Рішення від 07.04.2021 по справі 200/1273/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 р. Справа№200/1273/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, 85700) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що звернулась до установи відповідача із заявою №325 про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням відповідача від 27 березня 2019 року в призначенні пільгової пенсії було відмовлено. 4 січня 2021 року позивач повторно звернулась до управління із заявою №8 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 16 січня 2021 року за № 0576-06-8/744 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Не зараховано певні періоди роботи.

Позивач вважає, що відповідач грубо порушує його конституційні права на пенсію та просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Волноваського об'єднананого управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12 січня 2021 року №8 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до спеціального пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, а саме: період навчання в Професійно - технічному училищі №40 м. Донецька з 01 вересня 1981 року до 15 липня 1982 року за професією «Електрозварник ручної варки»; з 13 червня 1983 року до 31 березня 1986 року роботу на посаді електрозварник ручної зварки в Донецькому СШУ «Шахтоспецстрой»; з 15 квітня 1986 року до 05 березня 1990 року на посаді електрозварювальника ручної зварки в підприємстві «Тепломережа» ВО «Донецьквугілля»;

зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 січня 2021 року №8 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно вимог п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення».

31 березня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 звернулась до установи відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Згідно записів у трудовій книжці позивача періоди роботи з 13.06.1983 року по 31.03.1986 року в Донецькому СШУ «Шахтоспецстрой» та з 15.04.1986 року по 05.03.1990 року в підприємстві «Тепломережа» ВО «Донецьквугілля» не можливо встановити, що позивач працюючи електрозварником ручної зварки була зайнята в технологічному процесі, що вона працювала в цехах. Уточнюючої довідки за ці періоди позивачем надано не було та посилається на п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній". Разом з тим зазначив, що стосується зарахування періоду навчання позивача в Професійно - технічному училищі №40 до Списку №2, то управління повідомило, що даний період було зараховано але не вказано про це в рішенні, оскільки позивач в будь - якому разі не має необхідного стажу роботи на пільгових професіях. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 08 лютого 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з'ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 04 січня 2021 року звернулась до установи відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

12 січня 2021 року Волноваським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з тим, що заявниця не має пільгового стажу роботи за Списком №2.

Згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_2 (в частині спірних періодів), позивач:

з 01 вересня 1981 року до 15 липня 1982 року проходила навчання в ПТУ №40 м. Донецька (запис 1);

з 13 червня 1983 року до 31 березня 1986 року працювала на посаді електрозварювальника ручної зварки в Донецькому СШУ «Шахтоспецстрой» (запис 4-6);

з 15 квітня 1986 року до 05 березня 1990 року працювала на посаді електрозварювальника ручної зварки в підприємстві «Тепломережа» ВО «Донецьквугілля» (запис 7-9).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. № 162, електрозварювальник ручної зварки (код професії 1010300а-19906) відноситься до пільгових професій за Списком №2.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".

Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС Україниїх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно п. 2 Розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Щодо спірних періодів роботи позивача з 01 вересня 1981 року до 15 липня 1982 року навчання в ПТУ №40 м. Донецька за професією «Електрозварювальник ручної варки» з 13 червня 1983 року до 31 березня 1986 року на посаді електрозварник ручної зварки в Донецькому СШУ «Шахтоспецстрой» та з 15 квітня 1986 року до 05 березня 1990 року на посаді електрозварювальника ручної зварки в підприємстві «Тепломережа» ВО «Донецьквугілля», які не зараховано до пільгового стажу у зв'зку з відсутністю довідки, що уточнює зайнятість позивача в технологічному процесі.

Згідно п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній" у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Тобто, зазначеною нормою встановлено, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу (у тому числі й зайнятості позивача протягом повного робочого дня на підземних роботах, що є спірним у цій справі) має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Як вже було вказано вище, позивач, згідно трудової книжки НОМЕР_2 (в частині спірних періодів):

з 01 вересня 1981 року до 15 липня 1982 року проходила навчання в ПТУ №40 м. Донецька за професією «Електрозварювальник ручної варки» (запис 1);

з 13 червня 1983 року до 31 березня 1986 року працювала на посаді електрозварювальника ручної зварки в Донецькому СШУ «Шахтоспецстрой» (запис 4-6);

з 15 квітня 1986 року до 05 березня 1990 року працювала на посаді електрозварювальника ручної зварки в підприємстві «Тепломережа» ВО «Донецьквугілля» (запис 7-9).

Відповідно суд наголошує, що трудова книжка позивача містить достатні дані для визначення зазначеного періоду в якості пільгового стажу без надання відповідних довідок.

Разом з тим, суд не бере до уваги пояснення відповідача щодо вже зарахованого періоду з 01 вересня 1981 року до 15 липня 1982 року навчання в ПТУ №40 м. Донецька за професією «Електрозварювальник ручної варки», що викладені у відзиві на позовну заяву, оскільки відповідно до рішення установи відповідача №8 від 12 січня 2021 року, що є належним доказом, відомості щодо зарахування зазначеного спірного періоду відсутні, а пояснення представника відповідача у відзиві є його особистою позицією.

Таким чином періоди роботи з 01 вересня 1981 року по 15 липня 1982 року навчання в ПТУ №40 м. Донецька за професією «Електрозварювальник ручної варки», з 13 червня 1983 року по 31 березня 1986 року на посаді електрозварювальника ручної зварки в Донецькому СШУ «Шахтоспецстрой» та з 15 квітня 1986 року по 05 березня 1990 року на посаді електрозварювальника ручної зварки в підприємстві «Тепломережа» ВО «Донецьквугілля» підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Поряд з цим враховуючи що повноваження з приводу включення до пільгового та страхового стажу певних періодів, призначення пенсії тощо є дискреційними повноваженнями відповідача, суд вважає за належне зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні.

Таким чином позов підлягає частковому задовленню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом був сплачений судовий збір у розмірі 908.00 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією № 0.0.1996255433.1 від 29 січня 2021 року.

Таким чином, з урахуванням висновку про часткове задоволення позовних вимог, стягненню з відповідача підлягає судовий збір пропорційно до заявлених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, 85700) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рішення Волноваського об'єднананого управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12 січня 2021 року №8 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати Волноваське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 січня 2021 року №8 з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, 85700) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.О. Галатіна