Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 квітня 2021 р. Справа№200/1789/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Державної служби України з надзвичайний ситуацій у Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язанням вчинити певні дії,
17 лютого 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Державної служби України з надзвичайний ситуацій у Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язанням вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.
Вказує що він є пенсіонером за вислугою років і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецькій області.
Першого жовтня 2017 року він здобув право на отримання пенсії за вислугою років згідно Закону України № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон № 2262).
В березні 2018 року відповідачем 1 проведено перерахунок його пенсії згідно з Постановою № 103.
В січні 2021 року він звернувся до відповідача 2 щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення відповідачу 1, як це передбачено пунктом 3 Порядку №45.
Проте, відповідач 2 у відповіді від 02.02.2021р. № 50/14/н-18 на моє звернення повідомив, що довідка про розмір мого грошового забезпечення відповідає нормам чинного законодавства та не передбачає додаткового включення інших видів грошового забезпечення, окрім розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку я займав на дату звільнення із служби.
Водночас, мною був направлений запит до відповідача 1 щодо направлення до відповідача 2 письмового запиту про видачу нової довідки про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням всіх складових цього забезпечення (премії, процентна надбавка за таємність тощо). Але відповіддю від 25.01.2021 року відповідач 1 повідомив мене, що пенсія була обчислена відповідно до норм чинного законодавства.
Таким чином, підстав для її перерахунку немає.
З такою правовою позицією він погодитись не може та просить суд:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДСНС України у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та зобов'язати направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових складових грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та ін.) та премії для здійснення обчислення та перерахунку моєї пенсії з 01.01.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підготовити і провести перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, отриманої від Головного управління ДСНС України у Донецькій області станом на 01.01.2018 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІ1 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим включенням всіх видів грошовою забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2018 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1
19 березня 2021 року до суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог в якій він доповнив прохальну частину наступним:
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату недовиплаченого розміру пенсії з 01 січня 2018 року до теперішнього часу.
24 березня 2021року відповідачем 1 - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено наступне.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Пунктом 10.3 постанови Пленуму Вищого Адміністративного суду України № 7 від 20 травня 2013 року чітко визначено, що резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Зазначає що довідка з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на ім'я позивача від уповноваженого структурного підрозділу, де проходив службу Позивач, до Головного управління не надходила. Ба більш того, питання щодо надання вказаної довідки тільки розглядається судом.
Так як нову довідку про грошове забезпечення позивача до Головного управління не подано, вимоги позивача сформовані в пункті 2 є передчасним, оскільки без отримання належної довідки, виданої відповідним органом - Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, з урахуванням вимог Порядку № 45, у пенсійного органу відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
У відповідності до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Статтею 265 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки рішення щодо скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 прийнято 05 березня 2019 року, то до означеної дати воно є чинним та підлягає застосуванню органами виконавчої влади у тому числі і Головним управлінням.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 встановлено, що перерахунок пенсій, [...], особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
За таких обставин відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року.
На цих підставах в позові просить відмовити.
Також, відповідач 1 надав заяву про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
29 березня 2021року відповідачем 2 - Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
В січні 2021 року Позивач звернувся до Головного управління з проханням виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповіддю від 02.02.2021 № 50/14/Н-18 Головне управління відмовило йому у видачі запитуваної довідки, посилаючись на відсутність правових підстав.
Відповідно до норми ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» (далі - Закон) усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок).
Відповідно до абзацу другого пункту 2 Порядку головні управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків ГУ ПФУ уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, для кожної особи, зазначеної у списку.
Відповідно до пункту 5 Порядку під час перерахунку пенсій використовуються таки види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) органами та підрозділами ДСНС України належним чином оформлено довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, враховуючи посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, та направлено до ГУ ПФУ.
Проте, рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та не чинними пункти 1-3 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» виключено пункти 1-3 Постанови № 103.
Враховуючи зазначене та те, що пункт 5 і додаток 2 до Порядку на сьогодні є чинним, підстав для оформлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.
На цих підставах в позові просив відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року позовна заява була залишена без руху у зв'язку з виявленими недоліками.
03.03.2021 року позивач надав клопотання до суду з доданими документами про сплату судового збору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначене судове засідання на 07 квітня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року відмовлено відповідачу 1 в задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
07 квітня 2021 року позивач в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області 07 квітня 2021 року в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Представник відповідача Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецької області 07 квітня 2021 року в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивачем у справі є ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 який є громадянином України відповідно до паспорту серія НОМЕР_1 , виданого Ворошиловським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 15.07.2003 року. РНОКПП НОМЕР_2 (а.с.9).
Відповідачем 1 є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010 та в даному випадку суб'єктом владних повноважень.
Відповідачем 2 є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецької області яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 38652962 та в даному випадку суб'єктом владних повноважень.
Згідно пенсійного посвідчення серія НОМЕР_3 ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугу років (а.с.10).
Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_4 , виданого 31.03.2016 року ОСОБА_1 є учасником бойових дій (а.с.10).
Листом від 23.12.2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з проханням надати до ГУ ДСНС у Донецькій області інформацію щодо всіх складових грошового забезпечення за займає мою ним посадою для подальшого формування цією установою довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.13).
Листом від 25.01.2021 року № 622-61/Н-03/8-0500/21 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивача що пенсія йому обчислена на підставі норм чинного законодавства і підстав для направлення інформації щодо складових грошового забезпечення до ГУ ДСНС у Донецькій області немає (а.с.12).
Листом від 28.01.2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДСНС у Донецькій області з проханням надати до ГУ ПФУ у Донецькій області оновлену довідку з урахуванням усіх складових грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах встановлених законодавством, з яких було сплачено ЄСВ) (а.с.11).
Листом від 02.02.2021 року № 50/14/Н-18 ГУ ДСНС у Донецькій області повідомило позивача що пенсія йому обчислена на підставі норм чинного законодавства і підстав для направлення оновленої довідки немає (а.с.14).
Згідно з довідкою № 663 від 22.03.2018 року про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, за посадою начальника сектора з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДСНС України у Донецькій області на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад - 5780 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410 грн., надбавка за вислугу років 45% - 3235,5 грн., всього - 10425,5 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
-надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
-щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
-інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
-щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою №103 пункт 5 Порядку №45 викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас у Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.
Після скасування 05.03.2019 змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Таким чином з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, при цьому суд звертає увагу, що інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу військовослужбовців для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головні управління Пенсійного фонду України та Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій , у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Скасовуючи пункт 3 Постанови №103, суди першої та другої інстанції у адміністративній справі № 826/12704/18 дійшли висновків про те, що вказаний пункт Постанови №103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, та фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином з 19.11.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до положень статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДСНС України у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та зобов'язання направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових складових грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та ін.) та премії для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року, слід задовольнити частково, а саме в частині дати станом на яку позивач має право на перерахунок пенсії з 19.11.2019 року та дати здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підготовити і провести перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, отриманої від Головного управління ДСНС України у Донецькій області станом на 01.01.2018 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІ1 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим включенням всіх видів грошовою забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2018 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату недовиплаченого розміру пенсії з 01 січня 2018 року до теперішнього часу, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови КМУ №704 Головним управлінням отримано довідку від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 663 від 22 березня 2018 року, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 5780,00; оклад за військовим званням підполковник - 1410,00; надбавка за стаж служби 45% - 3235,50. На підставі вищевказаної довідки позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.
До моменту отримання належної довідки від органу, з якого звільнився позивач, а це Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Так як нову довідку про грошове забезпечення позивача до Головного управління не подано, вимоги позивача до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії є передчасним, оскільки без отримання належної довідки, виданої відповідним органом - Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, з урахуванням вимог Порядку № 45, у пенсійного органу відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Отже в цих позовних вимогах позивачеві, слід відмовити.
Обов'язкам органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб кореспондує право фізичних та юридичних осіб очікувати що ці органи та посадові особи будуть діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принцип юридичної визначеності в свою чергу, є складовій принципу верховенства права.
Тому, правомірні очікування позивача на те, що орган державної влади буде діяти тільки на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, не здійснилися.
І таким чином, його право було порушено.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші протии Україн" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією від 03.03.2021 року позивач сплатив судовий збір в розмірі 908,00 гривень (а.с.24-25).
Саме ця сума судового збору підлягає стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Державної служби України з надзвичайний ситуацій у Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язанням вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайний ситуацій у Донецькій області щодо відмові ОСОБА_1 у підготовці і наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру його пенсії.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайний ситуацій у Донецькій області направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру його пенсії.
У позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайний ситуацій у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та зобов'язати направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових складових грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та ін.) та премії для здійснення обчислення та перерахунку моєї пенсії з 01.01.2018 року, відмовити.
У позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підготовити і провести перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, отриманої від Головного управління ДСНС України у Донецькій області станом на 01.01.2018 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІ1 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим включенням всіх видів грошовою забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2018 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , відмовити.
У позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату недовиплаченого розміру пенсії з 01 січня 2018 року до теперішнього часу, відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (87547, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Митрополитська, 175 код ЄДРПОУ 38652962) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.
В повному обсязі рішення складене та підписано суддею головуючим 07 квітня 2021 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Хохленков