки при проведенні його перерахунку відповідач враховував зміни, внесені до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Таким чином, відповідач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно перерахувало пенсію позивачу, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року встановлений максимальний розмір пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Щодо довідки про розмір грошового забезпечення №11/3514 від 14.12.2020 відповідач вважає, що така була направлена Головному управлінню Фонду в області листом Адміністрації Державної прикордонної служби України на прохання ОСОБА_1 на підставі рішення Верховного Суду України від 17.12.2019 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19, всупереч положенням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від13.02.2008, а отже не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Отже, підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №11/3514 від 14.12.2021 немає.

Крім того, відповідач покликається на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогою про перерахунок пенсії з 01.01.2018 року у відсотковому відношенні.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років військової служби, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Згідно протоколу за пенсійною справою №0310003276 (Державна прикордонна служба Україна), пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за вислугу років у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення з 13.02.2012 року.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” з 01 січня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провело перерахунок пенсії позивачу із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, що підтверджується перерахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Після проведеного перерахунку основний розмір пенсії позивача становить 70% грошового забезпечення (вислуга років - 29).

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” підвищення пенсії позивача складає 4442,27 грн., з них виплачується: - з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення: 2221,14 грн; - з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення: 3331,70 грн.; - з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення пенсії: 4442,27 грн.

14.12.2020 року Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила довідку № 11/3514 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , згідно з якою станом на 05 березня 2019 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” розмір грошового забезпечення позивача за посадою: начальника відділу професійної підготовки Чернігівського прикордонного загону Північно регіонального управління Держприкордонслужби України становить всього: 15721,40 грн., з яких:- посадовий оклад - 6200,00 грн.;- оклад за військовим званням “підполковник” - 1410, 00 грн.;- надбавка за вислугу років (45%) - 3424,50 грн.;- надбавка за особливості проходження служби (20%) - 2206,90 грн.;- премія (40%) - 2480,00 грн. У примітках до цієї довідки вказано, що її складено на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Згідно відповіді Адміністрації Державної прикордонної служби України, наданої на адвокатський запит представника позивача адвоката Каверіна Сергія Миколайовича, довідка № 11/3514 від 14.12.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 листом від 16.12.2020 року № 0.11-17155/0/6-20 надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

12.01.2021 року адвокат Каверін Сергій Миколайович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, у якій просив:

-з урахуванням правових висновків про застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, залишеної в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14.12.2020 №11/3514 (підготовлена уповноваженим структурним підрозділом Адміністрації Держприкордонслужби та листом від 16.12.2020 року за вих. № 0.11-17155/0/6-20 надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 01 квітня 2019 року пенсію за вислугу років із включенням додаткових видів грошового забезпечення;

-перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , з 05 березня 2019 року провести з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, зважаючи на правові висновки про застосування норм права, які викладені у постанові Верховного Суду від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19, залишеній в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.

Листом від 18.01.2021 року №0300-0307-9/2637 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило представника позивача адвоката Каверіна Сергія Миколайовича на його заяву щодо перерахунку пенсії, зокрема, про те, що підстав для проведення перерахунку пенсії згідно із новою довідкою про розмір грошового забезпечення №11/3514 від 14.12.2020 немає. Крім того вказує, що Кабінетом Міністрів України не приймалося інших рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян, а тому відсутні підстави для формування списків щодо видачі відповідних довідок.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо: зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 77 % до 70% сум грошового забезпечення під час проведення його перерахунку з 01 січня 2018 року на підставі Постанови № 103; відмови у перерахунку та виплаті з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 14.12.2020 року № 11/3514, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05 березня 2019 року, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо: зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача за вислугу років з 77 % до 70% сум грошового забезпечення під час проведення його перерахунку з 01 січня 2018 року на підставі Постанови № 103; відмови у перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення від 14.12.2020 року № 11/3514, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05 березня 2019 року у розмірі пенсії 77% сум грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Щодо зменшення відповідачем відсоткового значення розміру пенсії позивача за вислугу років з 77 % до 70% сум грошового забезпечення під час проведення його перерахунку з 01 січня 2018 року на підставі Постанови № 103, суд зазначає наступне.

В частині вищезазначених позовних вимог ця справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18, провадження № Пз/9901/58/18 від 04 лютого 2019 року, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ), у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а)особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б)особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в

органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в)особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" ( 1763-15 ) (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

27 березня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон № 1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”. Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, у редакції, чинній з 01 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова Кабінету Міністрів України № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, відповідно до пункту 1 якої (чинного на час здійснення перерахунку пенсії) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45), відповідно до пункту 3 якого (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку № 45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Аналіз вищенаведених норм права вказує, що стаття 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.

Суд встановив, що розмір пенсії позивача за вислугу років згідно із Законом № 2262-ХІІ до його перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” становив 77 % відповідних сум грошового забезпечення. На момент обчислення пенсії позивача у вказаному розмірі діяла норма частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка визначала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Тому з огляду на наведене, при здійсненні перерахунку пенсії позивача за вислугу років, розмір якої до проведення такого перерахунку становив 77% сум грошового забезпечення, у відповідача, починаючи з 01 січня 2018 року, були відсутні правові підстави для обмеження його розміру 70% грошового забезпечення, з посиланням на частину 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, оскільки це обмеження, на думку суду, не має зворотної сили, стосується лише обчислення максимального розміру пенсії, призначеної на час дії цієї ж норми (в редакції на момент існування спірних правовідносин), і не може обмежувати право позивача на отримання пенсії за вислугу років у розмірі 77% грошового забезпечення.

За таких обставин суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивачу за вислугу років при здійсненні його перерахунку з 01 січня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, а тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо відмови відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення від 14.12.2020 року № 11/3514, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 “Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:

-надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

-надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Проте до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як вбачається з матеріалів справи 14.12.2020 року Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила довідку № 11/3514 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 16.12.2020 року № 0.11-17155/0/6-20 зазначена довідка надіслана Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

У відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує факт отримання довідки від 14.12.2020 року № 11/3514 про розмір грошового забезпечення позивача від Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і для реалізації такого права позивача Адміністрація Державної прикордонної служби України надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов'язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.

Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своїх дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивачу, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв'язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Адміністрація Державної прикордонної служби України реалізувала у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, додаткові види грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.

Враховуючи вищевикладене, суд проходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14.12.2020 року № 11/3514 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, є протиправними, а тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню. Щодо способу захисту порушеного права позивача, з урахуванням заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Оскільки суд визнав протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача за вислугу років при здійсненні його перерахунку з 01 січня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, то з метою ефективного захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Також суд встановив, що з 01 квітня 2019 року позивач має право на перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14.12.2020 року № 11/3514 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

З огляду на викладене, з метою ефективного захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 14.12.2020 року № 11/3514 про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХП”, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі Закон № 2011 -XII) та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим врахуванням при перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Щодо посилання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про порушення строків звернення до суду, суд зазначає наступне.

Згідно положень ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У той же час, відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, позивачу з 01.01.2018 не проведений перерахунок пенсії в належному розмірі саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому, право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції № 1032162523 від 26.01.2021 року при поданні позовної заяви позивач сплатив судовий у збір у розмірі 1816,00 грн. Отже, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь позивача належить стягнути сплачений ним судовий збір у розмірі 1816,00 грн.

Керуючись статтями 19-21, 72-77, 242-246,255,293, 295, пп.15.5 п. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною відмову, зобов'язання до вчинення дій - задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 77 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років із 01.01.2018 року у відповідності до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ”, у порядку та розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок Пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 14.12.2020 № 11/3514 про грошове забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої та виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 14.12.2020 № 11/3514 про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХП”, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі Закон № 2011 -XII) та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим врахуванням при перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1816,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 09.04.2021 року.

Суддя Крутько О.В.