Рішення від 06.04.2021 по справі 540/375/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/375/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

03.02.2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі відповідач 2), у якому позивач просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії (по пенсійній справі 2101006078) ОСОБА_1 із врахуванням: посадового окладу в розмірі 4930,00 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1340,00 грн, надбавки за вислугу років в розмірі 2821,50 грн (45 відсотків від посадового окладу та окладу за військовим званням), із обов'язковим зазначенням в цій довідці відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких було сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60 відсотків посадового окладу, премії у розмірі 450 відсотків від посадового окладу, індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії (по пенсійній справі 2101006078) ОСОБА_1 із врахуванням: посадового окладу в розмірі 4930,00 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1340,00 грн, надбавки за вислугу років в розмірі 2821,50 грн (45 відсотків від посадового окладу та окладу за військовим званням), із обов'язковим зазначенням в цій довідці відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких було сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60 вісотів посадового окладу, премії у розмірі 450 відсотків від посадового окладу, індексації грошового забезпечення;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неналежного розгляду «Про перерахунок пенсії за вислугу років (по пенсійній справі 2101006078)» ОСОБА_1 від 01.07.2020 року (тобто, проведеного в порушення порядку розгляду заяви (клопотання) суб'єкта такого звернення, передбаченого ст.ст.15,19 Закону України «Про звернення громадян», в частині повноти розгляду звернення, об'єктивності та належного оформлення відповіді на звернення, із посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, із зазначенням вжитих заходів, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення, в розумінні Закону) стосовно неналежного перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) по пенсійній справі 2101006078 (проведеного в порушення вимог ст. ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії військовослужбовців (в редакції, чинній на час перерахунку пенсії ОСОБА_1 ) без врахування в розрахунок пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких було сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії та індексації грошового забезпечення, внаслідок чого було занижено розмір пенсії ОСОБА_1 (у порівнянні із попереднім перерахунком пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2101006078) та нероз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення, що порушує права громадянина України ОСОБА_1 «на звернення» в розумінні приписів ст.ст. 15,19 Закону України «Про звернення громадян»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути заяву «Про перерахунок пенсії за вислугу років (по пенсійній справі 2101006078)» ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) від 01.07.2020 року, у відповідності до вимог, встановлених нормами ст.ст.15,19 Закону України «Про звернення громадян», вимог ст. ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 із врахуванням в розрахунок пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких було сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: надбавки за виконання особиво важливих завдань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії та індексації грошового забезпечення;

- визнати перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) по пенсійній справі 2101006078, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області за заявою «Про перерахунок пенсії за вислугу років (по пенсійній справі 2101006078)» ОСОБА_1 від 01.07.2020 року (таким, що проведено в порушення вимог ст. ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії військовослужбовців (в редакції, чинній на час перерахунку пенсії ОСОБА_1 ) без врахування в розрахунок пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких було сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії та індексації грошового забезпечення, внаслідок чого було занижено розмір пенсії ОСОБА_1 (у порівнянні із попереднім перерахунком пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2101006078) - протиправним;

- скасувати протиправний перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) по пенсійній справі 2101006078, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області за заявою «Про перерахунок пенсії за вислугу років (по пенсійній справі 2101006078)» ОСОБА_1 від 01.07.2020 року (як такий, що проведено в порушення вимог ст.ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії військовослужбовців (в редакції, чинній на час перерахунку пенсії ОСОБА_1 ) без врахування в розрахунок пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких було сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії та індексації грошового забезпечення, внаслідок чого було занижено розмір пенсії ОСОБА_1 (у порівнянні із попереднім перерахунком пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2101006078);

- визнати протиправними дії начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Лазарєвої З.Т. (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м.Херсон, вул.28 Армії,6) щодо неналежного розгляду скарги «На протиправні дії заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ОСОБА_2 » ОСОБА_1 від 14.08.2020 року (такими, що вчинено в порушення порядку розгляду заяви (клопотання) суб'єкта такого звернення, передбаченого порядком ст.16,19 Закону України «Про звернення громадян», щодо повноти, об'єктивності, всебічності та прийняття законного рішення за результатами такого звернення відповідно до Закону, в розумінні приписів ст.ст.3,8,17,19,22,40,46,58 Конституції України стосовно неналежного перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) по пенсійній справі 2101006078 (тобто, проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області за заявою «Про перерахунок пенсії за вислугу років (по пенсійній справі 2101006078)» ОСОБА_1 від 01.07.2020 року в порушення вимог ст.ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії військовослужбовців (в редакції, чинній на час перерахунку пенсії ОСОБА_1 ) без врахування в розрахунок пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких було сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії та індексації грошового забезпечення, внаслідок чого було занижено розмір пенсії ОСОБА_1 (у порівнянні із попереднім перерахунком пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2101006078), невидачі ОСОБА_1 копії перерахунку пенсії по пенсійній справі 2101006078, що порушує права громадянина України ОСОБА_1 «на звернення» у розумінні ст.ст.16,19 Закону України «Про звернення громадян»;

- зобов'язати начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Лазарєву З.Т. (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м.Херсон, вул.28 Армії,6) розглянути скаргу «На протиправні дії заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Тарнавської Л.Ф.» Малиша О.М. від 14.08.2020 року у відповідності до вимог, встановлених нормами ст.ст.18,19 Закону України «Про звернення громадян», порядку ст.ст. 51,55,60-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно виплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) в період з серпня 2020 року (з 05.08.2020 року) по січень 2021 року (по 06.01.2021 року) пенсії за вислугу років в меншому розмірі, у порівнянні до розміру пенсії, нарахованої та виплаченої за попереднім перерахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 по пенсійній справі 2101006078 (тобто, у порівнянні до розміру пенсії ОСОБА_1 , нарахованої та виплаченої станом на 06.07.2020 року), виходячи із розмірів виплачених грошових сум за період з 05.08.2020 року по 06.01.2021 року, які ОСОБА_1 отримав на картковий рахунок № НОМЕР_2 в АТ «Ощадбанк», такими, що вчинено в порушення положення ст.ст. ст.ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 у (рнокпп НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) невиплачену частку пенсії у відповідності до порядку, встановленого нормами ст.ст. 51,55,60-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини грошових доходів з 05.08.2020 року по день фактичного розрахунку (тобто «належної суми компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що перерахунок пенсії позивачу повинен відбутись з урахуванням всіх складових грошового забезпечення відповідно до посади, яку він займав на час виходу не пенсію, в якій крім основних видів грошового забезпечення (оклад за посадою, оклад за військовим званням, розмір процентної надбавки за вислугу років) зазначались би і додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація та винагорода за участь в АТО. Позивач зазначає, що з вказаних виплат сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому вони підлягають врахуванню при обчисленні розміру грошового забезпечення для призначення та перерахунку його пенсі. Крім того, позивач вказує на те, що 12.11.2019 р. Касаційний адміністративний суд Верховного Суду залишив без змін постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., після набрання законної сили якою вступило в силу рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"; визнано протиправними та нечинними зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 02 липня 2020 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до діючих нормативно-правових актів. Однак, листом від 30.07.2020 р. № 6/2/2853 відповідач 1 відмовив у видачі довідки. Вважає відмову протиправною, оскільки з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, передбачених п.5 Порядку № 45 у редакції, станом на 20.02.2018 р., тобто до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103.

Крім того, позивач вважає, що посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області порушено його право на належну пенсію та право на соціальний захист, оскільки з 01.08.2020 року йому установлено менший розмір пенсії у порівнянні із тим розміром, який було визначено у попередньому перерахунку. З огляду на викладене позивач вважає наявним у нього права на отримання невиплаченої частини пенсії, а також компенсації втрати частини доходів, пов'язаних з такою невиплатою.

Також посадовими особами ГУ ПФУ в Херсонській області порушено право позивача на звернення громадян у розумінні ст. 15 та 19 Закону України «Про звернення громадян» щодо об'єктивного і всебічного розгляду звернення ОСОБА_1 та вжиття заходів щодо порушених ним питань у заяві «Про перерахунок пенсії за вислугу років» від 01.07.2020 року.

Крім того, 14.08.2020 року позивачем на ім'я начальника ГУ ПФУ в Херсонській області надіслано скаргу на протиправні дії посадових осіб вказаного органу, про результати розгляду якої повідомлено листом від 14.09.2020 р., яким відмовлено у задоволенні вимог, викладених у скарзі. За позицією позивача, його скарга не була розглянута належним чином, чим також порушено вимоги Закону України «Про звернення громадян».

Ухвалою суду від 08.02.2021 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

За змістом відзиву на позовну заяву, отриманого 24.02.2021 року, представник ГУ ПФУ в Херсонській області позовні вимоги вважає необґрунтованими, у задоволенні позову просить відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що пенсія позивача перерахована у відповідності до вимог чинного пенсійного законодавства, підстави для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, а також для здійснення перерахунку пенсії позивача - відсутні. Крім того, звертає увагу на необґрунтованість вимоги позивача щодо включення до оновленої довідки про грошове забезпечення такої складової, як додаткова грошова винагорода, оскільки вказана виплата не є щомісячним видом грошового забезпечення.

Також представник ГУ ПФУ в Херсонській області зазначає, що звернення ОСОБА_1 від 01.07.2020 р. стосовно перерахунку з 01.01.2018 р. його пенсії, а також його скарга на протиправні дії заступника начальника від 14.08.2020 р. були розглянуті належним чином, у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», позивача детально проінформовано за усіма його питаннями, а тому відсутні підстави вважати дії посадових осіб ГУ ПФУ в Херсонській області протиправними.

Щодо визнання протиправними дій посадових осіб ГУ ПФУ в Херсонській області стосовно проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в меншому розмірі, ніж це передбачено Законом та здійснення виплати в період з серпня 2020 по січень 2021 року, то представник відповідача 2 зазначає, що 04.05.2018 року набрало законної сили рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. у справі №821/416/18, на виконання якого ОСОБА_1 виплачено різницю в пенсії за минулий час з 16 листопада 2017 року по день фактичного проведення перерахунку в сумі 15 705,97 грн. У вказаному судовому рішенні були зазначені складові грошового забезпечення, які мали б бути включені для визначення розміру пенсії позивача з 16.11.2017 року, тобто при призначенні пенсії. Проте, на дату набрання законної сили вказаним судовим рішенням відбулися зміни у законодавстві щодо перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262. Враховуючи зазначене, розмір пенсії ОСОБА_1 було переглянуто і з 01.08.2020 приведено у відповідність згідно з вимогами чинного законодавства за довідкою Херсонського облвійськомату від 06.03.2018 №ТХ28075. При цьому, позивач не мав права на доплату до попереднього розміру пенсії на підставі ч.3-4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, оскільки попередній розмір його пенсії був спірним і це питання вирішувалося в судовому порядку.

05.03.2021 року до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , за змістом якого позовні вимоги ОСОБА_1 вважає необґрунтованими, просить відмовити у їй задоволенні з огляду на наступне. Законодавством передбачено два випадки, в яких ІНФОРМАЦІЯ_3 має готувати нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій: надання пенсіонером відомостей, які визначають нові підстави для перерахунку пенсії; надання органами ПФУ списків, за якими необхідно підготувати довідки про розмір грошового забезпечення. Проте, зазначені списки від ГУ ПФУ в Херсонській області до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходили, а позивач, звернувшись особито, не надав відомостей, які б визначали нові підстави для перерахунку його пенсії. З огляду на викладене відповідач 1 вважає, що відмовляючи позивачу у наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 діяли у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Щодо розміру складових грошового забезпечення, то відповідач 1 зазначає, що на даний час у ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутня будь-яка інформація про те, що станом на день виникнення права на перерахунок пенсії позивача за відповідною посадою дійсно була встановлена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, додаткової грошової винагороди 60%, премії 450%. Позивач такої інформації також не надав. З огляду на викладене відповідач 1 вважає, що встановлення таких розмірів складових без відомостей про виплати цих складових у зазначених розмірах за відповідною посадою, з якої був звільнений позивач, є безпідставним та необґрунтованим.

Також відповідач 1 вважає безпідставними вимоги щодо врахування до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії сум індексації, оскільки індексація не є складовою грошового забезпечення.

Вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відповідач 1 вважає передчасними.

09 березня 2021 року на адресу суду надійшла відповідь ОСОБА_1 на відзив ГУ ПФУ в Херсонській області, у якій вважає доводи відповідача 2 необґрунтованими з підстав, аналогічних за змістом позовної зави.

Ухвалою суду від 18 березня 2021 року замінено відповідача -1 ІНФОРМАЦІЯ_2 на Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

26 березня 2021 року на адресу суду надійшла відповідь ОСОБА_1 на відзив Херсонського обласного військового комісаріату, у якій вважає доводи відповідача 1 необґрунтованими з підстав, аналогічних за змістом позовної зави.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992. № 2262-XII (далі - Закон № 2262) ОСОБА_1 з 09.06.2017 призначено пенсію за вислугу років із наступних сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- процентна надбавка за вислугу років 35%;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 450%.

З 01.01.2018 р. розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано на виконання п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. № 103 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 , що складається з таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. у справі № 821/416/18, яке набрало законної сили 04.05.2018 р., зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та виплачувати йому пенсію в розмірі, який обчислено відповідно до розміру його грошового забезпечення, визначеного довідками Військової частини НОМЕР_3 від 02 листопада 2017 року за №1367, №1368, №1369 із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової винагороди для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та винагороди за участь у антитерористичній операції, які ОСОБА_1 отримав протягом 24 місяців перед звільненням з військової служби. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виплатити ОСОБА_1 різницю в пенсії за минулий час з 16 листопада 2017 року по день фактичного проведення перерахунку.

У червні 2018 року на виконання вказаного судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наступних видів та сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1052,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 411,95 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 450% - 9147,22 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 склав 7059,43 грн.

01 липня 2020 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою, у якій просив:

- направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заяву про перерахунок пенсії за вислугу років (по пенсійній справі 2101006078) ОСОБА_1 від 01.07.2020 року;

- підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення з 01.01.2018 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , податковий № НОМЕР_1 , пенсійна справа 2101006078) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової винагороди для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та винагороди за участь в антитерористичній операції (які ОСОБА_1 отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби за період з 01.07.2015 року по 08.06.2017 року, визначеного довідками Військової частини НОМЕР_3 від 02 листопада 2017 року за №1367, №1368, №1369), а також із врахуванням грошового забезпечення, визначеного довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.03.2018 р. №ТХ28075;

- надати встановленим порядком завірену копію довідки для проведення з 01.01.2018 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , податковий № НОМЕР_1 , пенсійна справа 2101006078), а також завірену копію супровідного листа, згідно якого вказану довідку направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Листом від 30.07.2020 р. № 6/2/2853 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив ОСОБА_1 , що командуванням ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянуто заяву та підстав для її задоволення немає, оскільки правові підстави для складання довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на сьогоднішній день відсутні.

01 липня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою, у якій просив:

- провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 року по день фактичного перерахунку, врахувавши розміри основних видів грошового забезпечення, що визначено довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 №ТХ28075 від 06.03.2018 року, для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року згідно Постанови КМУ № 103 від 21.03.2018 року (із врахуванням суми: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2821,50 грн.), а також врахувати всі додаткові види його грошового забезпечення, які позивач отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби за період з 01.07.2015 року по 08.06.2017 року відповідно до їх розмірів, визначених довідками Військової частини НОМЕР_3 від 02 листопада 2017 року за №1367,1368,1369 із обов'язковим врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової винагороди для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та винагороди за участь в антитерористичній операції, які ОСОБА_1 отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби за період з 01.07.2015 року по 08.06.2017 року (із врахуванням суми: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 19279,38 грн., премії - 92 944,20 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди - 90469,3 грн., грошової винагороди для оздоровлення - 17565,10 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань - 3330,23 грн., індексації грошового забезпечення - 5763,57 грн. та винагороди за участь в антитерористичній операції - 2593,55 грн.);

- виплатити ОСОБА_1 своєчасно не виплачену частину основного розміру пенсії з 01.01.2018 року;

- у зв'язку з несвоєчасною виплатою ОСОБА_1 невиплаченої частини основного розміру пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини грошових доходів з 01.01.2018 року по день фактичного розрахунку (тобто належної суми компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159).

Листом від 30.07.2020 року № 2829-2743/М-03/8-2100/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило ОСОБА_1 , що у результаті перевірки його пенсійної справи встановлено, що розмір пенсії позивача підлягав перегляду на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 року у справі №821/416/18 до дати проведення перерахунку згідно з Постановою № 103, тобто до 01.01.2018. Враховуючи зазначене, розмір пенсії ОСОБА_1 переглянуто і з 01.08.2020 приведено у відповідність згідно з вимогами чинного законодавства. Так, розмір пенсії позивача з 01.08.2020 року становить 6104,73 грн., у тому числі: 5636,73 грн. - основний розмір пенсії (62% від грошового забезпечення 9091,50 грн за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.03.2018 № ТХ28075); 428,00 грн. - підвищення як учаснику бойових дій за законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 40,00 грн. - цільова грошова допомога на прожиття як учаснику бойових дій за Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».

14 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління ПФУ в Херсонській області зі скаргою, у якій зазначив, що заступник начальника головного управління ПФУ в Херсонській області ОСОБА_2 , діючи протиправно, порушила право позивача на належну пенсію та на соціальний захист та правовий захист, здійснивши з 01.08.2020 року перерахунок його пенсії у розмірі, меншому за попередній.

З огляду на викладене, позивач просив провести відповідну перевірку повідомлених фактів та обставин, вжити відповідних заходів.

Провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 року по день фактичного перерахунку, врахувавши розміри основних видів грошового забезпечення, що визначено довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 №ТХ28075 від 06.03.2018 року, для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року згідно Постанови КМУ № 103 від 21.03.2018 року (із врахуванням суми: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2821,50 грн.), а також врахувати всі додаткові види його грошового забезпечення, які позивач отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби за період з 01.07.2015 року по 08.06.2017 року відповідно до їх розмірів, визначених довідками Військової частини НОМЕР_3 від 02 листопада 2017 року за №1367,1368,1369 із обов'язковим врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової винагороди для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та винагороди за участь в антитерористичній операції, які ОСОБА_1 отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби за період з 01.07.2015 року по 08.06.2017 року (із врахуванням суми: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 19279,38 грн., премії - 92 944,20 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди - 90469,3 грн., грошової винагороди для оздоровлення - 17565,10 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань - 3330,23 грн., індексації грошового забезпечення - 5763,57 грн. та винагороди за участь в антитерористичній операції - 2593,55 грн.), з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Виплатити ОСОБА_1 своєчасно не виплачену частину основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.

У зв'язку з несвоєчасною виплатою ОСОБА_1 невиплаченої частини основного розміру пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини грошових доходів з 01.01.2018 року по день фактичного розрахунку (тобто належної суми компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, згідно Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159).

Видати належним чином завірену копію останнього перерахунку пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2101006078.

Листом від 14.09.2020 року № 3486-3208/М-03/8-2100/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило ОСОБА_1 , що його звернення від 14.08.2020 р. розглянуто і за результатами перевірки встановлено, що на виконання постанови КМУ № 103 у березні 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.03.2018 №ТХ28075 із загальної суми підвищеного грогового забезпечення 9091,50 грн, у тому числі: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військовим званням - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років - 2821,50 грн.

У червні 2018 року на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. у справі № 821/416/18 розмір пенсії ОСОБА_1 було перераховано з 16.11.2017 відповідно до розміру грошового забезпечення, визначеного довідками Військової частини НОМЕР_3 від 02.11.2017 за №1367, №1368, №1369 із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової винагороди для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та винагороди за участь в антитерористичній операції, які позивач отримував протягом 24 місяців перед звільненням з військової служби.

У результаті перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 16.11.2017 р. склав 7059,43 грн, у тому числі: основний розмір пенсії (62% від суми грошового забезпечення 10736,17 грн.) - 6656,43 грн., надбавка як учаснику бойових дій - 363,00 грн., щомісячна цільова грошова допомога на прожиття згідно із Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».

Оскільки грошове забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.03.2018 №ТХ28075 в сумі 9091,50 грн. є меншим за суму грошового забезпечення 10736,17 грн, визначеного на виконання рішення суду, при проведенні перерахунку з 01.01.2018 за Постановою № 103 ОСОБА_1 було установлено доплату до попереднього розміру пенсії в сумі 1019,70 грн.

Разом з тим, при подальшій виплаті пенсії не враховано позицію постанови Верховного Суду України від 05.11.2013 у справі № 21-293а13, постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19.12.2011 № 8 щодо порядку виплати пенсії за рішенням суду після змін у законодавстві.

Зокрема, у випадках, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, яким зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.

У рішенні Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. по справі №821/416/18 не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії. Оскільки на дату набрання законної сили вказаним судовим рішенням в законодавстві відбулися зміни щодо перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262, тому розмір пенсії ОСОБА_1 було переглянуто і з 01.08.2020 приведено у відповідність згідно з вимогами чинного законодавства за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06.03.2018 №ТХ28075.

Розмір пенсії позивача з 01.08.2020 становить 6104,73 грн., у тому числі: 5636,73 грн. - основний розмір пенсії (62% від грошового забезпечення 9091,50 грн за довідкою Херсонського ОВК від 06.03.2018 №ТХ28075); 428,00 грн - підвищення як учаснику бойових дій за ЗакономУкраїни «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 40,00 грн - цільова грошова допомога на прожиття як учаснику бойових дій за Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».

Стосовно вимоги ОСОБА_1 про проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених у довідці Херсонського ОВК від 06.03.2018 №ТХ28075 та довідках Військової частини НОМЕР_3 від 02.11.2017 №1367, №1368, №1369, то ГУ ПФУ в Херсонській області роз'яснило позивачу про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку, оскільки довіди Військової частини НОМЕР_3 від 02.11.2017 №1367, №1368, №1369 були видані на підставі постанови КМУ № 1294, яка втратила чинність. Перерахунок пенсії позивача було проведено з 01.01.2018 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.03.2018 №ТХ28075, яка є чинною та ІНФОРМАЦІЯ_5 не відкликалася. Нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_5 на адресу ГУ ПФУ в Херсонській області не надсилалося.

Оскільки виплата пенсії проведена своєчасно (в місячний термін після нарахування пенсії за рішенням суду), тому ГУ ПФУ в Херсонській області зазначило про відсутність підстав для нарахування компенсаційних виплат за Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

На прохання ОСОБА_1 , останньому надано завірений розрахунок розміру його пенсії станом на 01.08.2020 р.

Крім того, позивачу роз'яснено право оскаржити прийняте рішення в державному органі вищого рівня або в судовому порядку.

Вважаючи протиправними дії Херсонського ОВК щодо відмови у наданні оновленої довідки, а також протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, неналежного розгляду його звернень, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Щодо вимог позивача про визнання протиправною відмови Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки видати оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання надати таку довідку, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).

Згідно ст.51 Закону № 2262 (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії) при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.63 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону № 2262).

Частиною 18 статті 43 Закону № 2262 передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45).

Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п.1 Порядку № 45).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.10 Постанови № 704 вона набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постанови № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналогічні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.п.2, 3 Порядку № 45.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.5 Порядку № 45 (в редакції, чинній до 01.01.2018 р.) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.п.5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1 - 11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Виплачувати:

1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16;

2) доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;

3) доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;

4) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивне звання "заслужений тренер", "заслужений майстер спорту", "майстер спорту міжнародного класу", в розмірі 10 відсотків посадового окладу, "майстер спорту" - 5 відсотків посадового окладу. За наявності двох і більше звань надбавка до посадового окладу виплачується за одним (вищим) званням.

5) надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання "заслужений" або "народний", в розмірі відповідно 10 і 15 відсотків посадового окладу.

6) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством;

7) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби, в розмірі восьми, а зазначеним особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - дванадцяти посадових окладів;

8) одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту.

Разом з тим, п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. № 103 (в редакції від 21.02.2018 р.) відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 103) постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704.

Згідно п.6 Постанови № 103 (в редакції від 21.02.2018 р.) внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Вказаною постановою також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Тобто, Постановою № 103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

Як встановлено судом, для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.4 ст.63 Закону України № 2262 та Постанови № 103, Херсонським ОВК на підставі списків, наданих ГУ ПФУ в Херсонській області, складено довідку від 06.03.2018 р. №ТХ28075 про грошове забезпечення позивача станом на 01.03.2018 та надіслано до ГУ ПФУ в Херсонській області.

При цьому, вказана довідка була оформлена відповідно до вимог Закону України № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 704, Постанови № 103 та Порядку № 45, а тому не включала в себе додаткових видів грошового забезпечення, про які просить позивач.

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до п.5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Отже, з урахуванням загальних правил обчислення моменту припинення календарної дії приписів нормативно-правового акту, право позивача на перерахунок пенсії, з урахуванням складових додаткового грошового забезпечення, виникає з моменту набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/3858/18, а саме: 05 березня 2019 року, а до цього часу, спірні правовідносини регулюються нормативно-правовим актом, який був в судовому порядку визнаний нечинним, тобто Постановою № 103.

Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

У свою чергу Постановою № 704 (в редакції від 01.01.2018 р.) встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах і порядку визначених законодавством (пп.6 п.6);

- надбавка за кваліфікацію особам офіцерського складу особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, особам рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: перший: у розмірі 5 відсотків посадового окладу (додаток № 15).

Разом із тим, згідно з абз.3, 5, 6 п.2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 р. № 937 (в редакції від 17.05.2019 р.), на обласні військові комісаріати покладаються:

- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (зі змінами).

Отже, на Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою, та подання такої довідки до органу, що призначає пенсії - ГУ ПФУ в Херсонській області.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. є неправомірними.

Аналогічна позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19).

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Так як ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно відмовив ОСОБА_1 у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, то належним способом поновлення порушених прав позивача є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 р. № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії.

Разом з тим, не підлягають задоволенню та є передчасними позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 перерахувати розмір грошового забезпечення із зазначенням у довідці конкретних складових у процентному відношенні, так як Херсонським ОТЦКСП ще не підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, а тому правовідносини з цього питання ще не виникли. В той же час у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорюванні права. Суд не може під час прийняття рішення по суті справи, вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

Щодо вимог позивача про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Херсонській області по проведенню перерахунку його пенсії з 01.07.2020 р. без врахування додаткових видів грошового забезпечення, та скасування вказаного перерахунку, то суд зазначає наступне.

Як було зазначено вище, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою № 45.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Як установлено судом, перерахунок позивачу пенсії був проведений ГУ ПФУ у Херсонській області на підставі довідки Херсонського ОВК від 06 березня 2018 року № ТХ28075 про розмір грошового забезпечення, складеної за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням змін, внесених Постановою № 103.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема ГУ ПФУ в Херсонській області.

Враховуючи, що на момент здійснення ГУ ПФУ в Херсонській області перерахунку раніше призначеної пенсії позивача була відсутня оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із зазначенням додаткових його видів, тому відсутні підстави для визнання дій пенсійного органу щодо вчинення такого перерахунку протиправними.

Дана позиція щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсій за відсутності довідок про грошове забезпечення, виданих в установленому законом порядку, узгоджується з постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020, ухваленої у зразковій справі № 240/6263/18.

З огляду на викладене слід дійти висновку, що вимоги позивача у цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо вимог ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій посадових осіб ГУ ПФУ в Херсонській області в частині розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії від 01.07.2020 р. та скарги від 14.08.2020 р. з порушенням вимог Закону України «Про звернення громадян», суд зазначає наступне.

Питання практичної реалізації визначеного Конституцією України права врегульовано Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР. (далі - Закон № 393/96-ВР).

Відповідно до ст. 1 цього Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Приписами статті 3 Закону № 393/96-ВР передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності. (ст. 4 Закону № 393/96-ВР)

Порядок розгляду заяв (клопотань) визначений статтею 15 Закону № 393/96-ВР, відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до приписів ст. 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, серед іншого:

- об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;

- скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;

- забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;

- письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;

- у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

- не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;

- особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. (ст. 20 Закону № 393/96-ВР)

Ознайомившись зі змістом звернення позивача від 01.07.2020 р., адресованого Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області, судом встановлено, що вказане звернення за своїм характером є заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2018 р. із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, лист ГУ ПФУ в Херсонській області від 30.07.2020 № 2829-2743/М-03/8-2100/20, яким надано відповідь на вказане звернення позивача, за своїм змістом не містить рішення про задоволення або відмову у задоволенні вимог ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії.

Наведені обставини свідчать про порушення Головним управлінням ПФУ в Херсонській області вимог ст. 15, 19 Закону України «Про звернення громадян», а тому вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача 2 щодо неналежного розгляду його звернення (заяви) від 01.07.2020 р. підлягають задоволенню.

Визначаючи спосіб поновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ПФУ в Херсонській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.07.2020 р. у відповідності до вимог, установлених ст. 15, 19 Закону України «Про звернення громадян».

Щодо звернення позивача від 14.08.2020 р., то ознайомившись зі змістом вказаного звернення, адресованого начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, судом встановлено, що вказане звернення за своїм характером частково є скаргою на дії посадової особи Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та частково заявою про надання належним чином завіреної копії останнього перерахунку пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі 2101006078.

Перевіряючи дії Головного управління ПФУ в Херсонській області щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 14.08.2020 р. на відповідність вказаним вище приписам Закону України "Про звернення громадян" судом встановлено, що звернення позивача розглянуто начальником Головного управління ПФУ в Херсонській області у межах строку, визначеного законом, а також з наданням повної відповіді за кожним пунктом звернення позивача, що свідчить про об'єктивність та всебічність його розгляду.

При цьому, відповідь на звернення ОСОБА_1 викладена у письмовій формі, містить роз'яснення щодо права на оскарження прийнятого рішення, а також надано завірений розрахунок розміру пенсії позивача.

З огляду на викладені обставини та приписи чинного законодавства, суд приходить до висновку щодо дотримання відповідачем вимог Закону України "Про звернення громадян" під час розгляду звернення (скарги) ОСОБА_1 від 14.08.2020 р., а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо вимог позивача про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Херсонській області стосовно виплати ОСОБА_1 в період з серпня 2020 року по січень 2021 року пенсії у меншому розмірі у порівнянні до розміру пенсії, нарахованої за попереднім розрахунком, то суд зазначає наступне.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Судом встановлено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. у справі № 821/416/18, яке набрало законної сили 04.05.2018 р., зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та виплачувати йому пенсію в розмірі, який обчислено відповідно до розміру його грошового забезпечення, визначеного довідками Військової частини НОМЕР_3 від 02 листопада 2017 року за №1367, №1368, №1369 із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової винагороди для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та винагороди за участь у антитерористичній операції, які ОСОБА_1 отримав протягом 24 місяців перед звільненням з військової служби. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виплатити ОСОБА_1 різницю в пенсії за минулий час з 16 листопада 2017 року по день фактичного проведення перерахунку.

У червні 2018 року на виконання вказаного судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наступних видів та сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1052,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 411,95 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 450% - 9147,22 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 склав 7059,43 грн.

У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, розмір пенсії позивача з 01.08.2020 перераховано та визначено у сумі 6104,73 грн., у тому числі: 5636,73 грн. - основний розмір пенсії (62% від грошового забезпечення 9091,50 грн за довідкою Херсонського ОВК від 06.03.2018 №ТХ28075); 428,00 грн - підвищення як учаснику бойових дій за Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 40,00 грн - цільова грошова допомога на прожиття як учаснику бойових дій за Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».

Пунктом 4 Постанови № 103 передбачено, що у разі, коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Враховуючи, що внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01.08.2020 року на підставі постанови КМУ № 103 розмір його пенсії став нижчим (6104,73 грн. замість попереднього 7059,43 грн.), тому з урахуванням положень ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.4 Постанови № 103, ГУ ПФУ в Херсонській області було зобов'язано здійснювати позивачу доплату до попереднього розміру пенсії.

Доводи відповідача 2 про те, що пенсія у розмірі 7059,43 грн була обчислена позивачу на підставі рішення суду, тобто була спірною, суд вважає юридично неспроможними у контексті даних спірних правовідносин, оскільки вказана обставина жодним чином не спростовує обов'язок пенсійного органу дотримуватися зазначених вище вимог ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.4 Постанови № 103 та здійснювати доплату до попереднього розміру пенсії, незалежно від підстав її встановлення.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що дії Головного управління ПФУ в Херсонській області щодо виплати ОСОБА_1 у період з серпня 2020 по січень 2021 року пенсії за вислугу років у меншому розмірі, у порівнянні до розміру пенсії, нарахованої та виплаченої за попереднім перерахунком, є протиправними.

З метою поновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між розміром пенсії, встановленим на виконання рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. у справі № 821/416/18 (7059,43 грн.) та розміром пенсії, обчисленим з 01.08.2020 року (6104,73 грн.) за період з серпня 2020 р. по січень 2021 року.

Вирішуючи питання у частині позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області виплатити зазначену вище різницю у розмірах пенсії позивача з урахуванням компенсації втрати частини доходів, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.46 Закону № 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

За правилами ст.ст.1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 р. № 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом Пенсійного фонду України) добровільно чи на виконання судового рішення.

Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Херсонській області з 01 серпня 2020 року року не здійснювало нарахування позивачу відповідної доплати до попереднього розміру пенсії, а тому відсутні підстави для компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити про наступне: частиною другою статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги предмет спору та обставини даної справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідачі ухилятимуться від виконання рішення суду.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому питання про розподіл судових витрат не вирішується судом.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (73003, м.Херсон, вул.Я.Мудрого, 21, код ЄДРПОУ 08196988), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 р. № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії.

Зобов'язати Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 р. № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неналежного розгляду звернення (заяви) ОСОБА_1 від 01.07.2020 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.07.2020 р. у відповідності до вимог, установлених ст. 15, 19 Закону України «Про звернення громадян».

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо виплати ОСОБА_1 у період з серпня 2020 по січень 2021 року пенсії за вислугу років у меншому розмірі, у порівнянні до розміру пенсії, нарахованої та виплаченої за попереднім перерахунком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з серпня 2020 р. по січень 2021 року різницю між розміром пенсії, встановленим на виконання рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 р. у справі № 821/416/18 (7059,43 грн.) та розміром пенсії, обчисленим з 01.08.2020 року (6104,73 грн.).

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Д.К. Василяка

кат. 112010201