Справа № 560/1786/21
іменем України
07 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку і виплати мені, ОСОБА_1 , перерахованої пенсії з 01.01.2018р., 01.01.2019р., 01.04.2019р. та 01.01.2020р. відповідно до статей 43, 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у довідках від 06.11.2020 та 30.12.2020 №ХС-44467 про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019 та 01.01.2020 для перерахунку основного розміру моєї пенсії, поданих до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Хмельницьким обласним військовим комісаріатом. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 та 01.01.2019 обчислення, перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, перерахованої мені, ОСОБА_1 , пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, відповідно до статей 43, 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на підставі наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідок від 30.12.2020 № ХС-44467 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019 років для перерахунку з 01.01.2018 та 01.01.2019 основного розміру моєї пенсії. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 05.03.2019 та 01.01.2020 обчислення, перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум та 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, перерахованої мені, ОСОБА_1 , пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на підставі наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідок від 06.11.2020 та 30.12.2020 № ХС-44467 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, 01.01.2020 років для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 та 01.01.2020 основного розміру моєї пенсії, з визначеними у них розмірами посадового окладу, окладу за військовим званням, шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 і 01.01.2020 на відповідні тарифні коефіцієнти і зазначеними відомостями про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, незважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, відмовило йому в перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок отриманих на підставі рішень суду, посилаючись на неприйняття Кабінетом Міністрів України нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.
Позивач вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ у справі "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року).
Враховуючи викладене, вважає, що бездіяльність відповідача у проведенні йому перерахунку пенсії з урахуванням довідок від 06.11.2020 та 30.12.2020 № ХС-44467 про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019 та 01.01.2020 для перерахунку основного розміру моєї пенсії, поданих до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Хмельницьким ОТЦК та СП на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 (справа № 560/3534/20) та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2020 (справа № 560/3340/20, є протиправною, такою, що порушує вимоги статей 3,8,9,19,22,24,46,58,124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 №5207-VІ "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" та гарантоване мені статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
Ухвалою суду від 22.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому відповідач зазначає, що відповідно до вимог Порядку перерахунок пенсій призначених відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ проводиться після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (далі Порядок 45), перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону пенсій, пов'язаний із зміною розміру грошового забезпечення, здійснюється органами Пенсійного Фонду України винятково на підставі документів, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств.
Кабінетом Міністрів України рішень про зміну складових грошового забезпечення (посадових окладів, окладів за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів) після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не приймалось, відповідно підстав для подання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.04.2019 року, до ІНФОРМАЦІЯ_1 та проведення перерахунку пенсії позивача згідно оновленої довідки Хмельницького обласного військового комісаріату, немає.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку із пропущенням позивачем строку звернення до суду, однак суд звертає увагу відповідача на те, що відмови датовані 10.02.2021, 19.01.2021, а з позовною заявою позивач звернувся 18.02.2021, тобто в межах строку передбаченого ч.2 ст.122 КАС України. Тому вказане клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач проходив військову службу в Збройних Силах України, та після звільнення зі служби йому було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, проте при перерахунку пенсії її розмір було зменшено з 80% до 70% сум грошового забезпечення, а також з 05.03.2019 по 31.12.2019 пенсію обчислено та виплачено у розмірі 75% від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.09.2020 у справі № 560/3341/20, яке набрало законної сили 20.10.2020, відповідача зобов'язано здійснити з 01.01.2018. перерахунок пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення та її виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.11.2020 у справі № 560/5705/20, яке набрало законної сили 24.12.2020, пенсійний фонд зобов'язано здійснити перерахунок та виплату з 05.03.2019 ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (залишене без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та Верховного Суду від 12.11.2019р.), яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
У зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив надати ГУ ПФУ у Хмельницькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням всіх видів грошового забезпечення, однак листом №14/2778 від 25.05.2020 позивачу відмовлено у складанні та направленні нової довідки. Зокрема зазначено, що рішення щодо визначення інших умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” не прийнято.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у справі №560/3534/20 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
В лютому 2018 року Постановою № 103 до Постанови № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме: "4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Згідно із п. 1 Приміток Додатку 1 та Приміткою Додатку 14 до вказаної Постанови № 704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від №560/3340/20 зобов'язано Хмельницький обласний військовий комісаріат вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2018 Законом України від 07.12.2017 №2246-УІІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік», на відповідні тарифні коефіцієнта та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2019, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019 Законом України від 23.11.2018 N 2629-УІІІ «Про Державний бюджет України на 2019 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2019 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 на 01.01.2020., з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2020 Законом України від 14.11.2019 N 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2020 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
На виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2020 у справі № 560/3340/20 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом складено та надіслано до ГУПФУ довідки від 30.12.2020 №ХС-44467 про грошове забезпечення станом 01.01.2018р., 01.01.2019р., 01.01.2020р. з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення 50% розміру мінімальної зарплати встановленого Законом на 01.01.2018р., 01.01.2019р., 01.01.2020р на відповідні тарифні коефіцієнти, для проведення перерахунку пенсії.
Позивач 30.11.2020 та 13.01.2021 звертався до відповідача із заявами-інформаційними запитами, в частині яких просив обчислити, перерахувати та виплатити йому з 01 квітня 2019 року пенсію за вислугу років згідно довідки Хмельницького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.11.2020 № ХС-44467, як додаткового документа, який дає право на підвищення пенсії, поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 (справа № 560/3534/20), у відповідності до вимог ст.ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови № 704, на підставі п.3 Порядку № 45, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
01.02.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою-інформаційним запитом, в частині якого просив обчислити, перерахувати та виплатити з 01.01.2018р., 01.01.2019р. (з урахуванням раніше виплачених сум), а з 01.04.2019р. та 01.01.2020р. (з урахуванням раніше виплачених сум та 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03 2018р.), виходячи з 80 % розміру грошового забезпечення, пенсію за вислугу років, згідно довідок Хмельницького ОТЦК та СП від 30.12.2020 р. № ХС-44467 про розміри грошового забезпечення, як додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови № 704, на підставі п. З Порядку № 45, для проведення з 01.01.2018р., 01.01.2019р., 01.04.2019р. та 01.01.2020р. перерахунку основного розміру його пенсії.
Листом № 2200-0308-8/7625 від 10.02.2021 відповідач повідомив про те, що застосування практики судових рішень у діяльності органів ПФУ не передбачено. Будь яких зобов'язань на ПФУ щодо проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням зміни грошового забезпечення рішенням Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року покладено не було. Таким чином, підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, у головного управління немає.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.
Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону № 2262-XII міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч. 1 ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).
Водночас, на реалізацію ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затверджено Порядок № 45 (далі - Порядок № 45).
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, п. 1 Постанови № 704, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови № 704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
При цьому, у примітці 1 до Додатку 1 Постанови № 704 зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Подібне за змістом правове регулювання містить й примітка 1 до Додатку 14 Постанови № 704.
Аналіз наведених вище приписів Постанови № 704 свідчить про те, що розрахунки посадових окладів проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений Додатком 1 або Додатком 14.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, зокрема 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Верховний Суд в Рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі дійшов висновку про те, що: "дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача".
Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Відповідно до матеріалів справи, Хмельницьким обласним військовим комісаріатом виконано обов'язок щодо направлення на адресу пенсійного органу довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі 826/3858/18, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, зокрема довідками виданими на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.12.2020 №ХС-44467 та від 06.11.2020 №ХС-44467.
Відтак, у відповідача у зв'язку з отриманням зазначених довідок виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020.
Суд зазначає, що Верховний суд у рішенні по зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: "Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45".
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відповідач, зазначаючи у відзиві на позов про те, що визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов'язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, та те, що визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45, фактично не погоджується с висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить висновки, зроблені в рішенні Верховного Суду та Постанові Великої Палати Верховного Суду щодо чинності та застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, під сумнів.
Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Суд дійшов висновку, що у відповідача у зв'язку з направленням на його адресу від ХОВК довідок від 30.12.2020 №ХС-44467 та від 06.11.2020 №ХС-44467 про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019, 01.01.2020 виник обов'язок проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 року.
Проте, зазначений обов'язок виконаний відповідачем не був.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 як пенсіонеру відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданих довідок ХОВМ про грошове забезпечення від 30.12.2020 №ХС-44467 та від 06.11.2020 №ХС-44467 для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення позивача є протиправною.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 як пенсіонеру відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданих довідок ХОВМ про грошове забезпечення від 30.12.2020 №ХС-44467 та від 06.11.2020 №ХС-44467 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення позивача.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги необхідно задовольнити.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 , перерахованої пенсії з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2019, 01.01.2020 відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у довідках від 06.11.2020 та 30.12.2020 №ХС-44467 про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 05.03.2019 та 01.01.2020 для перерахунку основного розміру пенсії, поданих до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018, 01.01.2019 обчислення, перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, перерахованої ОСОБА_1 , пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на підставі наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідок від 30.12.2020 № ХС-44467 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019 років для перерахунку з 01.01.2018 та 01.01.2019 основного розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 05.03.2019 та 01.01.2020 обчислення, перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум та 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, перерахованої ОСОБА_1 , пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на підставі наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідок від 06.11.2020 та 30.12.2020 № ХС-44467 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, 01.01.2020 років для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 та 01.01.2020 основного розміру пенсії, з визначеними у них розмірами посадового окладу, окладу за військовим званням, шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019 і 01.01.2020 на відповідні тарифні коефіцієнти і зазначеними відомостями про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук