Справа № 2а-2625/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
"21" квітня 2010 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,
за участю представників: позивача - Пономаренко Ю.Ю., відповідача - Литвинової Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "48 завод залізничної техніки" до старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області Расторгуєва О.К., Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" про визнання протиправною та скасування постанови, -
Позивач, ДП "48 завод залізничної техніки", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Расторгуєва О.К. - старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", в якій просив суд скасувати постанову № 07/10-0137 від 07.10.2009р. про накладання штрафу на позивач у розмірі 3400,00грн. Свої позовні вимоги мотивує тим, що, позивач жодним чином не ухилявся від виконання припису інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Харківській області, вишукував будь-які можливості для усунення виявлених перевірками порушень. Крім того, ухвалою Господарського суду Харківської області від 18.08.2008р. порушено провадження про банкрутство позивача, якою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, протягом дії якого не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач - старший державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області Расторгуєв О.К. у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову заперечував.
Представник відповідача, ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" в судовому засідання проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до ч.3ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Так, старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду у Харківській області було винесено постанову №07/10-0137 про накладання суб'єкта господарювання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики на суму 3400 грн. Відповідно до п.10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. ДП "48 завод залізничної техніки" у зазначений термін не сплатив штраф, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 3400,00грн. він стягується в судовому порядку.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
08.07.2009р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження (плановий захід) Державного підприємства «48 завод залізничної техніки», м. Харків з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи розподільчих електричних мереж в осінньо-зимовий період 2009-2010 р.р.
За результатами обстеження було складено акт № 07/10-1937 від 08.0709 р., який підписаний державним інспектором з енергетичного нагляду Копровим С.Ф. та представниками позивача - Панченко А.І. та Палієнко Д.Г., який є керівником підприємства. Вищевказаний акт скріплено печаткою ДП «48 завод залізничної техніки».
За наслідками цієї перевірки складено припис № 07/10-1937 від 08.07.2009року про усунення виявлених порушень, згідно з яким відповідач повинен виконати зазначені в приписі заходи до 10.09.2009року
Відповідно до ст.27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
01.10.2009року Державною інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису №07/10-1937 від 08.07.2009року та встановлено, що припис не виконано, що підтверджується актом перевірки № 07/10-0101.
07.10.2009року старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду у Харківській області, на підставі акту перевірки №07/10-0101 від 01.10.2009року було винесено постанову № 07/10-0137 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 3400,00 грн.
Відповідно до положень ст.217 ГК України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. До суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. Адміністративно-господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно до ст.218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Щодо посилання позивача на те, що ухвалою Господарського суду Харківської області від 18.08.2008р. по справі №Б-39/90-08 порушено провадження про банкрутство ДП "48 завод залізничної техніки", якою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, суд зазначає наступне.
Положеннями ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Згідно ст.12 зазначеного Закону, протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати договори та вчиняти інші правочини, у зв'язку з чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних засадах. Таким чином, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, оскільки санкція до позивача застосована після порушення провадження про його банкрутство, дія мораторію на її виконання не поширюється.
Відповідно до п.10 Положення «Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "48 завод залізничної техніки" до старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області Расторгуєва О.К., Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" про визнання протиправною та скасування постанови -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2010 року.
Суддя Шевченко О.В.