Рішення від 08.04.2021 по справі 160/4144/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2021 рокуСправа № 160/4144/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 14.04.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати незаконними та протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати діючим працівникам прокуратури України на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-21вих.20 та відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)2019 і постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 в первинній редакції, обчисленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-21вих.20 без обмеження граничного розміру та здійснити виплату різниці в пенсії за цей період.

2. Ухвалою суду від 17.04.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 08.05.2020 засобами поштового зв'язку від позивача на виконання вимог ухвали судом отримано:

- належним чином оформлений адміністративний позов та його копію відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі із зазначенням реєстраційних кодів сторін;

- належним чином засвідчені докази на обґрунтування позовних вимог із зазначенням, де перебуває оригінал такого доказу. Зазначено, що копія заяви від 03.03.2020 позивачу не надавалась, а оригінал перебуває у відповідача.

4. Ухвалою суду від 13.05.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено для подання відзиву на позовну заяву, витребувано докази.

5. 26.05.2020 відповідач надав відзив із витребуваними доказами.

6. Ухвалою суду від 11.06.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

7. Ухвалою суду від 15.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про поновлення провадження у справі у зв'язку із не набранням чинності рішенням у зразковій справі.

8. 09.02.2021 засобами поштового зв'язку від позивача надійшла заява про уточнення (зменшення) розміру позовних вимог, згідно яких позивач просив:

- визнати незаконними та протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати діючим працівникам прокуратури України на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-21вих.20 та відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)2019 і постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2017 по 01.10.2020 перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 в первинній редакції, обчисленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-21вих.20 без обмеження граничного розміру та здійснити виплату різниці в пенсії за цей період.

9. Ухвалою суду від 11.03.2021 поновлено провадження у справі, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України, прийнято заяву позивача про уточнення (зменшення) розміру позовних вимог до розгляду, запропоновано відповідачу у 5-денний строк, з дня отримання копії ухвали, надати суду відзив на заяву про уточнення (зменшення) розміру позовних вимог із доказами його обґрунтування.

10. Ухвала суду від 11.03.2021 одержана відповідачем 18.03.2021.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

11. Позивач вважає неправомірними дії відповідача що полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-21вих20 від 28.02.2020.

12. Останнє підвищення заробітної плати відбулось згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017, якою внесено зміни до Постанови від 31.05.2012 № 505.

13. Перерахунок пенсії має здійснюватися відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ.

14. Застосування до спірних правовідносин Постанови від 11.12.2019 № 1155 позивач вважає необґрунтованим.

15. Право на перерахунок пенсії набуто 06.09.2017, проте з вини уряду позивач був позбавлений можливості його реалізувати.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

16. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивач перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду як одержувач пенсії по вислузі років згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки відсутні.

17. Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років положення частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ втратили чинність.

18. Натомість, у чинному Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII пенсійне забезпечення прокурорів врегульовано частинами 13, 20 статті 86 таким чином: «Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

19. Між тим, Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

20. Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі № 674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20.02.2018 викладено правову позицію про те, що з 01.01.2015 - дня набрання чинності Законом № 76-VІІІ, яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв'язку із набранням чинності 15.07.2015 Закону № 1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

21. Таким чином, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача про визнання дій та рішення відповідача щодо відмови у перерахунку вже призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв'язку із прийняттям вказаної вище постанови № 657 є безпідставними і задоволенню не підлягають.

22. З 01.12.2015 - у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом № 1697-VІІ, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

23. За відсутності постанови Уряду щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, а потім частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ), у пенсійного органу немає законодавчо-визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку

24. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 711/6019/16-а, від 02.03.2018 у справах № 264/1617/17, № 761/21804/17, від 23.01.2019 у справі № 569/4857/16-а, від 11.01.2019 у справі № 636/1552/16-а, від 13.02.2019 у справі № 554/10889/16-а, від 21.03.2019 у справі № 338/680/16-а), від 19.03.2019 у справі № 234/11171/16-а.

25. В даному випадку моментом виникнення права на перерахунок є 13.12.2019, дата прийняття рішення Конституційним Судом України.

26. Перерахунок пенсії має проводитись з 01.01.2020, а саме з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

27. Позивач дійшов помилкового висновку, що його пенсія має бути перерахована з 01.10.2017.

28. Позивачем до заяви подано інформацію про фактично нараховану заробітну плату за вересень 2017 року. Позивачем не надано документ, а саме довідку про складові заробітної плати (з урахуванням підвищення згідно постанови від 30.08.2017 № 657), який би став підставою для порушення питання щодо проведення перерахунку.

29. Зазначений факт є цілком очевидним, оскільки на теперішній час органи прокуратури не мають повноважень щодо видачі довідки колишнім працівникам.

30. Із посиланням на постанову Верховного Суду від 16.04.2018 № 825/506/18, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

31. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 09.02.2005 призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», шифр пенсії 218.

32. 28.02.2020 за № 18-21 вих20 прокуратурою Дніпропетровської області видано ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою «начальник відділу» становить:

- посадовий оклад 7750 грн;

- надбавка за класний чин/оклад за військовим званням (молодший радник юстиції) 2400 грн;

- надбавка за вислугу років (40%) 3100 грн;

- інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 70%) 9275 грн;

- премія (60%) 13515 грн;

- матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань 1/12) 3003,33 грн, 3003,33 грн;

- усього 42046,66 грн.

33. 03.03.2020 ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за встановленою формою заяву про перерахунок пенсії, зареєстровану за № 1097/588, додавши довідку прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-21 вих20.

34. Листом відповідача від 10.03.2020 вих. № 95/03.6-22 за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії від 03.03.2020 повідомлено, що Пенсійним фондом України направлено запит до Міністерства соціальної політики щодо погодження порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019, після отримання роз'яснень відділ повернеться до розгляду Вашої заяви пізніше.

35. 23.03.2020 листом за вих. № 113/03.6-22 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за результатами розгляду заяви від 03.03.2020 про перерахунок пенсії в додаток до листа від 10.03.2020 № 95/03.6-22 повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Вам відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки від 28.02.2020 № 18-21 вих.20.

справа № 204/263/16-а, ЄДРСР № 56566652

36. Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 15.03.2016 у справі № 204/263/16-а, яка набрала законної сили 28.03.2016, позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання рішення щодо перерахування пенсії протиправним, задоволено:

- визнано рішення Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про перерахунок з 01.07.2012 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку - протиправним;

- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська перерахувати з 01.07.2012 року призначену ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії з 01.07.2012.

37. Ухвалою суду 21.07.2016 у справі № 204/263/16-а, ЄДРСР № 59144579, роз'яснено постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 15.03.2016 по справі № 204/263/2016-а, не змінюючи при цьому її змісту, вказавши, що постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 15.03.2016 було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (правонаступником всіх прав та обов'язків якого є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську) перерахувати з 01.07.2012 до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії, призначену ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії з 01.07.2012 до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії.

38. Ухвалою суду 22.12.2016 у справі № 204/263/16-а, ЄДРСР № 63705774, роз'яснено постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 15.03.2016 по справі № 204/263/2016-а, не змінюючи при цьому її змісту, вказавши, що постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 15.03.2016 по справі № 204/263/2016-а було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (правонаступником всіх прав та обов'язків якого є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську) перерахувати з 01.07.2012 до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії, призначену ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в розмірі 90% місячного заробітку без обмеження максимальним розміром пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії з 01.07.2012 до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії.

справа № 204/6403/16-а, ЄДРСР № 62237068

39. Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 21.10.2016 у справі № 204/6403/16-а, залишеною без змін ухвалою суду апеляційної інстанції від 20.03.2017, позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, задоволено частково:

- визнано дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» - протиправними;

- зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії враховуючи раніше сплачені суми відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 23.08.2016 № 18-237 вих.16 в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 04.04.2016.

40. Ухвалою суду від 19.05.2017 у справі № 204/6403/16-а, ЄДРСР № 66688068, роз'яснено постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 21.10.2016 у справі №204/6403/16-а, не змінюючи при цьому її змісту, вказавши, що постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 21.10.2016 було зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську перерахувати без обмежень граничного розміру пенсії з 04.04.2016 призначену ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 23.08.2016 №18-237 вих.16 в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії з 04.04.2016.

справа № 804/204/5754/17, ЄДРСР № 83903488

41. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі № 804/204/5754/17, яке набрало законної сили 17.12.2019, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в розмірі 90 відсотків місячного заробітку на підставі інформації, наданої прокуратурою Дніпропетровської області від 14.03.2017 № 18-140вих17;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 01.01.2016 ОСОБА_1 пенсію у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в розмірі 90 відсотків місячного заробітку на підставі інформації, наданої прокуратурою Дніпропетровської області від 14.03.2017 № 18-140вих17, та виплатити різницю між сумами належної пенсії і фактично виплаченої пенсії, починаючи з 01.01.2016;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в розмірі 90 відсотків місячного заробітку, визначеного на підставі інформації прокуратури Дніпропетровської області від 21.11.2018 № 18-781вих18;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 01.11.2018 ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в розмірі 90 відсотків місячного заробітку на підставі інформації, наданої прокуратурою Дніпропетровської області від 21.11.2018 № 18-781вих18, та виплатити різницю між сумами належної пенсії і фактично виплаченої пенсії, починаючи з 01.11.2018.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

42. Порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначався статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), згідно із якою:

- прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

- обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

43. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою.

44. 14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).

45. Згідно із частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

46. З 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

47. Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

48. Рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2021 у справі № 640/1290/20 (ЄДРСР № 94234287), від 27.01.2021 у справі № 640/969/20 (ЄДРСР № 94768339), від 05.02.2021 у справі № 640/945/20 (ЄДРСР № 94838460) визнано протиправним та нечинним пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», відомості про набрання рішеннями законної сили в ЄДРСР відсутні.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

49. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

50. Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

51. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

52. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

53. На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури були врегульовані статтею 50-1 Закону № 1789-XII.

54. Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-XI було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

55. В подальшому, частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII також було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

56. Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

57. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

58. 01.01.2015 набрав чинності Закон № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-XII (діяла до 15.07.2015) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

59. Таким чином, починаючи з 01.01.2015 жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».

60. Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Кабінету Міністрів України.

61. Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

62. 13.12.2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

63. Конституційний Суд України установив такий порядок виконання Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

64. Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

65. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

66. На підставі зазначеного рішення Конституційного Суду України позивачеві видано довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, із якою позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

67. Суд зазначає, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії із посиланням на пункт 7 Постанови від 11.12.2019 № 1155, згідно із яким зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

68. Позивач обґрунтовує позов наявністю права на перерахунок з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

69. Надаючи оцінку доводам сторін суд враховує правові висновки Верховного Суду, висловлені у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, згідно із якими доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

70. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

71. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

72. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

73. Підхід відповідача до вирішення заяви позивача суд вважає помилковим, оскільки в розглянутому спорі позивач має право на перерахунок пенсії, а саме з 13.12.2019.

74. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

75. Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-21 вих20.

76. Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі зазначила, що на момент прийняття Конституційним Судом України рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

77. Вирішуючи питання щодо дати, з якої позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, суд зазначає, що позивач просить зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з 01.10.2017 по 01.10.2020.

78. Перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії, та відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

79. При цьому, у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-21 вих20 визначено розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою за нормами чинними на 06.09.2017.

80. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 03.03.2020, та згідно із рішенням Конституційного Суду України та рішенням Верховного Суду у зразковій справі має право на перерахунок пенсії з 13.12.2019.

81. Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати без обмеження її граничного розміру, суд виходить із того, що вказані обставини не були спірними на дату звернення позивачем до суду із цим позовом, такі вимоги заявлені на майбутнє та з метою упередження можливих дій відповідача у майбутньому, отже не підлягають задоволенню.

82. Крім того, вимоги щодо розміру пенсії виходячи з відсоткового розміру заробітної плати та застосування граничного розміру пенсії вирішувались у вищевказаних судових справах, отже відповідач зобов'язаний виконувати рішення суду відповідно до статті 129-1 Конституції України, згідно із якою судове рішення є обов'язковим до виконання, та відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади та судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, органи державної влади, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

83. В розглянутому спорі належним способом захисту порушеного права є не оскарження дій відповідача по відмові у перерахунку пенсії, а оскарження рішення про відмову у перерахунку пенсії, у зв'язку із чим, із виходом за межі позову, суд обирає належний спосіб захисту прав позивача.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

84. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову, у тому числі із виходом за межі позовних вимог, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн, сплачений згідно із квитанцією від 13.04.2020 № 64767.

85. При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного суду у зразковій справі № 560/2120/20, рішення у якій є зразковим для справ, у яких предметом спору є: вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII або статті 86 Закону № 1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-XIІ або Закону № 1697-VII; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII після ухвалення Рішення КСУ N 7-р (II)/2019.

86. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

87. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

88. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.03.2020 № 113/03.6-22, прийняте за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.03.2020 № 1097/588.

89. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2019 по 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії на підставі заяви від 03.03.2020 № 1097/588 згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-21 вих20 від 28.02.2020, з урахуванням здійснених виплат.

90. В іншій частині позовних вимог відмовити.

91. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

92. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба