Іменем України
08.04.21 СєвєродонецькСправа № 360/1681/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Кремінська районна рада про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
23 квітня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі також - позивач) до Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області (далі також - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Кремінська районна рада (далі - третя особа), в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресою: 92902, Луганська область, м.Кремінна, вул. Вереснева, 18 до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 24.01.2020 № 14.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 20.01.2020 по 24.01.2020 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, ЗУ “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, доручення Прем'єр-міністра України від 11.12.2019 № 44205/1/1-19, протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів України від 06.12.2019 та наказу Головного управління № 405-НО від 13.12.2019 “Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю)”, на підставі посвідчення на проведення перевірки № 268/11 від 20.01.2020, здійснено позапланову перевірку відповідача: Кремінський ліцей №5 Кремінсьої міської ради Луганської області, зареєстрованого за адресою: 92905, Луганська область, м.Кремінна, вул. Вереснева, 18, з метою перевірки виконання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Актом перевірки виявлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403- VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ) та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.
Подальша експлуатація зазначеної будівлі з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, їх невиконання та не усунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає на забезпечення безпеки при використанні та експлуатації будівель та приміщень відповідача, його вихованців, відвідувачів, співробітників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі чи аварії; на ліквідацію пожежі, аварії, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, аварії, надзвичайної ситуації, па забезпечення всіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.
Вихованці, співробітники та відвідувачі відповідача постійно перебувають під реальною загрозою втрати життя та отримання травм чи шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки.
На думку позивача, відповідач усвідомлює наслідки можливих аварій, пожеж чи інших надзвичайних ситуацій, що можуть виникнути в будівлі, яку він експлуатує та здійснює там діяльність. При такому стані цілковитого недотримання вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки в зазначених будівлях та приміщеннях питання виникнення аварії, пожежі чи надзвичайної ситуації постає досить гостро, а у випадку їх настання - людські втрати, шкода здоров'ю людей та чисельні травми будуть просто неминучі.
З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою суду від 27.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження, залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кремінську районну раду (а.с. 28-29).
Ухвалою суду від 28.05.2020 зупинене провадження у справі з наданням сторонам строку для можливого примирення (а.с. 46 ).
Ухвалою суду від 17.08.2020 продовжено строк зупинення провадження (а.с. 110).
Судові засідання, призначені на 28.09.2020, 03.11.2020 не відбулися з підстав, зазначених у довідках, що є в матеріалах справи, розгляд справи відкладався на іншу дату (а.с. 131, 150).
Ухвалами суду поновлено провадження у справі; закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 173, 174).
18.01.2021 судове засідання відкладено протоколом на іншу дату (а.с. 194).
Ухвалою суду від 08.02.2021 зупинене провадження у справі з наданням сторонам строку для можливого примирення (а.с. 204).
Ухвалою суду від 01.04.2021 поновлено провадження у справі (а.с. 212).
13.08.2020 від Кремінської районної ради надійшли письмові пояснення на позовну заяву (а.с. 54-55), в яких зазначено наступне.
Кремінською районною радою вживаються відповідні заходи реагування у сфері пожежної та техногенної безпеки в закладах освіти Кремінського району, в якій районна рада виступає як власник. Рішенням сесії Кремінської районної ради сьомого скликання № 59/3 від 06.08.2020 затверджено Районну цільову програму забезпечення пожежної та техногенної безпеки в закладах освіти Кремінського району на 2020-2021 роки. Метою даної програми є створення механізму забезпечення заходів пожежної та техногенної безпеки та умов для реалізації державної політики у сфері пожежної та техногенної безпеки у Кремінському районі; забезпечення належного протипожежного режиму та недопущення пожеж у закладах освіти району; приведення систем протипожежного захисту закладів освіти Кремінського району у відповідність до вимог нормативно-правових актів.
28.05.2020 від відповідача надійшли письмові пояснення (а.с. 38-39), з яких вбачається:
1. На об'єкті створений наказ, яким встановлено протипожежний режим та з яким ознайомлені працівники об'єкта, згідно з розділом ІІ п.3 ППБУ.
2. Для сторожів розроблена інструкція, у якій визначені їхні обов'язки, згідно з розділом ІІ п.10 ППУ.
3. Улаштування блискавко захисту будівель, споруд та зовнішніх установок освітнього закладу від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів планується відділом освіти Кремінської районної ради на ІІІ квартал 2020 року, згідно з розділом ІV гл.1 п.1.21 ППБУ.
4. Система протипожежного захисту утримується в постійній готовості до виконання роботи, згідно з розділом V п.1.1 ППБУ.
5. Система оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей проводиться відповідно до вимог
ДБН В 2.5-56.2014 «Системи протипожежного захисту».
6. Перевірка стану вогнезахисного покриву (просочення)дерев'яних конструкцій даху та горища будівлі школи планується відділом освіти Кремінської районної ради на ІІІ квартал.
7. Навчання директора та відповідальної особи з питань пожежної безпеки планується відділом освіти Кремінської районної ради на ІІІ квартал.
8. Територія об'єкта, а також усі будинки, споруди, приміщення на теперішній час забезпечені відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007.
9. У цокольних приміщеннях школи всі світильники експлуатуються згідно з ППБУ, розділ ІV, розділ 1, п.1.18.
10. У всіх приміщеннях школи-гімназії електровимикачі та розетки встановлено з підкладанням під них негорючого матеріалу, згідно з ППБУ, розділ ІV, гл.1, п.1.17.
11. Адресний вказівник, що освітлює фасад будівлі, буде встановлений у ІІІ кварталі 2020 року відділом освіти Кремінської районної ради.
12. У приміщенні костюмерної незахищений провід зачинений коробом, згідно з п.1.12 гл.1 ІV ППБУ.
13. У приміщенні кабінету хімії незахищений провід зачинений коробом згідно з п. 1.12 гл.1 ІV ППБУ.
14. У приміщені кабінету директора незахищений провід зачинений коробом, згідно з п. 1.12 гл.1 розділ ІV ППБУ.
15. Вказівні знаки місцезнаходження первинних засобів розміщені на видних місцях, згідно з розділом V п.3.10 гл.3 ППБУ.
16. Пожежний щит повністю укомплектований, згідно з розділом V п.3.11 ППБУ.
17. Приміщення школи повністю на теперішній час у повному обсязі забезпечено первинними засобами пожежогасіння, згідно з розділом V п.3.6 гл.3 ППБУ.
18. На об'єкті забезпечено навішування вогнегасників на корнштейни з можливістю причитування маркування написів на корпусі, згідно з розділом V п.3.16 пп.3 ППБУ.
19. На об'єкті проводиться огляд наявних вогнегасників відповідальною особою за пожежну безпеку, один раз на місяць із зазначенням у журналі обліку, згідно з розділом V п.3.10 ППБУ.
20. Горючі матеріали в електрощитовому приміщенні біля кухні прибрані.
21. Придбання необхідної кількості первинних засобів пожежогасіння додатково планується на ІІІ квартал відділом освіти Кремінської районної ради, згідно розділом V п.3.8, 3.9 р.3 ППБУ.
22. У цокольному приміщенні тимчасова електропроводка демонтована, згідно з розділом ІV п.1,7 пп.1 ППБУ.
23. У підсобному приміщенні біля їдальні з'єднувальна коробка експлуатується згідно з розділом ІV п.1.7 пп.3 ППБУ.
24. У приміщенні школи-гімназії з'єднання, відгалуження а окінцювання проводів та кабелів здійснено за допомогою затискачів, згідно з розділом ІVп.1.6 гл.1 ППБУ.
25. Пороги, що перешкоджають вільній евакуації людей, демонтовані, згідно з розділом ІІІ п.2.37 пп.2 ППБУ.
26. У приміщеннях електрощиових на теперішній час забезпечено 2 клас вогнестійкості, згідно з розділом ІІІ п.2.3 пп.2 ППБУ.
27. Облицювання стін панелями МДФ на шляхах демонтовано під час ремонту та змінено іншим вогнестійким матеріалом, згідно з розділом ІІ п.9.22 ППБУ.
28. Облицювання стін та стелі пластиком буде демонтовано та замінено іншим матеріалом з сертифікатом відповідності, згідно з розділом ІІ п.9.22 ППБУ.
29. Облицювання підлоги лінолеумом буде демонтовано а замінено іншим матеріалом з сертифікатом відповідності, згідно з розділом ІІ п.9.22 ППБУ.
30. В цокольному приміщенні світильники демонтовані та будуть замінені на нові, згідно з розділом ІV, п.1 пп.1.18 ППБУ.
31. Інструкції затверджені наказом директора та вивішені на видних місцях, згідно з розділом ІІ п.4 ППБ.
32. Шляхи евакуації в цокольному приміщенні вільні на теперішній час для евакуації людей, згідно з розділом ІІІ п.2.37 розділ 2 ППБУ.
33. Пошкоджена розетка в цокольному приміщенні демонтована.
34. У приміщенні костюмерної допускається користування праскою з підставкою з негорючих матеріалів, п.1ю18ю р.1 ІV ППБУ.
35. Навчання керівного складу працівників з питань ЦЗ, у тому числі правилам техногенної безпеки буде здійснено в ІІІ кварталі 2020 року відділом освіти Кремінської районної ради.
36. Акт прихованого прокладання електричних проводів (кабелів) під підвісною стелею видано підприємством ПП «Контакт-Елекросервіс», яке має свідоцтво та дозвіл на ці види робіт.
37. У кабінеті праці та в цокольному приміщенні школи-гімназії прибрані горючі матеріали від електроустаткування, згідно з п.1.18 розділ ІV ППБУ.
38. Люк у протипожежних перешкодах у горищному приміщенні забезпечено 2-м класом вогнестійкості, згідно з п. 2.3 розділ 2. Розділ ІІ ППБУ.
39. Демонтаж глухих грат у кабінеті інформатики планується відділом освіти Кремінської районної ради на ІІІ квартал 2020 року.
Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження за відсутності учасників справи, відповідно до статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.
Згідно з позовної заяви відповідачем по справі вказано Кремінська школа - гімназія Кремінської районної ради Луганської області.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань юридична особа за ідентифікаційним кодом 25685714 має найменування "Кремінський ліцей №5 Кремінсьої міської ради Луганської області", місцезнаходження: 92905, Луганська область, м.Кремінна, вул.Вереснева, 18 (а.с. 213).
Таким чином, суд вважає за необхідне замінити найменування відповідача - з Кремінської школи - гімназії Кремінської районної ради Луганської області на Кремінський ліцей №5 Кремінсьої міської ради Луганської області.
Кремінський ліцей №5 Кремінсьої міської ради Луганської області, ідентифікаційний код 25685714, місцезнаходження: 92905, Луганська область, м.Кремінна, вул.Вереснева, 18, у встановленому законом порядку зареєстрований юридичною особою, основним видом діяльності якого є: 80.21.1 Загальна середня освіта (а.с. 25-27).
На підставі наказу ГУ ДСНС України в Луганській області від 13.12.2019 № 405-НО “Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю)” (а.с.6) та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 20.01.2020 № 268/11 (а.с. 12) посадовою особою Кремінського міськрайонного відділу Головного управління ДСНС України в Луганській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) Кремінський ліцей №5 Кремінсьої міської ради Луганської області за адресою: 92905, Луганська область, м.Кремінна, вул.Вереснева, 18, за наслідками якої складено акт від 24.01.2020 № 14 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 13-21). Вищезазначеним актом перевірки виявлено наступні порушення:
1. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 3 - на об'єкті відсутній відповідний документ (наказ, інструкція) яким встановлено ротипожежний режим, з вимогами якого повинні бути ознайомлені працівники об'єкта на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму.
2. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 10 - для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових) не розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічній час у разі пожежі.
3. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.21 - не надано підтверджуючих матеріалів щодо улаштування блискавко захисту будівель, споруд та зовнішніх установок дошкільного навчального закладу від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також щодо їх перевірки відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд».
4. Правила пожежної безпеки України, розділ V пункт 1.1 - усі системи протипожежного захисту не справні і не утримуються в постійній готовності до виконання роботи.
5. Правила пожежної безпеки України, розділ V пункт 1.4 - підтримання експлуатації придатності системою протипожежного захисту (системою оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей) не проводиться відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
6. Правила техногенної безпеки, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.8 - комісією господарчого органу не здійснено перевірку стану вогнезахисного покриву (просочення) дерев'яних конструкцій даху та горища будівлі школи яке здійснюється не менше одного разу на рік, за результатами якого складається акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву (просочення).
7. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 16 - директор та відповідальна особа з питань пожежної безпеки на об'єкті не пройшла навчання (пожежно-технічний мінімум) та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
8. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 8 - територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не в повному обсязі забезпечені відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ISO 6309:2007.
9. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.8 - у приміщеннях школи експлуатується світильники зі знятим ковпаком (в цокольних приміщеннях школи).
10. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.17 - в приміщеннях школи електровимикачі та розетки встановлено на горючу основу без підкладання під нього негорючого матеріалу (приміщення костюмерної, в приміщенні лаборантської в кабінет хімії).
11. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2.22 - відсутній адресний вказівник, який має бути встановлений на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваним у темний час доби.
12. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.12 - у приміщенні костюмерної допущено відкрите прокладання незахищеного проводу.
13. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.12 - у приміщенні лаборантської в кабінет хімії допущено відкрите прокладання незахищеного проводу.
14. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.12 - у приміщенні кабінету директора допущено відкрите прокладання незахищеного проводу.
15. Правила пожежної безпеки України, розділ V глава 3 пункт 3.10 - на об'єкті відсутні вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння, які повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями.
16. Правила пожежної безпеки України, розділ V пункт 3.11 - пожежний щит повністю не укомплектований засобами пожежогасіння: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.
17. Правила пожежної безпеки України, розділ V глава 3 пункт 3.6 - приміщення школи не забезпечено у повному обсязі первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
18. Правила пожежної безпеки України, розділ V глава 3 пункт 3.16 - на об'єкті не забезпечено навішування вогнегасників на кронштейни, розміщення їх у тумбах або пожежних шафах з можливістю причитування маркування написів на корпусі.
19. Правила пожежної безпеки України, розділ V глава 3.10; розділ ІІІ пункт 10 Наказу № 25 від 15.01.2018 - на об'єкті не проведено огляд наявних вогнегасників відповідною особою за пожежну безпеку, який має проводитися не рідше одного разу на місяць.
20. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV пункт 1.18 - допущено складування горючих матеріалів в електрощитовому приміщенні біля кухні.
21. Правила пожежної безпеки України, розділ V пункт глава 3.8, 3.9 - відповідальним за пожежну безпеку на об'єкті не визначено необхідну кількість та тип первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного поверху та приміщення, відповідно з наказом МВС № 25 від 15.01.2018 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників».
22. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.18 - у цокольному приміщенні школи, допущено експлуатацію тимчасової електромережі.
23. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.7 - у підсобному приміщені біля столової з'єднувальна коробка експлуатується без кришки з негорючого або важкогорючого матеріалу.
24. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.6 - у приміщеннях школи з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
25. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.37 - допущено улаштування на шляхах евакуації порогів, що перешкоджають вільній евакуації людей.
26. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.3 - під час експлуатації об'єкту допущено зниження класу вогнестійкості, протипожежні двері у протипожежних перешкодах у приміщеннях електощитових не забезпечують 2 клас вогнестійкості.
27. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 9,22 - під час експлуатації об'єкту знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта допущено облицювання стін панелями МДФ на шляхах евакуації в коридорі школи, у цокольних приміщеннях.
28. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 9,22 - під час експлуатації об'єкту знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта допущено облицювання стін та стелі пластиком без сертифікату відповідності панелями в приміщеннях школи.
29. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 9,22 - під час експлуатації об'єкту знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта (допущено облицювання лінолеумом підлоги без сертифікату відповідності в приміщеннях школи).
30. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.18 - допущено підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи в цокольному приміщенні.
31. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 4 - для кожного приміщення об'єкта не розроблені та не затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки і не вивішена на видних місцях.
32. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.37 - допущено захаращування шляхів евакуації в цокольному приміщенні меблями, що перешкоджають вільній евакуації людей.
33. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.18 - в цокольному приміщенні допущено використання пошкодженої розетки.
34. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV глава 1 пункт 1.18 -у приміщенні костюмерної допущено користування електронагрівальними приладами (праскою).
35. Кодекс цивільного захисту, пункт 8, частина перша статті 20 - не здійснено навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки.
36. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV пункт 1.12 - в приміщеннях школи не надано акт прихованого прокладання електричних проводів (кабелів) під підвісною стелею.
37. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV пункт 1.18 - допущено складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами в приміщеннях школи (в цокольному приміщенні, в кабінеті трудів).
38. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.3 - під час експлуатації об'єкту допущено зниження класу вогнестійкості, протипожежний люк у протипожежних перешкодах у горищному приміщенні не забезпечують 2 клас вогнестійкості.
39. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.16 - допустили встановлення глухих грат в кабінеті інформатики.
Вказаний акт підписано директором Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області Є.І. Кукуяшною (а.с. 21 зв.)
З метою перевірки усунення порушень, зазначених в акті від 24.01.2020 № 14, у період з 23.09.2020 по 24.09.2020 посадовою особою Кремінського міськрайонного відділу ГУ ДСНС у Луганській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області: 92905, Луганська область, м.Кремінна, вул.Вереснева, 18, за наслідками якої складено акт від 05.01.2021 № 1 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 123-130).
Вищезазначеним актом перевірки виявлено такі порушення:
1. Правила техногенної безпеки, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.8 - комісією господарчого органу не здійснено перевірку стану вогнезахисного покриву (просочення) дерев'яних конструкцій даху та горища будівлі школи яке здійснюється не менше одного разу на рік, за результатами якого складається акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву (просочення).
2. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 8 - територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не в повному обсязі забезпечені відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ISO 6309:2007.
3. Правила пожежної безпеки України, розділ V глава 3 пункт 3.10 - на об'єкті відсутні вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння, які повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщення.
4. Правила пожежної безпеки України, розділ V глава 3 пункт 3.10 - допущено складування горючих матеріалів в електрощитовому приміщенні біля кухні.
5. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.37 - допущено улаштування на шляхах евакуації порогів, що перешкоджають вільній евакуації людей.
6. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІІ глава 2 пункт 2.3 - під час експлуатації об'єкту допущено зниження класу вогнестійкості, протипожежні двері у протипожежних перешкодах у приміщеннях електощитових не забезпечують 2 клас вогнестійкості.
7. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 9,22 - під час експлуатації об'єкту знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта допущено облицювання стін панелями МДФ на шляхах евакуації в коридорі школи, у цокольних приміщеннях.
8. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 9,22 - під час експлуатації об'єкту знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта допущено облицювання стін та стелі пластиком без сертифікату відповідності панелями в приміщеннях школи.
9. Правила пожежної безпеки України, розділ ІІ пункт 9,22 - під час експлуатації об'єкту знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта (допущено облицювання лінолеумом підлоги без сертифікату відповідності в приміщеннях школи).
10. Правила пожежної безпеки України, розділ ІV пункт 1.12 - в приміщеннях школи не надано акт прихованого прокладання електричних проводів (кабелів) під підвісною стелею.
Вказаний акт направлений поштою на адресу Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області, оскільки директор відмовилася підписати, про що зроблений запис в акті (а.с. 130 зв.).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Приписами статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України та полягають у:
1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутності на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Надаючи оцінку встановленим Актом порушенням та можливим наслідкам їх неусунення позивачем, суд зазначає таке.
Розділом ІІІ глави 2 пункта 2.8 ППБУ передбачені вимоги утримання будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів.
Розділом ІІ пункта 8 ППБУ визначено, що територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности».
Розділом V глави 3 пункту 3.10 ППБУ передбачені вимоги вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту.
Розділом ІV пункту 1.12, 1.18 ППБУ визначені загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання.
Розділом ІІІ глави 2 пункту 2,3, 2.37 ППБУ передбачені загальні вимоги пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів.
Розділом ІІ пункту 9,22 ППБУ визначено те, що забороняється застосування у будівництві й на виробництві матеріалів та речовин, на які відсутні показники щодо пожежної небезпеки, а також передбачено, що під час експлуатації об'єктів забороняється знижувати рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкта.
Суд враховує ту обставину, що відповідачем вживаються заходи, спрямовані на усунення порушень пожежної та техногенної безпеки, встановлені актом від 24.01.2021 № 14, та встановлені в ході судового розгляду справи обставини свідчать про те, що порушення пожежної та техногенної безпеки пов'язані, насамперед, з відсутністю належного фінансування.
Суд зазначає, що в межах даної справи розглядається не питання наявності підстав для притягнення посадових осіб Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області до будь-якого виду відповідальності, а наявність підстав для вжиття визначених законом заходів реагування з метою запобігання настанню негативних наслідків для життя та здоров'я людей, зокрема, дітей, які можуть бути спричинені внаслідок експлуатації приміщень та будівель, які не в повній мірі відповідають встановленим нормам та правилам пожежної безпеки.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов'язку у підконтрольного суб'єкта, зупинення експлуатації приміщень якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні. Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, а також орендарів, обов'язки яких щодо дотримання правил пожежної безпеки повинні бути узгоджені умовами договору.
Встановлені позивачем порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в акті від 24.09.2020 № 64, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, призводять до загрози життю та здоров'ю людей у випадку виникнення пожежі. Тобто, вони є суттєвими, адже можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для людей та навколишнього природного середовища.
Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Також згідно з визначенням ДСТУ 2272-06 “Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять” небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.
Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
При цьому суд враховує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Крім того, застосований до Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки в закладі освіти. Цей захід не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 16.05.2019 у справі № 812/1296/18 (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 81759628).
Враховуючи приписи частини 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” відновлення експлуатації будівлі, споруд та приміщень скаржника можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Суд зауважує, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель, споруд, приміщень є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому, поняття “загроза життю та/або здоров'ю людини” є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
З огляду на наведене, враховуючи встановлені судом під час розгляду справи порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, а також не надання відповідачем доказів усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених в акті перевірки від 24.09.2020 № 64, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, суд дійшов висновку про застосування до Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресою: 92905, Луганська область, м.Кремінна, вул.Вереснева, 18, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 24 вересня 2020 року № 64.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, які слід задовольнити.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Кремінська районна рада про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Кремінського ліцею №5 Кремінсьої міської ради Луганської області (92905, Луганська область, Кремінський район, м.Кремінна, вул.Вереснева, 18, код за ЄДРПОУ 25685714) у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресою: 92905, Луганська область, м.Кремінна, вул.Вереснева, 18) до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначених будівлях, вказаних в Акті перевірки від 24 вересня 2020 року № 64.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 08 квітня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян