Рішення від 08.04.2021 по справі 360/1009/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

08 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1009/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо незарахування до пільгового стажу періодів роботи з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, та з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року ОСОБА_1 для пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, та з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року на Шахті “імені Ізвестій” ДП “Донбасантрацит” (з 12 вересня 1996 року перейменована у ДВАТ “Шахта імені Ізвестій” Державного підприємства “Донбасантрацит”);

- зобов'язати Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 28 жовтня 2019 року із зарахуванням до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, періодів роботи на Шахті “імені Ізвестій” ДП “Донбасантрацит” з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, та з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року на посадах, які надають право на призначення пільгової пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16 січня 2020 року він звернувся до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за нормами пункту 1 частини другої статті 114 Закону “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Рішенням відповідача від 20 січня 2020 року позивачу призначено пенсію за даними про спеціальний стаж, наявними з 2000 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Довідки без вихідного номеру: від 03 листопада 2014 року за табелем № 3197, № 3064 (підтвердження стажу за періоди з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року та з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року); від 03 листопада 2014 року за табелем № 3064 (підтвердження стажу за періоди з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року та з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року); від 03 листопада 2014 року за табелем № 891, № 6956 (підтвердження стажу за періоди з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року та з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року); від 03 листопада 2014 року за табелем № 891 (підтвердження стажу за період з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року) не були враховані відповідачем для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у зв'язку з тим, що ці довідки видані підприємством, яке розташовано на території, неконтрольованій українською владою, тому на думку відповідача ці довідки не створюють правових наслідків та не можуть слугувати підтвердженням пільгового стажу за періоди, які вказані у цих довідках.

З посиланням на положення статей 3, 46 Конституції України, статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, статті 24, 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства не здійснено зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи на підземних роботах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що 26 березня 2021 року та 29 березня 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідними реєстраційними №№ 10862/2021, 11130/2021 подало відзив на позовну заяву від 25 березня 2021 року за № 1239-07-7/2407, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 69-74, 122-127).

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що 16 січня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Під час звернення за призначенням пенсії позивач надав відповідачу такі документи: заяву про призначення/перерахунок пенсії від 16 січня 2020 року № 112; паспорт серії НОМЕР_1 від 11 листопада 1999 року; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 926-5000255154 від 15 січня 2020 року; довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків від 07 грудня 1999 року; трудову книжку серії НОМЕР_2 від 23 травня 1988 року; військовий квиток серії НОМЕР_3 від 23 червня 1989 року; диплом серії НОМЕР_4 від 14 червня 1989 року; заяву про виплату пенсії або грошової допомоги від 15 січня 2020 року; заяву від 16 січня 2020 року про неможливість надати додаткові документи та прохання призначити пенсію за даними персоніфікованого обліку.

За результатами розгляду заяви позивача, наданих ним документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5), наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, рішенням відповідача від 20 січня 2020 року № 123950000969 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 29 жовтня 2019 року. Загальний стаж роботи складає 27 років 02 місяці 00 днів, пільговий стаж - 14 років 06 місяців 00 днів.

Абзацом сьомим пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, встановлено, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У зв'язку з зазначеним відповідачем пільговий стаж позивача розраховано згідно відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, в якому дані про спеціальний стаж позивача наявні лише з 2000 року. Звіт по заробітній платі позивача за 1998 рік та 1999 рік Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта «Ізвєстій» до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування надано, але спеціальний стаж роботи за зазначені роки по позивачу не визначено.

Особливості підтвердження трудового стажу окремим категоріям працівників визначено пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, в якому зазначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Інші документи позивачем при зверненні до відповідача 16 січня 2020 року не надавались, в тому числі і уточнюючі довідки.

05 лютого 2020 року до відповідача поштою надійшло звернення позивача від 04 лютого 2020 року щодо наявності підстав про не зарахування пільгового стажу при призначенні пенсії, до якого додані копії довідок та інших документів, які також долучені позивачем до позову. Відповідач звернув увагу суду на те, що в зазначеному зверненні позивачем будь-які питання щодо здійснення відповідачем перерахунку пенсії з урахуванням наданих копій документів позивачем не порушувались.

З урахуванням викладеного, додані до звернення позивача від 04 лютого 2020 року копії документів, видані підприємством, розташованим на тимчасово окупованій території, не мають юридичної сили, а тому не можуть слугувати підставою для зарахування спірних періодів до пільгового стажу.

14 лютого 2020 року листом за вих. № 22/П-14 позивачу надано обґрунтовану відповідь на його звернення з роз'ясненнями підстав неврахування до пільгового стажу періоду роботи у спірний період на Шахті «Ізвєстій» Державного підприємства «Донбасантрацит» та неможливості врахування доданих до звернення копій документів, виданих підприємствами, розташованими на території, де органи української влади тимчасово не виконують свої повноваження.

Відповідач зазначає, що трудова книжка не є основним документом, що підтверджує стаж роботи в шкідливих умовах праці, спеціальний стаж або пільговий. В трудовій книжці відсутні певні дані про фактори, які визначають право на пенсію на пільгових умовах (наприклад, робота з відповідними або шкідливими речовинами відповідних категорій небезпеки, про виконання робіт певним способом або в певних умовах, або повний робочий день, що є виключно необхідною умовою та інше). Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах

Щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з зарахуванням до пільгового стажу спірних періодів роботи відповідач зазначив, що позивач до відповідача з заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка не звертався, будь-які додаткові документи для здійснення перерахунку пенсії не надавав. Лист управління від 14 лютого 2020 року № 22/П-14 не є рішенням управління про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу. Зміст листа полягає в роз'ясненні позивачу умов щодо не зарахування окремих періодів роботи до спеціального стажу при призначенні пенсії.

Щодо доданих до позову копій документів відповідач зазначив, що надані позивачем копії довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 03 листопада 2014 року (довідка таб. № 3064, довідка т. 891, довідка т. 891; 6956, довідка т. 3197; № 3064) оформленні з порушенням вимог діючого законодавства, а саме не містять вихідного номеру, що не заперечується самим позивачем у позові.

Серед іншого надані довідки не містять вихідного номеру та дати їх видачі, видані підприємством, яке не перереєстроване на території, підконтрольній державній владі України. Накази від 30 березня 1995 року № 430, від 14 жовтня 1999 року № 842 та від 14 жовтня 2004 року № 409 разом з додатками не містять підпису осіб, які його видали, не завірені належним чином, відсутні підписи осіб, які затверджували перелік та підписи голови та членів комісії, відсутні дати, відсутній підпис голови атестаційної комісії.

З посиланням на норми частин першої, другої статті 73 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідач зазначив, що Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області не має коштів на сплату судового збору.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою від 09 березня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 40-43).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою від 16 січня 2020 року, зареєстрованою за № 112, про призначення пенсії за віком, додавши до заяви зазначені в розписці-повідомленні документи (арк. спр. 80, 82).

В розписці-повідомленні до заяви від 16 січня 2020 року про призначення пенсії за віком відсутній запис про те, що до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, а також про те, які документи заявнику необхідно подати додатково (арк. спр. 82).

Заявою від 16 січня 2021 року позивач повідомив відповідача, що на дату звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 надати довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року не має можливості та просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за даними персоніфікованого обліку з дати звернення (арк. спр. 81).

Рішенням Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 січня 2020 року № 123950000969 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах (робота за Списком № 1) з 29 жовтня 2019 року довічно (арк. спр. 112).

Рішенням Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 22 квітня 2020 року № 123950000969 ОСОБА_1 перераховано пенсію за віком на пільгових умовах (робота за Списком № 1) у зв'язку з уточненням даних в ЕПС з 01 травня 2020 року довічно (арк. спр. 119).

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, з урахуванням здійсненого перерахунку, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 40 років 11 місяців 24 дні, пільговий стаж (робота за Списком № 1) - 14 років 06 місяців 00 днів. У межах спірних правовідносин до пільгового стажу не зараховані періоди проходження позивачем виробничої практики на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року машиністом підземних установок, учнем електрослюсаря підземним, електрослюсарем підземним, дублером механіка підземного; періоди роботи на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року електрослюсарем підземним 3 розряду, електрослюсарем підземним 4 розряду, механіком (арк. спр. 120).

Відповідно до записів у трудовій книжці від 23 травня 1988 року серії НОМЕР_2 (арк. спр. 17-19, 87-96) у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 :

з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року проходив виробничу практику на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” машиністом підземних установок, учнем електрослюсаря підземним з повним робочим днем під землею, електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, дублером механіка підземного з повним робочим днем, що складає 0 роки 6 місяців 9 днів;

з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року працював на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” з повним робочим днем електрослюсарем підземним 3 розряду, електрослюсарем підземним 4 розряду, механіком, що складає 4 роки 3 місяці 14 днів.

Листом від 04 лютого 2020 року (тобто протягом 3 місяців з дня звернення за призначенням пенсії) позивач звернувся до відповідача з заявою щодо наявності підстав про незарахування пільгового стажу при призначення пенсії, до якої додав додаткові документи (пільгові довідки) (арк. спр. 128).

Листом від 14 лютого 2020 року № 22/П-14 відповідач роз'яснив позивачу порядок призначення пенсії та не прийняв до уваги надані документи (арк. спр. 33).

Відповідно до довідок від 03 листопада 2014 року б/н (т. № 3197; т. № 3064; таб. № 3064; т. 891; т. 6956; т. 891), виданих відокремленим підрозділом «Шахта імені «Ізвєстій» Державного підприємства «Донбасантрацит», позивач під час проходження виробничої практики працював повний робочий день під землею на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” у період з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року за професією учень машиніста підземних установок підземний, перебував у списочному складі бригади (проходив навчання бригадним методом на робочому місці машиніста підземних установок підземного), у період з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року за професією електрослюсар підземний, перебував у списочному складі бригади (проходив навчання бригадним методом на робочому місці електрослюсаря підземного), у період з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року виконував гірничі роботи повний робочий день під землею за професією електрослюсар підземний дільниці ГПР-2, у період з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року виконував гірничі роботи повний робочий день під землею за професією дублер механіка дільниці підземний дільниці ГПР-2; у період з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року працював повний робочий день під землею на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” та виконував гірничі роботи за професією електрослюсар підземний дільниці ГПР-2 з повним робочим днем на підземних роботах, що передбачено підрозділом 1 “Підземні роботи” Розділу І “Гірничі роботи” Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173; у період з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року виконував гірничі роботи за професією електрослюсар підземний дільниці № 5 - добичной з повним робочим днем під землею, у період з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року виконував гірничі роботи за професією механік дільниці підземний дільниці № 5 - добичной з повним робочим днем під землею, що передбачено пунктом 1.1б підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (арк. спр. 20-23).

Відповідно до доповнень до довідки на ОСОБА_1 від 03 листопада 2014 року, виданих відокремленим підрозділом «Шахта імені «Ізвєстій» Державного підприємства «Донбасантрацит», 1995 рік - травень 2 дні учбовий пункт (з 15 травня 1995 року по 16 травня 1995 року); 1996 рік - січень 2 дні легкий труд (30 січня 1996 року, 31 січня 1996 рік), лютий - 8 днів легкий труд (з 01 лютого 1996 року по 08 лютого 1996 року), з 01 квітня 1996 року по 30 квітня 1996 року навчання про проведення гірничих та буровибухових робіт; 1997 рік - червень 2 дні страйк (03 червня 1997 року, 18 червня 1997 року); 2000 рік - травень 2 дні робота на поверхні (05 травня 2000 року, 10 травня 2000 року), червень 8 днів відпустка без збереження заробітної плати (з 23 червня 2000 року по 30 червня 2000 року), листопад 11 днів легкий труд (з 02 листопада 2000 року по 12 листопада 2000 року); 2003 рік - листопад 2 дні легкий труд (29 листопада 2003 року, 30 листопада 2003 року), грудень 13 днів легкий труд (з 01 грудня 2003 року по 13 грудня 2003 року); 2005 рік - серпень 2 дні відрядження (16 серпня 2005 року, 17 серпня 2005 року), вересень 2 дні легкий труд (29 вересня 2005 року, 30 вересня 2005 року), жовтень 8 днів легкий труд (з 01 жовтня 2005 року по 08 жовтня 2005 року); 2011 рік - січень 13 днів учбова відпустка (з 10 січня 2011 року по 22 січня 2011 року), лютий 5 днів учбова відпустка (з 01 лютого 2011 року по 05 лютого 2011 року); 2012 рік - червень 13 днів учбова відпустка (з 04 червня 2012 року по 16 червня 2012 року); 2013 рік - грудень 14 днів учбова відпустка (з 16 грудня 2013 року по 29 грудня 2013 року) (арк. спр. 24).

Згідно з наданими довідками у межах спірних правовідносин загальний пільговий стаж позивача складає 3 роки 5 місяців 2 дні (26 днів + 1 місяць 2 дні + 1 місяць 6 днів + 2 дні + 2 роки 5 місяців 7 днів +1 рік 8 місяців 19 днів) (арк. спр. 20-23).

Відповідно до архівної довідки без дати та без номеру, виданої філією «Шахта імені «Ізвєстій» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Донбасантрацит», серед іншого, … відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості УРСР від 26 жовтня 1975 року № 249 комбінат «Донбасантрацит» перейменовано у виробниче об'єднання «Донбасантрацит». Шахта ім. «Ізвєстій» треста «Краснолучвугілля» стала називатися Шахта ім. «Ізвєстій» виробничого об'єднання «Донбасантрацит»; на підставі наказу від 04 жовтня 1978 року № 239 виробниче об'єднання «Донбасантрацит», Шахтоуправління імені «Ізвєстій» перейменовано у Шахту імені «Ізвєстій» у зв'язку з тим, що Шахта «Штеровська» виділена у самостійну одиницю. На виконання указу Президента України від 07 лютого 1996 року № 116 «Про структурну перебудову вугільної промисловості» відповідно до наказу Міністра вугільної промисловості від 12 вересня 1996 року № 439, виданого на підставі указу Президента України від 15 червня 1993 року № 210 «Про корпоратизацію державних підприємств», Шахта імені «Ізвєстій» реорганізована 26 березня 1996 року у Державне підприємство Шахта імені «Ізвєстій» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» Міністерства вугільної промисловості України на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 26 березня 1996 року № 103, з 12 вересня 1996 року у Державне відкрите акціонерне товариство Шахта імені «Ізвєстій» Державного відкритого акціонерного товариства «Донбасантрацит» Міністерства вугільної промисловості України на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 12 вересня 1996 року № 439, з 25 грудня 1996 року у Державне відкрите акціонерне товариство Шахта імені «Ізвєстій» дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Донбасантрацит» Міністерства вугільної промисловості України на підставі наказу Мністерства палива та енергетики України від 07 березня 2003 року № 119, … Філія «Шахта імені «Ізвєстій» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Донбасантрацит» створена відповідно до розпорядження Ради Міністрів Луганської народної республіки від 15 липня 2015 року № 02-05/157/15г. Відповідно до постанови Ради Міністрів Луганської народної республіки від 09 серпня 2016 року № 408 «Про архівний фонд Луганської народної республіки, порядок та строки передачі на державне зберігання архівних документів та організації їх використання» тимчасово, до прийняття Закону «Про архівний фонд Луганської народної республіки», філія «Шахта імені «Ізвєстій» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Донбасантрацит» не є власником архівів відокремленого підрозділу «Шахта імені «Ізвєстій» Державного підприємства «Донбасантрацит», а є розпорядником документів строкового зберігання (арк. спр. 25).

Наказом Державного відкритого акціонерного товариства Шахта імені «Ізвєстій» Державної холдингової компанії «Донбасантрацит» від 30 березня 1995 року № 430 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення» затверджено перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, робітникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1 та № 2, зокрема, електрослюсар підземний, механік дільниці підземний (арк. спр. 27-27 зв.).

Наказом Державного відкритого акціонерного товариства Шахта імені «Ізвєстій» Державної холдингової компанії «Донбасантрацит» від 14 жовтня 1999 року № 842 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення» затверджено перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, робітникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списками № 1 та № 2, зокрема, електрослюсар підземний, механік дільниці підземний (арк. спр. 28-29).

Листом від 11 вересня 2003 року № 11/5752 Управління праці та зайнятості населення Луганської обласної державної адміністрації повідомило Державне відкрите акціонерне товариство Шахта імені «Ізвєстій» Державної холдингової компанії «Донбасантрацит», що за наслідками перевірки наказів Державного відкритого акціонерного товариства Шахта імені «Ізвєстій» Державної холдингової компанії «Донбасантрацит» від 30 березня 1995 року № 430 та від 14 жовтня 1999 року № 842 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення» встановлено, що атестація робочих місць за Списками № 1 та № 2 проведена відповідно до вимог Методичних рекомендацій з її проведення, затверджених постановою Міністерства праці від 01 вересня 1992 року № 41 (арк. спр. 30).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Отже, з огляду на викладене, з 01 жовтня 2017 року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці” (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 1.6, абзацом першим пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1 передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Відповідно до абзацу третього пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку № 22-1).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ “Підготовка і подання документів для призначення пенсій” Порядку № 22-1 у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.

Пунктом 3.3 розділу ІІІ “Підготовка і подання документів для призначення пенсій” Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов'язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює перегляд розміру пенсії з дати її призначення.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту “б” статті 13 Закону № 1788-XII.

Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Таким чином, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Підрозділом 1 “Підземні роботи” Розділу І “Гірничі роботи” Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, інженерно-технічні робітники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, […] на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців […].

Згідно з пунктами 1010100а, 1010100б підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, а також керівники і спеціалісти підземних дільниць.

Згідно з пунктами 1010100а, 1010100б підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, а також керівники і спеціалісти підземних дільниць.

Щодо додаткових документів для призначення пенсії, наявних у позивача та доданих до позовної заяви і звернення до відповідача від 04 лютого 2020 року, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно з частиною другою статті 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-ІV “Про боротьбу з тероризмом” (зі змінами, внесеними Законом України від 05 червня 2014 року) у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 79-р) м. Хрустальний Луганської області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Закон України від 18 січня 2018 року № 2268-VIII “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” (далі - Закон № 2268-VIII) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначений цим Законом, іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі “Ковач проти України” від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі “Мельниченко проти України” від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі “Чуйкіна проти України” від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі “Швидка проти України” від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Крім того, відповідач має враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, “Loizidou v. Turkey”, “Cyprus v. Turkey”), а також Молдови та Росії (зокрема, “Mozer v. the Republic of Moldova and Russia”, “Ilascu and Others v. Moldova and Russia”), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи “намібійський виняток” у справі “Кіпр проти Туреччини”, ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв'язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, з метою відновлення порушеного права позивача Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області має врахувати уточнюючі страховий стаж довідки та інші документи, видані ОСОБА_1 підприємствами, установами та організаціями, що розташовані на тимчасово непідконтрольній українській владі території, оскільки їх неприйняття порушуватиме баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Отже, при отриманні від позивача протягом трьох місяців з дня призначення пенсії за віком на пільгових умовах додаткових документів, відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу періоди роботи позивача на Шахті “імені Ізвестій” ДП “Донбасантрацит” з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, та з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року, що з урахуванням наданих пільгових довідок, сукупно складає 3 роки 5 місяців 2 дні.

Таким чином, за наслідками судового розгляду судом встановлено, що стаж ОСОБА_1 з повним робочим днем на підземних гірничих роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, становить 17 років 11 місяців 02 дні (14 років 6 місяців 00 днів - стаж, врахований відповідачем при призначенні пенсії) + 3 роки 5 місяців 02 дні - стаж, протиправно не врахований відповідачем при отриманні додаткових документів від позивача), що свідчить про те, що відповідачем неправильно обчислено позивачу страховий стаж на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку з цим, наявні підстави для зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії за віком та страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, з дня призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за заявою від 16 січня 2020 року, зареєстрованою за № 112.

Зважаючи на те, що позивач у тримісячний строк з дня звернення за призначенням пенсії за віком надав позивачу додаткові документи, які уточнюють пільгових характер праці, то він має право на включення до пільгового стажу спірних періодів роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим перерахунок призначеної пенсії за віком має бути проведений позивачу з 29 жовтня 2019 року.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

визнати протиправними дії Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року машиністом підземних установок, учнем електрослюсаря підземним, електрослюсарем підземним, дублером механіка підземним, електрослюсарем підземним 3 розряду, електрослюсарем підземним 4 розряду, механіком;

зобов'язати Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року машиністом підземних установок, учнем електрослюсаря підземним, електрослюсарем підземним, дублером механіка підземним, електрослюсарем підземним 3 розряду, електрослюсарем підземним 4 розряду, механіком, та здійснити з 29 жовтня 2019 року перерахунок і виплату пенсії за віком з урахуванням фактично сплачених сум.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, лише зі словесним корегуванням обраного позивачем способу судового захисту.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією від 02 березня 2021 року № 0.0.2037058042.1 (арк. спр. 10).

З огляду на те, що судом встановлено неправильне обчислення позивачу страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247269, місцезнаходження: 92800, Луганська область, Біловодський район, смт. Біловодськ, вул. Центральна, буд. 77) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року машиністом підземних установок, учнем електрослюсаря підземним, електрослюсарем підземним, дублером механіка підземним, електрослюсарем підземним 3 розряду, електрослюсарем підземним 4 розряду, механіком.

Зобов'язати Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок страхового стажу на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, на Шахті “імені Ізвестій” виробничого об'єднання “Донбасантрацит” з 23 травня 1988 року по 29 липня 1988 року, з 28 грудня 1988 року по 12 лютого 1989 року, з 13 лютого 1989 року по 25 квітня 1989 року, з 26 квітня 1989 року по 29 квітня 1989 року, з 19 червня 1989 року по 23 червня 1989 року, з 11 травня 1995 року по 30 листопада 1997 року та з 01 грудня 1997 року по 19 серпня 1999 року машиністом підземних установок, учнем електрослюсаря підземним, електрослюсарем підземним, дублером механіка підземним, електрослюсарем підземним 3 розряду, електрослюсарем підземним 4 розряду, механіком, та здійснити з 29 жовтня 2019 року перерахунок і виплату пенсії за віком з урахуванням фактично сплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська