Рішення від 07.04.2021 по справі 160/1688/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року Справа № 160/1688/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03.02.2021 року ОСОБА_1 через систему "Електронний суд" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому з урахуванням уточнення, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 03.12.2020 року №7/14149/9 та довідки від 29.10.2020 року за №7/13619/9 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок пенсії та виплатити суму заборгованості ОСОБА_1 з 05.03.2019 року на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 03.12.2020 року №7/14149/9 та довідки від 29.10.2020 року за №7/13619/9 про розмір грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад ТР 21 - 7300,00 грн.; оклад за військовим званням полковник - 1560,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4430,00 грн.; надбавка за особливості проходження військової служби 65% - 8180,25 грн.; надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 10% - 1036,50 грн.; премія 35% - 2418,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі № 160/7670/20 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 року по справі №160/8583/20 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідка від 29.10.2020 року за №7/13619/9 про надбавки до грошового забезпечення та довідка від 03.12.2020 року за №7/14149/9 про розмір грошового забезпечення позивача. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було повернуто вищевказані довідки та залишено без реалізації, оскільки пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва з 05.02.2019 року визнано протиправними та скасовано, а інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії на теперішній час не приймалося. З даним висновком не погоджується, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 10.03.2021 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 року прийнято до розгляду уточнену позовну заяву ОСОБА_1 зі зміною предмету позову у справі № 160/1688/21.

19.02.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач не погоджується з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві та вважає їх необгрунтованими з наступних підстав. ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням по судовій справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року визнав протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45. Таким чином, постановою суду скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення з 01.01.2018 року перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року, скасовано визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою № 704, а також порядок виплати перерахованих коштів. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління та Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився. Звернув увагу на те, що після скасування з 05.03.2019 року постанови № 103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, або введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та не вносились відповідні зміни до постанови № 704, відповідач від Пенсійного фонду України не отримував повідомлень про

прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім

військовослужбовцям. Отже, позовні вимоги вважає необгрунтованими, тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 - XII з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно протоколу розрахунку пенсії позивача від 17.03.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розрахована пенсія ОСОБА_1 із сум грошового забезпечення, виходячи із 70% грошового забезпечення (вислуга 30 років) та складається з наступних складових:

посадового окладу - 6910,00 грн.;

окладу за військове звання - 1480,00 грн.;

50% надбавки за вислугу років - 4195,00 грн.;

0% премії - 0,00 грн.

Всього грошового забезпечення - 12585,00 грн.

Загальний розмір пенсійної виплати (70%) складає: 8809,50 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі № 160/7670/20 зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

На виконання рішення суду під супровідним листом від 03.12.2020 року за № 7/14149/9 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення за № ФД 114994 (без дати).

Вказана довідка видана позивачу про те, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 становить 13290,00 грн., у тому числі:

посадовий оклад - 7300,00 грн.;

оклад за військовим званням (полковник) - 1560,00 грн.;

надбавка за вислугу років 50% - 4430,00 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 року у справі №160/8583/20 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

На виконання зазначеного рішення Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було підготовлено та направленого до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку №ФД114994 від 28.10.2020 року про розмір грошового забезпечення позивача згідно рішення суду від 06.10.2020 року №160/8583/20.

Вказана довідка видана позивачу про те, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 становить 24220,25 грн., у тому числі:

посадовий оклад - 6910,00 грн.;

оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн.;

надбавка за вислугу років 50% - 4195,00 грн.;

надбавка за виконання особливості проходження служби 65% - 8180,25 грн.;

надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 10% - 1036,50 грн.;

премія 35% - 2418,50 грн.

05.01.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив на підставі його заяви на перерахунок пенсії та нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2018 р. - провести перерахунок його пенсії згідно чинного законодавства.

Листом від 01.02.2021 року № 2845-223/К-01/8-0400/21 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, з наступних підстав. Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 103). 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року № 826/3858/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 05.03.2019 року залишене без змін, яким вирішено визнати протиправними та нечинним пункти 1-2 Постанови № 103. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Також зазначено, що зобов'язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки осіб, відповідно до яких прийнято рішення. Оскільки, зазначеним рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано вчинити певні дії, для проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі наданої довідки підстави відсутні.

Позивач, не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон 2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 року (далі - Закон№ 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

На виконання вимог Постанов КМУ №704 та №103 позивачу було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ФД114994 виданої 12.03. 2018 року Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом Міністерства оборони України, виходячи із наступних сум: посадовий оклад - 6910,00 грн; оклад за військовим званням -1480,00 грн. та надбавка за вислугу років (50%) - 4195,00 грн., а всього грошового забезпечення - 12585,00 грн.

Під час перерахунку пенсії не були враховані додаткові види грошового забезпечення.

Разом з тим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, орган, який видає довідку та Управління пенсійного фонду, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку№ 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Із аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі Міллер проти Австрії, де Суд установив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином.

Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року Гайгузус проти Австрії, у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Також суд звертає увагу, що на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії", п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", п. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії", заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі "Трґо проти Хорватії", заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини даної справи, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 28.10.2020 року №ФД 114994, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Суд звертає увагу, що позивач у своїй позовній заяві невірно зазначає номер та дати довідок, а саме від 03.12.2020 року №7/14149/9 та від 29.10.2020 року за №7/13619/9, оскільки, як встановлено судом на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі № 160/7670/20 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 року у справі №160/8583/20 були видані довідки за № ФД 114994 (без дати) та за № ФД 114994 від 28.10.2020 року. Під вказаними позивачем номерами та датами були саме супровідні листи разом із якими ці довідки направлялись.

Посилання відповідача стосовно передчасності вимоги позивача стосовно довідки від 28.10.2020 року за №ФД 114994 про розмір грошового забезпечення виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, у зв'язку із тим, що з відповідною заявою позивач не звертався до відповідача, суд відхиляє з огляду на те, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 № НОМЕР_1 міститься означена довідка, що свідчить про направлення Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на адресу відповідача цієї довідки саме з метою проведення основного розміру пенсії позивача, проте такий перерахунок відповідачем протиправно не здійснений.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити суму заборгованості ОСОБА_1 з 01.04.2019 року з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки від 28.10.2020 року за №ФД 114994 про розмір грошового забезпечення виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки № ФД 114994 (без дати) (супровідний лист від 03.12.2020 року №7/14149/9) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії та виплатити суму заборгованості позивачу з 05.03.2019 року на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки № ФД 114994 (без дати) (супровідний лист від 03.12.2020 року №7/14149/9) про розмір грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі № 160/7670/20 зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 року апеляційну скаргу Дніпропетровського ОТЦ та СП на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року в адміністративній справі № 160/7670/20 було повернено скаржнику.

Отже, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі № 160/7670/20 набрало законної сили 17.11.2020 року.

Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки вказане рішення суду виконано повністю, а саме під супровідним листом від 03.12.2020 року за № 7/14149/9 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення за № ФД 114994 (без дати), яку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області долучено до матеріалів пенсійної справи позивача.

Згідно статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частині 2 статті 14, частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Оновлена довідка № ФД114994 (без дати) про складові та розмір грошового забезпечення позивача, відповідно до резолютивної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року у справі № 160/7670/20, була видана саме для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.

Враховуючи викладене, право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки встановлено судом при розгляді справи № 160/7670/20, і тому не підлягає доказуванню в силу частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Слід зазначити, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області саме для здійснення перерахунку пенсії та визначає розмір грошового забезпечення саме станом на 01.01.2018 року.

За зазначених обставин, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з визначенням розміру грошового забезпечення саме станом на 01.01.2018 року та заяву позивача, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії на підставі такої довідки.

Таким чином відповідач протиправно не здійснив перерахунок розміру пенсії позивача виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначених в довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФД114994 (без дати).

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 9 КАС України врегульовано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи в позовній заяві позивачем, зокрема, ставиться питання про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 03.12.2020 року №7/14149/9 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії та виплатити суму заборгованості позивачу з 05.03.2019 року на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 03.12.2020 року №7/14149/9 про розмір грошового забезпечення.

Проте, як було встановлено судом під час розгляду справи, на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі № 160/7670/20, право у позивача на такий перерахунок пенсії виникло з 01.01.2018 року.

Таким чином, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ФД114994 (без дати) (супровідний лист від 03.12.2020 року №7/14149/9) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити суму заборгованості позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ФД114994 (без дати) (супровідний лист від 03.12.2020 року №7/14149/9) про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати у відповідності до статті 139 КАС України не стягуються.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ФД114994 (без дати) (супровідний лист від 03.12.2020 року №7/14149/9) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок пенсії та виплатити суму заборгованості ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.01.2018 року на підставі довідки виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ФД114994 (без дати) (супровідний лист від 03.12.2020 року №7/14149/9) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки від 28.10.2020 року за №ФД 114994, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок пенсії та виплату заборгованості по пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.04.2019 року відповідно до розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці від 28.10.2020 року за №ФД 114994, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Серьогіна