28 грудня 2020 року Справа № 160/2649/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Позивач) з позовними вимогами до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Дніпропетровський ОТЦК та СП, Відповідач), третя особа на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ у Дніпропетровській області) про:
- визнання протиправними дій Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії;
- зобов'язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України здійснити перерахунок розмірів посадових окладів ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України №704, та направити відповідну довідку про грошове забезпечення до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262 - ХІІ (далі - Закон України №2262 - ХІІ). 01.03.2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 р. № 704 (далі - Постанова КМУ №704), якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв'язку із чим Дніпропетровським ОТЦК та СП була підготовлена та направлена до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року. Водночас, при підготовці цієї довідки відповідачем безпідставно визначено розмір окладів за посадою та військовим званням позивача із застосуванням саме показника розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає на 01.01.2018 р. 1762,00 грн., без врахування вимог, передбачених додатками 1 та 14 Постанови КМУ № 704, що є чинними та якими визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, тобто, з урахуванням наведеного, відповідач повинен був застосовувати як вихідний показник для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням саме 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2018 року, а саме: 1861,50грн. (50% від 3723,00 грн.), замість застосованого ним розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 - 1762грн.00коп.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 26.12.2019 з вимогою надати до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області оновлену довідку із зазначенням у ній розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, залишені відповідачем без задоволення, тому позивач був вимушений звернутися до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 11.03.2020 позовну заяву залишено без руху через недотримання позивачем вимог встановлених встановлених ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою суду від 17.04.2020 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 11.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами та відкрито провадження у справі.
10.12.2020 представником ГУ ПФУ в Дніпропетровській області були поданні пояснення, в яких зазначено, що з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладаються функції лише з призначення і виплати, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначити розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
14.12.2020 відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що 21.02.2018 пункт 4 Постанови КМУ № 704 передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, проте після внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ №103), пункт 4 Постанови КМУ № 704 було викладено в новій редакції, відповідно до якої визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Тобто пунктом 4 Постанови КМУ № 704 чітко визначено на що потрібно множити тарифні коефіцієнти, зазначені в додатках 1, 12, 13 і 14, а саме: з 21.02.2018 на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018. При цьому для визначення посадового окладу відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №704 необхідно брати розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018, а з додатків 1, 12, 13 і 14 беруться лише зазначені в них коефіцієнти та множаться, проте не процедура визначення посадових окладів, бо примітки в додатках 1 та 14 Постанови КМУ №704 до 21.02.2018 лише дублювали пункт 4 Постанови КМУ № 704, тобто юридична сила зазначених приміток прямо випливала з норм пункту 4 Постанови КМУ № 704. Отже, при викладені в новій редакції пункту 4 Постанови КМУ № 704 в своїй діяльності посадові особи органів державної влади повинні використовувати саме пункт 4 Постанови КМУ № 704, а не примітки в додатках, які за змістом дублювали пункт 4 Постанови КМУ №704 до внесення змін Постановою КМУ №103.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши наявні докази, при розгляді справи суд виходить з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України №2262 - ХІІ.
У зв'язку з набранням чинності Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснило з 01.01.2018 перерахунок пенсії військових пенсіонерів, у тому числі і було проведено перерахунок пенсії позивача.
Отримавши у квітні 2018 підвищену пенсію Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо надання розрахунку пенсії за вислугу. Відповідно до отриманої відповіді позивачем було виявлено протиправні дії у визначенні розмірів посадових окладів і окладів за військове звання, визначених в порушення Постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
26.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського ОТЦК та СП з заявою про складання та надання до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, із зазначенням у ній розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника « 50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.
Листом від 09.01.2020 №7/10048/11 Дніпропетровський ОТЦК та СП повідомив позивача, що відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №704 (зі змінами) розміри посадових окладів, окладів за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 р. Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 становить 1762грн.00коп. Відповідно до наказу Міністра оборони України від 17.03.1995 №108 позивача було звільнено з посади старшого викладача кафедри військової підготовки Дніпропетровського державного технічного університету залізничого транспорту.
У зв'язку з прийняттям Постанови КМУ №704 з 01.03.2018 за посадою встановлено 43 тарифний розряд, якому відповідає тарифний коефіцієнт 4,4.
Приймаючи до уваги викладене, посадовий оклад позивачеві встановлено у розмірі 7 750,00 грн. з округленням (4,4*1762=7752,80), оклад за військовим званням встановлено 1480,00 грн. з округленням (0,84*1762=1480,08).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч.4 ст.63 Закону України №2262 - ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова КМУ №704 набрала чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до п.1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704.
13.02.2008 Постановою Кабінету Міністрів України № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 - ХІІ (далі - Порядок №45), відповідно до п. 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Постанови №704, в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 були внесені зміни, внаслідок яких п.4 Постанови №704 викладено у новій редакції, а саме: 4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Однак, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Згідно Примітки 1 Додатку 14 «Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Отже, в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762грн.00коп., а мінімальна заробітна плата - 3723грн.00коп. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861грн.50коп.
В даному випадку, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861грн.50коп.
Таким чином, посадовий оклад ОСОБА_1 повинен складати: 1861,50 х 4.4 = 8190грн.00коп., а його оклад за військовим званням - 1861,50 х 0,84 = 1560грн.00коп., замість невірно визначених відповідачем розмірів цих окладів, які в подальшому були вказані останнім у довідці про розмір грошового забезпечення позивача, наданій до пенсійного органу для здійснення перерахунку його пенсії.
Зважаючи на встановлені обставини, суд доходить висновку про протиправність дій Дніпропетровський ОТЦК та СП щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 та надані до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії позивача з січня 2018 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
У зв'язку з тим, що позивач на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 255, 258, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням ОСОБА_1 , які надані Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії.
Зобов'язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністріів України №704, та направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова