Рішення від 06.04.2021 по справі 160/17671/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 року Справа № 160/17671/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Фермерського господарства "АГРО2020" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства "АГРО2020" (вул. Центральна, буд. 20К, смт. Межова, Межівський район, Дніпропетровська область, 52910, код ЄДРПОУ 43209466) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" (вул. Богдана Хмельницького, буд. 43, с. Крупець, Славутський район, Хмельницька область, 30068, код ЄДРПОУ 34863309), у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 06.08.2020 року № 1810620/43209466 комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 16.07.2020 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення від 19.08.2020 року № 43466/43209466/2 Державної податкової служби України за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 16.07.2020 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 16.07.2020 року, складену Фермерським господарством "АГРО2020" в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання - 16.07.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним подано на реєстрацію до податкового органу податкову накладну № 1 від 16.07.2020 року, втім, згідно з квитанцією податкову накладну отримано податковим органом, її прийнято, проте, реєстрацію зупинено та запропоновано платнику податків подати додаткові документи та пояснення, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. На виконання п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем направлено документи, запитувані відповідачем. Однак, комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних з підстав того, що позивачем не надано копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в т.ч. рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів/робіт, послуг з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Позивач вважає, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправними, оскільки підстав для зупинення реєстрації не було. Крім того, первинні документи фінансово-господарської діяльності підприємства та пояснення були подані до податкового органу. Вказані документи повністю підтверджують реальність господарських операцій, за результатами якої складена податкова накладна, яка надіслана для реєстрації. З урахуванням наведеного, рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є протиправним та підлягає скасуванню. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 18.01.2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

17.02.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач-1 (Головне управління ДПС у Дніпропетровській області) позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві представник відповідача зазначає, що оскаржуване рішення, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 1 від 16.07.2020 року, складено з підстав ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування. Відсутня статистична звітність 37-сг (звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур) для визначення врожайності культур. Договори оренди техніки та нерухомого майна ФГ з фізичною особою не нотаріально завірені (платне користування, строком на 10 років).

На офіційну електронну адресу відповідача-2 18.01.2021 року судом направлено ухвалу про відкриття провадження у справі та позовну заяву.

Відповідачем-2 (ДПС України) у встановлений судом строк відзиву на позов не надано.

Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

09.03.2021 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві як підстави для задоволення позову.

Третьою особою пояснень по суті спору не надано.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Фермерське господарство «АГРО 2020» зареєстровано 04.09.2019 року та є платником податку на додану вартість.

Матеріалами справи підтверджено, що 10.07.2020 року ФГ «АГРО 2020» уклало Договір купівлі-продажу з Товариством з обмеженою відповідальністю «Суффле Агро Україна» за № 1000061542 на поставку ріпака. Поставка зазначеного Товару проводилася зі складу ТОВ «ОПТІМУСАГРО ТРЕЙД».

10.07.2020 року проведена поставка зазначеного ріпака в кількості 96158 кг на загальну суму 1204860,12 грн. в т.ч. ПДВ 200810,02 грн., згідно з видатковою накладною №5210034154.

16.07.2020 року по Акту приймання-передавання зерна ФГ «АГРО 2020» передав, а ТОВ «Суффле Агро Україна» прийняв насіння ріпаку 1 кл. 2020 року в кількості 96158 кг, який знаходився на зберіганні ТОВ ОПТІМУСАГРО ТРЕЙД» - «Зерновий склад».

Відтак, 16.07.2020 року позивачем виставлений рахунок № 1 на оплату ТОВ «Суффле Агро Україна» за поставлений ріпак 1 класу на суму 1204860,12 грн. в т.ч. ПДВ 200810,02 грн.

На виконання п.201.16, ст.201 ПК України позивачем складено податкову накладну за №1 від 16.07.2020 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо означеної податкової накладної позивачу надійшла квитанція про прийняття податкової накладної та зупинення її реєстрації відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ. У зазначеній квитанції зазначено, що реєстрація ПН/РК від 16.07.2020 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКРЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються виготовляються та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару /послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

30.07.2020 року згідно з квитанцією № 2 ФГ «АГРО 2020» подало Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК до ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за реєстраційним номер 9183928541.

До вказаного повідомлення додано: Копія Договору про надання послуг № 1/09 від -6.09.2019 р.; Копія акту виконаних робіт згідно з договором № 1/09 від 09.09.2019 р Копія акту виконаних робіт згідно з договором № 1/09 від 09.09.2019 р Копія акту виконаних робіт згідно з договором № 1/09 від 09.09.2019 р Копія акту № 1 витрати насіння і садивного матеріалу за вересень 2019 р.; Копія лімітно-заборної картки № 1 за вересень 2019 р; Копія накладної № 25 від 06.09.2019 р.; Копія накладної № 27 від 16.09.2019 року; Копія товаро-транспортної накладної № 35006045039 від 09.09.2019 р; Копія Договору про надання послуг № 1/09 від -6.09.2019 р.; Копія акту виконаних робіт згідно з договором № 1/09 від 09.09.2019 р; Копія акту виконаних робіт згідно з договором № 1/09 від 09.09.2019 р; Копія акту виконаних робіт згідно з договором № 1/09 від 09.09.2019 р; Копія акту № 1 витрати насіння і садивного матеріалу за вересень 2019 р.; Копія лімітно-заборної картки № 1 за вересень 2019 р; Копія накладної № 25 від 06.09.2019 р.; Копія накладної № 27 від 16.09.2019 року; Копія товаро-транспортної накладної № 35006045039 від 09.09.2019 р; Копія товаро-транспортної накладної № 35006045039 від 09.09.2019; Копія Договору оренди техніки № 01/09 від 25.09.2019Р;Копія Додатку № 1 до Договору № 01/09 від 25.09.2019 р.; Копія Акту прийому-передачі до Договору оренди техніки від 30.09.2019 р; Копія Договору оренди техніки № 02/09 від 25.09.2019р;Копія Додатку № 1 до Договору № 02/09 від 25.09.2019 р.; Копія Акту прийому-передачі до Договору оренди техніки від 25.09.2019 р; Копія звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду станом на 10 грудня 2019 року; Копія накладної № КЗ004351 від 15.11.2019 р.; Копія ТТН № 4351 від 15.11.2019 р; Копія акту приймання-передачі тракторів, самохідних шасі, самохідних с/г машин Додаток № 5 до Договору від 15.11.2019 р (сівалка, ОЗШ); Копія акту № 1 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за вересень 2019 р.; Копія договору оренди нерухомого майна № 03/12 від 20.12.2019 р; Копія додатку № 1 до договору оренди нежитлових приміщень від 20.12.2019 р Акт приймання-передачі приміщень; копія свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 16.12.2011 р.; Копія договору оренди техніки №» 2 від 05.01.2020 року; додаток № 1 до договору № 2 від 05.01.2020 р; Копія акту прийому-передачі до договору оренди техніки № 2 від 05.01.2020 року; Копія договору оренди техніки № 1 від 05.01.2020 р. додаток № 1 до договору № 1 від 05.01.2020 р; Копія акту прийому-передачі до договору оренди техніки № 2 від 05.01.2020 року.; Копія Договору оренди транспортних засобів від 05 січня 2020 року; додаток № 1 до договору №3 від 05.01.2020 р.; Копія акту прийому-передачі до договору оренди техніки № 3 від 05.01.2020 року.; Копія договору купівлі-продажу товарів і послуг № А3-20032020; Копія рахунку на оплату №1981 від 19.03.2020 р; Копія видаткової накладної № 1850 від 20.03.2020 р; Копія рахунку на оплату №134812 від 20.03.2020 р; Копія видаткової накладної № Щ-91174 від 20.03.2020 р; Копія рахунку на оплату №135604 від 20.03.2020 р; Копія видаткової накладної № Щ-91803 від 20.03.2020 р; Копія облікового листа № 1 тракториста-машиніста за березень 2020 р; Копія договору купівлі-продажу № 7/11 від 03.04.2020 р; Копія рахунку № 19/11 від 03.04.2020 р; Копія видаткової накладної № 19/11 від 03.04.2020 р; Копія договору купівлі-продажу ПГ 3Ч 22 від 15.04.2020 р.; Копія договору купівлі-продажу ПГ 3Ч 23 від 15.04.2020 р.; Копія договору поставки № 1101/2 від 23.03.2020 р; Копія рахунку на оплату № 5467 від 23.04.2020 р; Копія видаткової накладної № 2779 від 24.03.2020 р; Копія лімітно-заборної картки № 2 за квітень 2020 р; Копія лімітно-заборної картки № 1 за березень 2020 р; Копія договору поставки № 8442 від 23.04.2020 р; Копія лімітно-заборної картки № 1 за березень 2020 р; Копія накладної від 25.04.2020 р; Копія облікового листа № 2 тракториста -машиніста за квітень 2020 р; Копія рахунку-фактури № СФ-0000285 від 28.04.2020 р; Копія видаткової накладної № РН-0000244 від 29.04.2020 р; Копія договору купівлі-продажу ПГ 34 23 від 15.04.2020 р; Копія рахунку на оплату № 173057 від 08.04.2020 р.; Копія видаткової накладної № Щ-122516 від 10.04.2020 р; Копія видаткової накладної № 8442 від 23.04.2020 р; Копія рахунку № 10153 від 23.04.2020 р; Копія договору купівлі-продажу № 6195 від 07.04.2020 р; копія акту приймання-передачі с/г техніки; рахунок на оплату № 6195/Мж від 07.04.2020 р; копія видаткової накладної № 3916 від 15.04.2020 р; Копія додатку № 2 до договору 352011 на поставку нафтопродуктів від 20.11.2019 р від 28.04.2020 р; Копія видаткової накладної № Щ-173090 від 15.05.2020 р; Копія рахунку на оплату № 250334 від 15.05.2020 р; Копія видаткової накладної № 47988 від 04.06.2020 р; Копія рахунку на оплату №42709 від 26.05.2020 р; Копія рахунку на оплату №2844 від 28.05.2020 р; Копія видаткової накладної № Щ-192693 від 28.05.2020 р; Копія лімітно-заборної картки № 3 за травень 2020 р; Копія рахунку на оплату № 7087 від 24.05.2020 р; Копія видаткової накладної № 6271 від 25.05.2020 р; Копія акту № 1 витрати насіння та садивного матеріалу за травень 2020 р; Копія акту про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за червень 2020 р.; Копія накладної б/н від 02.06.2020 р; Копія накладної б/н від 04.06.2020 р; Копія договору № 2-010б/пр./1448 від 01.06.2020 р; Копія Додатку до договору № 2-0106/ПР./1448 від 01.06.2020 р; Копія рахунку на оплату № Н-ВХ-0106-018 від 01.06.2020 р; Копія Сертифікату аналізу; копія видаткової накладної № /06/00228 від 02.06.2020 р; Копія договору поставки № 1785/230/ДННМ від 02.06.2020 р.; Копія специфікації № 1 до Договору поставки № 1785/230/ДННМ від 02.06.2020 р.; Копія рахунку-фактури № СФ-0000402 від 3.06.2020 р.; Копія видаткової накладної № PH-0000347 від 04.06.2020 р; Копія ТТН на відпуск нафтопродуктів № 347 від 04.06.2020 р; Копія паспорту на топливо дизельное ЄВРО, летнее; Копія видаткової накладної № Щ-222863 від 16.06.2020 р; Копія рахунку на оплату № 303574 від 10.06.2020 р; Копія рахунку на оплату № 320277 від 16.06.2020 р; Копія лімітно-заборної картки № 4 за червень 2020 р.; Копія ТТН № 1 від 14.07.2020 р; Копія ТТН № 2 від 14.07.2020 р; Копія ТТН №3 від 14.07.2020 р; копія ТТН № 4 від 14.07.2020 р; Копія ТТН № 6 від 14.07.2020 р; Копія ТТН № 7 від 14.07.2020 р; Копія ТТН № 9 від 14.07.2020 р; Копія ТТН № 10 від 14.07.2020 р; Копія ТТН № 12 від 14.07.2020 р; Копія ТТН № 14 від 15.07.2020 р; Копія ТТН №16 від 15.07.2020 р; копія ТТН № 17 від 15.07.2020 р; Копія ТТН № 8 від 15.07.2020 р; Копія додатку № 1 до договору № 7/07 від 01.07.2020р.; Копія акту прийому-передачі від 01.07.2020 р; Копія договору поставки № 1000/20/560 від 26.05.2020 р; Копія Додатку № 1000/20/560/1-ЗЗР від 26.05.2020 р; Копія облікового листа № 5 за липень 2020 р; Копія генеральної угоди поставки мінеральних добрив та інших засобів № 614 від 20.07.2020 р; Копія рахунку на оплату № 836 від 22.07.2020 року; Копія рахунку на оплату № 814 від 20.07.2020 р; Копія специфікації № 1; Копія видаткової накладної № 1349 від 01.08.2020 р; Копія рахунку на оплату № 836 від 22.07.2020 р; Копія опису господарської діяльності від 10.09.2020 р; Копія договору складського зберігання № 22МЖ від 01.07.2020 р з додатками ТОВ «ОПТІМУСАГРО ТРЕЙД»; Копія договору купівлі зерна від 10.07.2020 р ТОВ «Суффле Агро Україна»; Копія протоколу від 10.07.2020 р. ТОВ «Суффле Агро Україна»; Копія видаткової накладної № 5210034154 від 16.07.2020 року ТОВ «Суффле Агро Україна»; Копія рахунку на оплату № 1 від 16.07.2020 р. ТОВ «Суффле Агро Україна»; Копія довіреності № 3134/2 представника ТОВ «Суффле Агро Україна» від 16.07.2020 р; Копія складської квитанції на зерно № 366 від 16.07.2020 р; Копія картки аналізу № 57 від 16.07.2020 р; Копія акту приймання-передавання зерна від 16.07.2020 р. ТОВ «Суффле Агро Україна»; Копія реєстру № 4 від 06.07.2020 р.; Копія накладної № 4 від 06.07.2020 р; Копія накладної № 5 від 07.07.2020 р; Копія лімітно-забірної картки № 4 за липень 2020 р; Копія лімітно-забірної картки № 5 за липень 2020 р; Копія реєстру здачі озимого ріпака на зберігання ТОВ "ОПТІМУСАГРО ТРЕИД» за липень 2020 р; Копія акту надання послуг № МЖ-00200 від 16.07.2020 р; Копія рахунку на оплату МЖ -00243 від 16.07.2020 р; Копія акту розрахунку 445 від 16.07.2020 р.

За результатами розгляду документів комісією регіонального рівня ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстави ненадання платником податку копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в т.ч. рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів/робіт, послуг з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивачем через систему електронного документообігу подано до ДПС України скаргу щодо скасування рішення регіонального рівня, у якій також просив зареєструвати податкову накладну № 1 від 16.07.2020 року, до якої додано документи на підтвердження господарської операції.

Рішенням комісії ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.08.2020 року № 43466/43209466/2 залишено скаргу без задоволення, рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Відтак, вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно пункту 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Згідно з пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Судом встановлено, що податкова накладна № 1 від 16.07.2020 року, складена ФГ «АГРО 2020» на адресу ТОВ «Суффле Агро Україна» на товар «ріпак 1 клас» на кількість 96,158 т містить код УКТЗЕД 1205.

При цьому, як видно з матеріалів справи, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 16.07.2020 року є п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій - коди УКТЗЕД товару/послуг 1205 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

Таблиця даних платника податку на додану вартість (додаток 5 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), згідно з якою в графі код згідно з УКТЗЕД/ Державним класифікатором продукції та послуг товарів/ послуг (придбання (отримання), ввезення на митну територію України) із даними, зокрема код 1205 також надана до суду.

При цьому, суд звертає увагу, що спірне рішення №1810620/43209466 від 06.08.2020 року вмотивовано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в т.ч рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів/робіт, послуг з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Проте, як встановлено судом, як до скарги на спірне рішення, так і до суду позивачем надано вказані контролюючим органом первинні документи.

Так, наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пунктів 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Отже, суд вказує, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Судом встановлено, що ФГ «АГРО 2020» подавались до Державної податкової служби України пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації вказаної податкової накладної, що підтверджено повідомленням про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, що не спростовано відповідачами.

Отже, позиція відповідача-1 щодо ненадання платником податку копій документів, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, оскільки в спірному рішенні не наведено належного обґрунтування причини відмови в реєстрації податкової накладної, складеної позивачем, так як у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не визначено чіткого переліку тих документів, які були зазначені під час складення спірного рішення про відмову у реєстрації податкової нкладної.

Отже, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.

Таким чином, суд робить висновок про протиправність спірного рішення про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 16.07.2020 року, складеної позивачем.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень "суб'єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Оскільки відповідач у спірному рішенні зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення… Прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.

З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є необґрунтованим, протиправним та підлягає скасуванню.

Також суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податку.

У той же час наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Суд вважає, що у цьому випадку задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 16.07.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання, є належним способом відновлення порушених прав позивача і дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Так, реєстрацію в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо зупинено, віднесено до повноважень ДПС України.

Як встановлено судом, і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації спірної податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, що унеможливлювали б реєстрацію спірної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд робить висновок про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 16.07.2020 року, складену позивачем, у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення від 19.08.2020 року № 43466/43209466/2 Державної податкової служби України за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 16.07.2020 року, суд зазначає, що аналіз норм статті 56 Податкового кодексу України, пунктів 2, 25, 26 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної, пунктів 1, 12, 17 Порядку розгляду скарги, пункту 13 Порядку №520 свідчить, що процедура адміністративного оскарження рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН є різновидом досудового порядку вирішення спору. Рішення комісії центрального рівня про залишення скарги платника без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації розрахунку коригування без змін, не є юридично значимим для платника, оскільки саме по собі не породжує для нього настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права і обов'язки.

Так, оскаржене у цій справі рішення від 19.08.2020 року № 43466/43209466/2 про залишення скарги позивача без задоволення прийнято комісією центрального рівня, утвореною в ДПС України, у межах її повноважень, у спосіб та строк, що установлені чинним законодавством. Водночас це рішення не є таким, що прийняте у зв'язку з реалізацією управлінських повноважень, є актом вирішення спору в досудовому порядку, не створює юридичного наслідку для позивача, а визнання цього рішення протиправним та його скасування не призведе до відновлення порушеного права.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Верховного Суду від 07.02.2020 року у справі №826/11086/18. У цій постанові Верховний Суд вказав, що у разі відмови платнику податку на додану вартість в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних належним способом захисту порушеного права в судовому порядку є позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та, як наслідок, зобов'язання відповідного контролюючого органу вчинити дії щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на викладене вказана позовна вимога не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про часткове задоволення позовної заяви.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Фермерського господарства "АГРО2020" (вул. Центральна, буд. 20К, смт. Межова, Межівський район, Дніпропетровська область, 52910, код ЄДРПОУ 43209466) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" (вул. Богдана Хмельницького, буд. 43, с. Крупець, Славутський район, Хмельницька область, 30068, код ЄДРПОУ 34863309) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 06.08.2020 року № 1810620/43209466 комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 16.07.2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 16.07.2020 року, складену Фермерським господарством "АГРО2020" в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Фермерського господарства "АГРО2020" судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1051 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства "АГРО2020" судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1051 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський